Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Πρώτη μου προσπάθεια!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69178)

chrisvari 15-02-13 20:33

Πρώτη μου προσπάθεια!!
 
9 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις:60x35x40
Όγκος:84lt
Κατηγορία:Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά:Cryptocorine Wendtii Brown,Echinodorus Quadricostatus,Bacopa Monnieri II,Siamensis Mini Carymbosa,Vesicularia Dubyana (Java Moss),Rotundifolia Rotala,κερατόφυλο.
Ψάρια / ¶λλα είδη:6 guppies(2 αρσενικά,4 θυληκά),2 amano και κάτι σαλιγκάρια που μάλλον ήρθαν με τα φυτά:smt102
Διακοσμητικά υλικά: 1 ρίζα,πέτρες απο ποτάμι,χαλικάκι λεπτό σκουρόχρωμο
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2χ15 Τ8.
1.T8 flora glo 15w 2800K 420 lumen
2.Τ8 power glo 15w 18000K 580 lumen
Διάρκεια φωτισμού:σταδιακά μέσα σε 1,5 μήνα 8 ώρες τώρα και ανεβαίνουμε
Φιλτράρισμα:2 εσωτερικά φίλτρα
1.Εσωτερικό φίλτρο Fluval u2 400l/h(χοντρό σφουγκάρι,λεπτό σφουγκάρι,1 διχτάκι siporax mini)
2.Εσωτερικό φίλτρο Elite Jet Flo 70 (Ενυδρειακό βαμβάκι,σφουγκάρι και 2 διχτάκια siporax mini)
Θερμοστάτης:Fluval M15 150 watts
Αναλογικό θερμόμετρο
Λίπανση:Υπόστρωμα Sera Floredepot, seachem flourish 1 ml τη βδομάδα.(Τώρα ξεκίνησα πολύ συντηρητικά)
Παροχή CO2:DIY 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο,2 δίλιτρα μπουκάλια,bubble counter,διάχυση απο αύριο με σωληνάκι σφηνωμένο στην αεραντλία

Παράμετροι:

pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10 με 20(test api συνέχει πορτοκαλί χρώμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω διακύμανση)
Αλλαγές νερού: 30% κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία:25

Ανεβάζω κι ορισμένες φώτο.Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε συμβουλή για βελτίωση του aquascape.Ελπίζω να σας αρέσει!

bloskas 15-02-13 20:41

ωραιος! και τα φυτα σου φαινονται πολυ υγιη!!

maria p 15-02-13 20:46

πολύ ωραίο!

Σιμος 15-02-13 20:47

Πολύ ωραία τα φυτά σου αλλά και τα ψάρια σου και πολύ όμορφο γενικά:):):)

delta66 15-02-13 20:48

Πολυ ομορφο το εχεις στησει για μενα.
Για aquascaping ομορφιες, περιμενε κανενα φανατικο μποστανα να σου πει προτασεις


18000Κ η μια λαμπα? σιγουρα? θελω να δω τι θα γινει απο αλγες.
Διαχυση με την αεραντλια πως θα γινει?

chrisvari 15-02-13 21:04

Ευχαριστώ πολύ παιδιά κι εσένα ιδιαίτερα Σπύρο που με έχεις βοηθήσει αρκετά σε κάθε μου βήμα απο την αρχή του στησίματος.
Η λάμπα είναι αυτή που γράφω σίγουρα.Αλλά θέλω να πιστεύω οτι αφού δεν είχαμε άλγες εννάμιση μήνα τώρα που δουλεύει,με προσοχή πάντα δεν θα έχω και στο μέλλον.Για τη διάχυση του co2,μέχρι σήμερα γινόταν με μια ξύλινη αερόπετρα,πάνω απο την οποία υπάρχει αεραντλία που "τσιμπάει" τις μικρές φυσαλίδες και τις διασπάει σε ακόμα μικρότερες.Αλλά επειδή είδα οτι δεν περνάνε όλες οι φυσαλίδες μέσα απο τις γρύλιες της αεραντλίας,αύριο θα κόψω προσεκτικά κάποιες γρύλιες και θα σφηνώσω το σωληνάκι εκεί,ώστε να έχω καλύτερη διάχυση.

korasidikos 15-02-13 21:17

πολυ ομορφο μπραβο!!:D

ChocolatePuma 15-02-13 21:46

Δεν τολμώ να φανταστώ...πως θα είναι η 2η σου προσπάθεια!!! :D:D

Απλά : ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

gallos 15-02-13 22:04

Πολύ ωραίο!!Μπράβο!!Τις Amano πότε τις έβαλες (εννοώ χρονικά);Γιατί στήνω και εγώ ένα εδώ και ένα μήνα και σκεφτόμουν τις γαρίδες να τις βάλω πιο μετά...

magman 15-02-13 23:37

¶ψογο το setup!!!

chrisvari 16-02-13 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gallos (Μήνυμα 736966)
Πολύ ωραίο!!Μπράβο!!Τις Amano πότε τις έβαλες (εννοώ χρονικά);Γιατί στήνω και εγώ ένα εδώ και ένα μήνα και σκεφτόμουν τις γαρίδες να τις βάλω πιο μετά...

Τη Τριτη της έβαλα τις γαριδούλες!Ακριβώς ενάμιση μήνα αφού μπήκε το νερό στο ενυδρείο.Θα μπορούσα να περιμένω 2 βδομαδούλες ακόμα,αλλά νομίζω οτι και ο βυθός είναι στρωμένος καλά και γενικά έχω καλή βιολογία πλέον.
Εν το μεταξύ πρέπει να τρελένονται για τη moss.Όλο εκεί πάνω είναι και τσιμπολογάνε.
-------------------------
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να φουντώσουν αρκετά τα φυτά αριστερά και δεξιά για να καλυφτούν πλήρως τα φίλτρα και να δημιουργηθεί ένα κενό στο κέντρο για να ξεκουράζεται το μάτι.Θα δούμε.

Dimis 16-02-13 00:59

Πολυ ομορφο αποτελεσμα...

Βουρ για τον Διαγωνισμο!:D

HLIASKR 16-02-13 09:10

Πολυ ομορφο!

chrisvari 24-04-13 18:08

Καλησπέρα παιδιά.Έπαιζα με τη φωτογραφική του νέου μου κινητού και με την ευκαιρία είπα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες με το ενυδρειο όπως είναι τώρα

https://www.dropbox.com/sh/3zs3skrqjweynhx/J9uXuzd9Ru

Κι εδώ είναι μερικές φωτο απο το νέο μου 30λιτρο που μόλις έστησα

https://www.dropbox.com/sh/y9newzl2j8wu4bx/xwn-C-jNuW

delta66 24-04-13 22:17

Ομορφα ειναι.
Ιδιως το μικρο. Μονο που εχει τεραστιο φιλτρο.

maria p 24-04-13 22:25

πολύ ωραία και τα δύο!!!
η γαρίδα στην 3η φωτό του πρώτου ενυδρείου τι γαρίδα είναι?

platy 24-04-13 22:28

αμανο

chrisvari 24-04-13 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 758282)
Ομορφα ειναι.
Ιδιως το μικρο. Μονο που εχει τεραστιο φιλτρο.

Μικρό είναι το αερόφιλτρο.Αλλά στο 30ρι δείχνει τεράστιο.Και δεν μπορούσα να το τραβήξω προς τα πίσω γιατί έχω βάλει άλλα πραγματα.
Σπύρο κάποιες απο τις γαρίδες πρέπει να τις αναγνωρίζεις ε?;).'Εχουνε θεριέψει και σήμερα μέτρησα και καμιά 30ρια μικρά που μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.Συνέχεια αυγομένες τις βλέπω!

maria p 24-04-13 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 758285)
αμανο

ευχαριστώ!

delta66 24-04-13 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisvari (Μήνυμα 758289)
Μικρό είναι το αερόφιλτρο.Αλλά στο 30ρι δείχνει τεράστιο.Και δεν μπορούσα να το τραβήξω προς τα πίσω γιατί έχω βάλει άλλα πραγματα.
Σπύρο κάποιες απο τις γαρίδες πρέπει να τις αναγνωρίζεις ε?;).'Εχουνε θεριέψει και σήμερα μέτρησα και καμιά 30ρια μικρά που μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.Συνέχεια αυγομένες τις βλέπω!

Ναι τις αναγνωριζω, εχουν τη σφραγιδα μου στο πλευρο :grin:

Μαλλον να βρεις κανενα πιο μικρο φιλτρακι?

chrisvari 25-04-13 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 758302)
Ναι τις αναγνωριζω, εχουν τη σφραγιδα μου στο πλευρο :grin:

Μαλλον να βρεις κανενα πιο μικρο φιλτρακι?

Θα το δω.Ίσως αργότερα το μεταφέρω αυτό στο 84λιτρο και παρω απο ebay κανα πιο μικρο για το 30λιτρο.Πάντως επειδή τα φυτά στο 30λιτρο είναι λίγο πιο απαιτητικά απο το άλλο,έβαλα κι ένα δεύτερο 11 watt φωτιστικό απο πάνω.Δηλαδή σύνολο 2χ11 watt.Απο τη δεύτρερη μέρα που δούλεψε για 3 ώρες το δεύτερο φωτιστικό,κατευθείαν άρχισε να αναπτύσεται άλγη.Το άλλο δουλευει σταθερα 8 ώρες για 3 βδομάδες περίπου και δεν είχα πρόβλημα.Πρέπει να αυξήσω πολύ σταδιακά τις ώρες στο δεύτερο φωτιστικό.

chrisvari 02-06-13 20:08

11 Συνημμένο(α)
Έπαιζα με το κινητό και είπα να ανεβάσω φωτογραφίες.Στο 84λιτρο περιμένω να ψηλώσουν τα φυτά που έχω βάλει πίσω και αριστερά για να γεμίσει κι εκεί η περιοχή.Μάζεψα λίγο και το 30λιτρο μου.νομίζω είναι καλύτερα τώρα

sarpijk 02-06-13 20:15

Εχει γινει πανεμορφο!

chrisvari 02-06-13 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 768233)
Εχει γινει πανεμορφο!

Ευχαριστώ φίλε μου!

stratigos24 11-09-13 21:01

Μπραβο σου, το εκανες πολυ ωραιο, δεν το ειχα δει.

Ετυχε και επεσα πανω σε αυτο το θεμα που ειχαμε μιλησει παλαιοτερα, κανοντας μια αναζητηση για fluval εσωτερικα φιλτρα και ετσι ειδα και αυτο το θεμα σου με την παρουσιαση σου.

Το fluval σε αφησε ικανοποιημενο μιας και ψαχνει φιλος να παρει ενα της σειρας fluval u?

Καθε ποτε χρειαζονται καθαρισμα τα φιλτρα σου?

chrisvari 11-09-13 21:39

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 784845)
Μπραβο σου, το εκανες πολυ ωραιο, δεν το ειχα δει.

Ετυχε και επεσα πανω σε αυτο το θεμα που ειχαμε μιλησει παλαιοτερα, κανοντας μια αναζητηση για fluval εσωτερικα φιλτρα και ετσι ειδα και αυτο το θεμα σου με την παρουσιαση σου.

Το fluval σε αφησε ικανοποιημενο μιας και ψαχνει φιλος να παρει ενα της σειρας fluval u?

Καθε ποτε χρειαζονται καθαρισμα τα φιλτρα σου?

Προσωπικά δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος απο fluval.το έχω αλλάξει καιρό με 2 εσωτερικά elite.πολύ πλαστικό,χωρίς πολύ χώρο για υλικά,και χαμηλή ροή σε σχέση με τα elite.
Κάπως ετσι είναι σήμεραΣυνημμένο Αρχείο 58730

stratigos24 11-09-13 21:53

Ευχαριστω!

Ωραια ζουγκλα..;)

chrisvari 11-09-13 22:17

1 Συνημμένο(α)
Με το link που έβαλες θυμήθηκα πως ήταν το ενυδρείο τη πρώτη μέρα με τα φυτά.
Σορρυ δε σου απάντησα πιο πριν.Τα φίλτρα τα ανοίγω κάθε 3 βδομάδες να τα καθαρίσω και να αλλάξω το ενυδρειακό βαμβάκι.Αλλά επειδή με έχει κουράσει η διαδικασία να βγάζω καπάκι και να βάζω χέρι μέσα,έχω ήδη πάρει ένα 2213 με 3 λίτρα υλικά,το οποίο θα μπει απο βδομάδα και θα ξεμπερδεύω.

ChocolatePuma 11-09-13 22:18

Μ αρέσουν οι ζουγκλες!!!!:D

Για εξωτερικό φίλτρο...το σκέφτεσαι?

chrisvari 11-09-13 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 784870)
Μ αρέσουν οι ζουγκλες!!!!:D

Για εξωτερικό φίλτρο...το σκέφτεσαι?

Μαζί γράψαμε!!δες το παραπάνω μήνυμα μου
-------------------------
Αυτό το καιρό προσπαθώ να φέρω στα ίσα του ένα 30λιτρο που έχω μόνο με φυτά.το άφησα όλο το καλοκαίρι χωρίς ανεμιστηράκια και και τα φυτα έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετα με 30+ δύο μήνες τώρα.βλέπω στον πάτο να έχει μαζευτεί ένα στρώμα σα λιομένη καφέ σκόνη και προσπαθώ με συχνές αλλαγές και σκούπα να τη βγάλω.Υποθέτω οτι είναι απο το σάπισμα της moss.επίσης έχει εμφανιστεί και τριχοειδής αλγη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02512 seconds with 11 queries