Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Αφιερωμενο στο Nick74 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71407)

delta66 28-04-13 21:34

Αφιερωμενο στο Nick74
 
Ενα βιντεακι για το πως κολυμπαει ενα Βetta imbellis σε 500 λιτρα :D
(σορυ αλλα ξεχασα να καθαρισω το φακο απο το τηλεφωνο και ειναι λιγο θολο :cool:)

BORKED

http://youtu.be/JQoZp7Y76Nw

Δεν ξερω αν ενας betta splendens εκτροφης θα ειχε τετοια κινηση με τα μεγαλα του πτερυγια, αλλα ο Imbellis ετσι κολυμπαει ολη μερα.
Ουτε ροδοστομος να ηταν.
Δεν εχω δει τοση κινηση απο κανενα ψαρι που ειχα μεχρι τωρα σε αυτο το ενυδρειο.
Στην αρχη το ειχα για ενα μηνα με 7 περουβιανα και δεν ξεκολλαγε απο τις πανω γωνιες του ενυδρειου.
Οταν εμεινε μονος του εδω και μια εβδομαδα (με ενα cory που ξεμεινε και θα το δωσω συν ενα L183 που θα επιστρεψει στον πρωην ιδιοκτητη του) αρχισαν οι τρελλες βολτες σε ολα τα μηκη πλατη καιι βαθη του ενυδρειου.

ChocolatePuma 28-04-13 21:37

Απιστευτο!!:D
Σπύρο, τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

delta66 28-04-13 21:40

151 x 51 x 66 cm

nikolakis94 28-04-13 21:41

Αυτα ειναι.Ζωαρααααααα

ChocolatePuma 28-04-13 21:42

Μ αρεσει που τα λενε αργα ψάρια και πως θελουν χαμηλη στήλη νερου!!! (δεν το λεω ως "διορθωση" σε άλλα ποστς)

Σε μενα φαινεται σαν ενα ψαρι...που εψαχνε χωρο για να κολυμπήσει ετσι!!!:D

delta66 28-04-13 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 759614)
Μ αρεσει που τα λενε αργα ψάρια και πως θελουν χαμηλη στήλη νερου!!! (δεν το λεω ως "διορθωση" σε άλλα ποστς)

Σε μενα φαινεται σαν ενα ψαρι...που εψαχνε χωρο για να κολυμπήσει ετσι!!!:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 759605)
Δεν ξερω αν ενας betta splendens εκτροφης θα ειχε τετοια κινηση με τα μεγαλα του πτερυγια, αλλα ο Imbellis ετσι κολυμπαει ολη μερα.

................

Κουραμπιές 28-04-13 21:47

Ναι σπυρο και εμενα μου φαινεται "αφυσικη" τετοια συμπεριφορα, και ο δικος μου κοκκινος εκτροφης ετσι κολυμπαει, παρεα με τους δισκους και μονος του, συνεχεια, σε ολες τις γωνιες του ενυδρειου. Ενας αλλος (φιλου) οταν ειχα τα αγγελοψαρα μεσα, καναμε αγωνα να ετοιμασουμε το ενυδρειο του γιατι ηταν στο ξυλο συνεχεια.

ChocolatePuma 28-04-13 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 759619)
................

Δεδομενη η διαφορά μεταξυ των δυο ειδων...αλλά και τα 500 λιτρα...ειναι :smt119

Nick74 28-04-13 22:07

αυτα ειναι...
Οταν τα λεω εγω εδω και χρονια ερχονται διαφοροι και μιλανε για αργα ψαρια που θελουν μια γωνια, που δε θελουν λιτρα, που προτιμανε τα 30 λιτρα απο τα 60, που ...πνιγονται στο πολυ νερο και αλλες τετοιες αηδιες, επειδη πολυ απλα δεν εχουν δει ποτε φυσικες συμπεριφορες, και το μονο που γνωριζουν και θεωρουν φυσιολογικο ειναι ενα ψαρακι περιορισμενο στο Αλκατραζ περιμενοντας να πεθανει.
Τωρα σιγα σιγα ολο και περισσοτεροι δοκιμαζουν τα πολλα λιτρα και καταλαβαινουν οτι μιλαμε για κινητικοτατο υπεροχο ειδος.
Μακαρι οσο πιο γρηγορα γινεται να ξεφυγουμε απο τη βαρβαροτητα των μικρων κελιων και να τους δωσουμε αυτο που τους αξιζει.

Πολυ προσφατα ειδα splendens εκτροφης σε 500ρι.
δε διεφερε ιδιετερα, εκτος οτι η κινηση του ειναι λιγο πιο αργη (λογικο), κατα τ αλλα οργωνε ολο το ενυδρειο διπλα σε δισκακια.

