Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Παρουσιαση Nano planted με γαριδες Amano (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26754)

Raven 03-09-08 22:02

Παρουσιαση Nano planted με γαριδες Amano
 
6 Συνημμένο(α)
Γεια σας. Αυτο το ενυδρειακι ηταν παντα το αγαπημενο μου γιατι ειναι παντα λαμπερο και υγιες. Αρχες καλοκαιριου το ξηλωσα και το αναδιαμορφωσα και τωρα πιστευω οτι ειναι ετοιμο να σας το παρουσιασω. Ξερω οτι θελει δουλεια ακομη,αλλα με τα σχολια και τις παρατηρησεις σας πιστευω οτι θα μπορεσω να το εξελιξω προς το καλυτερο :) Οποτε να ειστε αυστηροι..
Εκεινο το κεραμιδι με την moss επανω που χαλαει οπτικα το συνολο ειναι εκει για το φως. Μολις γινει η moss θα φυγει.
Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:12 λιτρα
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:Αnubias coffeefolia,Microsorum pteropus, Valisneria nana, Echinodorus tenellus,Hygrophila siamensis, Alternanthera lilacina "reineckii", Cryptocoryne becketti, αγνωστη moss
Ψάρια / Άλλα είδη:Amano shrimps, σαλιγκαρια.
Διακοσμητικά υλικά:Ριζα μοπανι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:Φωτιστικο γραφειου 11watt
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο Elite mini 220 lit/h
Θερμοστάτης:
Λίπανση:Γενικο λιπασμα της Brightwell, potassium και iron της Seachem.
Παροχή CO2: Οχι (Seachem excel 1.5 ml καθημερινα)

Παράμετροι:

pH:6,2 με χρηση απιονισμενου 50% σε καθε αλλαγη.
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: Καθε 3 μερες 30%
Θερμοκρασία: 27
Άλλες πληροφορίες: Ανεμιστηρακι 8mm για ψυξη.
Φωτογραφία:

dinos99 03-09-08 22:15

μου αρεσει!!!:pεχεις και κοκκινα φυτα και κανουν ωραια αντιθεση.αμα εβαζες και μερικες τσερι που ειναι η αδυναμια μου θα ηταν ακομα ποιο ωραια:D

Τσιόνογλου Σταύρος 03-09-08 22:28

Ζωγράφισες πάλι ,ωραίο και θα γίνει και καλύτερο.:smt119

delta66 03-09-08 22:35

κουκλα :smt023

theodor72 03-09-08 23:12

Πανέμορφος ο μίνι κήπος σου... :)

antonis t83 03-09-08 23:16

αχ αυτες οι γαριδουλες εχουν κανει μεγαλη ζημια!!!!
να το χαιρεσαι!!

nashty11 03-09-08 23:20

Ποίημα όπως και το προηγούμενό σου set up!!! Να υποθέσω ότι θα μπει και μονομάχος/ίνα ή μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια?

alexinio 03-09-08 23:23

Aπίστευτο!

Raven 03-09-08 23:36

Παράθεση:

μου αρεσει!!!:razz:εχεις και κοκκινα φυτα και κανουν ωραια αντιθεση.αμα εβαζες και μερικες τσερι που ειναι η αδυναμια μου θα ηταν ακομα ποιο ωραια:grin:
Μολις βρω θα βαλω κι απο αυτες.
Παράθεση:

Τσιόνογλου Σταύρος Ζωγράφισες πάλι ,ωραίο και θα γίνει και καλύτερο.:smt119
Ευχαριστω Σταυρο ! Ειναι λιγα τα λιτρα και θελει συχνα κουρεμα.
Παράθεση:

delta66 κουκλα :smt023
Ευχαριστω!
Παράθεση:

theodor72 Πανέμορφος ο μίνι κήπος σου... :)
Μινι, δε λες τιποτα:)
Παράθεση:

antonis t83 αχ αυτες οι γαριδουλες εχουν κανει μεγαλη ζημια!!!!
να το χαιρεσαι!!
Οι γαριδες πιστευω οτι εχουν πολυ μελλον στα ενυδρεια.Συνεχεια ανακαλυπτονται νεα ειδη..και πανεμορφα!
Παράθεση:

nashty11 Ποίημα όπως και το προηγούμενό σου set up!!! Να υποθέσω ότι θα μπει και μονομάχος/ίνα ή μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια?
Λεω να μεινω στις γαριδες. Ισως φτιαξω αλλο ενα 20 λιτρο για μονομαχο;)

asourtzo 04-09-08 07:40

Πολυ ομορφο μπραβο :smt041

lucy 04-09-08 07:47

Πάρα πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!! Να το χαίρεσαι!!!!!!!!

Είχα κι εγώ ένα 6 λιτρο μόνο με βρυόφυτα και γαριδούλες, αλλά από τότε που την κοπάνησαν και πέθαναν δεν ξαναέβαλα! Τώρα που φύγαν οι περισσότεροι μονομάχοι ίσως κάποιο από τα νάνο να το ξανακάνω μόνο με γαριδούλες.

Πολύ καλή η ιδέα με το κεραμίδι! Εφαρμογή αμέσως μολις παώ σπίτι! Ευχαριστώ για την ιδέα!:p

_antonis_ 04-09-08 09:20

Πανέμορφο είναι, τι να πώ.

lingistis 04-09-08 10:01

Μπράβο !!! πολύ όμορφο!!! :)

Teo 04-09-08 10:22

:smt041:smt041Πολυ ομορφος ο μινι γαριδο κηπος σου!!!

Kisifer 04-09-08 10:51

Πραγματικά πολύ όμορφο το γαριδο-ενυδρείο. Παράδειγμα το τι μπορείς να κάνεις με λίγα λίτρα...και πολύ μεράκι. Και πάλι μπράβο.

kanarini 04-09-08 11:26

πολυ ομορφο και αυτο οπως και τα αλλα που εχεις, ολα φτιαγμενα με πολυ μερακι και γνωση

delta66 04-09-08 16:48

Ιδεα :smt115

Κατι τετοια ενυδρεια να τα κανουμε πιν για να εχουμε ευκαιρο το λινκ οταν ανοιγονται θεματα του στυλ "τι ψαρια να βαλω στο 15λιτρο ενυδρειο μου?"

Tolis 04-09-08 17:21

Μπορεις να το κανεις με τα tags (ακριβως κατω απο το reply) κι ο καθενας να βαζει οτι του χρειαζεται

xontros 04-09-08 17:29

Οι φωτογραφίες σου, όπως και της προηγούμενης παρουσίασής σου, είναι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση.. Μη έχοντας τη δική σου καλλιτεχνική αισθητική, προσπαθώ κάθε φορά να εντοπίσω στοιχεία και να τα χρησιμοποιήσω ως "κανόνες" για το δικό μου ενυδρείο:

- Τα επίπεδα φυτών στο δεξί μέρος (moss μπροστά, ανούμπιες από πίσω, hygrophila, και alternanthera στο βάθος) δίνουν πολύ όμορφη αίσθηση βάθους..
- Η vallisneria αριστερά φαίνεται να συμπληρώνει με πολύ όμορφο τρόπο το όλο στήσιμο που ξεκινά από δεξιά ψηλά και χαμηλώνει όπως πάμε αριστερά (και που τονίζεται από την αντίστοιχη "γραμμή" που σχηματίζει η ρίζα).. Επίσης δένει άψογα και με τον tennelus..
- Το γεγονός ότι η moss δείχνει να συνεχίζει και πίσω από το ξύλο (πίσω από εκεί που έχεις το κεραμύδι), δένει το όλο στήσιμο πολύ ωραία, και δίνει τρομερό όγκο στα τόσο λίγα λίτρα..

