Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Θολο νερο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78824)

aNe 19-03-14 22:34

Θολο νερο.
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα παιδια.

Εβαλα μπολι στο καινουριο μου ενυδρειο πριν 5 μερες κι εχω βαλει τροφη σε αποχη για να συντηρηθει. Οι μετρησεις μου ειναι:
αμμωνια 0 (με υγρα)
ΝΟ2 0 (με υγρα)
ΝΟ3 0 (με στικ).:smt071:smt071

Παρατηρω μια θολουρα στο νερο (δεν ειναι θεμα τις καμερας στις φωτο).
Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να εχει θολωσει; Μηπως εχω παραισθησεις;
Συνημμένο Αρχείο 63425 Συνημμένο Αρχείο 63426

Επισης, ξερω οτι οι γαριδες θελουν βυθο στρωμενο για ενα με εναμιση μηνα πριν μπουν. Να φανταστω ισχυει το ιδιο και για τα σαλιγκαρια;

στελιος προεδρου 19-03-14 22:37

μπορει να μην ξεπληνες καλα τα υλικα που εστησες το ενυδρειο.Βαλε αθρακα στο φιλτρο

aNe 19-03-14 22:41

Ευχαριστω για την απαντηση.
Παντως εχω πλυνει τα παντα οσο δεν παει.
Φοβαμαι να πειραζω τωρα το φιλτρο μην χαλασω το μπολι.
Μηπως ειναι τιποτα αλλο;

delta66 19-03-14 22:43

Αφιυ δεν εχεις ψαρια μεσα, δεν σε νοιαζει.
Ποσο καιρο τρεχει?
Στην αρχη δεν την ειχε τη θολουρα?
Την αμμο απο χωματοεχνικη εχεις?

aNe 19-03-14 22:50

Το ενυδρειο το εχω ενα μηνα και τρεχει μια βδομαδα ακριβως γεματο.

Ασε την ειχα πατησει με την χωματοτεχνικη και ειχα αγορασει "χαλαζιακη" αμμο- χαλικι απο εκει που ηταν τερμα ασβστοληθικο. (μεγαλη περιπετεια επλενα 3 μερες και στο τελος ηταν ολο ασπρο το ενυδρειο)

Η αμμος ειναι αυτη.

Σκεφτομουν να κανω μια αλλαγη νερου 30% και να εβαζα σημερα τα ψαρια μεσα.

aNe 19-03-14 23:08

2 Συνημμένο(α)
Μηπως ειναι ο φωτισμος;
Επειδη εχω 2 διαφορετικες λαμμπες.
Ανεβαζω φωτο με ανοικτες μια μια τις λαμπες :
Συνημμένο Αρχείο 63427

Συνημμένο Αρχείο 63428

στελιος προεδρου 19-03-14 23:14

εγω θα εβαζα ανθρακα στο φιλτρο ,την βιολογια του δεν την επηρεαζει καθολου

manos76 20-03-14 00:13

Η θολουρα στο νερο σου μπορει να ειναι βακτιρια, αυτα αναπτυσονται γιατι κατι βρεισκουν και τρωνε π.χ την τροφη που βαζεις για την βιολογια σου. παντα εμφανιζονται βακτιρια που θολωνουν το νερο σε καινουρια ενυδρεια. Η χειροτερη που ευχομαι να μην εχει συμβει περιπτωση ειναι να νεκροθηκαν τα βακτιρια του φιλτρου σου και αυτα να βλεπεις να κολυμπανε στο νερο ως θολουρα ...

delta66 20-03-14 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 828524)
Το ενυδρειο το εχω ενα μηνα και τρεχει μια βδομαδα ακριβως γεματο.

Ασε την ειχα πατησει με την χωματοτεχνικη και ειχα αγορασει "χαλαζιακη" αμμο- χαλικι απο εκει που ηταν τερμα ασβστοληθικο. (μεγαλη περιπετεια επλενα 3 μερες και στο τελος ηταν ολο ασπρο το ενυδρειο)

Η αμμος ειναι αυτη.

Σκεφτομουν να κανω μια αλλαγη νερου 30% και να εβαζα σημερα τα ψαρια μεσα.

Μπορει να ειναι ετεροτροφα βακτηρια, αλλα μπορει να ειναι κι απο την αμμο (αν εκανες πχ καμια εργασια).
Το θολωμα με τον ανθρακα δεν νομιζω οτι θα φυγει. Δεν ειναι πχ χρωμα απο χουμικα. Ουτε με τα ετεροτροφα βοηθαει.
Πιο πολυ θα βοηθαγε (αν ειναι απο την αμμο) μπολικο ενυδρειακο βαμβακι σε φιλτρο.
Και βαλε και αεραντλια για ενισχυση της αναταραξης, μεχρι να ξεμπερδεψεις με αυτο.

Μαυρη αμμο απο την χωματοτεχνικη εχω παρει κι εγω (την πιο λεπτη απο τα δυο διαμετρηματα που ειχε και αυτη που ονομαζει στο σαιτ Μαύρη άμμος Ασπρη χαλαζιακή άμμος Ιδανική για ενυδρεία 10€ / 20κιλά) και δεν ηταν ασβεστολιθικη.
Οι παραμετροι στα ενυδρεια εχουν παραμεινει ανεπηρεαστες.
Ή αλλαξε και πουλαει αλλη αμμο, ή πηρες εσυ αλλη αμμο, ή κατι τρεχει με τα τεστ.


Θα ελεγα αν δεν υπαρχει αμεση αναγκη, να περιμενεις μερικες μερες μεχρι να ξεθολωσει.

manos76 20-03-14 00:15

προσεξε το πρην βαλεις ψαρια γιατι μπορει να εχει χαθει η βιολογια απο το μπολι

delta66 20-03-14 00:16

Τι φιλτρο εχεις?

aNe 20-03-14 00:41

Εχω το eheim 2215.
Επισης ειχα παρει απο την χωματοτεχνικη την μαυρη ψιλη που μου την εδωσε για χαλαζιακη.(5 € τα 10 κιλα)
Της εριξα ξυδι δεν αφρησε με ακουαφορτε ομως.... ενω η αλλη που σου εστειλα απο το petcumulus της εκανα πειραματα με ακουαφορτε και δεν καταλαβαινε τιποτα..

manos76 21-03-14 19:08

τελικά έβαλες τα ψαράκια?
απο μετρήσεις πώς είναι τώρα, είδες διαφορά απο της αρχικές στα νιτρικά?

aNe 27-03-14 00:49

Τελικα τα εβαλα τα ψαρακια μεσα.
Τα νιτρικα παλι 0 ειναι αλλα με στικ. Ειχα παλαιοτερα ενα τεστ Sera NΟ3 και παλι μηδεν ελεγε.Ηταν ληγμενο.Κοιταω για τεστ JBL ΝΟ3 αλλα δεν βρισκω στην "μεγαλη αλυσιδα" . Καποιο αλλο τεστ που να ειναι αξιοπιστο;
Ευχαριστω για τον χρονο σας

manos76 27-03-14 10:53

είναι πολύ πιθανό να μην έχει στρώσει.. και τα στικ αν έχεις νιτρικά έστω και λίγα θα στο έδειχναν .. ειναι ένας τρόπος για να δείς αν έχεις νιτρικά ασχετα με την ακρίβεια της μέτρησεις.. εαν και τα υπόλοιπα ΝΗ4, ΝΟ2 είναι μηδέν δεν το ξέρεις...

βιάστηκες να βάλεις ψάρια...

manos76 06-04-14 11:29

τα ψαρια σου ειναι οκ? πως παει το ενυδρειο?

aNe 06-04-14 21:35

2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα φιλε.
Το ενυδρειο παει πολυ καλα, τα φυτα φουντωνουν τα ψαρια γεννανε κομπλε ειναι ανεβαζω φωτογραφιες.:D:D
Συνημμένο Αρχείο 63851 Συνημμένο Αρχείο 63852

manos76 06-04-14 22:43

ομορφούλι! μπράβο! μου αρέσει ο τρόπος που το διακόσμησες. οταν φουντώσουν και τα φυτά θα ειναι super! όλα καλά και με τα ψαράκια σου! μόνο γκάπι έχεις μέσα?

aNe 06-04-14 22:50

Θα μπει αλλο ενα ξυλο απο την δεξια μερια και αλλα φυτακια.
Απο ψαρια μονο γκαπυ. :smt049:smt049
Αργοτερα θα βαλω και τις γαριδες που εχω στο μικροτερο.:D:D (σε 1 μηνα)

manos76 07-04-14 00:35

:smt110+-8


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries