Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στρώσιμο ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84230)

tkougi 07-01-15 13:03

Στρώσιμο ενυδρείου
 
Εδώ και καιρό στρώνω το ενυδρείο μου διαστάσεων 60*30*38 με αμμωνία καθώς περιμένω να ετοιμαστεί το έπιπλο για το τελικό στήσιμο του και να υποδεχτεί τους κατοίκους του. Χθες έκανα μέτρηση NO2 και μου έδειξε πάνω από 1,με τεστ jbl μετράω, και έκανα μια αλλαγή νερού περίπου 40%. Να πω βέβαια πως στην τελευταία μέτρηση έδειχναν 0 γιαυτό και η αλλαγή.
Σήμερα έκανα πάλι μετρήσεις για να δω που βρίσκομαι και τα αποτελέσματα με μπερδέψανε λίγο.
Λοιπόν.
Ph 7
kh 5
NH4 0,05
NO2 1,0
NO3 160
Τα δικά μου συμπεράσματα είναι οτι το NH4 μηδένισε άρα ο κύκλος αζώτου προχωρά καλά, σε συνδυασμό με το οτι το NO2 πριν λίγες μέρες ήταν μηδέν και αυτό συν οτι τα NO3 υπάρχουν και σε μεγάλο βαθμό. Ο προβληματισμός μου είναι γιατί ανεβήκαν τα NO2 και γιατί αφού έκανα αλλαγή χθες γιατί τα NO3 είναι τόσο πάνω σήμερα? :confused:
Ακουώ γνώμες..

Τάκης 07-01-15 13:48

Στο ενυδρείο προφανώς δεν έχεις ψάρια και συνεχίζεις να ρίχνεις αμμωνία ή τροφή σωστά ;

tkougi 07-01-15 13:56

Εννοείτε ότι δεν έχω ψάρια.. αμμωνία ρίχνω και όχι τροφή

Τάκης 07-01-15 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkougi (Μήνυμα 869561)
Εννοείτε ότι δεν έχω ψάρια

Πολύ ωραία.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkougi (Μήνυμα 869561)
αμμωνία ρίχνω και όχι τροφή

Για αυτό έχεις Νιτρώδη, ρίχνεις Αμμωνία που μετρέπεται σε Νιτρώδη,
είναι απόλυτα φισιολογικό

tkougi 07-01-15 14:31

Οπότε συνεχίζω έτσι μέχρι να στηθεί στη θέση του και να κάνω τότε μια μεγάλη αλλαγή για να μπορώ να βάλω τα ψάρια. Σωστά?

Τάκης 07-01-15 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkougi (Μήνυμα 869566)
Οπότε συνεχίζω έτσι μέχρι να στηθεί στη θέση του και να κάνω τότε μια μεγάλη αλλαγή για να μπορώ να βάλω τα ψάρια. Σωστά?

Συνεχίζεις έτσι ώστε όταν ρίχνεις αμμωνία να μηδενίζουν αμμωνία και νιτρωδη σε 24 ώρες, τότε κάνεις μια αλλαγή 80-90 % και βάζεις αμέσως τα ψάρια.
Καλογέμιστο :)

delta66 07-01-15 14:44

Μεχρι να μηδενισουν και τα νιτρωδη.
Μετα μεγαλη αλλαγη να πεσουν τα νιτρικα κατω απο 20ppm.

tkougi 07-01-15 14:46

ευχαριστώ φίλε μου. συνεχίζω έτσι και βλέπουμε.:)

delta66 07-01-15 14:47

Προσοχη στην αλλαγη να ειναι ειναι ιδια θερμοκρασιας το νερο, αφου και τα βακτηρια επηρεαζονται απο τις αποτομες αλλαγες (θερμοκρασιας, pH GH κλπ)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933

Προσωπικα θα προτεινα (αντιθετα απο αλλους) μικρες αλλαγες νερου και κατα το στρωσιμο, για να εμπλουτιζεται το νερο με χρησιμα στοιχεια (μεταλλα, ιχνοστοιχεια κλπ) που επισης χρειαζονται τα βακτηρια.

tkougi 07-01-15 14:53

το νερό της αλλαγής είναι ίδιας θερμοκρασίας, το πολύ 1-1,5 ποιο κάτω.
αλλαγές μικρές κάνω και εγώ σχετικά συχνά απλά χθες την έκανα μεγαλύτερη..

delta66 07-01-15 14:57

Μετρηση ομως θα κανεις πριν την αλλαγη.

Τάκης 07-01-15 15:04

Πολύ σωστό και αυτό με τις αλλαγές, γιατί έχω παρατηρήσει επίσης πως όταν υπάρχουν υπερβολικά πολλά νιτρικά μειώνεται και η ταχύτητα ανάπτυξης βιολογίας.
Συγκεκριμένα τώρα τελευταία, σε ένα ενυδρείου ενός παιδιού, τα νιτρώδη δεν έλεγαν να πέσουν για ημέρες με τίποτα, έκανε μια γενναία αλλαγή, έβαλε αμμωνία 3-4ppm , και μηδένισαν όλα σε 24 ώρες

tkougi 07-01-15 15:09

μετρήσεις έκανα σήμερα το πρωί ενώ την αλλαγή την έκανα χθες βράδυ.
το μόνο που μέτρησα πριν την αλλαγή ήταν το NO2, τα οποία χθες και σήμερα ήταν εκτός ορίων.

delta66 07-01-15 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkougi (Μήνυμα 869581)
μετρήσεις έκανα σήμερα το πρωί ενώ την αλλαγή την έκανα χθες βράδυ.
το μόνο που μέτρησα πριν την αλλαγή ήταν το NO2, τα οποία χθες και σήμερα ήταν εκτός ορίων.

