Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα με υγρασία.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84011)

poet 25-12-14 14:02

Πρόβλημα με υγρασία....
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα...ειδικα στους εορτάζοντες...έχω ένα πρόβλημα στο σπίτι και θέλω την γνώμη σας...στο σπίτι φιλοξενώ 4 ενυδρεία τα οποία τα 2 είναι στο σαλόνι και τα υπόλοιπα στο δωμάτιο του μικρού και στο Χωλ...εδω και καμία 20άρια μέρες έχουν γεμίσει όλες οι γωνίες του σπιτιού με υγρασία που μετατρέπετε σε μουχλα:(:mad:(όπως καταλαβαίνετε έχω μουρλαθει και πιο πολύ η σύζυγος για το δωμάτιο του μικρού που εκεί είναι και το μεγαλύτερο προβλήμα).....μπορεί κάποιος να βοηθήσει και θέλω την γνώμη σας αν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο...να προσθέσω ότι το σπίτι έχει να βαφτεί 10 χρόνια που φαντάζομαι παίζει ρόλο και αυτό και τέλος κάτι άλλο που σκέφτομαι εγω ότι δεν ανάβουν το καλοριφέρ εδώ στην πολυκατοικία λόγω του γνωστού προβλήματος που αντίμετωπιζουν οι περισσότερες πολυκατοικίες.....ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!!!

polykarpos 25-12-14 14:39

Καλησπερα κ χρόνια πολλά! Η υγρασία είναι παντού κ δεν φταίνε τόσο τα ενυδρεια.. ειδικά το Φαλιρακι αν έχει Νοτιά είναι άστα βα πάνε. Το μεγαλυτεροπροβλημα είναι η έλλειψη ζέστης άρον χώρο. Παλιά με τα καλοριφερ στο δουλειά δεν έπαιζε τέτοιο θέμα εκτός κ έμενες τέτιες ή αν έχεις πρόβλημα με τίποτα υδροροες.
Αέρα φρέσκο το πρωί κ βάλε οτι έχεις για ζέστη στο δωμάτιο του μικρού. Ενα πρωινό τριβεις το σημείο με αντιμουχλικο κ το στεγνωνεις για 3-4 μέρες κ μετά ασταρι τοίχους κ Bάψιμο... μετά σιγά σιγά το υπόλοιπο σπιτι

panos699 25-12-14 15:21

Τα ενυδρεια εχουν καπακια η' ειναι ανοιχτα...???

thanos459 25-12-14 16:13

σπερα
 
καλησπερα,,,,λοιπον,,,αν τα ενυδρεια ειναι κλειστα τοτε εχουν ελαχιστη υγρασια,,,να φανταστεις συμφωνα με την εμπειρια μου,,,αν η γυναικα βγαλει τα ρουχα απο το πλυντηριο για ενα δεκαλεπτο και δεν τα απλβσει η τα βαλει στα καλοριφερ τοτε η υγρασια εκτοξευεται στο 90 %,,,,ανοιξε να αεριζονται τα δωματια κ παρε εναν αφυγκρατηρα,εγω σωθηκα,....εδω και εναμιση χρονο που τον εχω εχει μαζεψει πολλλλλλαααα λιτρα,,,απλα παρε ενα δυνατο,,,μην λυπηθει; τα 50 κ 100 ευρψ παραπανω,,,υα παυθεις πλακα

Apollwnas 25-12-14 16:31

Αμα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο τι γινεται σαυτην την περιπτωση?

poet 25-12-14 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos699 (Μήνυμα 867807)
Τα ενυδρεια εχουν καπακια η' ειναι ανοιχτα...???

Τα 2 δεν έχουν
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanos459 (Μήνυμα 867810)
καλησπερα,,,,λοιπον,,,αν τα ενυδρεια ειναι κλειστα τοτε εχουν ελαχιστη υγρασια,,,να φανταστεις συμφωνα με την εμπειρια μου,,,αν η γυναικα βγαλει τα ρουχα απο το πλυντηριο για ενα δεκαλεπτο και δεν τα απλβσει η τα βαλει στα καλοριφερ τοτε η υγρασια εκτοξευεται στο 90 %,,,,ανοιξε να αεριζονται τα δωματια κ παρε εναν αφυγκρατηρα,εγω σωθηκα,....εδω και εναμιση χρονο που τον εχω εχει μαζεψει πολλλλλλαααα λιτρα,,,απλα παρε ενα δυνατο,,,μην λυπηθει; τα 50 κ 100 ευρψ παραπανω,,,υα παυθεις πλακα

Σ ευχαριτω φιλε μου τι είναι αυτό που λες ηλεκτρική συσκευή?

Κλεόβουλος 25-12-14 18:31

Αφυγραντήρας είναι κάτι τέτοιο
http://www.clubelectrocosmos.gr/imag...os_photo13.png
Βάλε καπάκια στα ενυδρεία ;)

spyrval 25-12-14 18:41

Ο αφυγραντήρας είναι ηλεκτρική συσκευή. Τραβάει πολύ νερό, έχω κι εγώ πρόβλημα με υγρασία και έχω 2. Πάντως κάνει θόρυβο, δεν μπορείς να κοιμηθείς με αυτόν στο δωμάτιο (τουλάχιστον 2 διαφορετικές μάρκες που έχω). Προσωπικά δεν θα είχα ποτέ ανοιχτό ενυδρείο στο σπίτι, εκτός αν ήταν σε ξεχωριστό χώρο ή σε άλλο όροφο κλπ. Σε δωμάτιο παιδιού ούτε που θα το σκεφτόμουν. Μια τόσο μεγάλη ποσότητα νερού είναι μόνιμη πηγή υγρασίας κατά τη γνώμη μου.

ChocolatePuma 25-12-14 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spyrval (Μήνυμα 867823)
Ο αφυγραντήρας είναι ηλεκτρική συσκευή. Τραβάει πολύ νερό, έχω κι εγώ πρόβλημα με υγρασία και έχω 2. Πάντως κάνει θόρυβο, δεν μπορείς να κοιμηθείς με αυτόν στο δωμάτιο (τουλάχιστον 2 διαφορετικές μάρκες που έχω). Προσωπικά δεν θα είχα ποτέ ανοιχτό ενυδρείο στο σπίτι, εκτός αν ήταν σε ξεχωριστό χώρο ή σε άλλο όροφο κλπ. Σε δωμάτιο παιδιού ούτε που θα το σκεφτόμουν. Μια τόσο μεγάλη ποσότητα νερού είναι μόνιμη πηγή υγρασίας κατά τη γνώμη μου.

Καλησπέρα και χρονια πολλά
Επειδη ειμαι σε φαση να κοιταω για αφυγραντήρα, ποιους 2 έχεις?

spyrval 25-12-14 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 867826)
Καλησπέρα και χρονια πολλά
Επειδη ειμαι σε φαση να κοιταω για αφυγραντήρα, ποιους 2 έχεις?

Χρόνια πολλά. Έχω έναν markamekapses κινέζικο και έναν Olympia Spendid ο οποίος είναι ασφαλώς πολύ καλύτερος και ποιοτικότερος. Και ο κινέζικος βέβαια τραβάει αβέρτα αλλά κάνει πολύ θόρυβο και δεν έχει ρυθμίσεις υγρασίας κλπ. Τιμές δε θυμάμαι καθόλου, τους έχω χρόνια.

ChocolatePuma 25-12-14 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spyrval (Μήνυμα 867830)
Χρόνια πολλά. Έχω έναν markamekapses κινέζικο και έναν Olympia Spendid ο οποίος είναι ασφαλώς πολύ καλύτερος και ποιοτικότερος. Και ο κινέζικος βέβαια τραβάει αβέρτα αλλά κάνει πολύ θόρυβο και δεν έχει ρυθμίσεις υγρασίας κλπ. Τιμές δε θυμάμαι καθόλου, τους έχω χρόνια.

Δεν πειράζει για τις τιμές
Ετσι κι αλλιως εχουν βγει νεα μοντέλα και οι τιμες εχουν προσαρμοστεί αναλογα
Με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα του θορύβου, κι απ ότι εχω ψάξει σχεδόν όλοι έχουν 38-42dB(A), αλλά οι Olimpia έχουν μέγιστο τα 36 ;) απλά έχουν άλλα μειονεκτήματα...

Αν κάποιος έχει άποψη για συγκεκριμένη μάρκα, θα ήθελα την διαβάσω

@spyrval, ευχαριστώ για τον χρόνο σου

poet 26-12-14 11:19

Σας ευχαριστώ πολυ για της απαντήσεις σας...καλές γιορτές σε όλους!!!!!!!!!

Χρηστος Ζ. 26-12-14 13:10

εδω και 3 χρονια εχω εναν αφυγραντηρα primo και ειμαι ευχαριστημενος και απο την αποδοση, απο διαφορες ρυθμισεις και απο ποιοτητα γενικοτερα.
τον ειχα αγορασει 300 ευρω (για επιφανεια 150 m2) και εχω παρατηρησει οτι οταν αρχισει μετα απο καιρο να κανει θορυβο, τοτε θελει καθαρισμα του φιλτρο αερα που εχει :D

παντως εχω παθει πλακα με το ποσο νερο μαζευει μεσα σε ενα βραδυ, πολλες φορες εχει τυχει να γεμισει τερμα ο καδος του (4 λιτρα) και να σταματησει αυτοματα μονο του αφου τερματιζε το φλοτερακι που εχει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries