Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Είμαστε πλέον και εμείς γονείς!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7838)

Ιορδάνης 01-04-05 23:27

Είμαστε πλέον και εμείς γονείς!!!!
 
Καλησπέρα και καλό μήνα.Από σήμερα το πρωϊ είμαστε πλέον και εμείς γονείς 6 νεογέννητων guppy και περιμένουμε και την άλλη θυληκιά να γεννήσει και αυτή λείαν συντόμως.Δυστυχώς καταλάβαμε σχετικά αργά την γέννα και καταφέραμε να απομονώσουμε μόνο τα 6 σε άλλο ενυδρειάκι τα άλλα η μαμά φύση και όχι μόνο έβαλε το χεράκι της και δεν βρήκαμε άλλα εκτός και αν είναι τόσο καλά κρυμένα ανάμεσα στα φυτά.

satking 01-04-05 23:43

αντε να σου ζησουν να τα χερεσε +-8 +-8

ειναι οι ποιο καλη φαση του χομπι πιστευω ταν βλεπεις κατι τετοιο

Ιορδάνης 01-04-05 23:46

Αυτό ξαναπέστω φίλε μου είμαστε πανευτυχείς και προσπαθούμε κάθε μέρα για να κάνουμε την διαβίωση τους καλύτερη.Ευχαριστούμε.

Gandalf72 02-04-05 20:50

Μπράβο Ιορδάνη, να τα χαίρεσαι τα μωράκια σου.
Φρέσκο νερό, καλό τάισμα και 27 βαθμούς C.

pani 03-04-05 13:25

Καλοσώρησες στην παρέα μας Ιορδάνη.... να τα χαίρεσαι και σύντομα να αποκτήσεις και αλλλλλλαααα πολλλλααααα .... τη χαρά που ενιωσες την νιώσαμε όλοι σαν είδαμε τα πρωτα μωρακια να ξεπροβάλλουν μεσα απο τα φύλλα η στις γεννήστρες, ΄και τώρα θα τα βλέπεις να μεγαλώνουν και σε 6 το πολλύ μήνες θαχεις απο αυτά τα ίδια... μωράκια και θα γίνεις και παππους μμμ εεεεεε όμορφο δεν ειναι; Πιστεύω ότι με τα ζωοτόκα ζείς υπέροχες στιγμές επειδή πολλαπλασιάζονται εύκολα ΄και δεν βλέπεις συνέχεια 6 ψαράκια να πουμε και πάντα να ναι τα ιδια .... με τα ζωοτόκα έχεις συνέχεια αλλαγή του σκηνικού και ειναι υπέροχο αυτό. Λοιπόν καλά τριμμενο φυλαράκι σε μικρές ποσότητες και συχνά και θα μεγαλώσουν σύντομα και θα τα χαίρεσαι...

Ιορδάνης 03-04-05 22:11

:cry: :smt088 :smt089 Δυστυχώς η μαμά καθώς και μια ακόμα θυληκιά απεβίωσαν σνιφ!κλαψ!λιγμ!πουχουχου!!!αλλά το θετικό είναι οτί βρήκαμε άλλα 5 μικρά κρυμμένα ανάμεσα στα φύλλα στο μεγάλο αλλά δεν τα βγάλαμε τουτ' έστιν, τα αφήσαμε μέσα.Και μια ερώτηση τι λέτε για τον κρόκο του αυγού για τα μικρά σαν τροφή εκτός από τα φυλλαράκια;

koko 03-04-05 22:17

Δεν ξέρω για τον κόκο αυγού. Εγώ πάντως δεν τα ταϊζω φυλλαράκια αλλά προμηθεύτηκα tetraMinBaby. Αν τα ταίζεις φυλλαράκια φρόντισε να είναι καλά κοπανισμένα.

