Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Δεύτερη λάμπα για juwel record 60 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23133)

alexinio 23-02-08 13:30

Δεύτερη λάμπα για juwel record 60
 
3 Συνημμένο(α)
Λοιπόν παιδιά
Μόλισ ολοκλήρωσα την σύνδεση για δεύτερη λάμπα στο ενυδρείο μου.
Μέχρι τώρα όλα λειτουργούν άψογα.
Το μόνο που με προβληματίζει έιναι τα στεγανά ακροφύσια.
Δεν με αφήνουν οι δικοί μου να την βάλω στο ενυδρείο αν δεν λυθεί αυτό το πρόβλημα καθώς προέχει η ασφάλεια.
Καμιά ιδεά...μέχρi τώρα έχω ρωτήσει σε 2 μαγαζία και δεν έχουν.
Μήπως μπορώ να βρω σε κανένα μαγαζί στο κέντρο [ηλεκτρολογικό ή petshop]
Τίποτα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω και να λειτουργεί με ασφάλεια?

Neoklis 23-02-08 13:46

Πήγαινε σε ένα μαγαζι με ηλεκτρολογικά και ζήτα θερμοσυστελόμενο μακαρόνι.... Έχει σε διάφορα μεγέθη...
Πάρε ένα που να χωράει την λάμπα σου και μετά με έναν αναπτήρα ζέστανε το προσεκτικά για να "μαζέψει"... Έτσι θα είναι πλήρως στεγανά...;)

alexinio 23-02-08 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 239465)
Πήγαινε σε ένα μαγαζι με ηλεκτρολογικά και ζήτα θερμοσυστελόμενο μακαρόνι.... Έχει σε διάφορα μεγέθη...
Πάρε ένα που να χωράει την λάμπα σου και μετά με έναν αναπτήρα ζέστανε το προσεκτικά για να "μαζέψει"... Έτσι θα είναι πλήρως στεγανά...;)

Όταν όμως θα πρέπει να αλλάζω λάμπα θα πρέπει να βάζω καινούρια ακροφύσια
Δεν μου φαίνεται και τόσο πρακτικό:rolleyes:

Neoklis 23-02-08 14:32

To μακαρόνι θα βγαίνει... Και έτσι πολύ απλά θα την αλλάζεις...
Δεν κολάει πάνω στην λάμπα, απλά εφαρμόζει πολύ καλά όταν το ζεστανεις και δεν αφήνει τν υγρασία να περάσει...

Είναι δοκισμένο σε πάρα πολλά ενυδρεία... αλλιως δεν θα στο έλεγα...

Perazzi 23-02-08 15:09

Καλά λέει ο Νεοκλίς κ το δικώ μου είναι με ίδιο τρόπω ;)

Tricky 23-02-08 15:30

Επειδη εχω ''παιξει'' με διαφορα τετοια πραγματα , θα σου ελεγα να πας να παρεις ενα ζευγαρι στεγανα ακροφυσια της Arcadia ultra seal (βγαινουν σε Τ5 και Τ8 μεγεθος).

Θα δωσεις 11-12 ευρω (τιμη Ελλαδας) για το ζευγαρι (περιλαμβανει και καλωδια + πιαστρακια) και θα εισαι οκ για μια ζωη.Δεν βρισκω το κοστος σοβαρο για να αξιζει το DIY εκτος και αν θες να κοτσαρεις 10 εξτρα λαμπες.

Ουτε λαστιχοταινιες , ουτε μακαρονια με κυμα :D

alexinio 23-02-08 16:42

Που μπορω να τα βρώ αυτα...?

kill_bill 23-02-08 19:27

Σχεδον σε ολα τα ενυδρειακα καταστηματα. Περνα απο waterinn 13+- τα ειδα σημερα.
Κ εγω τα ιδια εβαλα κ ειμαι υπερευχαριστημενος (κομπλε με βασουλες που βιδωνονται στο καπακι).

xontros 25-02-08 14:46

Έβαλα κι εγώ 2η λάμπα στο Rekord 70 (το ίδιο πράγμα ακριβώς με το 60, μόνο λίγο πιο ψηλό).

Πήρα ballast από κατάστημα με ενυδρειακά (Fish Only, Αγ. Παρασκευή), με 25 περίπου euro, και έναν ανακλαστήρα της Sera. Ο ανακλαστήρας έχει μαζί και 2 πιαστράκια, για τη λάμπα. Άνοιξα δύο τρυπούλες στον ανακλαστήρα και τον κρέμασα από το καπάκι με ένα συρματάκι. Τον κρέμασα στο μεσαίο εκείνο κομμάτι, δίπλα στην 1η λάμπα, εκεί που ανοίγει το καπάκι για να ταίζεις, και μου φαίνεται εντελώς απίθανο να πέσει στο νερό. Η λάμπα πάλι κρέμεται από τον ανακλαστήρα με τα πιαστράκια, και εκτός αυτού, τα καλώδιά της είναι σφηνωμένα κάτω από την 1η λάμπα, και μου φαίνεται αρκετά σταθερό το όλο σύστημα. (και μάλιστα είμαι και ψείρας εγώ με κάτι τέτοια) Αύριο, θα σου ανεβάσω και φωτογραφίες (θα βγάλω το βράδυ).

Όσο για την υγρασία που μπορεί να μαζευτεί, δε με ανησυχεί ιδιαίτερα, αφού το ballast έχει και ασφάλεια, για ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα. Αν και το βλέπω πραγματικά απίθανο να υπάρξει πρόβλημα. Αν όμως το φοβάσαι, μπορείς να τυλίξεις τις ενώσεις με μονωτική ταινία. Όπως ζεσταίνεται η λάμπα, αυτή θα κολλήσει φαντάζομαι πολύ καλα, και θα σου εξασφαλίσει στεγανότητα.

ΧρήστοςΠ 25-02-08 15:46

Μην ανεβάσεις φωτογραφίες βάλε λινκ αυτό που σου είχα απαντήσει;)

billdj 25-02-08 15:48

Αν πάλι δεν μπορείς να βρεις ακροφύσια(που είναι το σωστό να κάνει), μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταινία υψηλής τάσης, έτσι θα την ζητήσεις από ηλεκτρολογικό υλικό(8,5€ περίπου). Είναι σαν πλαστελίνη περίπου και μπορείς να βυθίσεις και γυμνά καλώδια μέσα στο ενυδρείο με αυτη. Εγώ το έχω κάνει αφού ενα πακού και ένας παπαγάλος κατάφεραν και έκοψαν το καλώδιο του φίλτρου...

xontros 25-02-08 16:24

Το link που λέει ο Χρήστος, είναι αυτό εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22222
το οποίο όμως το έχει δει ήδη ο alexinio..

Θα βάλω και δικές μου φωτογραφίες, γιατί την έβαλα σε διαφορετική θέση εγώ τη λάμπα, πιο πίσω/πιο κεντρικά.

Πάντως, Χρήστο, μια και παρακολουθείς το topic, να σε ξαναευχαριστήσω για τη βοήθεια και τις φωτό.. Thanx a lot! ;)

alexinio 25-02-08 20:41

Άμα δεν βγει τίποτα με την πατέντα που έχω φτιάξει θα προτιμίσω αυτό που κάνατε και εσείς μιας και είναι ασφαλές σίγουρο και χωρίς ταλαιπωρία.
Μάλλον αύριο θα πάω να πάρω το acadia ultra seal και θα δω τι θα γίνει.
Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια:grin:

xontros 26-02-08 13:51

5 Συνημμένο(α)
Να και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα:

- Οι δύο πρώτες είναι το κουτί του ballast, GLO της Hagen. Η λάμπα είναι 15Watt, μου είπαν ότι παίζει και με το 30Watt ballast (στην ίδια ακριβώς τιμή) και όντως, μια χαρά δουλεύει. Άραγε, αν στο μέλλον χρειαστώ και 3η λάμπα, θα τη σηκώνει αυτό? Δεν το έχω ψάξει, όταν έρθει η ώρα βλέπουμε..
- Η 3η δείχνει τον τρόπο που κρέμασα τον ανακλαστήρα (πάνω στον οποίο στηρίζεται με τα πιαστράκια η λάμπα) από το καπάκι.
- Η 4η δείχνει τη θέση της λάμπας στο καπάκι.
- Στην 5η φαίνεται πώς έχω σφηνώσει τα καλώδια κάτω από την 1η λάμπα, και τα έχω δέσει μετά με tire-up. Και χωρίς τον ανακλαστήρα, νομίζω, στέκεται πάρα πολύ καλα..

