Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Μετατροπή εξόδου εσωτερικού φίλτρου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89757)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-01-16 16:19

Μετατροπή εξόδου εσωτερικού φίλτρου.
 
Εχω ένα ενυδρείο juwel 100 καθαρών λίτρων με εσωτερικό φίλτρο. Η έξοδος λοιπόν του συγκεκριμένου φίλτρου είναι κλασσικά επάνω στο φιλτροκούτι περίπου 7-8 εκατοστά πιο κάτω απ την επιφάνεια του νερού. Αναγκαστικά την έξοδο αυτή που αποτελείται από δύο κομμάτια την έχω στραμμένη 45 μοίρες προς τα πάνω για να έχω ανατάραξη, ακόμα κι έτσι όμως πρωτεινικό φιλμ μετά από 2-3 μέρες απ την αλλαγή νερού πάλι δημιουργείται, έχω και το διοξείδιο που επιβαρύνει την κατάσταση στην απέναντι ακριβώς πλευρά της εξόδου του φίλτρου συν ότι μ αυτές τις μοίρες χάνω πολύ απ το διοξείδιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πιάσω τα απαραίτητα ppm κι ας έχω 100 φυσαλίδες το λεπτό οπότε σκέφτομαι αν θα μπορούσα να αλλάξω αυτή την έξοδο και να τη μετατρέψω σε spray bar το οποίο να πιάνει όλο το μήκος του ενυδρείου που εδώ να σημειώσω είναι ένα μέτρο. Είναι σωστή η σκέψη μου; Θα δουλέψει καλύτερα για το πρωτεινικό φιλμ και να κρατάει περισσότερο διοξείδιο; Σαν φίλτρανση θα αλλάξει κάτι; Εχετε κάτι καλύτερο ή κάποια ιδέα να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Bill-Samos 21-01-16 16:27

Παρε ενα μικρο φιλτρακι μονο με σφουγγαρι και βαλ'το αναποδα στην αντιθετη πλευρα ψηλα,το μισο εξω απ το νερο..θα σπαει το φιλμ τραβωντας απ την επιφανεια και θα ενισχυσεις και τη ροη..Αν κανεις ενα μετρο σπρευ μπαρ δεν θα εχεις καθολου ροη..

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-01-16 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 915903)
Παρε ενα μικρο φιλτρακι μονο με σφουγγαρι και βαλ'το αναποδα στην αντιθετη πλευρα ψηλα,το μισο εξω απ το νερο..θα σπαει το φιλμ τραβωντας απ την επιφανεια και θα ενισχυσεις και τη ροη..Αν κανεις ενα μετρο σπρευ μπαρ δεν θα εχεις καθολου ροη..

Το θέμα είναι ότι έχω άλλο ένα φιλτράκι μέσα που αναδεύεται το διοξείδιο, δεν μπορώ να βάλω κι άλλο, αν το spray bar το κάνω 70 ή 60 εκατοστά, θα γίνει τίποτα ή δεν αξίζει τον κόπο;

Bill-Samos 21-01-16 16:35

Κανε μια δοκιμη..αλλα νομιζω οτι θα μηδενιστει η ροη...Αλλα δεν καταλαβα,αν κανεις σπρευ μπαρ για να εχεις αναταραξη τι διαφορα θα εχει απο το να γυρεις προς τα πανω την εξοδο?

moradin 21-01-16 16:37

Για να έχεις ροή με τόσο μεγάλο σπρέι μπαρ θα πρέπει σίγουρα να αλλάξεις και τον κυκλοφορητή - αντλία του εσωτερικού σε κάτι πολύ πιο δυνατό (περισσότερα λίτρα/ώρα), και τότε δεν ξέρω αν το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά (αν θα ξενερίζει η αντλία).
Και δεν παίρνεις ένα εξωτερικό τότε να κάνεις και πιο σωστή δουλειά, και να έχεις μεγαλύτερο χώρο για βιολογικό;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-01-16 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 915906)
Για να έχεις ροή με τόσο μεγάλο σπρέι μπαρ θα πρέπει σίγουρα να αλλάξεις και τον κυκλοφορητή - αντλία του εσωτερικού σε κάτι πολύ πιο δυνατό (περισσότερα λίτρα/ώρα), και τότε δεν ξέρω αν το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά (αν θα ξενερίζει η αντλία).
Και δεν παίρνεις ένα εξωτερικό τότε να κάνεις και πιο σωστή δουλειά, και να έχεις μεγαλύτερο χώρο για βιολογικό;

Εσύ καλά τα λες, οικονομικά για εξωτερικό στην παρούσα φάση είναι απαγορευτικό, θα το δοκιμάσω ίσως με λιγότερο ακόμα μήκος, αν για παράδειγμα με 50 εκατοστά γίνει η δουλιά θα υπάρχει άλλο πρόβλημα;

moradin 21-01-16 16:44

Άλλο πρόβλημα δεν μπορώ να σκεφτώ.
Πόση ονομαστική ροή έχει ο κυκλοφορητής σου τώρα;
Γιατί δεν κάνεις μια προέκταση μικρή στην έξοδο να την σηκώσεις πιο ψηλά ώστε να έχεις καλύτερη ανατάραξη;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-01-16 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 915905)
Κανε μια δοκιμη..αλλα νομιζω οτι θα μηδενιστει η ροη...Αλλα δεν καταλαβα,αν κανεις σπρευ μπαρ για να εχεις αναταραξη τι διαφορα θα εχει απο το να γυρεις προς τα πανω την εξοδο?

Η διαφορά είναι ότι με την έξοδο όπως το χω τώρα προς τα πάνω, μόνο ο κύκλος γύρο απ την ανατάραξη είναι καθαρός, όλη η υπόλοιπη επιφάνεια έχει πρωτεινικό φιλμ και δημιουργεί και κρούστα το διοξείδιο από κάποιες φυσαλίδες που πηγαίνουν προς τα πάνω. Ο κυκλοφορητής είναι μεγαλύτερος αυτός που έχω τώρα σε σχέση με το μαμά που ήταν στα 400 λίτρα ανά ώρα ενώ ο παρών είναι στα 600. Το θέμα είναι ότι χάνω και διοξείδιο γιατί το διώχνει προς τα έξω, ενώ με το spray bar θα πέφτει νερό με οξυγόνο και θα κάνει την ανατάραξη χωρίς να διώχνει το διοξείδιο έτσι δεν είναι;

moradin 21-01-16 16:54

Δεν νομίζω ότι συμφωνώ.
Με την οποιαδήποτε μορφή ανατάραξης βοηθάμε την ανταλλαγή αερίων, άρα θεωρητικά "χάνουμε διοξείδιο".
Εγώ θα δοκίμαζα αρχικά να κάνω μια μικρή προέκταση της εξόδου προς τα πάνω, άρα να χτυπάει την επιφάνεια με μικρότερη γωνία, ώστε να φτάνει το ρεύμα πιο μακριά. Που κατασκευαστικά είναι πολύ πιο εύκολο, και αν δεν πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα θα δοκιμάζα και το σπρέι μπαρ.

Bill-Samos 21-01-16 17:08

Εγω θα ελεγα επισης οτι η ανταλαγη αεριων δεν ειναι κακη ,μαλλον ειναι απαραιτητη απ οσο μου εχει εξηγησει γκουρου των φυτεμενων..Εξαλλου τα φυτα -και τα ζωντανα..- χρειαζονται και οξυγονο..

moradin 21-01-16 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 915919)
Εγω θα ελεγα επισης οτι η ανταλαγη αεριων δεν ειναι κακη ,μαλλον ειναι απαραιτητη απ οσο μου εχει εξηγησει γκουρου των φυτεμενων..Εξαλλου τα φυτα -και τα ζωντανα..- χρειαζονται και οξυγονο..

+1000

delta66 21-01-16 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 915911)
Το θέμα είναι ότι χάνω και διοξείδιο γιατί το διώχνει προς τα έξω, ενώ με το spray bar θα πέφτει νερό με οξυγόνο και θα κάνει την ανατάραξη χωρίς να διώχνει το διοξείδιο έτσι δεν είναι;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 915914)
Δεν νομίζω ότι συμφωνώ.
Με την οποιαδήποτε μορφή ανατάραξης βοηθάμε την ανταλλαγή αερίων, άρα θεωρητικά "χάνουμε διοξείδιο".

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 915919)
Εγω θα ελεγα επισης οτι η ανταλαγη αεριων δεν ειναι κακη ,μαλλον ειναι απαραιτητη απ οσο μου εχει εξηγησει γκουρου των φυτεμενων..Εξαλλου τα φυτα -και τα ζωντανα..- χρειαζονται και οξυγονο..

+1

Εγω θα κοιταγα πρωτα τι δημιουργει το φιλμ και οχι πως να το διαλυω.

stav 22-01-16 05:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 915954)
+1

Εγω θα κοιταγα πρωτα τι δημιουργει το φιλμ και οχι πως να το διαλυω.

Ισως καποια απο τις τροφες που χρησιμοποιει.

Τάκης 22-01-16 08:01

Θυμισε μου Κώστα , εχείς μπουκάλα ή DIY CO2 ;

Themis_aqua 22-01-16 11:22

..
 
Κωστα μεχρι να παρεις ενα εξ.φιλτρο κατ εμε πανω απο 1000λτ/ωρα, μπορεις ευκολα να φτιαξεις ενα spray bar απο μαυρο λαστιχο ποτισματος,βεντουζακια κτλ.Εγω οταν βγαζω το spray bar σε μερικα σημεια δεν εχω καθολου καλη ροη σε σχεση με πριν και το φιλτρο μου ειναι 1000λτ/ωρα σε 60λτ ενυδρειο φαντασου..Απαραιτητο το spray bar κατ εμε μηκος κανα 20-30 ποντους να χτυπαει την επιφανεια, αλλωστε το co2 το τρεχεις 24/7 δεν θα χεις προβλημα με τις απωλειες..

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 22-01-16 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 916012)
Θυμισε μου Κώστα , εχείς μπουκάλα ή DIY CO2 ;

Μπουκάλα 2κιλη με όλο τον εξοπλισμό Τάκη, μήπως τελικά πρέπει να αναζητήσω την αιτία του πρωτεινικού φιλμ; Να αλλάξω τροφές λίγο δύσκολο ακόμα γιατί είναι στα μισά, έχει κανείς εμπειρία απ τις τροφές της σέρα και προβλήματα με φιλμ;

johnpecn` 22-01-16 20:02

Απο τα diy λιπασματα ειναι το φιλμ οχι απ τις τροφες

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 22-01-16 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 916159)
Απο τα diy λιπασματα ειναι το φιλμ οχι απ τις τροφες

Σοβαρά; Πως κι έτσι; Το μόνο που είναι diy είναι το θειικό κάλιο, τα άλλα είναι της seachem. Αν ισχύει αυτό είναι κάτι σοβαρό ή συνηθισμένο; Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ή τ αφήνω ως έχει;

johnpecn` 22-01-16 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 916163)
Σοβαρά; Πως κι έτσι; Το μόνο που είναι diy είναι το θειικό κάλιο, τα άλλα είναι της seachem. Αν ισχύει αυτό είναι κάτι σοβαρό ή συνηθισμένο; Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό ή τ αφήνω ως έχει;


Επειδή θυμόμουν οτι κατι βάζεις diy γι αυτο στο λεω. Ειχα παντα φιλμ το οποιο το δυαλιω με την αναταραξη του φιλτρου μου, εδω και είκοσι μερες ταΐζω οτι και οσο τάιζα αλλα δεν λιπαινω λογω νεοστημενου ενυδρειου,και δεν εχω δει δείγμα φιλμ οποτε κατέληξα οτι ευθύνονται τα λιπασματα, δεν παιρνω και όρκο αλλα στο δικό μου ενυδρειο φταίγαν τα λιπαςματα μου ,απλα τσέκαρε το,γιατι απο αυτα που γράφεις δεν μοιαζει να ευθύνεται κατι αλλο, (εγω ταΐζω 4-5 φορες την μερα 4-5 τροφές mix και κάποιες σερα ανάμεσα τους και εχω και βαρύ χέρι)
Τωρα για το φιλμ σαφώς και δεν ειναι κατι καλό γιατι εμποδίζει την ανταλλαγη αερίων με συνέπεια διαφορα προβλήματα, το οξυγονο ειναι εξίσου σημαντικό με το διοξείδιο ειναι γραμμένο παντου σε ολα τα υπομνήματα αλλα οι πιο πολλοί το προσπερνάνε και μιλούν για την αναταραξη που κανει κακό στα φυτεμένα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02036 seconds with 11 queries