Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Επιτέλους Ξεκινάω!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35110)

pavlos2003 01-11-09 13:31

Επιτέλους Ξεκινάω!!!!
 
Καλη μέρα σε όλους.Δε μπορώ ακόμα να παρουσιάσω ενυδρείο και για αυτό παρουσιάζω τον ..εαυτό μου!!!
Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ και έχω οφεληθεί αρκετά.
Πριν βρώ αυτές τις πληροφορείες είθελα να αποκτήσω ένα ενυδρείο 60 λτ με καραβάκι μέσα, νεκροκεφαλές πλαστικά φυτά μπουρμπουλίθρες και μερικά χρυσόψαρα...
Σήμερα μετά από πολύ μελέτη είμαι σε άλλο στάδιο.Απέκτησα ένα RIO 180 6 μηνών με τα χαρτιά του απο ένα σπουδαίο φίλο του φόρουμ (τρελό Δισκόφιλο) που μου χάρισε και πάρα πολλά πράγματα....
Το μόνο που έχω πάρει είναι τα διακοσμητικά (ξύλα-πέτρες).Προσανατολίζομαι σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων (δεν αποκλείω και το υψηλών ακόμα) με κάποια υποστίρηξη δειοξειδίου. Κοινωνικό αλλα τα ψάρια θα τα δώ αρκετά αργότερα (την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ζωοτόκα,τώρα λέω ωοτόκα...).
Είμαι στη φάση αναζήτησης φυτών....πλούσιο υλικό στο φόρουμ..
Θα παραθέσω όμως μια λίστα σύντομα με αυτά που μου αρέσουν για να μου πούν οι πιό έμπειροι οτι όντως είναι πραγματοποιήσιμο όραμα για χαμηλών απαιτήσεων ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή αντι για κάποιο είδος να βάλω κάτι άλλο...Από κεί και πέρα θα προχωρήσω σε υπόστρωμα-φυτά κλπ...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει το εξής για αρχή...Αλλού βλέπω να τοποθετούνται τα φυτά σε άδειο ενυδρείο (η διαδικασία στρωσίματος δε θα τους προκαλέσει βλάβες??)και αλλού σε γεμάτο....
Ευχαριστώ παιδιά και βοηθάτε όσο μπορείτε..Πιστεύω κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορώ να σας δείξω τι...φτιάξαμε!!!...

Γιώργος Κ 01-11-09 14:03

Καλωσηρθες!! :p
Χαιρομαι πολυ που το προσεγγιζεις σωστα ... το ολο θεμα!!
Διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις!
Το στρωσιμο του φιλτρου δεν επηρρεαζει τα φυτα αρκει να μην αυξησεις τοσο πολυ τη θερμοκρασια που προτεινεται για την επιταχυνση της διαδικασιας! Αν βαλεις μπολι ξεμπερδευεις στα ...γρηγορα!
Μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο με ευκολα φυτα πολυ ομορφο που να συναγωνιζεται τα ενυδρεια με υψηλων απαιτησεων φυτα! Φαντασια να εχεις και ορεξη και γινονται τα παντα!

pavlos2003 04-11-09 18:56

...τη μεγαλυτερη βοηθεια τη χρειαζομαι στα φυτα και επιδη το ποστ αφορα αποκλειστικα αυτα το καταχωρησα εκει..
Εδω μια διευκρινηση θα ηθελα,απο αυτα που διαβασα τις τελευταιες μερες δεν ξεκαθαρισα αν τα "οτο" τρωνε μονο την αλγη ή και τις τροφες απο το βυθό,ή για το καθαρισμό του βυθού πρέπει να βοηθήσει άλλο ψάρι τύπου "κορυ"...

Πάνος 04-11-09 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 386483)
..δεν ξεκαθαρισα αν τα "οτο" και τις τροφες απο το βυθό,ή για το καθαρισμό του βυθού πρέπει να βοηθήσει άλλο ψάρι τύπου "κορυ"...

κανενα ψαρι δεν "καθαριζει"...δε χρειαζεσαι κανενα ειδος εκτος αν σου αρεσει...δες εδω για τα "συνεργεια καθαρισμου" http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

pavlos2003 04-11-09 20:57

Ευχαριστω για την παραπομπη στο αρθρο σου φιλε,ειναι σιγουρο οτι θα αναθεωρησω πολλα ακομα πραγματα εδω..
Ειχα διαβασει σε αρκετα ποστ οτι "...εβαλα οτο και σωθηκα..", οτι κανουν εξαιρετικη δουλεια κλπ,αλλα εχεις απολυτο δικιο οτι ενω ακομα ΔΕΝ εχω κατασταλλαξει τι ψαρια θα εχει το ενυδρειο μου,(απλα οτι θα ειναι κοινωνικο και μαλλον με ωοτοκα),ειδη ξεκινησα να ψαχνω για " καθαριστες "τζαμιων και βυθου που στην ουσια δεν ειναι και του ενδιαφεροντος μου τα ειδη αυτα...

Απο την αλλη μπορει τελικα να μην ειναι "must" ,αλλα δεν ξερω αν ακομα και εδω μεσα θα βρω πολλα φυτεμενα ενυδρεια χωρις αυτους............................................ ...

Πάνος 04-11-09 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 386501)
,αλλα δεν ξερω αν ακομα και εδω μεσα θα βρω πολλα φυτεμενα ενυδρεια χωρις αυτους............................................ ...

εδω και πολυ καιρο τρεχει το φυτεμενο μου χωρις οτο, πλεκο και τα συναφη παρεξηγημενα ψαρακια...;)
και σιγουρα θα βρεις πολλους ακομη!!!

pavlos2003 04-11-09 22:39

...τρεχω να βρω φωτογραφιες σου!!!!!!!!!!

Πάνος 04-11-09 22:55

χιχι...εχω πολλες....ειναι σε αλλη φαση βεβαια εντελως το ενυδρειο μου...αλλα ποτε δεν ειχα αλγες...

pavlos2003 08-11-09 15:20

..να ρωτησω κατι αλλο ρε αδερφια, τις πετρες τις εχω παρει απο μαγαζι με ειδη ενυδρειου αλλα επιδη εχω καταλαβει οτι αυτο δε λεει τιποτα θα τους ριξω ακουαφορτε οπως εχω διαβασει απο εδω αλλα δε θυμαμαι ΠΡΕΠΕΙ να αφρισουν ή ΟΧΙ?????

doctor 08-11-09 15:53

αμα αφρισουν σημαινει πως ειναι ασβεστολιθικες και θα κανουν το νερο σου πιο σκληρο αν δν αφρισουν σημαινει πως μπορεις να τις βαλεις σε ενα ενυδρειο που θες να εχεις μαλακο νερο

pavlos2003 08-11-09 16:00

Ευχαριστω φιλε στις 4 αφριζουν οι 3 και μια δεν κανει τιποτα μαλλον θα βαλλω μια και μια, ουτως η αλλως θα βαλω και πολλα φυτα που το μακλακωνουν το νερο (αν τα εχω μαθει καλα) οποτε δε νομιζω οτι θα εχω κανενα προβλημα με μια μονο πετρα....

crazyio 08-11-09 16:11

τα φυτά δεν μαλακώνουν το νερό, τα ξύλα το μαλακώνουν αλλά και αυτό με προϋποθέσεις ..
Μην μπλέξεις τις πέτρες.
αποφάσισε τι ψάρια θες να βάλεις (μαλακό ή σκληρό νερό) και πράξε ανάλογα..
αν στο μέλλον θες να παίξεις με το νερό σου δεν θα ξέρεις τι να πρώτο κάνεις με τις πέτρες ...

pavlos2003 08-11-09 16:34

οκ, δεν εχω παρει τελικη αποφαση για τα ψαρια,κοινωνικο με ωοτοκα μαλλον(κατ΄αναγκη δε θα ειναι βεβαια..φυτοφαγα εφοσων ξεκιναω απο τα φυτα),θα το δω στις επομενες μερες,θα φροντισω ομως οπως λες να εχω καλυτερα μαλακο νερο που- παλι αν εχω καταλαβει καλα-,ειναι ευκολοτερο να το κανεις σκληρο απο οτι το αντιθετο, και βλεπουμε...
Εχω βαλει μια μικρη ποσοτητα υποστρωμα με θρεπτικες ουσιες για φυτα (αφου επιλεγω μονο μεταξυ φυτων χαμηλων απαιτησεων,εχω βαλει το χαλαζιακο ψιλόκοκο χαλικι και πειραματιζομαι με τα ξυλα και τις πετρες....

pavlos2003 09-11-09 18:47

το χαλαζιακό ψιλόκοκο χαλίκι ξεκινά απο 4 περίπου εκ μπροστά και φτάνει στα 7 πίσω είμαι οκ???

Πάνος 10-11-09 19:45

βαλε λιγο ακομη χαλικι μπροστα αν προκειται να φυτεψεις φυτα που αναπτυσσουν μεγαλο ριζικο συστημα...οχι κατω απο 5 ποντους ...

pavlos2003 10-11-09 20:35

οκ,να ρωτησω και κατι αυτους που γνωριζουν καλα τη διαδικασια της Αμμωνιας..
Μου λεει το φτωχο μου το μυαλο οτι ενα 30αρι πχ στρωνεται πολυ πιο γρηγορα απο οτι ενα πχ 400αρι..
Αρα να μη γεμισω 200 (170 πες) λιτρα το ενυδρειο μου...
Να βαλω μεσα...60 λιτρα,να κανω την διαδικασια στο..μισο χρονο,να πεταξω μετα τα 20 (περιπου) να γεμισω το ενυδρειο νερο και αντιχλωριο και σε 15 μερες θα ειμαι ετοιμος για το πρωτο ψαρι..
Σωστό ή λάθος??????
(να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν αυτοί οι νεοεισερχόμενοι!!!!)
απο την απελπισία μου τα λέω γιατι δέ βρίσκω μπόλι και είδη έχω αγοράσει 200ml Αμμωνία απο το φαρμακείο....

Πάνος 10-11-09 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 388315)
Μου λεει το φτωχο μου το μυαλο οτι ενα 30αρι πχ στρωνεται πολυ πιο γρηγορα απο οτι ενα πχ 400αρι..
....

πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?:confused:

Γιώργος Κ 10-11-09 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 388315)
οκ,να ρωτησω και κατι αυτους που γνωριζουν καλα τη διαδικασια της Αμμωνιας..
Μου λεει το φτωχο μου το μυαλο οτι ενα 30αρι πχ στρωνεται πολυ πιο γρηγορα απο οτι ενα πχ 400αρι..
Αρα να μη γεμισω 200 (170 πες) λιτρα το ενυδρειο μου...
Να βαλω μεσα...60 λιτρα,να κανω την διαδικασια στο..μισο χρονο,να πεταξω μετα τα 20 (περιπου) να γεμισω το ενυδρειο νερο και αντιχλωριο και σε 15 μερες θα ειμαι ετοιμος για το πρωτο ψαρι..
Σωστό ή λάθος??????
(να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν αυτοί οι νεοεισερχόμενοι!!!!)
απο την απελπισία μου τα λέω γιατι δέ βρίσκω μπόλι και είδη έχω αγοράσει 200ml Αμμωνία απο το φαρμακείο....

το νερο ενυδρειου δε στρωνει το φιλτρο!
Δυστηχως δεν ισχυει αυτο που σκεφτηκες! Η διαδικασια στρωσιματος δεν εχει σχεση με τα λιτρα! Μπολι ψαχνεις ...? Ελα μια βολτα και μη σκας ιδιαιτερα! :p

pavlos2003 10-11-09 21:44

βλεπω το μπολι οπως ο σκιουρος του αβαταρ σου το.....κουκουναρι!!!!!
Ειδη εχω ερθει ανοιξε μου την πορτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------
.....και αφου είμαι έτοιμος απο μπόλι,για να δούμε τι ψάρια θα μπορούσαμε να βάλουμε μέσα...
Ποιός έχει ένσταση για
6 σκαλάρια
4 γκουράμι
10 axelrodi paracheidon (πολλοι απο το φόρουμ τα μεγάλωσαν με σκαλάρια απο την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα)
5 Οτοκυκλους
2 Ραμιρέζι
5 Μελανοταινίες
1 καρχαρία με την κόκκινη ουρά
1 μονομάχος

170 περίπου λίτρα καθαρό και φούλ φυτεμένο με χαμηλών απαιτήσεων..
Ίσως τη θέση των Οτο πάρουν Ροδόστομοι.

Γιώργος Κ 10-11-09 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 388329)
βλεπω το μπολι οπως ο σκιουρος του αβαταρ σου το.....κουκουναρι!!!!!
Ειδη εχω ερθει ανοιξε μου την πορτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------
:rolleyes: που εισαι? ψαχνω εξω ... δε σε βλεπω ...
.....και αφου είμαι έτοιμος απο μπόλι,για να δούμε τι ψάρια θα μπορούσαμε να βάλουμε μέσα...
Ποιός έχει ένσταση για
6 σκαλάρια
4 γκουράμι
10 axelrodi paracheidon (πολλοι απο το φόρουμ τα μεγάλωσαν με σκαλάρια απο την αρχή χωρίς κανένα πρόβλημα)
5 Οτοκυκλους
2 Ραμιρέζι
5 Μελανοταινίες
1 καρχαρία με την κόκκινη ουρά
1 μονομάχος

170 περίπου λίτρα καθαρό και φούλ φυτεμένο με χαμηλών απαιτήσεων..
Ίσως τη θέση των Οτο πάρουν Ροδόστομοι.

Μηπως εισαι υπερβολικος?? ειναι πολλα ψαρια και μικρο το ενυδρειο σου!

pavlos2003 11-11-09 07:01

βγάζω Οτοκυκλους είμαι οκ??

pavlos2003 16-11-09 20:01

...ήξερε ο Γιώργος οτι θα συνεχίζω να το ψάχνω και οτι διαβάζοντας σίγουρα θα οδηγούμουν στο σημείο να αφαιρέσω κι άλλα από μόνος μου...
Εντάξυ,κέρδισες εκτός απο Οτο αφαιρώ και το μονομάχο,τη 1 μελανοταινία,1 γκουράμι,και 2 σκαλάρια
και θα επανέλθω όταν δώ τις απαιτήσεις νερού για όλα τα είδη....
Το νερό θα το προσαρμώσω στα σκαλάρια όσο πιό γρήγορα μπορώ και βλέπουμε...

Γιώργος Κ 16-11-09 20:31

:rolleyes:
:D
Συνεχισε το διαβασμα ... +-4
Στο τελος ... οταν καταληξεις θα σου προτεινω μια ψαρο-συνθεση!! :smt110

:smt077 θα "κουραστεις" ευχαριστα πρωτα!!

pavlos2003 17-11-09 22:43

6 Συνημμένο(α)
...στέλνω τις πρώτες φωτο του ενυδρείου σε φάση διακόσμησης,περίπου μάλλον έτσι έχω καταλήξει, κάθε διόρθωση δεκτή.
Δεύτερη μέρα με μπόλι και μία σταγόνα αμμωνία και έχω μετρήσει 0,2 αμμωνία, 0,1 ΝΟ2 και 1 ΝΟ3.
Gh 7, Ph 7,5.
250 γρ, τύρφη μέσα στο φίλτρο ( θα ρίξω λίγο ph για τα σκαλάρια)
5 - 7 ek. υπόστρωμα και λίγο λίπασμα (Λατερίτης νομίζω.Έριξα στα 200 λίτρα την ποσότητα που κανονικά αναλογεί για τα 400)
Προσεχώς θα μπεί το πρώτο ζευγάρι ενοίκων που θα είναι Ραμιρέζι,και αναμένονται 2....κιλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων!!!..
Τότε θα ενεργοποιηθεί και μια ψευτοσυσκευή υποστίρηξης με co2.
Έχω 90 βάτ φωτισμό (τον μαμίσιο του ενυδρείου) για τα 170 περίπου καθαρά λίτρα.
Θα ξαναμπούν φωτό πλέον στην παρουσίαση μετά από κανα 2 μηνο (πρώτα ο Θεός!)
......

Συγνώμη αν δε βγούν σε σωστό μεγεθός οι φωτό οι διαχειριστές ας τις σβήσουν,προς το παρόν όμως δεν ξέρτω πώς γίνεται αυτό.."...όλες οι φωτογραφίες που αποστελωνται στο φόρουμ πρέπει να έχουν ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΛΑΤΟΣ 800 PIXEL!!!! ..."
...

xontros 18-11-09 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 390028)
λίγο λίπασμα (Λατερίτης νομίζω.Έριξα στα 200 λίτρα την ποσότητα που κανονικά αναλογεί για τα 400)

Μήπως το παράκανες? :confused:

Συνήθως αυτό αποτελεί συνταγή για άλγες..!

Υ.Γ. Έχεις ελέγξει τις πέτρες που έβαλες, μήπως είναι ασβεστολιθικές?

pavlos2003 18-11-09 18:43

...τα μπέρδεψα λίγο, το κουτί που έριξα ολόκληρο, έλεγε οτι είναι για 90 λίτρα.(άρα έριξα μισή και όχι διπλάσια ποσότητα για τα λίτρα μου..)
ναι έλεγξα τις πέτρες όπως διάβασα εδώ, έβρασα ξύλα, έπλυνα χαλίκι....
Η διακόσμηση ίσως αλλάξει λίγο με το που παραλάβω και τα φυτά, και ΙΣΩΣ σπάσω και τη μεγάλη πέτρα και να την ξαναβάλλω σε 2-3 κομμάτια..

xontros 18-11-09 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 390165)
...τα μπέρδεψα λίγο, το κουτί που έριξα ολόκληρο, έλεγε οτι είναι για 90 λίτρα.(άρα έριξα μισή και όχι διπλάσια ποσότητα για τα λίτρα μου..)
ναι έλεγξα τις πέτρες όπως διάβασα εδώ, έβρασα ξύλα, έπλυνα χαλίκι..

:smt041:smt041:smt041

pavlos2003 19-11-09 19:22

Μάλλον θα έχω τα εξής:
4 σκαλάρια
8 axelrodi paracheidon
4 Μελανοταινίες
2 Ραμιρέζι
1 Μονομάχο (μόνο αν βρώ σαν του φίλου "χοντρός" που είναι...μπιζού!!!)
1 Καρχαρία με την κόκκινη ουρά (ίσως μετά από μελέτη νερού και ph που θέλει)

είδη έχω μειώσει και τον αριθμό αισθητά...
...και συνεχίζω διάβασμα .. το ενυδρείο με 50εκ ύψος είναι μεν όχι το ιδανικό για τα σκαλάρια αλλά γίνεται δουλειά...Για τα γκουράμι όμως που θέλουν κάποια 30 εκ. νερό και για κάποιο είδος (νομίζω μέλο ή νάνο, δε θυμάμαι) γύρω στα 20 εκ. ,εντάξυ απέχω πολύ..Βέβαια έχω δεί σε αρκετά ενυδρεία "Γκουράμια" και δε νομίζω να είχαν στάθμη 20-30 πόντους(!!!), αλλά τέλος πάντων, τα αφαιρώ και αυτά...
Άλλο που δεν ήθελε ο Georgarask!!!

potami 19-11-09 19:38

τα σκαλαρια θα σου φανε τα αξελορντι

καρχαρια ποιο λες;

αν εννοεις παγκασιους τοτε μη βαλεις γιατι δεν θα χωραει και δεν θα ξερεις ττι να το κανεις μετα

Γιώργος Κ 19-11-09 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 390422)
Μάλλον θα έχω τα εξής:
4 σκαλάρια
8 axelrodi paracheidon
4 Μελανοταινίες
2 Ραμιρέζι
1 Μονομάχο (μόνο αν βρώ σαν του φίλου "χοντρός" που είναι...μπιζού!!!)
1 Καρχαρία με την κόκκινη ουρά (ίσως μετά από μελέτη νερού και ph που θέλει)

είδη έχω μειώσει και τον αριθμό αισθητά...
...και συνεχίζω διάβασμα .. το ενυδρείο με 50εκ ύψος είναι μεν όχι το ιδανικό για τα σκαλάρια αλλά γίνεται δουλειά...Για τα γκουράμι όμως που θέλουν κάποια 30 εκ. νερό και για κάποιο είδος (νομίζω μέλο ή νάνο, δε θυμάμαι) γύρω στα 20 εκ. ,εντάξυ απέχω πολύ..Βέβαια έχω δεί σε αρκετά ενυδρεία "Γκουράμια" και δε νομίζω να είχαν στάθμη 20-30 πόντους(!!!), αλλά τέλος πάντων, τα αφαιρώ και αυτά...
Άλλο που δεν ήθελε ο Georgarask!!!

Τα γκουραμια θα ενοχλουσαν τα σκαλαρια! Ο "καρχαριας" δεν ...
συνεχισε το διαβασμα :smt020
καλα πας ... ειναι και αλλα δεν ... αλλα θα τα δεις .. διαβαζοντας!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02655 seconds with 11 queries