Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ειπα να κανς Infusoria αλλα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35564)

goazila 20-11-09 17:42

Ειπα να κανς Infusoria αλλα...
 
Δοκιμάζω να κάνω Infusoria απλά για αλλαγη στην τρωφή των neon ...
Δοκιμασα πρώτα σε ένα μπολάκι με ενα κοματι μαρούκλι υγρό-φρέσκο αλλα τελικά δεν γίνετε έτσι απλά σάπισε το μαρούλι και θόλωσε λίγο το νερο ...

Ξεκίνησα και σε 2ο μπολάκι με ξεραμένο μαρούλι και βλέπω ότι κάτι γίνετε .... Η ερώτηση είναι πότε θα είναι έτημα και πώς θα το καταλάβω?
Τώρα είναι θολό το νερό και βλέπω κατι σαν βλένα ... τα οποια κρέμοντε απο την επιφάνια ως τον πάτο....

Ευχαριστω...
Α Υ.Γ. Μια ερώτηση ακόμη ... αποσα έχω διαβάσει δέ φένοντε με γιμνό μάτι ... αλλα έχω δει video οπου φένοντε κάτι μικρά ασπρα... Οσει έχουν φτιάξει ας μου πουν....
-------------------------
Πείτε κάτι....

Strahos 20-11-09 17:56

η infusoria απ'όσο ξέρω είναι για νεογέννητα ψάρια και όχι για ενήλικα. Έχεις γέννα από νέον?
Δεν φαίνεται με γυμνό μάτι και δεν αποτελούν βλέννα ή κάτι ορατό.

goazila 20-11-09 18:47

Οχι δεν έχω γέννα απλά ήθελα να το δοκιμάσω και να ταισω κάτι ζωντανό τα ψάρια....
-------------------------
Α ειδα και κατι video όπου φτιάχνουν MicroWorm σκουλικια δλδ ....
έχει κανεις σασ κάποια καλή συνταγή???

xontros 20-11-09 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goazila (Μήνυμα 390680)
Οχι δεν έχω γέννα απλά ήθελα να το δοκιμάσω και να ταισω κάτι ζωντανό τα ψάρια....

Ιδού η μαγική συνταγή: http://www.aquarist.gr/ :p

Γίνεσαι μέλος, και μεταξύ πολλών άλλων, θα βρεις και ζωντανες τροφές για τα ψαράκια σου (να ξεκινήσεις δηλαδή μια καλλιέργεια grindal, δάφνιες, κ.τ.λ.).. ;)

Γιώργος Κ 20-11-09 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goazila (Μήνυμα 390680)
Οχι δεν έχω γέννα απλά ήθελα να το δοκιμάσω και να ταισω κάτι ζωντανό τα ψάρια....
-------------------------
Α ειδα και κατι video όπου φτιάχνουν MicroWorm σκουλικια δλδ ....
έχει κανεις σασ κάποια καλή συνταγή???

Θα πρεπει να σου δωσει καποιος microworm η grindal η δαφνιες να κανεις τη δικη σου καλιεργεια! Βαλε μια αγγελια ... αν εχει καποιος!!

goazila 20-11-09 19:17

Δε ξέρω αν είναι σοστο αλλα μετα απο κάποια video που είδα σκέφτομαι να βάλω σε ένα μπολάκι λίγο απο κάποια φαγιτά και να χαλάσουν και να δω αν βγει κανα σκουλίκι :) πιστέβω ότι όλο και κάτι θα βγει
-------------------------
Γράφτηκα και στο Forum αλλα ακόμα δεν ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός...

Γιώργος Κ 20-11-09 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goazila (Μήνυμα 390710)
Δε ξέρω αν είναι σοστο αλλα μετα απο κάποια video που είδα σκέφτομαι να βάλω σε ένα μπολάκι λίγο απο κάποια φαγιτά και να χαλάσουν και να δω αν βγει κανα σκουλίκι :) πιστέβω ότι όλο και κάτι θα βγει
-------------------------
Γράφτηκα και στο Forum αλλα ακόμα δεν ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός...

Θα πρεπει να γραφτεις στο συλλογο και μετα στο forum!! Θα ενεργοποιηθει οταν τελειωσει η εγγραφη σου στον ΠΣΦΕ :p

goazila 20-11-09 19:25

θα πρέπει να πληρώσω 30ε?

Γιώργος Κ 20-11-09 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goazila (Μήνυμα 390715)
θα πρέπει να πληρώσω 30ε?

Ειναι 30 ευρω καθε χρονο!! :rolleyes:

xontros 20-11-09 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goazila (Μήνυμα 390715)
θα πρέπει να πληρώσω 30ε?

Περί προσφοράς και δραστηριοτήτων του ΠΣΦΕ, θα τα βρεις στο site..

Σκέψου ότι ενισχύεις ένα Σύλλογο, που, μια και μιλάμε για ζωντανές τροφές, αυτός έφερε τις πρώτες καλλιέργειες ζωντανών τροφών στη χώρα μας, και τις διέδωσε μέσω των μελών του..

Τώρα, μεταξύ μας, δεν είναι και πάρα πολύ δύσκολο να βρεις ένα χομπίστα και να σου δώσει να ξεκινήσεις μία καλλιέργεια.. Αλλά κάπου νομίζω είναι και ηθική μας υποχρέωση να ενισχύουμε και τον ΠΣΦΕ.. Δε μιλάμε εξάλλου και για ένα σοβαρό ποσό (ειδικά αν το συγκρίνουμε με τα χρήματα που ξοδεύουμε για την αγορά και διατήρηση του/των ενυδρείων μας..)

goazila 20-11-09 20:34

Ναι δε λέω δίκιο έχετε αλλα εγώ που βρίσκομαι στην Ξάνθη αν γραφτώ στο σίλογο (εκτός του ότι θα μπορω να χρισημοποιώ το Forum) τί άλλο θα μου προσφέρει?
Αν ήμουν Αθήνα ξέρω καποια πράγματα... αλλα εδω που είμαι :) ...
Να αν ήμουν Αθήνα θα περναγα μια βόλτα και θα έπαιρνα μερικα σκουλίκα , κανα κλάδεμα κτλ...

PascM 20-11-09 21:15

...Σύλλογος είναι και προσφέρω.

Πάνος 21-11-09 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από goazila (Μήνυμα 390735)
Ναι δε λέω δίκιο έχετε αλλα εγώ που βρίσκομαι στην Ξάνθη αν γραφτώ στο σίλογο (εκτός του ότι θα μπορω να χρισημοποιώ το Forum) τί άλλο θα μου προσφέρει?
Αν ήμουν Αθήνα ξέρω καποια πράγματα... αλλα εδω που είμαι :) ...
Να αν ήμουν Αθήνα θα περναγα μια βόλτα και θα έπαιρνα μερικα σκουλίκα , κανα κλάδεμα κτλ...

αν δεν ηταν ο συλλογος δε θα υπηρχαν σκουληκακια για να σου δωσει καποιος....
τωρα πλεον σκουληκακια και κλαδεματα μπορει να σου δωσει ο καθενας....
ο συλλογος εκτος απο αυτα (που ειναι τα λιγοτερο σημαντικα) προσφερει πολλα περισσοτερα.....το χομπυ εχει μια φωνη..μια παρουσια επισημη και αναγνωρισμενη....ικανη να κανει παρεμβασεις.
o συλλογος υπαρχει για να γινονται κινησεις οπως αυτη.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F5%F3%E5%E9%F2

απο ακρη σε ακρη της Ελλαδας!
κριμα αν δε παρακουληθες σο σεμιναριο στην Αλεξανδρουπολη!! ηταν φοβερο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries