Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Χελπ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20965)

giagligian 19-11-07 17:32

Χελπ?
 
Παιδιά αυτή είναι μια έγγυος γκαπίνα όπως βλέπετε. Σήμερα έχει κάτσει εκεί στον πάτο κάτω απτο μοπανι και δεν κουνάει σχεδόν με τίποτα και ανασαίνει γρήγορα. Είναι έγγυος κοντά 4 εβδομάδες τώρα. Δεν έχει κάποια σημάδια εμφανή αρρώστιας ή χτυπήματα ή οτιδήποτε. Το μόνο που συμβαίνει είναι ότι τόσες μέρες την κυνηγάνε τα 2 αρσενικά που έχω μέσα και την πρήζουν την καημένη όποτε θέλει να κάνει μια βόλτα. Μπορεί να σκάσει απτο άγχος της και να πεθάνει?? Είναι πολύ πρησμένη... Και μόνο σήμερα αναπνέει έτσι ανησυχιτικά... Όποιος μπορεί να πει κάτι?

Filotas 19-11-07 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giagligian (Μήνυμα 215433)
Παιδιά αυτή είναι μια έγγυος γκαπίνα όπως βλέπετε.

:confused: Που είναι η φότο;

giagligian 19-11-07 17:56

1 Συνημμένο(α)
Σόρρυ ξεχάστηκα :(

Tolis 19-11-07 17:57

Οπου ναναι γενναει

Filotas 19-11-07 17:59

Μήπως ήρθε η ώρα της για γέννα; Δεν ξέρω τί να σου πώ. Καμιά άλλη φοτο απο το πλάι να δούμε και την φουσκομένη κοιλιά δεν παίζει;

giagligian 19-11-07 18:01

Όχι δεν κάθεται να την βγάλω απτο πλάι... με κοιτάει κατάματα. Ευχαριστώ παιδιά. Πάντως δεν πρόκεται για αρρώστεια με τίποτα ε?

Tolis 19-11-07 18:07

Πολλα θηλυκα γκαπι "καθονται" κατω και ανασαινουν γρηγορα οταν προκειται να γεννησουν, πολλά οχι. Ενα στρες απο το κηνυγι των αρσενικων θα τοχει σιγουρα.

imichal 19-11-07 19:11

Επειδη από γκάπυ ολο και κατι ξέρω διαβεβαιώνω ότι από το πολύ κυνηγητό μπορεί κάλλιστα το θηλυκο να στρεσαριστει και να αρρωστήσει….Οπότε καλο είναι να βαλεις και αλλα θηλυκα ….. Τώρα η δικια σου φαίνεται να είναι καλά…οπότε πιστεύω ότι σύντομα θα γίνεις μπαμπας!!!

Giorgos 20-11-07 00:32

Σε τι αναλογία έχεις τα γκαπις; Το σωστό είναι 1 αρσενικό για 3 θηλυκά.

giagligian 20-11-07 00:33

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά δυστυχώς τα μικρά μου βγήκανε τα 2 αρσενικά και ένα θυληκό. Οπότε τώρα έχω 2-2. Άρα περιμένω την γέννα και βλέπω ;) Ευχαριστώ πάντως όλους σας παιδιά!

giagligian 20-11-07 15:55

Ξύπνησα σήμερα, και είδα την κυρία να κολυμπάει αμέριμνη γύρω γύρω... Ψαράκια πουθενά... Η κοιλιά της εμφανώς πιο ξεφουσκωμένη! Κρίμα λέω μου γέννησε και τα φάγανε τα άλλα... Κοίταξα και μέσα στο φίλτρο και βρήκα ένα νεογέννητο! Και εκείνη ακριβώς την στιγμή βλέπω μια ουρίτσα να βγαίνει απτην γκαπίνα, και τσουπ! άλλο ένα ψαράκι να ξεγεννιέται! και πριν προλάβω να καταλάβω τι έγινε, τσουπ άλλο ένα!! Και τότε πλησιάζει απειλητικά ένα θυληκό πλάτυ που έχω μέσα και τα καταβροχθίζει δίχως ενδοιασμό και φόβο :smt108:smt084:smt084:smt084:smt084zwzwzwzw

Έπιασα και έβαλα ένα μπολάκι με νερό μέσα στο ενυδρείο να επιπλέει και έριξα και 2 στρατιώτες μέσα καθώς και μια Moss ball για να υπάρχει τροφή να τσιμπολογάνε όσα μικρά βγούνε, έβαλα την γκαπίνα (φαίνεται ότι ακόμα η κοιλιά της έχει "αυγά" μέσα της) και το ψαράκι που κατάφερε και επιβίωσε μέσα στο φίλτρο. Το μπολάκι το έχω στερεώσει. έκανα καλά? αυτή την στιγμή που γράφω γεννάει ακόμα ένα μέσα στο μπολάκι ;)

Tolis 20-11-07 16:01

Την στρεσαρεις χωρις λογο.

giagligian 20-11-07 16:21

Δηλαδή? τι καλύτερο μπορώ να κάνω αυτή την στιγμή ? δεν έχω 2ο ενυδρείο να το χρησιμοποιήσω σαν γεννήστρα.λέω αύριο να την βγάλω αφού δεν θα έχει άλλα να γεννήσει.

Tolis 20-11-07 16:23

Τι ενυδρειο εχεις? (Λιτρα, φυτα, κατοικοι).

giagligian 20-11-07 16:29

60 λίτρα, πλάτυ γκάπι κορίδορας και γαρίδες οι κάτοικοι. Υπάρχει μέσα ένα μοπάνι και μια πέτρα (είναι κατάλληλη σίγουρα), και από φυτά έχω μια ανουμπια nana,κερατόφυλλο,java moss (χαλάκι), moss balls, vallisneria αρκετές, και 4 ακόμα που δεν γνωρίζω ονομασίες.

jimfytakis 20-11-07 16:53

+java fern+echinodorus tenellus+anubias sp(ενα ψηλο με φαρδυ φυλλο).Θεωρητικα καποια μωρα μπορουν να σου επιβιωσουν.

Tolis 20-11-07 16:54

Αφηνε τα ψαρια να γεννανε μεσα κι οσα επιζησουν (θα ειναι αρκετα). Να στρεσαρεις χωρις λογο τη μανα και τα μωρα σε μπολακια ή σε ψευτογεννηστρες δεν εχει νοημα.

giagligian 21-11-07 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 215638)
+java fern+echinodorus tenellus+anubias sp(ενα ψηλο με φαρδυ φυλλο).Θεωρητικα καποια μωρα μπορουν να σου επιβιωσουν.

Θενξ jim :D:D

Τελικά κατάφερα και έσωσα 4 μικρά. Δεν υπήρχε περίπτωση να επιζήσουν αν τα αφηνα απέξω. Την είχανε πάρει από πίσω την μάνα και τα τρώγανε σε χρόνο dT :smt084. Η μανα είναι και πάλι στο ενυδρείο. Και μάλλον έχει κ άλλα να βγάλει. Τα μικρά θα τα αφήσω ακόμα 2-3 μέρες υπολογίζω στην ψευτογεννήστρα μέχρι να πάρουν λίγο τα πάνω τους και μετά αν δεν καταφέρουν και πάλι να επιβιώσουν, ο θεός μαζί τους;). Ευχαριστώ για την βοηθεία σας όλους ! να στε καλα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01769 seconds with 11 queries