Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΓΑΛΑΖΙΑΣ.Τιείναι αυτο ρε παιδιά? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19409)

dianik06 11-09-07 18:23

ΓΑΛΑΖΙΑΣ.Τιείναι αυτο ρε παιδιά?
 
Εφερε ένασ γνωστος ενα μπουκαλακι γαλαζια και λεει οτι είναι καλο για το ενυδρειο.ξερει κανεις τιποτα για αυτο να μου δωσει τα φωτα του.ευχαριστω

johnsin 11-09-07 18:37

Εγω τον γαλαζια τον ξερω για πετρομα...ας πει με συγουρια καποιος αλλος.

alan boy 11-09-07 18:39

το πετρομα λεγεται χαλαζιας.

dianik06 11-09-07 18:42

εχει βαθυ μπλε χρωμα.το αρεωσε με νερο και ειπε να βαλω ενα κουταλακι τωρα,ενα σε 24 ωρες,ενα σε μια βδομαδα,και μετα καθε 15 μαζι με την αλλαγη νερου.:(

Filotas 11-09-07 18:44

Γαλαζίας ή αλλιώς γαλαζόπετρα ή επιστημονικά Θειϊκός Χαλκός. Δέν μπορώ όμως να σου απαντήσω αν κάνει καλό στο ενυδρείο. Εγώ πριν το χρεισημοποιήσω θα περίμενα τις γνώμες των πιό έμπειρων!!!!!

johnsin 11-09-07 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 198557)
το πετρομα λεγεται χαλαζιας.

Σωστος σορυ.!!

dianik06 11-09-07 19:24

ενας εμπειρος ρε παιδια.αν ειναι ενταξει να δουμε αλλιως θελω να του την πω(και θα του την πω ασχημα)γιατι μου το παιζει ξυπνιος.αν δεν ξες κατι,ρωτα.

netblues 11-09-07 21:07

Καταρχας αγνωστες ουσιες ΔΕΝ ριχνουμε ΠΟΤΕ στο ενυδρειο μας και ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ λόγο.

Τωρα αν υποθεσουμε οτι ειναι γαλαζοπετρα....
η γαλαζοπετρα ειναι απο οτι ξερω παρασιτοκτονο για αμπελια και εσπεριδοειδή.
Το σιγουρο ειναι οτι ο χαλκος μεσα στο ενυδρειο θα δημιουργησει ενα σκασμο προβληματα.
Ελπιζω να μην εβαλες....
Εαν εβαλες κανε τρεις συνεχομενες αλλαγες νερου 50% και την προσευχη σου..

Εαν ειναι κατι αλλο, αν δεν μαθεις τι ειναι ακριβώς... Μακρια.

aafent 11-09-07 22:44

Δεν πρέπει να λέει τη Γαλαζόπετρα (θεικός χαλκός) αλλα το
Methylen Blue.

Δεν Υπάρχει κανένας λόγος να το βάλεις, οπότε ξέχνα το.

PascM 11-09-07 23:07

Άβυσσος!!!
Μπορεί να είναι και Γαλαζόπετρα (συνήθως την βρίσκουμε σε κρυστάλλους) ή και methylen blue που λεει ο Ανδρέας!

Lsourtzo 12-09-07 07:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dianik06 (Μήνυμα 198550)
Εφερε ένασ γνωστος ενα μπουκαλακι γαλαζια και λεει οτι είναι καλο για το ενυδρειο.ξερει κανεις τιποτα για αυτο να μου δωσει τα φωτα του.ευχαριστω

αυτός ο γνωστός σου έχει ενυδρείο και το ρίχνει και αυτός ??? ή έτσι απλά στο έδωσε ?? να κάνει τι ?? με ποιά λογική ?
δώσε μερικές λεπτομέριες να δούμε τι παίζει ...
και προς θεού ... ΜΗΝ το βάλεις στο ενυδρείο ακόμα ...

Pritanis 12-09-07 11:07

γαλαζοπετρα βαζαμε μικροι στα βραχια για να βγαλουμε τα χταποδια....μεχρι που μαθαμε οτι ειναι δηλητηριο και οτι οι θαλαμες που μολυνε ερημωναν απο ζωη......

stav 12-09-07 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 198737)
γαλαζοπετρα βαζαμε μικρη στα βραχια για να βγαλουμε τα χταποδια....μεχρι που μαθαμε οτι ειναι δηλητηριο και οτι οι θαλαμες που μολυνε ερημωναν απο ζωη......

Σωστος.

dianik06 23-09-07 14:16

Ο αδερφος μου βαζει εδω και κανα χρονο.Ο δε κουμπαρος του που μας το εδωσε το χρησιμοποιει ακομα πιο πολυ καιρο χωρις να εχει λεει προβλημα.Εκτος και αν τα ψαρακια του ειναι συνεχως αρρωστα χωρις να το ξερει.Τι να πω ρε παιδια.?

Tolis 23-09-07 14:25

Μπορει να ειναι μπλε του μεθυλενιου που καποιος εφευρετικος καταστηματαρχης το ονομασε Γαλαζία (κατα το κογκολεζος, ραμιρεντσος, γκαλαχερ κλπ).
Σε καθε περιπτωση και το μπλε του μεθυλενιου χρησιμοποιειται μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις, αλλά επειδη μονο υποθεσεις κανουμε, πετα το.

netblues 23-09-07 14:27

Δεν το χεις πεταξει ΑΚΟΜΑ?

_antonis_ 23-09-07 14:42

Απ'οτι κατάλαβα, δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ενυδρείο, αλλά επειδή σου έδωσαν αυτό το πράγμα, ΠΡΕΠΕΙ να το βάλεις..Γιατί, για να μην απογοητεύσεις τον γνωστό που στο έδωσε; Αν είναι οκ το ενυδρείο σου, αλλά θες να δημιουργήσεις πρόβλημα για να ασχολείσαι με κάτι, ρίξ'το.. Αφού στο παίζει έξυπνος ρώτα τον να σου εξηγήσει πώς ακριβώς κάνει καλό να μάθουμε και εμείς...

dianik06 23-09-07 23:23

Το πεταξα ρε παιδια.αφου δεν προκιται να το πιω ουτε,δεν το δινω ουτε στα ψαρακια μου.οταν τον δω ομως θα μαθω πληρ και θα σασ πω.ακου λεει για να βγαλουνε χταποδια,εγω θυμαμε αυτο το κανανε με χλωρινη.

giagligian 23-09-07 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 198737)
γαλαζοπετρα βαζαμε μικροι στα βραχια για να βγαλουμε τα χταποδια....μεχρι που μαθαμε οτι ειναι δηλητηριο και οτι οι θαλαμες που μολυνε ερημωναν απο ζωη......


ναι αυτό το θυμάμαι και γω. και είναι αλήθεια ότι σε όποια θαλάμη το βάζαμε-βάζανε δεν περνούσε χταπόδι ξανά ποτέ!

Lsourtzo 23-09-07 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dianik06 (Μήνυμα 201644)
Το πεταξα ρε παιδια.αφου δεν προκιται να το πιω ουτε,

:confused: :confused: :confused:
σου είπε κανείς να τον πιείς ???? :confused:

dianik06 26-09-07 22:22

DEN ME EIPE KANEIS NA TO PIO ALLA AN TO BALO STO ENYDREIO THA EINAI SA NA TO POTIZO STA PSARAKIA.SIMERA MALONA MAZI TOY FIATI GIATI TA LEGAME KAI KSEREI TI AKRIBOS EINAI KAI EKSAKOLOYTHEI NA TO XRISIMOPOIEI KAI THA SINEXISEI LEEI NA TO BAZEI STO ENYDREIO.EINAI POLY XAZOS TELIKA.
zw
KAI PIROBOLIMENOS
:smt073

george 26-09-07 22:33

Kαι γιατί δε σου λέει τι ακριβώς είναι ; Μυστικό το κρατάει ;

ΥΓ. Aν θέλεις γράφε στα Ελληνικά και μη "φωνάζεις" ;)

Lsourtzo 26-09-07 22:35

μάλον εννοεί ότι ο θείος του ξέρει ότι είναι γαλαζίας ...

prodigy 26-09-07 22:50

για πιο λογο να φορτωνεις το ενυδρειο σου με οτιδηποτε δεν ειναι απαραιτητο???δεν θα το καταλαβω ποτε..........και ξερω αρκετους που γεμιζουν τα ενυδρεια τους οτι ναναι......

Lsourtzo 26-09-07 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prodigy (Μήνυμα 202304)
για πιο λογο να φορτωνεις το ενυδρειο σου με οτιδηποτε δεν ειναι απαραιτητο???δεν θα το καταλαβω ποτε..........και ξερω αρκετους που γεμιζουν τα ενυδρεια τους οτι ναναι......

άλλο μη απαραίτητο και άλλο επικίνδυνο ...
εδώ μιλάμε για επικίνδυνο συστατικό …

prodigy 26-09-07 23:04

επικινδυνο η οχι δεν ξερω ,αλλα δεν θα εβαζα τιποτα μεσα στο ενυδρειο μ που δεν ηταν απαραιτητο και ας το χρησιμοποιουσαν επι δεκαετιες αλλοι...εκει ηθελα να καταληξω

dianik06 27-09-07 14:23

Sory για τις φωνες αλλα ειχα κατι νευρα εχθες.Βρεθηκαμε με τον αδερφο μου και τον κουμπαρο του το απογευμα και τους εβαλα χερι γιαυτο που μου δωσανε να βαλω στο ενυδρειο.Τελικα ξερανε και οι δυο τους τι ειναι αυτο το μπλε υγρο στο μπουκαλι. [ ΓΑΛΑΖΟΠΕΤΡΑ ] .Ναι κυριοι οντως ηταν γαλαζοπετρα και ξερουν ποιες ειναι οι χρησεις τις γαλαζοπετρας.Τωρα ή θελανε να με κανουνε ζημια ή τελικα ειναι πολυ βλακες και οι δυο τους.
:( Τι να πω.
-------------------------
Και με ελεγαν επισησ οτι σε παλιοτερες εποχες το χρησιμοποιουσαν ολοι οι χομπιστες που ειχαν ανυδρεια.
-------------------------
Προς θεου παιδια δεν εβαλα τετοιο πραγμα στο ενυδρειο.Και ευχαριστο ολους οσουσ με διαφωτισαν με τις γνωσεις τους.

_antonis_ 27-09-07 14:47

Δόξα το forum...ε...τον Θεό ήθελα να πω! ;)

dianik06 27-09-07 21:40

Χ Α ! :p Χ Α ! :p Χ Α ! :p

chris129 27-09-07 22:54

χαχαχαχαχα:) :) :) :) :) βαλτε και λιγο foradan πες στον κουμπαρο σου και το αδερφο σου κανει καλο στα φυτα ( προς θεου πλακα κανω) χαχαχαχαχαχαχα:) :) :) :) :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02117 seconds with 11 queries