Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   diy 45-30-30 συμβουλες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34133)

mao 15-09-09 11:23

diy 45-30-30 συμβουλες
 
Καλημερα παιδια.οπως λεει και ο τιτλος, λεω να επιχειρησω με εναν φιλο μου να κανουμε ενα ενυδρειακι 45εκ-30-30.
διαβασα καποια σχετικα θεματα μιας και ειμαι εντελως αδαης σε τετοια πραγματα,αλλα θα ηθελα και τις συμβουλες σας πριν παω να μιλησω με τον τζαμα.
καταρχας ,και με βαση ενα προγραμματακι που υπαρχει σε ενα παρομοιο θεμα, ειδα οτι αν βαλω τζαμι παζους 5εκ θα ειναι καλα.ισχυει κατι τετοιο;
το θεμα κοντρες,τωρα, ειδα οτι υπαρχουν διαφορες αποψεις.το σιγουρο ειναι οτι μονο θετικα μπορει να δωσει.απλα ,αφενος ειναι η πρωτη μας ενασχοληση με το ολο θεμα, αφετερου λεμε να μειωσουμε καπως το κοστος. επισης σε καποιο θεμα γραφτηκε οτι κοντρες σιγουρα μπαινουν σε ενυδρεια απο 80εκ μηκος και πανω.εχει κανεις εμπειρια σε ενυδρειακια σαν αυτο που λεω να κανω, το οποιο να μην εχει κοντρες και να μην εχει παρουσιασει προβλημά; σε περιπτωση που πρεπει να μπουν κοντρες, αν αλλαξω το τζαμι σε 6αρι πχ, 'η αν μειωσω λιγο τις διαστασεις, θα εξακολουθει να υπαρχει η αναγκη τοποθετησης κοντρας;
τελος, για το ρονταρισμα, αυξανει παρα πολυ η τιμη, σε σχεση με τα απλο κοψιμο;

chemical mac 15-09-09 12:01

σε τόσο μικρό ενυδρείο δεν υπάρχει θέμα κόντρας. εγώ έχω κάνει ένα ίδιο με 8αρι τζάμι και 1μιση χρόνο τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα. όσο για τις τιμές εξαρτάται πάντα αλλά πάνω από 10 ευρώ δεν πρόκειται να δώσεις για ρονταρισμένα τζάμια.

dimitris21 15-09-09 12:54

με το 5αρι τζάμι είσαι οκ. Μάλλον δεν θα χρειαστείς και κόντρες επάνω.

για τις κάτω, θα έλεγα να τις βάλεις και αυτό όχι για να αυξήσεις τις αντοχές του, αλλά για να σιγουρέψεις ότι δεν θα έχεις διαρροή.

ροντε ή όχι? δύσκολη η απάντηση.

κάποια στιγμη χρειάστηκε να ξεκολλήσω και να κολλήσω πάλι από την αρχή ένα ενυδρειο όπου τα τζάμια του δεν ήταν ρονταρισμενα (τροχισμένα). το κόστος σε χρόνο, δουλειά αλλά κυρίως σε νεύρα ήταν πολλαπλάσιο από το κόστος των τζαμιών αν τα αγόραζα πάλι καινούργια.

αν ήθελα τώρα να φτιάξω το δικό σου ενυδρειο δεν θα τα τρόχιζα. αν γύρναγα το χρόνο πίσω στην πρώτη μου απόπειρα να φτιάξω ενυδρειο, δεν θα το επιχειρούσα αν τα τζάμια δεν ήταν τροχισμένα.

mao 15-09-09 18:30

παιδια σας ευχαριστω για τη βοηθεια!
θα ρωτησω πρωτα τι διαφορα εχει στη τιμη,και αν δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, θα παω για 8αρι τζαμι, αντι 5αρι (οπως εχει ο chemical mac)και ρονταρισμενο.
και παλι thanx!!
αν με το καλο προχωρησει η προσπαθεια και δεν βρεθουμε ακρωτηριασμενοι σε κανα νοσοκομειο, θα επανελθω με φωτο.

delta66 16-09-09 04:13

Παρε 5 τζαμια 5αρια και κολλα τα με Aqua-Silicone - Den braven (τσεκαρε ημ. ληξης)
Περασε τα ενα γυαλοχαρτο μονο να μη κοβουν.:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01256 seconds with 11 queries