Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Χρυσοψαρα και αποτομη πτωση Θερμοκρασιας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56768)

janickrules 17-10-11 21:17

Χρυσοψαρα και αποτομη πτωση Θερμοκρασιας
 
σας εχω ζαλισει,εχετε δικαιωμα να με διαγραψετε απο το φορουμ....

στο θεμα τωρα,

μια μερα ελειψα (ουτε μια) και κατι δεν παει καλα στο "αλλο" μου ενυδρειο με τα 2 black moores (το δευτερο μπηκε moore προσφατα)!

ελειπα λοιπον απο το πρωι και ειχαν αφησει το παραθυρο ανοιχτο.οταν γυρισα η θερμοκρασια ηταν στους 13(!!!!!),καθως σημερα το βραδυ "βαλαμε μπρος" για πρωτη φορα τα καλοριφερ!

με το που εφτασα λοιπον ειδα και τα δυο να ειναι στοιβαγμενα σε μια γωνια και να κινουνται ελαχιστα!

εκλεισα το παραθυρο,ταισα βρασμενο λαχανο!
σηκωθηκαν και τα δυο μετα μανιας,εφαγαν,"βολταραν" και στην συνεχεια ο "παλιος" (και μικροτερος) ξανα πηγε στην γωνια του και καθησε εκει!

3-4 ωρες εχουν περασει,η θερμοκρασια ανεβηκε στους 18,αλλα το εν λογω ψαρι εκει!

τι γινεται ρε σεις;
υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο;

εχω απογοητευτει!!



Υ:τις προηγουμενες ημερες το καινουριος τον ειχε "δειρει" λιγο αλλα φανταστηκα οτι αφου ειναι του ιδιου ειδος δεν συντρεχει λογος ανυσηχειας!
ειναι ετσι;

Υ2:μετρησεις δεν ξαναεκανα!
προχθες εκανα και ηταν αψογες!

βοηθεια ρε σεις!

ignatios1993 17-10-11 22:46

δεν εχω πολυ εμπειρια
 
μαλλον πρεπει να φταιει η θερμοκρασια! αν και δεν ειμαι εμπειρος! θα σου ελεγα να βαλεις θερμοστατη!
το ιδιο ειχα αντιμετοπισει και με το betta μου! μολις ρυθμησα την θερμοκρασια στους 27 βολταρει ασταματητα!
αλλα καλυτερα να σου απαντησει καποιος πιο εμπειρος απο εμενα!

janickrules 17-10-11 22:49

ευχαριστω παααρα πολυ για την απαντηση!



Υ:τωρα εχει ανεβει στους 20,αλλα ακομη τα ιδια...
μακαρι να ειναι ετσι!
thanks!

ignatios1993 17-10-11 23:55

εκατσα και εψαξα!
 
Black Moore

The Black Moore is an omnivourus goldfish species.It is very docile and is often fed vegetable/growth/protein mixtures.Black Moores can grow to be up to 7 inches long, and 2 inches deep!The Black Moore is a very playful schooling fish, and must be kept with another goldfish to be comfortable.Black Moores can live up to be 17 years old!It's color is solid black.Black Moores have short, round stomachs, a forked tail fin, and 2 bulging eyes from the side of it's head.Black Moores are my personal favorite goldfish, that is why I call myself "Blackmoore": )

Tempature:65*F.-85*F.(19c -28c) δοκιμασε να ανεβασεις την θερμοκρασια στους 26-27 βαθμους!
λογικα θα ειναι καλυτερα ετσι...

delta66 18-10-11 04:29

Mη παιζετε με τους θερμαντηρες.
Πιο πολυ θα πειραξει το ψαρι η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας.
Σταδικα (2-3 βαθμους την ημερα) επρεπε να ανεβαζεις τη θερμοκρασια μεχρι τους 18-22 C.

ippomas 18-10-11 08:39

Βασικα τα χρυσοψαρα ειναι ανθεκτικα στην χαμηλη θερμοκρασια, αλλα το σωστο ειναι ηδη να ειχε μπει σε λειτουργια ο θερμοστατης, ακριβως για να μην εχεις παιξιμο με την θερμοκρασια.

janickrules 18-10-11 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 625163)
Mη παιζετε με τους θερμαντηρες.
Πιο πολυ θα πειραξει το ψαρι η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας.
Σταδικα (2-3 βαθμους την ημερα) επρεπε να ανεβαζεις τη θερμοκρασια μεχρι τους 18-22 C.

δεν εβαλα θερμοστατη.
απλα οταν λεω ανεβηκε,εννοω οτι επιρεαστηκε απο την θερμοκρασια του σπιτιου!

τελικα εφτασε 21-22 και σημερα,απο την ωρα που ξυπνησα,μου φαινεται φυσιολογικα το ψαρι.

παντως εχω εναν θερμοστατη,αλλα δεν τον εχω βαλει!
ενταξει αυτες τις αποτομες διακυμανσεις δεν τις εχω καθε μερα!
επειδη ειναι χρυσοψαρα,ειπα να τα εχω σε θερμοκρασια δωματιου....

delta66 18-10-11 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 625244)
επειδη ειναι χρυσοψαρα,ειπα να τα εχω σε θερμοκρασια δωματιου....

Σωστη σκεψη, αρκει να υπαρχει σχετικα σταθερη θερμοκρασια στο χωρο.
Αν πεφτει πολυ καποιες ωρες, καλο ειναι να εχεις μεσα το θεμαντηρα, σε μια μινιμουμ θερμοκρασια για ασφαλεια.
-------------------------
Προετοιμασου ομως και για το επομενο καλοκαιρι σιγα σιγα :D

janickrules 18-10-11 17:46

ας ειναι καλα,και το επομενο καλοκαιρι ειμαι ικανος να φυσαω απο πανω για να πεσει η θερμοκρασια!!! :D

σοβαρα τωρα παντως,το καλοκαιρι που περασε,δεν ξεπερασα τους 25 βαθμους c!
εχω ανοιχτο καπακι και ολα οκ!!

Υ:αλλαξαμε και εικονα βλεπω;
να βαλω κι εγω μια δικια μου να παιζω την ηλεκτρικη,να γινουμε πολλοι; :D:D:D:D

ippomas 19-10-11 10:08

1 Συνημμένο(α)
Εγω δεν μπορω να αλλαξω την εικονα μια και δεν εχω προσφατες με την κιθαρα αλλα θα σας φτιαξω αλλιως, ασε που χαλασαν τα δαχτυλα μου απο τα κλειδια. Αλλα και η ψυχη να βγει το χουι μενη που λεει και η παροιμια.;)

janickrules 19-10-11 16:08

ψωνιοοοο! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries