Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   120 λιτρα φυτεμανο με guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65264)

Φιλιππας 28-09-12 20:23

120 λιτρα φυτεμανο με guppies
 
6 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες


Όγκος:120 λιτρα
Κατηγορία: κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:Ντοματιες,vallisneria nana,micronthemum umbrosun,ludwigia repens rubin,Cabomba caroliniana,hygrophilla corymbosa,anumbia nana
Ψάρια / Άλλα είδη:9 guppies.3 apple snails,4 κοκκινα ζεβρακια.(μετα εμαθα οτι ειναι μεταλλαγμενα και δεν θα ξαναπαρω)
Διακοσμητικά υλικά:ξυλο πετρα
Φόντο:
Φωτισμός:1 30 watt day light,1 30 watt grow plant ( νομιζω ετσι λεγετε.Η ερυθροχρωμη τελος παντων)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:Fluval 205
Θερμοστάτης:
Λίπανση:


Παράμετροι:

pH:7.4
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0.00358
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:20 λιτρα ανα 4 μερες
Θερμοκρασία:28 προσπαθω να την διατηρω

Το ενυδρειο ξεκινησε ετσι,στις 4 Σεμπτεμβριου.
Εχουν γινει αλλαγες μεχρι τωρα σε καποια πραγματακια.
εχθες προστεθηκε και Διοξειδιο για τα φυτα.
Βγηκαν και τα βοτσαλακια οπως θα δειτε στις φωτο και μεινανε ελαχιστα.
Επειδη το προγραμμα λεει οτι θα φυτευτει φυτο που θα σκεπασει ολον τον πυθμενα,θα βγαλω και τα τελευταια βοτσαλακια.Δεν τα εχω τεσταρει να δω αμα ειναι ασβεστολιθικα.
Περιμενω να παρω μια γεννα απο τα γκαπυ (τα οποια δεν εχουν γεννησει ακομα :o:o:o :mad::mad::mad:) και θα προσθεσω ενα ζευγαρι κριμπενσις.

Φιλιππας 28-09-12 20:26

5 Συνημμένο(α)
και αλλες φωτο.

Φιλιππας 28-09-12 20:30

4 Συνημμένο(α)
συνεχεια των φωτο.
Οποιαδηποτε γνωμη για βελτιωση δεκτη.

platy 28-09-12 20:38

ομορφο το ενυδρείο σου..η μονη μου συμβουλή ειναι να προσπαθήσεις για αρχή να συγκεντρώσεις τα φυτα σου στη μια μερια κοντα κοντα,γιατι ειναι stem plants και λογω του οτι ειναι λιγα και μεμονωμένα δειχνει αδειο το ενυδρειο :)

korasidikos 28-09-12 20:38

Φιλιππε τοση ωρα χαζευω τις φωτογραφιες ωραιο φιλε μπραβο οταν φουντωσουν τα φυτα βαλεις και τα αλλα που λες θα ειναι χαρμα οφθαλμον;)

Φιλιππας 28-09-12 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 696891)
ομορφο το ενυδρείο σου..η μονη μου συμβουλή ειναι να προσπαθήσεις για αρχή να συγκεντρώσεις τα φυτα σου στη μια μερια κοντα κοντα,γιατι ειναι stem plants και λογω του οτι ειναι λιγα και μεμονωμένα δειχνει αδειο το ενυδρειο :)

Ευχαριστω πολυ.Το γνωριζω αυτο που μου λες.σκοπος μου ειναι με τα κλαδεματα
να κανω τις συσταδες.Να κλαδευω και να τα φυτευω απευθειας.Ηδη το εκανα σημερα αλλα δεν τραβηξα φωτο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 696892)
Φιλιππε τοση ωρα χαζευω τις φωτογραφιες ωραιο φιλε μπραβο οταν φουντωσουν τα φυτα βαλεις και τα αλλα που λες θα ειναι χαρμα οφθαλμον;)

Ευχαριστω παρα πολυ

stelios816 28-09-12 21:45

σε λιγο καιρο θα δειξει καλυτερο εχει προοπτικες .
αμμωνια με τι μετρας?
θερμοκρασια να προσπαθησεις στο 25 να ειναι οχι στο 28
βαλε πισω ενα φοντο να μη δειχνουν ετσι η σωληνωσεις.
και τελος θα βαλεις γκαπυ μαζι με κριμπ?

Φιλιππας 28-09-12 21:53

1 Συνημμένο(α)
Ετσι λεω.Η συνθηκες τουλαχιστον ταιριαζουν.
Γιατι το λες?
Για την επιθετικουητα των κριπς?

Iren66 28-09-12 21:56

Πολύ όμορφο, καθαρό και απλόχωρο! Κι όπως είπε κι ο Platy όσο θα παίρνεις κλαδέματα και θα προσθέτεις φυτάκια , θα ομορφαίνει. Το μόνο που θα πρόσθετα εγώ θα ήταν κάποιο ξύλο ακόμα (ένα με λεπτά και μπερδεμένα κλαδάκια, ωστε να μπορεί να δεθεί λίγη μος όταν βρεις). Μ αρέσει πολύ πάντως ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας (Μήνυμα 696887)
Περιμενω να παρω μια γεννα απο τα γκαπυ (τα οποια δεν εχουν γεννησει ακομα :o:o:o :mad::mad::mad:) και θα προσθεσω ενα ζευγαρι κριμπενσις.

Με το καλό η γέννα κι έχε ετοιμες "κρυψώνες" για τα μικρούλια, γιατί δεν ξέρω για τα γκάπυ πόσο επίμονα τρώνε τα μικρά τους, αλλά αν κρίνω απ τους ξιφοφόρους που έχω μαζί με γκάπυ στο κοινωνικό μας, αν δεν τα βγαζα τα μικρά δε θα χε μείνει κανένα ζωντανό :smt117 Πάντως για σιγουριά μπορείς να τα απομακρύνεις τα μικρά σ ένα μικρότερο χώρο μεχρι να πάνε 3-4 εβδομάδων, οπότε και τα επιστρέφεις μέσα άνετα.
Η μοναδική μου ένσταση είναι σχετικά με τα κριμπένσις. Απέκτησα πρόσφατα ενα ζευγαράκι και απ όσο διάβασα οι παράμετροι νερού που χρειάζονται (PH kai GH) δεν ταιριάζουν με των γκάπυ και του κοινωνικού γενικότερα. http://www.seriouslyfish.com/species...romis-pulcher/ (το PH όταν λέει εως 7.5 ειναι πολύ οριακό για Κριμπ, αρα υπολόγιζε 6 - 6,8 πως θέλουν και σκληρότητα όχι παραπάνω απο 10. Ενώ τα γκάπυ θελουν PH 7,5 με 8 και σκληρότητα απο 14 και πάνω) Θα στα πουν κι οι εμπειρότεροι βεβαια, εγω ειμαι ακόμα πολύ φρεσκια σ όλα αυτά ;))

stelios816 28-09-12 21:57

0.00358 εχει τετοια ενδειξη το τεστ?
οσο για τα κριμπ με γκαπυ δεν θες τα γκαπυ μαλλον

Φιλιππας 28-09-12 22:21

Οχι.Υπαρχει μια αριθμιτικη πραξη που την υπολογιζεις.δεν θυμαμαι που το ειχα βρει.
Το τεστ δεν ειναι ακριβιειας.συγκρινεις χρωματα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iren66 (Μήνυμα 696909)
Πολύ όμορφο, καθαρό και απλόχωρο! Κι όπως είπε κι ο Platy όσο θα παίρνεις κλαδέματα και θα προσθέτεις φυτάκια , θα ομορφαίνει. Το μόνο που θα πρόσθετα εγώ θα ήταν κάποιο ξύλο ακόμα (ένα με λεπτά και μπερδεμένα κλαδάκια, ωστε να μπορεί να δεθεί λίγη μος όταν βρεις). Μ αρέσει πολύ πάντως ;)

Με το καλό η γέννα κι έχε ετοιμες "κρυψώνες" για τα μικρούλια, γιατί δεν ξέρω για τα γκάπυ πόσο επίμονα τρώνε τα μικρά τους, αλλά αν κρίνω απ τους ξιφοφόρους που έχω μαζί με γκάπυ στο κοινωνικό μας, αν δεν τα βγαζα τα μικρά δε θα χε μείνει κανένα ζωντανό :smt117 Πάντως για σιγουριά μπορείς να τα απομακρύνεις τα μικρά σ ένα μικρότερο χώρο μεχρι να πάνε 3-4 εβδομάδων, οπότε και τα επιστρέφεις μέσα άνετα.
Η μοναδική μου ένσταση είναι σχετικά με τα κριμπένσις. Απέκτησα πρόσφατα ενα ζευγαράκι και απ όσο διάβασα οι παράμετροι νερού που χρειάζονται (PH kai GH) δεν ταιριάζουν με των γκάπυ και του κοινωνικού γενικότερα. http://www.seriouslyfish.com/species...romis-pulcher/ (το PH όταν λέει εως 7.5 ειναι πολύ οριακό για Κριμπ, αρα υπολόγιζε 6 - 6,8 πως θέλουν και σκληρότητα όχι παραπάνω απο 10. Ενώ τα γκάπυ θελουν PH 7,5 με 8 και σκληρότητα απο 14 και πάνω) Θα στα πουν κι οι εμπειρότεροι βεβαια, εγω ειμαι ακόμα πολύ φρεσκια σ όλα αυτά ;))