Οσον αφορα τη στηλη του νερου, υπαρχει πιθανοτητα τελικα να μην παιζει ρολο, ΟΜΩΣ προσωπικα θα επιμεινω στα 20 cm max για το λογο οτι και οι βιοτοποι τους ειναι αβαθη οποτε απο τη στιγμη που δε γνωριζω αν η υψηλη στηλη τον κουραζει δε θα ρισκαρω κατι τετοιο.
Η κατασκευη εξ αλλου ενος χαμηλου ενυδρειου με μεγαλο μηκος και σχετικο πλατος παρουσιαζει πολλες προκλησεις και σιγουρα οι εμπειροι του ειδους θα βρουν ενδιαφερον ενα τετοιο στησιμο

maria p 28-04-13 22:08

και μετά? που θα πάει ο καημενούλης?

Nick74 28-04-13 22:12

γιατι να παει?
μια χαρα δεν ειναι το 500ρακι για μονομαχοενυδρειο? :p
Ας φτιαξει ενα Ασιατικο βιοτοπο με μερικα αρλεκινακια και kuhli loach και μερικες μονομαχινες και θα ειναι τελειο.
Γιατι πρεπει ντε και καλα σε μεγαλα ενυδρεια να μπανουν μεγαλα ψαρια?

snakepanos 28-04-13 22:46

Εγω εχω δη σε 500αρι 2 αρσενικoυς μονομαχους μαζι ,,,,κοβαν βολτες και καμια φορα βρίσκονταν απεναντι το ενα με το αλλο ,και απλως αλλάζανε δρομο,,ο ενας δεξι α και ο αλλος αριστερά,,και ουτε γατα ουτε ζημια.

Σε τοσα λιτρα εεεεε ειπαμε ,,γιατι να μαλώσουν ,,χωραει ψαρια.

kgf12345 28-04-13 23:29

ειδα το βιντεο και επαθα πλακα!!!:D:D:D

Stivv27 29-04-13 07:11

Τετοια κινηση εχει και ο δικος μου αλλα σε 2πλασιο ενυδρειο και γω στην αρχη φοβομουν την σταθμη του νερου και ειχα κατεβασει καμια 20αρια ποντους αλλα με τον καιρο το πηγα στο τερμα.Πιστευω πως αν δεν εχει μεγαλη ροη μεσα στο ενυδρειο μια χαρα ειναι το υψος νερου!
Κουκλος Σπυρο μια χαρα τον βρισκω




Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 759650)
Εγω εχω δη σε 500αρι 2 αρσενικoυς μονομαχους μαζι ,,,,κοβαν βολτες και καμια φορα βρίσκονταν απεναντι το ενα με το αλλο ,και απλως αλλάζανε δρομο,,ο ενας δεξι α και ο αλλος αριστερά,,και ουτε γατα ουτε ζημια.

Σε τοσα λιτρα εεεεε ειπαμε ,,γιατι να μαλώσουν ,,χωραει ψαρια.

Ο δικος μου οταν εβαλα και ακομη εναν αρσενικο στην αρχη μια χαρα αλλα μετα απο 3 μερες ειχαμε αρκετο ξυλο και αναγκαστηκα ο ενας βγηκε!

exelix 29-04-13 10:33

Απλά τώρα που έφυγαν τα Περουβιανά το παίζει μπρούκλης!

"Να σας πήγε! Ελάτε πίσω ρε κοτούλες! Who's your daddy?! My kung fu is stronger than yours! Iiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!":D

leda 29-04-13 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 759725)
Απλά τώρα που έφυγαν τα Περουβιανά το παίζει μπρούκλης!

"Να σας πήγε! Ελάτε πίσω ρε κοτούλες! Who's your daddy?! My kung fu is stronger than yours! Iiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!":D

:smt082:smt082:smt082

delta66 29-04-13 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 759725)
Απλά τώρα που έφυγαν τα Περουβιανά το παίζει μπρούκλης!

"Να σας πήγε! Ελάτε πίσω ρε κοτούλες! Who's your daddy?! My kung fu is stronger than yours! Iiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!":D

Νσιιιιι,
Πριν ηταν .... "ντροπαλος". :-D
Αν και για να πω την αληθεια, οταν αποφασιζε να βγει βολτα δεν φοβαταν, ακομα κι οταν πλησιαζαν απο κατω σαν λευκοι καρχαριες τα περουβιανα, μηπως κι αυτο που κολυμπαει στην επιφανεια τρωγεται. (αλλα δεν τον πειραζαν)

Τωρα λεμε δεν καθεται λεπτο. Περα δωθε το ενυδρειο ολη μερα.
Μαλλον εχει καταλαβει οτι οσο προλαβει προλαβε :D

pkas 29-04-13 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 759725)
Απλά τώρα που έφυγαν τα Περουβιανά το παίζει μπρούκλης!

"Να σας πήγε! Ελάτε πίσω ρε κοτούλες! Who's your daddy?! My kung fu is stronger than yours! Iiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!":D

χαχαχααααααχαχαχαχαχ:smt044:smt044:smt044:smt040:s mt040:smt040:smt040

Ακου μπρούκλης ! Ετσι να το φωναζεις ρε συ delta ! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

delta66 29-04-13 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 759687)
Τετοια κινηση εχει και ο δικος μου αλλα σε 2πλασιο ενυδρειο και γω στην αρχη φοβομουν την σταθμη του νερου και ειχα κατεβασει καμια 20αρια ποντους αλλα με τον καιρο το πηγα στο τερμα.Πιστευω πως αν δεν εχει μεγαλη ροη μεσα στο ενυδρειο μια χαρα ειναι το υψος νερου!
Κουκλος Σπυρο μια χαρα τον βρισκω

Και δεν φαινονται καλα τα χρωματα του στο βιντεο.
Οποιος τον εχει δει απο κοντα, ξερει.

Στο ενυδρειο υπαρχει ενα eheim 2080 και 2χ3000 wave makers :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pkas (Μήνυμα 759786)
χαχαχααααααχαχαχαχαχ:smt044:smt044:smt044:smt040:s mt040:smt040:smt040

Ακου μπρούκλης ! Ετσι να το φωναζεις ρε συ delta ! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ναι εχουμε τον Γουλανδρη (το χρυσοψαρο στο αλλο ενυδρειο), τωρα θα εχουμε και τον Μπρουκλη? :cool:
Αστο, δεν του παει το ονομα, γιατι δεν θα κρατησει πολυ το μελι.
Θα μπει ο Γουλανδρης με την παρεα του στο ενυδρειο αυτο.
Παντως δεν θα τον αφησω παραπονουμενο και τον imbellis. Καπου καλα θα παει κι αυτος.
Θερμανση για 500αρι το χειμωνα, ειναι καπως πολυεξοδο σπορ. Αλλιως το συζηταγα.

maria p 29-04-13 14:24

ωραία λέξη, παλιομοδίτικη

Stivv27 29-04-13 14:36

Αυτα δεν τον πειραζαν αυτος ομως πως ειναι απεναντι στα αλλα ψαρια?
Ο καρταλος ο δικος μου στα blood worms ορμαει πρωτος και αν του παρουν το φαγητο επιτηθετε στο φουλ σε ψαρια 4απλασια απο αυτον!

Stivv27 01-05-13 20:38

Να και ο δικος μου κοντρα συνεχεια στους κυκλοφωριτες BORKED

ChocolatePuma 01-05-13 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 760439)
Να και ο δικος μου κοντρα συνεχεια στους κυκλοφωριτες BORKED

:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038

maria p 01-05-13 20:54

όταν είχα κι εγώ κάποτε έτσι ήταν!!! σαν του stivv27. να τον χαίρεσαι!

Χρηστος Ζ. 01-05-13 22:41

τα τιγρακια δεν τον πειραζουνε?

stanisalus18 01-05-13 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 760439)
Να και ο δικος μου κοντρα συνεχεια στους κυκλοφωριτες BORKED




Ποιο ειναι το φυτο που εχεις απλωμενο σε ολη τη δεξια πλευρα του ενυδρειου? Παρεμπιπτοντως, ωραιος ο μονομαχος σου ;)

Stivv27 01-05-13 23:42

δεν τον πειραζουν τα channa τα τιγρακια θα τον πειραξουν?Οχι υπαρχει αρκετος χορος για ολα τα ψαρια,σωστες συνθηκες και καλο φαγητο οποτε γιατι να τον πειραξουν?
Το φυτο ειναι stargrass

afroditoula 15-10-13 22:52

δεν ξερω γιαω τους υπολοιπους αλλα και ο δικος μου ετσι κανει οταν του αλλαζω το νερο η οταν καθομαι μπροστα στο ενυδρειο και τον κοιταζω....σαν να μου λεει κοιτα τι ωραιες φουρλιες που κανω....

alexkoun18 16-10-13 00:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από afroditoula (Μήνυμα 793052)
δεν ξερω γιαω τους υπολοιπους αλλα και ο δικος μου ετσι κανει οταν του αλλαζω το νερο η οταν καθομαι μπροστα στο ενυδρειο και τον κοιταζω....σαν να μου λεει κοιτα τι ωραιες φουρλιες που κανω....

οταν βαζεισ το νεο νερο στο ενυδριο το νερο εχει ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου

afroditoula 16-10-13 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 (Μήνυμα 793062)
οταν βαζεισ το νεο νερο στο ενυδριο το νερο εχει ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου

εννοειται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02417 seconds with 11 queries