ΝΟ2 ή ΝΟ3?
Γιατι ΝΟ2 ... δεν εχεις υπερβολικα.

Μετα την αλλαγη χθες, εβαλες παλι αμμωνια?

Μετρησεις παντα λιγο πριν την αλλαγη νερου.
Μετα δεν εχει νοημα.

tkougi 07-01-15 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 869624)
ΝΟ2 ή ΝΟ3?
Γιατι ΝΟ2 ... δεν εχεις υπερβολικα.

Μετα την αλλαγη χθες, εβαλες παλι αμμωνια?

Μετρησεις παντα λιγο πριν την αλλαγη νερου.
Μετα δεν εχει νοημα. :grin:

ΝΟ2 είχα μετρήσει. το εκτός ορίων το λέω γιατί στα jbl το 1,0 είναι το μεγαλύτερο. δεν είναι πολύ δηλαδή?

όχι δεν έβαλα χθες ,έβαλα σήμερα όμως.


απο εδώ και πέρα αυτό θα κάνω

delta66 07-01-15 22:46

ΝΟ2 πανω απο μηδεν με ψαρια στο ενυδρειο ειναι οντως απαγορευτικο, αλλα δεν το λες και υπερβολικο το 1ppm οταν στρωνει το ενυδρειο.

Τα ΝΟ3 160ppm ειναι υπερβολικα ακομα και για το στρωσιμο.
Οχι πως θα παθει κανεις τιποτα δλδ, αλλα ειναι μπολικα για να κατεβουν ευκολα κατω απο 20 με μια αλλαγη.

tkougi 07-01-15 23:24

άρα να κάνω αλλαγές μέχρι να πέσουν ή να το αφήσω έτσι?
νομίζω οτι καλό θα ήταν να τα κατεβάσω ώστε να είναι ελεγχόμενα τα NO3 ή κάνω λάθος?

tkougi 09-01-15 19:47

λοιπόν χθες έκανα μια μεγάλη αλλαγή και τελικά πέσανε τα NO3 και τα NO2 και NH4 μηδέν , οπότε συνεχίζω κανονικά το πρόγραμμα συντήρησης .
μια άσχετη ερώτηση .. να πω πώς έχω σκοπό να βάλω μονομάχο και μάλλον μαζί αρλεκίνους (ελπίζω να μην είναι κακή ιδέα).
άμμο θαλασσής μπορώ να βάλω στο ενυδρείο?
θα έχω πρόβλημα με το PH ; ή θα είμαι εντάξει?

delta66 09-01-15 20:50

Θαλασσης καλυτερα οχι.
Δεν εχουν συνηθως προβλημα μαζι (απο θεμα τσακωμων) και ισδωςν παραμετρων νερο θελουν (ισως λιγο πιο δροσερο οι αρλεκινοι) αλλα το μηκος ειναι μικρο για τους αρλεκινους που ειναι κολυμβητες και τους αρεσει το πιο δυνατο ρευμα στο νερο, απο οτι βολευει τον μονομαχο.

tkougi 09-01-15 21:23

μικρό ε ,δηλαδή να το ξεχάσω? γενικά σε τέτοιο μήκος τους βλέπω γιαυτό και το σκέφτηκα . έχω χαλικάκι μαύρο σχετικά ψιλό. είναι καλό?

delta66 09-01-15 22:00

Αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικο.
Τεστ αν αφριζει κανε του.


Κοιτα, τα ειχω δει σε 50 εκ μηκος, σε 100 εκ και 150 εκ.
Καμια σχεση τα ψαρια.
Ζουν μια χαρα και σε μικρο ενυδρειο αν εχουν καλο νερο, αλλα δεν βλεπεις τιποτα απο συμπεριφορες. Σημειωτον πανε.
Σαν να παρεις φεραρι και να πηγαινεις μεχρι το περιπτερο για τσιγαρα ενα πραμα.

Δεν μπορεις να βαλεις και πολλα (εκει φαινεται το ψαρι, στο μεγαλο κοπαδι)

tkougi 09-01-15 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 869948)
Σαν να παρεις φεραρι και να πηγαινεις μεχρι το περιπτερο για τσιγαρα ενα πραμα.

εκεί που είναι η βενζίνη ούτε μέχρι το περίπτερο θα πήγαινα ακόμα και να μου την χάριζαν. μάλλον μόνο θα την γυάλιζα :D:D:D
τεστ του έκανα και δεν αφρίζει οπότε είμαι οκ.
τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί με μονομάχο σε αυτές τις διαστάσεις?

delta66 09-01-15 22:24

Tιποτα καρδιναλιους? (πιο αραχτα ψαρια, αν και αμερικανοι)
ή kuhlii loaches (αν δεν ειναι κοφτερο το χαλικακι)

tkougi 09-01-15 23:09

για καρδινάλιους μάλλον όχι γιατί έλεγα σε κάτι σχετικά "βιοτοπικό" .
τώρα για τα kuhli loaches με μια πρόχειρη ματιά δεν βρήκα κάτι και αν και φαίνονται ενδιαφέρον δεν νομίζω να τα βρω εύκολα εδώ.
έχεις κάτι άλλο υπ όψιν?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02060 seconds with 11 queries