Δεν θελω να ανακατευτω εγω στην γεννα.Οσα ζησουν μονα τους.εγω τους παρεχω οτι καλυτερο μπορω.Απο εκει και περα αναλαμβανει η φυση.
Σκεφτομουν και για ραμιρεζους αλλα δεν ταιριαζει καθολου το νερο τους.
Παντως θελει πολυ μελετη το τι ζευγαρι θα βαλω μεσα.
ΑΚΟΥΩΩΩΩΩΩ γνωμες.Θελω ενα ζευγαρι για χαμηλα με ωραια χρωματα.

Iren66 28-09-12 22:43

Αχ Φίλιππε, έτσι έλεγα κι εγώ για τα μωρά, αλλά όταν ειδα μπροστά μου την χοντρο-ξιφοφορίνα μου να τα τσακίζει ένα-ένα, χωρίς τον παραμικρό ενδιασμό, λες κι έτρωγε τα σκουλικάκια της η άτιμη, άλλαξα γνώμη κι αρπαξα την απόχη ;) ¨οχι πως τα σωσα όλα, τα περισσότερα εγιναν γευμα ετσι κι αλλιώς (και μιλάμε σε καταφυτο ενυδρείο με πάρα πολλές κρυψώνες). Όπως και να χει, καλη τυχη ;)
Επίσης τον ίδιο προβληματισμό ειχα κι εγώ πριν λίγο καιρό, ήθελα πολύ ένα ζευγαράκι νανοκιχλιδάκια και σκεφτόμουν πρώτα για ραμιρέζι και μετά για κριμπένσις. φού άκουσα τις ενστάσεις των παλιότερων εδώ και το ριξα στη μελέτη για καμια βδομάδα, τελικά κατάλαβα πως δεν γίνεται να βάλω τίποτε τετοιο στο κοινωνικό με τα ζωοτόκα , αφου δεν υπάρχει "χρυσή τομή" και αναγκαστικά καποια ειδη θα υπέφεραν και έστησα ένα νέο ενυδρείο για τα Κριμπένσις, που μετά απο πολύ σκέψη και κουβέντα, αποφάσισα να τα βάλω με ένα κοπαδάκι ροδόστομους. Καποιοι άλλοι τα έχουν τα κριμπ με καρδινάλιους και κάποιοι με red barbs, αλλά ο κάθε συνδιασμός μπορεί να αποβεί επίφοβος αν γεννήσουν τα κριμπ και τα κοπαδόψαρα επιτεθούν στα αυγά ή στο γόνο. Μ αυτά, θέλω να σου πώ, πως οι νανοκιχλίδες θέλουν μπόλικο ψάξιμο στα ταιριάσματα τους, αφου ειναι πολύ λίγα τα ασφαλώς συμβατά είδη. Β'εβαια σ αποζημιώνουν για όλον τον κόπο κι όλο το διάβασμα όταν βρεθούν σε σωστές συνθήκες και καταλληλο ενυδρείο ;)

ΥΓ: Αυτό που μπορείς να προσθεσεις στο κοινωνικό σου ανετότατα ειναι χαρεμάκι Xiphophorus Heleri ή xiphophorus Maculatus (κοινώς πλάτυ) αλλά όχι μαζί γιατί υβριδίζουν.

Φιλιππας 05-10-12 20:45

2 Συνημμένο(α)
Αλλες δυο φωτο σημερινες απο το ενυδρειο μου.
Βγηκαν και τα υπολοιπα βοτσαλακια,και προστεθηκε ενα Pogostemon helferi, etsi
ωστε να πρασσινισει ολο το χαλικι.Αν και δεν μου γεμισε το ματι οταν το επιασα στο χερι μου να το φυτεψω.Σαν ομορφια μου αρεσει,αλλα ειναι παρααα πολυ τρυφερο.Μαλλον τα σαλιγκαρακια μου θα κανουν παρτυ.

Malawi Lover 06-10-12 09:32

Πολυ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε! Πολυ καλη δουλεια! :D

exelix 06-10-12 09:37

Θα σε βοηθήσεις πολύ στο στήσιμο να βρεις κανένα καλό κομμάτι ξύλου, ώστε μετά να ομαδοποιήσεις τα φυτά στα κατάλληλα σημεία και να μην τα έχεις σε απλωμένα παράταξη! Το pogostemon πάντως είναι δύσκολο φυτάκι.

tsag 06-10-12 10:09

Water Conditions
Temperature: 64-82°F (23-28°C)

το ασφαλεστερο ειναι να διατηρείς την θερμοκρασια στην μεση του ευρους , δηλαδη εδω ειναι στους 25.