Αυτά από μένα.. Νομίζω πάντως ότι σε σχέση με το Χρήστο, η λάμπα είναι σε πιο κεντρική θέση, και ίσως έτσι αποδίδει καλύτερα.

alexinio 26-02-08 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 240416)
Να και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα:

- Οι δύο πρώτες είναι το κουτί του ballast, GLO της Hagen. Η λάμπα είναι 15Watt, μου είπαν ότι παίζει και με το 30Watt ballast (στην ίδια ακριβώς τιμή) και όντως, μια χαρά δουλεύει. Άραγε, αν στο μέλλον χρειαστώ και 3η λάμπα, θα τη σηκώνει αυτό? Δεν το έχω ψάξει, όταν έρθει η ώρα βλέπουμε..
- Η 3η δείχνει τον τρόπο που κρέμασα τον ανακλαστήρα (πάνω στον οποίο στηρίζεται με τα πιαστράκια η λάμπα) από το καπάκι.
- Η 4η δείχνει τη θέση της λάμπας στο καπάκι.
- Στην 5η φαίνεται πώς έχω σφηνώσει τα καλώδια κάτω από την 1η λάμπα, και τα έχω δέσει μετά με tire-up. Και χωρίς τον ανακλαστήρα, νομίζω, στέκεται πάρα πολύ καλα..

Αυτά από μένα.. Νομίζω πάντως ότι σε σχέση με το Χρήστο, η λάμπα είναι σε πιο κεντρική θέση, και ίσως έτσι αποδίδει καλύτερα.


Ευχαριστώ!
Πόσο κόστισε αυτό περίπου?
Δεν έχεις τρυπήσει το καπάκι δηλαδή?Είναι τόσο ασφαλές να κρέμεται η λάμπα από τους ανακλαστήρες...?
Το σκέφτηκα και εγω αυτό για την κεντρικη θέση καθώς στα juwel [με μια λάμπα]ο φωτισμός δεν φτανει στα πίσω μέρη του ενυδρείου.
Οπότε όταν βάλω την λάμπα θα φροντίσω με τον ανακλαστήρα να διαχεώ το φως και στα ακριανά μέρη του ενυδρείου

xontros 26-02-08 14:51

Τιμές δε θυμάμαι ακριβώς. Χοντρικά πάντως:
- Ballast περίπου 25euro
- Ανακλαστήρας κάτι παραπάνω από 5euro
- Λάμπα sera κάτι παραπάνω από 15euro
(όπως μου είχε πει και ένας πωλητής, όταν σχολίαζα ότι έχω ξοδέψει ένα κάρο λεφτά για το ενυδρείο, αν δε θέλεις μου λέει, άλλαξε χόμπυ!)

Το ballast που πήρα έχει πακέτο ακροφύσια, πιαστράκια κτλ. Ίσως αγοράζοντάς τα χωριστά κόψεις κάτι, αλλά δε νομίζω ότι θα είναι τόσο τραγική η διαφορά, ώστε να δικαιολογεί το ψάξιμο στα ηλεκτρολογικάδικα.
Εκτός topic λιγάκι, αλλά νομίζω ότι κάποιες φορές κάνουμε ένα σωρό αλχημίες για να γλιτώσουμε 5-6 euro. Οι βενζίνες και μόνο που καις για να γυρίσεις τον κόσμο να βρεις αυτό που θες, παραπάνω σου'ρχονται!

Ανακλαστήρα φθηνότερο δε νομίζω ότι βρίσκεις, εκτός και αν παίζουν πατέντες DIY, που και πάλι δε νομίζω ότι δικαιολογούνται για 5euro.

Εκεί που μπορεί να κόψεις αρκετά είναι η λάμπα. Υπάρχουν διάφορα σχετικά posts στο forum, αλλά επειδή είμαι αρχάριος ακόμα εγώ, και το ενυδρείο είναι νεοστημένο, είπα να δοκιμάσω τις επώνυμες. Όταν έρθει η ώρα της αλλαγής βλέπουμε.

Όσο για την ευστάθεια, η λάμπα στα πιαστράκια του ανακλαστήρα πιάνεται τέλεια, όπως και τα πιαστράκια πάνω στον ανακλαστήρα. Τώρα, ίσως το "κρέμασμα" του ανακλαστήρα να μην είναι τέλειο (αν και στέκεται μια χαρά), αλλά είναι τόσο καλά σφηνωμένα τα καλώδια κάτω από την υπάρχουσα λάμπα, που το θεωρώ τελέιως αδύνατο να πέσει. Τώρα, αν θες περισσότερη ευστάθεια, όλο και κάποια πατέντα θα βρεθεί. Πρέπει όμως να το ξεκινήσεις για να δεις πώς κάθεται και πού πρέπει να το δέσεις.

alexinio 09-03-08 19:30

Τελικά παιδιά αφησα την πατέντα μου γιατί παρουσιάστηκαν μερικά μικροπροβληματάκια και βρέθηκα σε αδιέξοδο.
Ακουλούθησα την έτοιμη λύση μόνο που τοποθέτησα την λάμπα με διαφορετικό τρόπο επειδή δεν κατάλαβα πολύ καλα αυτό με τον ανακλαστήρα.
Την "'εδεσα" δίπλα στην άλλη πιάνωντας την με tires up.
Δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ πρόβλημα σταθερότητας...