Για την άψογη κατάσταση των φυτών δεν έχω κουβέντα! :smt041

Μια και ζητάς "αυστηρά" σχόλια.. Να προσθέσω τα εξής:
- Η alternanthera ίσως ήταν πιο όμορφο να μετακινηθεί λίγο πιο δεξιά..
- Η vallisneria δείχνει λίγο ακατάστατη, και ίσως σε αυτό φταίει η μπροστά αριστερά ρίζα, που αν φύγει θα αναδειχθεί και η κόκκινη κρυπτοκορίνα..
- Κάτι σαν να λείπει από το σκιερό μέρος μπροστά δεξιά.. Μια πράσινη κρυπτοκορίνα ίσως? Κάποιος εχινόδωρος?

Επίσης, οι γαρίδες και τα σαλιγγάρια σε καλύπτουν σε NΟ3/PΟ4? Δε θα χρειαστεί προσθήκη των σχετικών λιπασμάτων?

Αυτά τα "ολίγα".. :grin:

Μπράβο και πάλι! :smt041

Υ.Γ. Συμφωνώ απόλυτα με τον Σπύρο (delta66).. Κάποιες παρουσιάσεις θα ήταν ωραίο να αναδειχθούν ως παραδείγματα προς μίμηση από μας τους νεότερους..

imichal 04-09-08 17:33

πολυ ομορφο....!

Πάνος 04-09-08 18:40

διαμαντακι!!!:p

freediver 04-09-08 23:54

Εύγε!!!

harilaos 05-09-08 00:03

Αστέρι!

thanasis76 05-09-08 04:21

τελειο!!:smt041:smt041

Raven 05-09-08 11:00

Σας ευχαριστω ολους. Χαιρομαι που σας αρεσε.:)
Παράθεση:

xontros Οι φωτογραφίες σου, όπως και της προηγούμενης παρουσίασής σου, είναι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση.. Μη έχοντας τη δική σου καλλιτεχνική αισθητική, προσπαθώ κάθε φορά να εντοπίσω στοιχεία και να τα χρησιμοποιήσω ως "κανόνες" για το δικό μου ενυδρείο:
Φιλε Xondros τα παραλες. Βασικα δεν σκεφτομαι με κανονες,απλως αφηνω την φαντασια μου και το ενστικτο να με οδηγησουν.Οσο για τις φωτογραφιες, ειναι δυσκολο στην φωτογραφιση το μικρο αυτο ενυδρειο και σιγουρα θελει καλη καμερα.Εγω εχω μια απλη Olympus compact fe-120.
Παράθεση:

Μια και ζητάς "αυστηρά" σχόλια.. Να προσθέσω τα εξής:
- Η alternanthera ίσως ήταν πιο όμορφο να μετακινηθεί λίγο πιο δεξιά..
- Η vallisneria δείχνει λίγο ακατάστατη, και ίσως σε αυτό φταίει η μπροστά αριστερά ρίζα, που αν φύγει θα αναδειχθεί και η κόκκινη κρυπτοκορίνα..
- Κάτι σαν να λείπει από το σκιερό μέρος μπροστά δεξιά.. Μια πράσινη κρυπτοκορίνα ίσως? Κάποιος εχινόδωρος?

Επίσης, οι γαρίδες και τα σαλιγγάρια σε καλύπτουν σε NΟ3/PΟ4? Δε θα χρειαστεί προσθήκη των σχετικών λιπασμάτων?
-H Alternanthera δεν μπαινει πιο δεξια γιατι οταν μεγαλωνει η Siamensis (και μεγαλωνει γρηγορα) την ανταγωνιζεται στο φως.
-Για την Valisneria εχεις δικιο. Θα την παω πισω απο το tenellus.
-Η δεξια περιοχη ειναι πολυ σκοτεινη γιατι δεν την καλυπτει το φωτιστικο γραφειου, και κανενα φυτο δεν μπορει να αναπτυχθει εκει .Ισως μονο λιγη φτερη η java :rolleyes:
Οσο για ΝΟ3/ΡΟ4 δεν χρειαστηκε να προσθεσω ακομα.Βεβαια τα φυτα αναπτυσσονται σχετικα αργα αλλα αυτο με βολευει κιολας σε τοσο λιγα λιτρα;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04147 seconds with 11 queries