Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Bacterial bloom (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73921)

Vasiliss 09-09-13 09:24

Bacterial bloom
 
Καλημερα σας.

Χθες εβαλα σε λειτουργεια το ενυδρειο μου. Σημερα το πρωι ειδα μια θολουρα. Ψαχνωντας στο ιντερνετ εμαθα οτι αυτο λεγοταν bacterial bloom. Το φιλτρο μου ειχε ενα σωλινακι οπου εβγαζε οξυγωνο. Ο πετ σοπας μου ειχε πει να το βγαλω γιατι τα φυτα δεν χρειαζονται οξυγωνο. Εγω σημερα το συνδεσα και το εβαλα στο φουλ. Σωστη κινηση; Ποτε θα εξαφανιστει αυτη η θολουρα;

nikolaosbouk 09-09-13 09:46

Και να το έχεις καλό είναι. Το οξυγόνο δεν το χρειαζόμαστε όταν έχουμε ροή στην επιφάνεια, αν δεν έχουμε υπάρχει κίνδυνος τις βραδυνές ώρες που τα φυτά τραβάνε οξυγόνο και βγάζουν δειοξειδιο.
Στο θέμα μας τώρα. Κανε μια αλλαγή νερού 40% Γιατί κάτι δεν πάει καλά με βακτήρια σου, λογικά θα φύγει σε μερικές μέρες.
Περισσότερα θα σου πουν και οι του γλυκου;-)

nazgul 09-09-13 10:20

Δυο οι πιθανοτητες:

1. Δεν επλυνες καλα το χαλικι, οποτε βαζεις μπολικο filter wool στο φιλτρο και θα φυγει σε 1-2 μερες.

2. Εβαλες μπουκαλακια με βακτηρια και τροφη, ενω δεν εχεις καν παρει μπολι. Οποτε δες εδω.

Σου εχω πει σε καμια 10αρια θεματα οτι πρωτα πρεπει να παρεις μπολι και μετα να κανεις τα υπολοιπα, οπως να ριξεις τροφη ή οτιδηποτε αλλο, γιατι απλα δεν εχεις βιολογια αυτη τη στιγμη για να διατηρησεις. Αλλα απλα δεν ακους κανεναν...

Vasiliss 09-09-13 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 784380)
Δυο οι πιθανοτητες:

1. Δεν επλυνες καλα το χαλικι, οποτε βαζεις μπολικο filter wool στο φιλτρο και θα φυγει σε 1-2 μερες.

2. Εβαλες μπουκαλακια με βακτηρια και τροφη, ενω δεν εχεις καν παρει μπολι. Οποτε δες εδω.

Σου εχω πει σε καμια 10αρια θεματα οτι πρωτα πρεπει να παρεις μπολι και μετα να κανεις τα υπολοιπα, οπως να ριξεις τροφη ή οτιδηποτε αλλο, γιατι απλα δεν εχεις βιολογια αυτη τη στιγμη για να διατηρησεις. Αλλα απλα δεν ακους κανεναν...

Εσυ μου ελεγες να πριν μια εβδομαδα που ειχα βαλει την αγγελια να μην βιαζομαι και πως πρωτα να παρω το ενυδρειο, να το στησω και μετα να βαλω αγγελια για μπολι. :confused:

nazgul 09-09-13 10:38

Ε ναι. Το στηνεις, το τρεχεις καμια εβδομαδα με filter wool και ανθρακα για να καθαρισει τελειως απο χημικα και μη, μετα βαζεις μπολι, κανεις μετρησεις και μπλουμ τα ψαρια. Δεν εννοουσα να παρεις μπολι πρωτα, αν καταλαβες αυτο στο προηγουμενο ποστ μου.

Τωρα ριχνεις τροφη τελικα και βακτηρια? Κανοντας το αυτο, ειναι σαν να το στρωνεις με αμμωνια. Δηλαδη, θα στρωσει σε κανενα μηνα. Αν ειναι να παρεις μπολι (που θα παρεις), δεν χρειαζεται τιποτα απο ολα αυτα.

kgf12345 09-09-13 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss (Μήνυμα 784384)
Εσυ μου ελεγες να πριν μια εβδομαδα που ειχα βαλει την αγγελια να μην βιαζομαι και πως πρωτα να παρω το ενυδρειο, να το στησω και μετα να βαλω αγγελια για μπολι. :confused:

αλλο το στησιμο,αλλο το στρωσιμο;)

το πιθανοτερο παντως,ειναι η να μην επλυνες καλα κατι,η εριξες πολυ αμμωνια/τροφη.

οπως κ ναχει θα φυγει μονο του.μπορει να κανει απο 1-2 μερες μεχρι κ 2 βδομαδες(σε ακραιες περιπτωσεις)αλλα θα φυγει.

αν εχεις ψαρια μεσα(κακως),αλλα αν εχεις βαλε κ αεραντλια να δουλευει.

Vasiliss 09-09-13 10:43

Ναι κι εγω ετσι το σκεφτομαι. Το Σαββατο θα βαλω τα ψαρια.

Βακτηρια δεν εβαλα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 784387)
αλλο το στησιμο,αλλο το στρωσιμο;)

το πιθανοτερο παντως,ειναι η να μην επλυνες καλα κατι,η εριξες πολυ αμμωνια/τροφη.

οπως κ ναχει θα φυγει μονο του.μπορει να κανει απο 1-2 μερες μεχρι κ 2 βδομαδες(σε ακραιες περιπτωσεις)αλλα θα φυγει.

αν εχεις ψαρια μεσα(κακως),αλλα αν εχεις βαλε κ αεραντλια να δουλευει.

Ψαρια δεν εχω. Την αεραντλια την εχω βαλει απο το πρωι. Να την βγαλω; και κατι αλλο... Η αεραντλια δινει οξυγωνο;

kgf12345 09-09-13 10:44

αφησε τη δεν κανει κακο να οξυγονωνεται το νερο καλα.

η αεραντλια δινει "αερα".και οξυγονο αφου υπαρχει στον αερα.οπως και αλλα στοιχεια.(αζωτο....μεγαλη συζητηση αυτη μαλον...)κλπ.

Vasiliss 09-09-13 10:49

Τα ξυλα τα εβρασα πριν τα βαλω μεσα. Επρεπε να πλυνω και το υποστρωμα; Επισης χαλικι δεν εβαλα γιατι μου αρεσε το χρωμα του υποστρωματος

kgf12345 09-09-13 10:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss (Μήνυμα 784392)
Τα ξυλα τα εβρασα πριν τα βαλω μεσα. Επρεπε να πλυνω και το υποστρωμα; Επισης χαλικι δεν εβαλα γιατι μου αρεσε το χρωμα του υποστρωματος

εξαρταται.δεν ξερω τι εβαλες και πως το εβαλες.
παντως διαβασε και αυτο σχετικα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753

nazgul 09-09-13 11:09

Υποστρωμα τι εννοεις οτι εβαλες, για φυτα? Και ποιο ακριβως?

Ή μηπως απλα εννοεις χαλικι ή αμμο για βυθο? Αυτο θελουν πολυ καλο πλυσιμο πριν, αλλοως θολωνει το νερο.

Vasiliss 09-09-13 11:18

Εβαλα υποστρωμα για φυτα. Το JBL Manado.
-------------------------
[QUOTE=kgf12345;784393]εξαρταται.δεν ξερω τι εβαλες και πως το εβαλες.
παντως διαβασε και αυτο σχετικα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753[/QUOTE

Αυτο το διαβασα...

nazgul 09-09-13 13:38

Επρεπε να το περασεις 2-3 χερια καλο πλυσιμο το manado. Προφανως γι'αυτο θολωσε το νερο. Filter wool στο φιλτρο και θα φυγει σε μερικες μερες.

Vasiliss 09-09-13 15:53

ΟΚ σε ευχαριστω. Εκανα και μια αλλαγη πριν το 50% και μπορω να πω οτι εφυγε λιγο η θολουρα.

nikolaosbouk 09-09-13 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 784405)
Επρεπε να το περασεις 2-3 χερια καλο πλυσιμο το manado. Προφανως γι'αυτο θολωσε το νερο. Filter wool στο φιλτρο και θα φυγει σε μερικες μερες.

Filter wool =Μαλακι του Θεού;-)

ChocolatePuma 09-09-13 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss (Μήνυμα 784395)
Εβαλα υποστρωμα για φυτα. Το JBL Manado.

Το Manado βγάζει αρκετή σκόνη με το ξέπλυμα κι εφοσον δεν εβαλες βακτηρια, νομίζω πως σ αυτό οφείλεται η θολούρα

Σε λίγες μέρες θα έχει ξεθολώσει - Ασε το φίλτρο να τρέχει

leandros69 09-09-13 20:29

απο τη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα εγω λεω μην τα βαλεις το σαββατο.συνεχεισε τη διαδικασια με τροφη η αμμωνια (θα προτιμουσα το δευτερο) και ανεβασε τη θερμοκρασια στους 30 για να επιταγχυνεις τη διαδικασια..

Stivv27 09-09-13 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss (Μήνυμα 784374)
Καλημερα σας.

Χθες εβαλα σε λειτουργεια το ενυδρειο μου. Σημερα το πρωι ειδα μια θολουρα. Ψαχνωντας στο ιντερνετ εμαθα οτι αυτο λεγοταν bacterial bloom. Το φιλτρο μου ειχε ενα σωλινακι οπου εβγαζε οξυγωνο. Ο πετ σοπας μου ειχε πει να το βγαλω γιατι τα φυτα δεν χρειαζονται οξυγωνο. Εγω σημερα το συνδεσα και το εβαλα στο φουλ. Σωστη κινηση; Ποτε θα εξαφανιστει αυτη η θολουρα;

Κατ αρχην θα μπορουσες και εδω μεσα να μαθεις τι ειναι αυτη η θολουρα και απο ηρθε στο ενυδρειο σου!Αν εβλεπες λιγο τα θεματα του φορουμ θα ειχες παρει χαμπαρι οτι το 99% των πετσοπαδων δεν ξερει τιποτα και πουλαει φουμαρα!
Γνωμη μου κατσε +-4+-4+-4 στο φουλ βαλε ενα filter wool οπως ειπαν τα παιδια ποιο πανω και μετα βαλε κατι ζωντανο μεσα στο ενυδρειο σου!Γιατι οπως ειπε ο καλος πετσοπας για τα φυτα που δεν θελουν οξυγονο θα σου πει και οτι τα χρυσοψαρα μαπινουν σε γυαλα(και αν δεν στο πει θα δεις οτι πουλαει γυαλες με χρυσοψαρα)οπως επισης να βαλεις γκαπυ μαζι με νεον κλπ....

Vasiliss 09-09-13 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 784459)
απο τη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα εγω λεω μην τα βαλεις το σαββατο.συνεχεισε τη διαδικασια με τροφη η αμμωνια (θα προτιμουσα το δευτερο) και ανεβασε τη θερμοκρασια στους 30 για να επιταγχυνεις τη διαδικασια..

Η θερμοκρασια ειναι περιπου 28 βαθμους.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 784446)
Το Manado βγάζει αρκετή σκόνη με το ξέπλυμα κι εφοσον δεν εβαλες βακτηρια, νομίζω πως σ αυτό οφείλεται η θολούρα

Σε λίγες μέρες θα έχει ξεθολώσει - Ασε το φίλτρο να τρέχει

Δηλαδη αν βαλω βακτηρια θα καθαρισει πιο γρηγορα;

ChocolatePuma 10-09-13 07:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss (Μήνυμα 784527)
Η θερμοκρασια ειναι περιπου 28 βαθμους.
-------------------------


Δηλαδη αν βαλω βακτηρια θα καθαρισει πιο γρηγορα;

Οχι
Θα θολώσει κι άλλο...

Vasiliss 10-09-13 10:17

οκ σε ευχαριστω! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02139 seconds with 11 queries