Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Νεα λιμνουλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71556)

gregkn73 03-05-13 23:03

Νεα λιμνουλα
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα,


Συνημμένο Αρχείο 56659

Συνημμένο Αρχείο 56660

η λιμνουλα μου εχει κλεισει ηδη μια εβδομαδα, ειναι 590 λιτρων και εχω βαλει μια αντλια των 1200 λιτρων/ωρα, φιλτρο λογω μεγεθους δεν εχω βαλει αλλα με την μια εξοδο απο την αντλια στελνω νερο στα "αβαθη" περιμετρικα της λιμνης που τα εχω γεμισει με ψιλο χαλικη, ενω με την αλλη εξοδο στελνω νερο στο μικρο ρυακι και καταρακτη που εχω φτιαξει για ομορφια και οξυγονωση του νερου. Δεν κρατηθηκα και εχω ηδη βαλει 8 χρυσοψαρα, ενω τα φυτα ηταν μια ευγενικη χορηγια του japetus-νικου, απο την λιμνη του οποιου μου μπηκε και η ιδεα.

Ευχαριστω το πολυ ωραιο forum για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που εχει και περιμενω αν εχετε οι παλαιοτεροι συμβουλες και υποδειξεις.

Καλη ανασταση,
Γρηγορης

maria p 03-05-13 23:21

πολύ όμορφη!!! να την χαίρεστε.
για τα τεχνικά θα μιλήσουν οι ειδικοί. τα χρυσόψαρα χωρίς φίλτρο? δεν ξέρω ας περιμένουμε γνώμες.
πάντως είναι πολύ πολύ όμορφη και όταν φουντώσουν τα φυτά θα γίνει ακόμα ωραιότερη
-------------------------
καλή Ανάσταση !!!

NikosGus 04-05-13 07:55

Οντως ειναι ομορφη αλλα χωρις φιλτρο θα γινει τεστ αντοχης στα χρυσοψαρα..

silve992 04-05-13 08:49

Πανέμορφη, καθαρή, οργανωμένη! Να τη χαίρεσαι!
Καλό Πάσχα!
:)

Andros 04-05-13 17:57

Απο την στιγμη που εχεις αντλια ειναι κριμα να μην εχει και ενα φιλτρακι.
Και μια πλαστικη γλαστρα να βαλεις και να την διαμορφωσεις αναλογα μια χαρα θα κανει την δουλεια της.

Αν δεν θελεις να κανεις κατι σχετικα με το φιλτραρισμα τοτε θα πρεπει να βαλεις στο προγραμμα σου τις τακτικες αλλαγες του νερου...

Τι θερμοκρασιες εχετε εκει χειμωνα και καλοκαιρι?

gregkn73 06-05-13 15:53

Χρονιά πολλά,

Μάλλον δεν το έγραψα καθαρά , φίλτρο δεν έβαλα αλλά φιλτρανση γίνετε από τα αβαθή περιμετρικά της λιμνουλας που γι αυτο άλλωστε υπάρχουν, όπου έχω βάλει ψιλο χαλικη και πέφτει το νερό απευθείας από τη μια έξοδο της αντλίας και αφού περάσει από το ρυάκι και το καταρακτη από την άλλη έξοδο της αντλίας. Στη συνέχεια από κάτι μικρά αυλάκια καταλήγει το νερό στον κύριο όγκο της λίμνης. Πιστεύετε οτι δεν είναι αρκετό για φιλτρανση? Να βάλω και τίποτα άλλο εκτός από ψιλο χαλικη?

Ανδρο το κλίμα είναι κλασικό ηπειρωτικό βαρύ χειμώνες ,ζεστά καλοκαίρια. Απο-10 ίσως και χαμηλότερα κάποιες χρονιές,έως +35 .

japetus 08-05-13 12:16

Λίγο βιάστηκες νομίζω να βάλεις οκτώ χρυσόψαρα... Έπρεπε να περιμένεις να στρώσει πρώτα και να ισορροπήσει η βιολογία του συστήματος της λίμνης σου μια και είναι με φυσική φίλτρανση, μέχρι τότε θεώρησε τα χρυσόψαρα αναλώσιμα. Δεν πιστεύω βέβαια να πάθουν τίποτα, αλλά θα στρεσαριστούν άσκοπα...
Πρόσεξε τη ξαφνική εμφάνιση άλγης που συμβαίνει συνήθως στις καινούριες λίμνες μετά από 2-3 εβδομάδες λειτουργίας, μην παρασυρθείς και αλλάξεις με τη μία όλο το νερό. Αν και από ότι βλέπω δεν έχεις πολλά χώματα και οργανικά κατάλοιπα μέσα..
Καλορίζικη!

nireas 16-05-13 18:34

1 Συνημμένο(α)
Αυτό είναι το αυτοσχέδιο φίλτρο της νεοσύστατης λιμνούλας μου(250 λτ). Τροφοδοτείται από ένα κυκλοφορητή 1000λτ/ώρα και είναι φτιαγμένο από σωλήνα pvc φ63. Αυτή τη στιγμή δουλεύει με siporax και βιόσφαιρες τις οποίες θα αντικαταστήσω με την πρώτη ευκαιρία. Δουλεύει ήδη δύο μήνες και πλέον έχει καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό από άλγη οπότε ελπίζω ότι σε λίγο καιρό δε θα φαίνεται καθόλου. Οι διακόπτες είναι για έξοδο στον καταράκτη. Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα στη περίπτωση που θέλεις μια οικονομική και απλή λύση.

gregkn73 20-05-13 22:30

2 Συνημμένο(α)
Ωραια η πατεντα σου αλλα για πιο λογω δεν χρησιμοποιεις τα ετοιμα περιμετρικα αυλακια που επισης εχει η λιμνη σου, για αισθητικους κυριως λογους, αφου κανουν την ιδια δουλεια? Η δικια μου παντως μετα απο σχεδον ενα μηνα ειναι πεντακαθαρη και να χρυσοψαρα πανευτυχη και μας εχουν συνηθησει (αν βαλω χερι μεσα ερχονται κατευθειαν για "μασαζ"), πηγε να θολωσει-πρασινησει την δευτερη εβδομαδα για 3-4 μερες αλλα μετα εστρωσε παλι χωρις να κανω τιποτα και θερμοκρασιες που επισης δεν βοηθουσαν καθολου-30αρια σταθερα σχεδον. οποτε το πιο πιθανο αν συνεχισει ετσι -το ελπιζω γιατι μεγαλωνουν πλεον γρηγορα τα νουφαρα και βρηκα και εβαλα φτερη και "μαρουλι"- να σκεφτω να αλλαξω μονο το ΄χαλικακι που εχω περιμετρικα με τιποτα αλλαο απο αυτα που διαβαζω, αν και το χαλικακι επισης αισθητικα μου αρεσει πολυ.

nireas 22-05-13 12:40

Μπήκα στη διαδικασία του φίλτρου για να κερδίσω λίτρα. Ο όγκος του νερού που μένει στην κάτω "δεξαμενή" είναι απογοητευτικός.(Με το ζόρι 100 λτ.) Η λίμνη σου είναι πόλυ όμορφη και αφού υπάρχει ισορροπία, μη πηράζεις τίποτα.;)

sarpijk 22-05-13 12:46

Οταν λετε ''μαρουλι'' εννοειτε pistia stratiotes? Ξερω οτι στα αγγλικα λεγεται water lettuce και το βλεπω στη λιμνη ''τουμπανο'' οπως λεει και ενας mod.

gregkn73 07-06-13 00:01

καλησπερα, μετα απο αρκετο καιρο ανθισε και το πρωτο νουφαρο, η φιλτρανση που περιεγραψα παραπανω τελικα ειναι επαρκης, λογικα ωριμασε πλεον η λιμνουλα, σκουρηνε και το νερο τις τελευτεες μερες, αλλα εχω καποιες αποριες...

-η αντλια εχει ενα σφουγγαρακι μεσα που λογικα το εχει για να κραταει χοντρα σκουπιδακια-χαλικακια να μην κανουν ζημια στη φτερωτη που εχει, μαζευει ομως κυριως "λασπη" και μπουκωνει-πεφτει η αποδοση της αντλιας, το εχω καθαρισει 3 φορες ηδη...σκεφτομαι ή να το βγαλω απλα αλλα φοβαμαι μην παθει ζημια η αντλια ή να την τυλιξω ολοκληρη εξωτερικα με τουλι ωστε να μην μπει κανενα χοντρο σκουπιδακι και να βγαλω παλι το σφουυγαρακι. Υπαρχει καποια καλυτερη πατεντα? να κανω κατι απο τα παραπανω? ή απλα να τα αφησω οπως εχει και να συνηθισω την ιδεα οτι θα καθαριζω συχνα?

- πριν 5 μερες εβρεξε πολυ, και μολις ειχα συμπληρωσει νερο, με αποτελεσμα οριακα να ξεχυλισει η λιμνη, κατι που το περιμενα και γι αυτο οταν την αλφαδιαζα ειχα δωσει ελαφρια κλιση προς την βρυση να φευγει εκει το νερο. Διαλεγοντας ομως το συγκεριμενο τροπο φιλτρανσης οταν ανεβαινει τοσο η σταθμη ουσιαστικα καταργητητε η φιλτρανση...Μηπως να ανοιγα καμια τρυπα λιγο πιο χαμηλα για υπερχειλιση? Αν και παλι το "φιλτρο" δεν θα δουλευει γιατι δυνατοτητα για την τρυπα υπαρχει σχεδον πριν το χειλος της λιμνης αλλα τουλαχιστον θα ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια θα παραμεινουν μεσα...

http://imageshack.us/a/img585/5503/img4028cx.jpg

http://imageshack.us/a/img96/9066/img4029o.jpg

Billy T 07-06-13 08:38

πολυ ωραια.μπραβο

Stefs 07-06-13 09:48

Μπραβο πολυ καλη :p:p

gregkn73 11-01-14 23:48

και λιγο απο την εξελιξη της






http://imagizer.imageshack.us/v2/102...0/534/hwvi.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/102...0/853/92k3.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/102...0/191/3mps.jpg


http://imagizer.imageshack.us/v2/102...90/41/h7fh.jpg



γενικα μεχρι που αρχισαν τα κρυα μπορω να πω οτι την καταευχαριστηθηκα και ηταν ενας λογως να βγαινουμε περισσοτερο στην αυλη...πολυ ευχαριστημενος και απο την ανεξοδη και χωρις κοπο λειτουργια της (συκγριτικα με ενα ενυδρειο), απο του χρονου θα πρεπει να σκεφτω τι να κανω με τις φετινες γεννες:p

maria p 11-01-14 23:55

πολύ ωραία!!!
πόσα λίτρα είναι και πόσα ψάρια έχεις; φαίνεται μεγάλος ο πληθυσμός για τα λίτρα της οπτικα

gregkn73 12-01-14 00:55

Maria το γραφω στο πρωτο μυνημα 590λιτρα. 8ψαρια(ολα φαινονται και στη φωτο), τωρα με τις γεννες δεν ξερω ποσα γινανε, θα δω την ανοιξη

gregkn73 22-01-15 18:06

Απο την ανοιξη του 2012 που την ξεκινησα, φετος εκανε ενα νορμαλ σχετικα χειμωνα, μεχρι -12, ολικο παγετο αρκετες μερες και παγο μεχρι 15εκ. Ξεπαγωσε την δευτερα 19/1 μετα απο 25 μερες περιπου και σημερα προσεξα οτι εκτως απο τα παλια μεγαλα χρυσοψαρα ειναι οκ και τα μικρα φετινα! Τελικα οι 60 ποντοι βαθος ειναι υπεραρκετοι, εκτως αν ερθει η περιοδος των παγετωνων!

japetus 22-01-15 18:53

Έχεις μήπως καμιά παλιά φωτογραφία να μας δείξεις από το τροπικό νούφαρο που σου είχα δώσει; Δεν το έχω δει ποτέ ανθισμένο..

aliens- 23-01-15 11:00

και καμία επίκαιρη με χιόνια βάλε.

Τι εννοείς
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 871831)
... ολικο παγετο αρκετες μερες και παγο μεχρι 15εκ. ...

Πάγωσε όλη η λίμνη μέχρι βάθος ή μόνο τα πρώτα 15εκ επιφάνειας? Την αντλία την είχες κλείσει ? Είχες πάρει κάποια μέτρα προστασίας για τα ψαράκια σου ή τα άφησες στη τύχη τους?

gregkn73 23-01-15 19:36

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από japetus (Μήνυμα 871835)
Έχεις μήπως καμιά παλιά φωτογραφία να μας δείξεις από το τροπικό νούφαρο που σου είχα δώσει; Δεν το έχω δει ποτέ ανθισμένο..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 871922)
και καμία επίκαιρη με χιόνια βάλε.

Τι εννοείς Πάγωσε όλη η λίμνη μέχρι βάθος ή μόνο τα πρώτα 15εκ επιφάνειας? Την αντλία την είχες κλείσει ? Είχες πάρει κάποια μέτρα προστασίας για τα ψαράκια σου ή τα άφησες στη τύχη τους?

Εννοω οτι ενα πρωινο εκανε-12, ειχαμε ολικο παγετο-θερμοκρασιες υπο του μηδενος ολο το 24ωρο-καποις μερες, ως επακολουθω παγωσε η επιφανεια της λιμνης για 25 μερες, με μεγιστο παχος παγου τους 15 ποντους, =>οι 60ποντοι βαθος ηταν υπεραρκετοι, αντιθετα με οτι γραφοντε σε αυτο το φορουμ.....τι εννοεις μετρα προστασιας για ψαρια κρυου νερου; τους εχω εξασφαλισει ενα βιοτοπο οσο πιο κοντα γινετε στο φυσικο τους , το δειχνουν και οι φωτο, και γι αυτο εχω χασε 2 ψαρια σε 3 χρονια ενω εχουν γεννβθει τουλαχιστον 15....η αντλια κλεινει απο μεσα νοεμβρη εως τελη μαρτη , οσο η θερμοκρασια νερου πεφτει κατω απο τους 10 βαθμους.

Bill-Samos 23-01-15 22:03

Γιατι κλεινει η αντλια???

gregkn73 23-01-15 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 871994)
Γιατι κλεινει η αντλια???

Για να μένει το κρύο νερό πάνω και το ζεστό κάτω. Αν τφαβαει η αντλία από κάτω το ζεστό και το ανακυκλοφορουσε, τώρα με τα κρύα θα είχα κάνει τα ψάρια κατεψυγμενα!

gregkn73 03-01-16 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 872028)
Για να μένει το κρύο νερό πάνω και το ζεστό κάτω. Αν τφαβαει η αντλία από κάτω το ζεστό και το ανακυκλοφορουσε, τώρα με τα κρύα θα είχα κάνει τα ψάρια κατεψυγμενα!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...312a348d5a.jpg

Ολα κλειστα σχεδον 2 μηνες, παγωμενη 2 εβδομαδες τωρα και απο εκει κατω κατι ουριτσες κουνιονταν το πρωι με λιγοτερο χιονι! Η μαγεια της φυσης!

Artemisia 03-01-16 16:21

Ααααα Γρηγόρη έπιασε τόσο πολύ και μέσα στην Κομοτηνή :D εδω τελείωσε το παιχνιδι δεν πέρασε εκχιονιστικό :smt120

alexis cosmo 03-01-16 23:24

εκεί μέσα έχει ψάρια?
όπως έβλεπα την φωτο κανέναν πιγκουίνο περίμενα να δω.
πανέμορφο όμως όλα πάνω νεκρά και από κάτω η ζωή συνεχίζεται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02213 seconds with 11 queries