Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ξεκινησα...Και τωρα τι γινεται??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67610)

Tsipourinos 24-12-12 23:02

Ξεκινησα...Και τωρα τι γινεται???
 
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια και πολλα λεφτα!!!το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα (60*30*45)κατω κατω εχει 2 ποντου λιπασμα ψηλοανακατεμενο με χαλικι και ακριβως απο πανω αλλο ενα ποντο χαλικι εχει αρκετο νερο!δουλευει ο θερμοστατης στους 27 βαθμους και τα δυο εσωτερικα φιλτρακια!!την πρωτη μερα εβαλα περι τα 15ml water conditioner και 6 ml βακτηριδια τα οποια βακτηριδια και συνεχισα να βαζω για αλλες 5 μερες στην ιδια ποσοτητα μετα απο λαθος π καταλαβα εγω :(...τελοσπαντων για να καταλειξω το ενυδρειο λειτουργει ετσι 10 μερες και το χρωμα του νερου ειναι λιγο κιτρινισμενο!Στ μυαλο μου εχω να μπουν λιγα αληθινα φυτα και ημερα ψαρια π θα μπορεσουν να κατοικισουν!!δεχομαι γνωμες για το κιτρινο νερο καθως και για τα ηδη φυτων και ψαριων!!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!

stelios816 24-12-12 23:08

πες μας μετρησεις που εχεις .
να ξεκινισουμε απο το στρωσιμο αστα μπουκαλακια και ζητα λιγο μπολι να σου δωσει καποιος . η κιτρινιλα ειναι απο αυτα που βαζεις μεσα απλα ;)


τα φιλτρα τι ειναι και τι υλικα εχεις μεσα?

ψαρια μαλλον για ζωοτοκα σε βλεπω.

και θαλασινο και γλυκο μαζι πας να μαθεις εχεις πολυ κολυμπι να μαθεις .

Tsipourinos 24-12-12 23:10

2 Συνημμένο(α)
αυτο ειναι ολο!!

Tsipourinos 24-12-12 23:28

Φιλε Στελιο ασε εχω μπλεξει!!Αλλα τουλαχιστον ασχολουμε με κατι και περναει η ωρα!!Λοιπον τα τεστ εγιναν μολις!No2 0 No3 0 Ph 7 GH 7 KH 10 Cl2 0.5 Nh4 0 εδω χαιρομαι να κανω τεστ αμωνιας!! :p
το ενα φιλτρο ειναι hailex το αλλο δεν ξερω απλα το βρηκα καπου και λεω γιατι να μην βαλω και ενα δευτερο!!το ενα εχει σφουγγαρι μαυρο και ανθρακα και το δευτερο σφουγγαρι ανθρακα και ενα μακαρονακι ασπρο!

kgf12345 25-12-12 00:11

το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους περι αμμωνιας και κυκλου του αζωτου να καταλαβεις τι παιζεται με τα βασικα κ αφου τα διαβασεις,μπορεις να βαλεις αγγελια για μπολι.(υπαρχει υπομνημα κ γιαυτο)
οτι απορια εχεις ρωτα εδω μεσα.ψαρια μη βαλεις ακομα παντως.βγαλε κ μια φωτο το ενυδρειο κ βαλε εδω να παρεις γνωμες.για τα φιλτρα που εχεις,θα σου ελεγα να βαλεις ακριβως τα ιδια υλικα κ στα δυο.τον ανθρακα δε νομιζω πως τον χρειαζεσαι,αλλα προς το παρον με την κιτρινιλα που εχεις,(μιας κ δεν ξερουμε 100% οτι ειναι απτα βακτηρια η κατι αλλο)μπορεις να τον αφησεις μεσα κ τον βγαζεις οταν κανεις αλλαγη κ βαλεις μπολι.

τα βακτηρια που ριχνεις χρειαζονται και κατι να τρωνε για να συντηρουνται.υποθετω δε ριχνεις τροφη στο ενυδρειο;αν διαβασεις τα υπομνηματα θα καταλαβεις γιατι ρωταω.

Tsipourinos 25-12-12 00:18

Φιλε kgf12345 εχω διαβασει αρκετα και για τον κυκλο και για το μπολι και συνεχιζω βεβαια..!μπολι ισως και να ζητησω θα δω απλα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες γτ απλα δεν βιαζομαι και δεν θελω να κολλησω κατι!οχι για ψαρια δεν βιαζομαι ακομα!Φωτογραφιες εχω ανεβασει καθως και αποτελεσματα των τεστ που εχω κανει!Τελος οσο για τα βακτηρια ξερω οτι θελουν και αυτα την τροφη του και ριχνω ανα δυο μερες δυο φιλρακια τροφης!

Γιώργος Κ 25-12-12 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 721083)
Τελος οσο για τα βακτηρια ξερω οτι θελουν και αυτα την τροφη του και ριχνω ανα δυο μερες δυο φιλρακια τροφης!

Τοτε
η
μετρας λαθος αμμωνια = 0
η
ΝΟ2,ΝΟ3 = 0
:confused:

Tsipourinos 25-12-12 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 721084)
Τοτε
η
μετρας λαθος αμμωνια = 0
η
ΝΟ2,ΝΟ3 = 0
:confused:

Γιωργο δεν καταλαβα τι εννοεις!το τεστ π εκανα με το καρτελακι και τα χρωματα μου εδειξε no2 0 no3 0 και το τεστ της αμμωνιας με τα υγρα στα μπουκαλακια μου εδειξε nh4 πολυ ανοιχτο πρασινο πιο ανοιχτο απο αυτο π εχει στην καρτελα χρωμματων!Τι κανω λαθος???

kgf12345 25-12-12 00:33

οκ,σορυ για τις φωτο,ειμαι απτο κινητο κ δεν τις προσεξα.τη σταθμη μπορεις να την ανεβασεις κιαλλο.πρεπει να χανεις καμια 10αρια λιτρα τωρα χωρις λογο οπως το βλεπω.και ο βυθος μου φαινεται παχυς αλλα τεσπα.βαλε και κανα λαθρεπιβατη και κανα helena σαλιγκαρι μεσα να τον ανακατευει λιγο.εκτος αν κανω λαθος κ μου φαινεται τοσο παχυς απτη φωτο.

στα υπολοιπα,οτι ειπε ο γιωργος απο πανω.

Γιώργος Κ 25-12-12 00:33

Αν λειτουργει ο κυκλος του Αζωτου οταν εχει στρωθει θα μετρας
αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 παραπανω απο 0
Αν προσθετεις τροφη και μετρας ΟΛΑ μηδεν παει να πει οτι κατι δε μετρας σωστα!! Στη περιπτωση σου δεν πιστευω να εχει στρωσει οποτε πιο πιθανον να μετρας λαθος την αμμωνια!!!
Ποιο τεστ αμμωνιας εχεις? Ποια διαδικασια ακολουθεις? :confused:

manolischania 25-12-12 00:34

Καλή αρχή και Χρονια πολλά
Εύκολα φυτά μπορείς να βάλεις για αρχή με ότι έχει να κάνει σε εχινοδορους και ανούμπιες όπως και καμιά βαλισνερια, αν δεν βιάζεσαι περιμένεις ~ 1 μήνα και το φίλτρο θα στρώσει όπου σταδιακά θα μπορείς να προσθέτεις ανά βδομάδα και ψάρι , νερό γέμισε το μέχρι τα πλαστικά σου το ενυδρείο και τα φίλτρα βαλτά έτσι ώστε να γίνετε κυκλική ροή ( δηλαδή στα πλαϊνά του τζαμιού ) για θολότητα νερού μην ανησυχείς από τώρα , το φίλτρο σου θα αρχίσει να είναι έτοιμο με το που δεις νιτρικά NO3 και όλα τα άλλα 0 .
Με ένα ένα μακαρονάκι που είναι το βιολογικό υλικό για να κατοικήσει το βακτήριο με το ζόρι ένα ζευγάρι neon θα μπορέσει να υποστήριξη , αν συνεχίσεις με τα ίδια φίλτρα βάλτους siporax mini από 2 διχτάκια στο κάθε ένα και θα είσαι ok.

P.s αν βάζεις βακτήριο τις jbl θα παρατηρήσεις ότι αμμωνία θα έχεις αν ρήξεις 1 ml στο μπουκαλάκι τις μετρήσεις που κάνεις άρα τροφή βρίσκουν τα βακτήρια .
tip: αν έχεις αμφιβολία για το test τις αμμωνίας μπορείς να το δοκιμάσεις με λίγο ούρα και νερό όπου εκεί θα πρέπει να σου δείξει οπωσδήποτε μιας και τα ούρα μας είναι κάργα σε αμμωνία

Tsipourinos 25-12-12 00:37

Ναι τα λιτρα θα τα συμπληρωσω εχεις δικιο!!Τι ειπε ο Γιωργος δεν καταλαβα!οχι ο βυθος δεν ειναι παχυς οντως ομως ετσι φαινεται στη φωτο!
-------------------------
χρησημοποιω το τεστ αμμωνιας της jbl!!οκ θα το ξανακανω αυριο να δουμε!!

delta66 25-12-12 05:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 721090)
Τι ειπε ο Γιωργος δεν καταλαβα!

Σου ειπε οτι κατι δεν μετρας καλα.
Εφοσον ριχνεις τροφη, αυτη κατι πρεπει να γινεται μεσα στο νερο.
ή α. (αν λειτουργει ο κυλος του αζωτου) θα εχεις νιτρικα,
ή β. (αν δεν λειτουργει ο κυλος του αζωτου) θα εχεις αμμωνια
ή γ. αν ειναι στη μεση του στρωσιματος θα εχεις νιτρωδη (και ισως και απο λιγο αμμωνια ή νιτρικα)

Να εχει στρωσει και γινεται πληρη απονιτροποιηση (δλδ ολα ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 μηδεν) το βλεπω δυσκολο, με ανωριμο βυθο ενυδρειο και χωρις φυτα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...les-master.jpg

Tsipourinos 25-12-12 17:37

Γεια χαρα και σημερα!δελτα σ ευχαριστω, ο φιλος Γιωργος εγινε κατανοητος!Τα τεστ εγιναν και σημερα πλην ομως εχω τα ιδια αποτελεσματα!τι κανω λαθος?? :( συμπληρωθηκε νερο μεχρι το πλαστικο!το θεμα ειναι οτι ειδικα με την αμμωνια σιγουρα κανω σωστα το τεστ γτ στο θαλασσινο νερο μου ειναι ανεβασμενη η αμμωνια ενω εδω καθολου!

stav 25-12-12 18:08

Χρονια πολλα,ριχνε περισσοτερη τροφη.

Tsipourinos 29-12-12 14:58

1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα!!μετα απο 14 μερες εχει μπει το πρωτο φυτο και το πρωτο guppy!Ολα δειχνουν καλα εκτος απο τν κιτρινιλαστο νερο η οποια ευελπιστω να φυγει μετα την πρωτη αλλαγη νερου!! :)

stratigos24 29-12-12 15:20

Ρε φιλε ελεος πια... ελεος....

Μπαινεις εδω να σε βοηθησουμε. Πριν μαθεις οτιδηποτε βαζεις 2 clown στο θαλλασινο σου και τα βασανιζεις σε λαθος παραμετρους και 30 λιτρα. Τωρα πας και βαζεις σε παλι αστρωτο ενυδρειο και αλλο ψαρι και θελεις να σε βοηθησουμε? Σου ειπε κανεις οτι ειμαστε διατεθημενοι να βλεπουμε να βασανιζουν ψαρια?

Tsipourinos 29-12-12 16:33

οκ γι αυτο ηρθα εδω για να ακουσω ολες τις γνωμες,αν ηξερα τι πρεπει να κανω απο την αρχη δεν θα ρωτουσα δεν θα διαβαζα και δεν θα ανοιγα κανενα θεμα!Ναι εκανα το λαθος με τα κλοουνακια και θα συνεχισω να κανω λαθη μεχρι να μαθω.Αν σε εννοχλουν τα λαθη μου μπορεις απλα να μην απαντας στα θεματα μου η ουτε καν να τα παρακολουθεις! :smt027

stratigos24 29-12-12 16:45

Αυτα τα λαθη ειναι λαθη που μπορεις να τα αποφυγεις, ρωτοντας εδω μεσα πριν πραξεις, αλλα μαλλον ειναι κατι που δεν σε ενδιαφερει.

Απο μενα, καλη συνεχεια στα πειραματα που κανεις στα καημενα ψαρακια σου.

Skydiver 29-12-12 17:02

Εεεε παιδιά!!!! :smt076:smt035:smt009
29 Δεκεμβρίου είναι :smt114 . Ημέρες αγάπης :smt060 :smt057 :smt054 :smt056 +-2 :smt008 :smt052. Ο Χριστός που γεννήθηκε πριν 4 ημέρες, μας συγχώρησε που τον σταυρώσαμε.... :smt059

delta66 29-12-12 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 721899)
Ο Χριστός που γεννήθηκε πριν 4 ημέρες, μας συγχώρησε που τον σταυρώσαμε.... :smt059

Αν τον ειχαμε ριξει στην αμμωνια θα μας συγχωρουσε ομως? :D

stratigos24 29-12-12 17:16

Μενει λοιπον να τον συγχωρεσουν τα ψαρακια του που τα ''σταυρωνει'' καθημερινα..;)

Εσυ skydiver δηλαδη εισαι χαζος που καθεσαι και το ψαχνεις πρωτα, διαβαζεις με τις ωρες, κανεις τεστ, ρωτας, σκας, αγχωνεσαι και δεν ταλαιπωρεις κανενα ζωντανο?

nikolakis94 29-12-12 17:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 721905)
Μενει λοιπον να τον συγχωρεσουν τα ψαρακια του που τα ''σταυρωνει'' καθημερινα..;)

Εσυ skydiver δηλαδη εισαι χαζος που καθεσαι και το ψαχνεις πρωτα, διαβαζεις με τις ωρες, κανεις τεστ, ρωτας, σκας, αγχωνεσαι και δεν ταλαιπωρεις κανενα ζωντανο?

Μερικοι δυστυχως βιαζονται.

delta66 29-12-12 17:39

Οκ ηρεμια. Δεν εχει γραψει ο φιλος τι μετρησεις εκανε πριν βαλει τα ψαρια.
Μπορει να ηταν ΟΚ.
Επισης τι μετρησεις θα εχει απο εδω και στο εξης εχει σημασια.
Με ενα ψαρι μονο μεσα, ειναι πιο ευκολο να αντιμετωπιστει καποιο προβλημα, αν και θελει τρεξιματακι και ελεγχους νερου,

stratigos24 29-12-12 17:43

Μετα απο 14 ημερες που τρεχει το ενυδρειο με 2 φυλλαρακια τροφης ανα 2 μερες τι τιμες μπορει να εχει? Ναι, μπορει να ειναι οκ τωρα (ολα 0 δηλαδη) αν δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου αλλα οταν ξεκινησει (ή αν εχει ξεκινησει ηδη) το ψαρακι τι θα παθει?

delta66 29-12-12 17:51

Υπαρχει κι ο σιωπηλος κυκλος του αζωτου (silent cycling), με ελαχιστη ιχθυοφορτωση στην αρχη και φυτα, προσεκτικο ταισμα, ελεγχος τιμων, και πολυ σταδιακη αυξηση του πλυθησμου.
Φυσικα, χρειαζεται καποια εμπειρια, οπως φαινεται.

stratigos24 29-12-12 17:53

Ok, πασο. Εσυ ξερεις καλυτερα.

delta66 29-12-12 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 721874)
Καλησπερα!!μετα απο 14 μερες εχει μπει το πρωτο φυτο και το πρωτο guppy!Ολα δειχνουν καλα εκτος απο τν κιτρινιλαστο νερο η οποια ευελπιστω να φυγει μετα την πρωτη αλλαγη νερου!! :)

Το αν δειχνουν ολα καλα, δεν πιστευω οτι εχεις ακομα την εμπειρια να το διακρινεις.
Μετρησεις νερου εχεις (NH3 NO2 NO3)? Αυτες ειναι ενδειξεις που μπορει να βασιστει ενας αρχαριος.

Tsipourinos 29-12-12 18:18

Ναι συμφωνα με τα τεστ λεω οτι ολα δειχνουν καλα...τα no2 no3 ειναι μηδενικα η αμμωνια ειναι στο ελαχιστο!το ενα ψαρακι μπηκε αφου μου ειπαν οτι θα βοηθηει γενικα στον κυκλο και γενικα στο στησιμο!οκ δεν αντιλεγω οτι βιαζομαι!Αλλα γι αυτο εβαλα ενα και δεν εβαλα δεκα!

delta66 29-12-12 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 721920)
Ναι συμφωνα με τα τεστ λεω οτι ολα δειχνουν καλα...τα no2 no3 ειναι μηδενικα η αμμωνια ειναι στο ελαχιστο!το ενα ψαρακι μπηκε αφου μου ειπαν οτι θα βοηθηει γενικα στον κυκλο και γενικα στο στησιμο!οκ δεν αντιλεγω οτι βιαζομαι!Αλλα γι αυτο εβαλα ενα και δεν εβαλα δεκα!

Oι μετρησεις δεν δειχνουν οτι "ολα ειναι καλα".
Το ενυδρειο δεν εχει φυτα για να βοηθησουν.
Το ψαρι θα βοηθησει στο στρωσιμο, αλλα υπο αυτες τις συνθηκες θα το κανει πληρωνοντας με τη ζωη του.
Το ζητουμενο ειναι να στρωσει ή να μη χανεις ψαρια?
Γιατι αν ειναι να χανεις ψαρια, δεν χρειαζεται και το στρωσιμο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02636 seconds with 11 queries