Με μια daylight και μία λάμπα για φυτά με >0.5w/l είμαι οκ ?

Φωτογραφίες
http://i223.photobucket.com/albums/d...z/DSC01446.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/d...g?t=1205083942


Y.Γ.το ενυδρείο καλο...?

steady 09-03-08 22:14

δεσε και με tyre up τη λαμπα καπου να μην κρατιεται μονο στα πιαστρακια μπας και λασκαρουν με τη θερμοτητα!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 09-03-08 22:20

με μαστορα τον Neoklis βαλαμε δυο λαμπες ριξε μια ματια στο πως τις στερεωσαμε.Ισως βοηθηθεις.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23397

naupaktos84 17-01-09 15:47

παιδια σημερα πηρα το arcadia ultra seal και ειδα οτι στην ακρη ειναι σκετα τα καλωδια. γιατι? πρεπει να αγορασω και ξεχωριστο ballast?

xontros 19-01-09 13:44

Αν δεν κάνω λάθος, κυκλοφορεί ένα έτοιμο πακετάκι, με ballast, καλώδια και στεγανά ακροφύσια, κυκλοφορούν όμως και χωριστά/σκέτα τα ακροφύσια, με γυμνά καλώδια για να βάλεις εσύ το δικό σου ballast..

Αν κατάλαβα καλά, έχεις πάρει μόνο τα ακροφύσια.. Αν είναι για Τ5, θέλεις μόνο ένα ηλεκτρονικό ballast (δεν είναι και τίποτα δύσκολο η συνδεσμολογία, και μάλιστα έτσι σου έρχεται και πιο φθηνά).. Αν είναι για Τ8, εκτός από το σχετικό ballast χρειάζεσαι και starter (δεν ξέρω αν υπάρχουν ηλεκτρονικά ballast και για T8, που να δουλεύουν και χωρίς starter)..

supermanx 23-01-09 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 240416)
Να και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα:

- Οι δύο πρώτες είναι το κουτί του ballast, GLO της Hagen. Η λάμπα είναι 15Watt, μου είπαν ότι παίζει και με το 30Watt ballast (στην ίδια ακριβώς τιμή) και όντως, μια χαρά δουλεύει. Άραγε, αν στο μέλλον χρειαστώ και 3η λάμπα, θα τη σηκώνει αυτό? Δεν το έχω ψάξει, όταν έρθει η ώρα βλέπουμε..
- Η 3η δείχνει τον τρόπο που κρέμασα τον ανακλαστήρα (πάνω στον οποίο στηρίζεται με τα πιαστράκια η λάμπα) από το καπάκι.
- Η 4η δείχνει τη θέση της λάμπας στο καπάκι.
- Στην 5η φαίνεται πώς έχω σφηνώσει τα καλώδια κάτω από την 1η λάμπα, και τα έχω δέσει μετά με tire-up. Και χωρίς τον ανακλαστήρα, νομίζω, στέκεται πάρα πολύ καλα..

Αυτά από μένα.. Νομίζω πάντως ότι σε σχέση με το Χρήστο, η λάμπα είναι σε πιο κεντρική θέση, και ίσως έτσι αποδίδει καλύτερα.

επειδή έχω το 60 juwel και είναι τα ίδια όπως είπες στο καπάκι όχι εκεί που έβαλες την λάμπα αλλά από την άλλη μεριά δν μπορούμε να βγάλουμε το πλαστικό που πιάνει τόσο χώρο?δν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ...

xontros 23-01-09 13:56

Εννοείς να "κόψεις" το πλαστικό κουτί που έχει μέσα το μαμίσιο ballast? Γίνεται, πώς δε γίνεται.. Δες εδώ τον dizio:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24981

Βέβαια, δεν υπάρχει λόγος, καθώς χωράνε εύκολα να δέσεις πάνω στην υπάρχουσα λάμπα μία ή δύο Τ5, που θα σου δώσουνε σύνολο 15+2*24=63Watt, χωρίς να μπλέκεις με κοψίματα.. Να δώ πότε θα βρώ χρόνο να ανεβάσω τις φωτογραφίες.. :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02008 seconds with 11 queries