και αυτο για να προλαβαινουν τα συστηματα (θερμοστατης - ανεμιστηρακια) να την κρατησουν μεσα στα ορια εγκαιρως .

(ο τσιγγουνης βαζει την χαμηλοτερη :D )

Φιλιππας 07-10-12 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 699699)
Θα σε βοηθήσεις πολύ στο στήσιμο να βρεις κανένα καλό κομμάτι ξύλου, ώστε μετά να ομαδοποιήσεις τα φυτά στα κατάλληλα σημεία και να μην τα έχεις σε απλωμένα παράταξη! Το pogostemon πάντως είναι δύσκολο φυτάκι.

Θελω να το κανω ζουγκλα.Τα κλαδεματα θα μπαινουν διπλα και μπροστα ωστε σιγα σιγα να πυκνωσουν και να μην ειναι αραια.Θελει πολυυυ δουλεια ακομα το ξερω.Υπομονη και επιμονη.Το pogostemon το ξερω οτι ειναι δυσκολο.Το θεμα ειναι αυτο που φοβομουν ομως.Τα apple snails πεσανε με τα μουτρα.Τους εβαλα καροτο σημερα και ακομα τρωνε.Αμα το ξαναπλησιασουν θα ψαχνουν ενυδρειο για να μπουν.

Φιλιππας 26-10-12 20:44

3 Συνημμένο(α)
Ena update του ενυδρειου μετα απο 20 μερες.Θα ελεγα οτι εχουμε μια μικρη διαφορα στα φυτα.Το pogostemon το παλευεει να μεγαλωσει.Αλλα παει ποοοοοοολυυυυ αργα.

Φιλιππας 26-10-12 20:56

3 Συνημμένο(α)
Οι πανω φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες με μια olympus.
Αυτες ειναι απο το κινητο μου.

Λιβέρης Σταύρος 27-10-12 08:50

Ωραίο το ενυδρείο σου. 120 λίτρα με guppies πολύ μου αρέσει! Πρέπει να γεμίσει λίγο ακόμα με φυτά ή και ξύλα για να δείξει.

Φιλιππας 21-01-13 22:01

3 Συνημμένο(α)
Το ενυδρειο μου στις 23 Δεκεμβριου.

Φιλιππας 21-01-13 22:03

5 Συνημμένο(α)
Και το ενυδρειο μου σημερα.

stelios816 21-01-13 22:14

ρε φιλιπα γλαστα το εχεις η ενυδρειο χαχαχ που ειναι τα ψαρια θα βγει ο ταρζαν απο εκει σε λιγο ρε φιλε .παρε τους κηπουρους για κλαδεμα γιατι δε σε βλεπω. σφαιρα πηγανε μπραβο φιλε.

Φιλιππας 21-01-13 22:29

χχααχαχα Καλησπερα Στελιο.
ειδες το κλαδεματακι σου πως το εκανα?
και η κυρα φωναζει να βαλω κλαδευτηρι,αλλα εμενα μου αρεσει ετσι.
Εχει καμια 30 αρια γκαπυ μεσα και 10 γαριδουλες red cherry.

Stefs 23-01-13 19:02

καλη Αρχη να εχεις +-8+-8

maria p 23-01-13 19:22

πολύ ωραίο!!!

delta66 23-01-13 22:33

Γεια σου Φιλιππα με τις ζουγκλες σου :cool:
Ασε και λιγο νερο μεσα στο ενυδρειο.

Φιλιππας 23-01-13 22:42

Καλησπερα Κ.Σπυρο.
Εβαλα τελικα λιγο ψαλιδι μεσα και τους αφησα 5 ποντους να κολυμπουν.
Αλλα αυτα παλι μεσα στα χορτα πανε.Δεν τους αρεσει η επιφανεια.
Οι γαριδες σου παντως την εχουν καταβρει.Ασε που κοκινησαν και αλλο.

delta66 23-01-13 22:50

Μπορεις να κανεις αραιωμα, αντι για κοντεμα των φυτων ;)
Κι αλλο κοκκινησαν? Ποσο πια? Sakura γινανε :)

Φιλιππας 23-01-13 22:53

Ναι.ειδικα 2 γινανε κατακκοκινες.αμα καταφερω και βγαλω φωτο θα την ανεβασω να τις δεις.Μαλλον η τροφη για τους δισκους που λεγαμε φταιει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05393 seconds with 11 queries