Ιορδάνης 03-04-05 22:29

Στην villa Riba και στο Villa Baho ακόμα το τρίβουν :wink: Τρίψε τρίψε είμαστε,την συγκεκριμένη τροφή την γνωρίζω έχει καλά αποτελέσματα;ΜΕ λίγα λόγια ναι μεν έχω διαβάσει την σύνθεση του εν λόγο σκευάσματος αλλά ποιά η ουσιαστική διαφορά είναι πιο γρήγορη η ανάπτυξη των νηπίων;

jpatou 03-04-05 22:35

Εγώ τα μικρά guppy πάντα τα τάιζα τον πρώτο μήνα με κρόκο αυγού βρασμένο και μετά διαλυμένο με νερό μέχρι να γίνει παχύρευστο. Αν ταίζεις εναλαξ με καποια τροφή σε σκόνη θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Απλά πρόσεχε γιατί πολύ εύκολα βρωμίζει το νερό και μπορεί να σου ανεβάσει αμμωνία.

Ιορδάνης 03-04-05 22:41

-+5 :smt006 -+5 Καλησπέρα Γιάννη ελπίζω να είσαι καλά ευχαριστώ έτσι ακριβώς κάνω συχνές αλλαγές και πάντα με φειδώ το τάισμα. :D

Fonamstel 04-04-05 00:40

Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά...

Τι κρόκοι αυγού και ειδικές τροφές για μωρά κλπ λέτε? :evil: :evil: :evil:

Εγώ τα ταΐζω με το κοινό "φυλλαράκι" τριμμένο με το χέρι μου για να γίνει σαν σκόνη και έχω πήξει τώρα τελευταία στα μωρά που μεγαλώνουν και "καταλαμβάνουν όλο τον διαθέσιμο χώρο" - που λέγαμε στο μάθημα της φυσικής για τα αέρια.

Από τα 3 αρχικά, τώρα υπάρχουν 17 νομά στο ένα δωμά, και 20 νομά στ' άλλο δωμά.

36 ψάρια γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πολλαπλασιάστηκαν στα 2 ενυδρεία, χωρίς κάποια ιδιαίτερη φροντίδα όσον αφορά τη τροφή.

Σε αυτόν τον πληθυσμό (37), θα πρέπει να προστεθεί και ένα νούμερο 20-30 νεογνά - μου είναι αδύνατο να τα μετρήσω... στο περίπου τόσα πρέπει να είναι, αν όχι περισσότερα - και έχουν γεννηθεί την προηγούμενη βδομάδα και στα 2 ενυδρεία. Επίσης, 3-4 θηλυκά είναι "νταούλια", πράγμα που σημαίνει οτι αργά η γρήγορα θα "ξεφουρνίσουν" και άλλα μωρά...

Δεν ξέρω αν "φταίει" το γεγονός οτι προσαρμόστηκαν τα ψάρια στο νερό της βρύσης μου και γεννοβολλάνε σαν κουνέλια... μάλλον και η ύπαρξη φυτών βοήθησε σε αυτό... αλλά μου ακούγεται πολύ "κουφό" να προτείνονται τρόποι διατροφής ωστε να "αναπτυχθούν" τα νεογέννητα... το θέμα είναι να ελέγξουμε τον πληθυσμό τους που αυξάνεται όπως οι Ινδοί, όχι να ψάχνουμε τρόπους να επιζήσουν τα fries... έπηξα στα fries...

Μόνο τα βασικά περί αλλαγών νερού και διατήρησης "ψαρικών" (κατά το "ανθρώπινων") συνθηκών διαβίωσης, φτάνουν και περισσεύουν για να "μην ξέρεις τι να κάνεις" με τα νεογέννητα guppies... Ούτε "ειδικές τροφές" χρειάζονται ούτε τίποτα. :wink:

jpatou 04-04-05 15:01

Το ότι τα guppies γεννάνε σαν κουνέλια δεν σημαίνει οτι δεν θα πρέπει να δίνουμε σημασία στην ποιότητα της τροφής. Μην ξεχνάς ότι είναι ο βασικότερος παράγοντας ανάπτυξης και ποιότητας των χρωμάτων στα fries.
Σε κάποιες δοκιμές που έκανα με guppies που τρέφονταν με αυγό και άλλα μόνο με φυλλαράκι τριμένο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά αντιληπτό με γυμνό μάτι. Τα μωρά που τρέφονταν με αυγό είχαν πολύ ποιο γρήγορη ανάπτυξη και τα χρώματα τους ήταν πολύ ποιο ζωηρά από ότι σε αυτά που τρέφονταν μόνο με flakes.
Τα συμπεράσματα δικά σας !!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries