Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=147)
-   -   Caverman - Νέο Κοινωνικό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30576)

caverman 01-03-09 19:01

Caverman - Νέο Κοινωνικό
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 180 X 42 X 60
Όγκος: 450 λίτρα (340 καθαρά)
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων.
Φυτά: εύκολα εως μέτρια φυτά μέχρι να βρεθούν ισορροπίες στην φυτομάζα σε σχέση με τις αλλαγές νερού.


Ψάρια / Άλλα είδη:
- 3 L340
- 10 corydorassterbai
- 8 corydoras sodalis
- 8 ottocinclus macrospilus
- 15 cardinal tetra
- 2 melanotaenia praecox (ζευγάρι).

Υπόστρωμα: JBL και τύρφη φυτωρίου σε αναλογία 50%-50%, λεπτό χαλίκι (γεώδες) 0,5 - 0,8mm , ξύλα.
Φόντο: Μαύρο φύλλο μελαμίνης 8mm
Φωτισμός: 4 x 35 WattT5
Διάρκεια φωτισμού: 5,5 ώρες
Φιλτράρισμα: 1 XEheimProff 3 & προσωρινά Aquaball 2212 (μηχανικό)
Θερμαντήρας: Schegoτιτανίου 300 Wattμέσω EliwellIC905.
Λίπανση: μέσω του υποστρώματος μόνο.
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα ( 15 φυσαλίδ / λεπτό )

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 ~ 5
Αλλαγές νερού: 5% την εβδομάδα.
Θερμοκρασία: 25,5 – 26,5
Άλλες πληροφορίες: Στο ενυδρείο δεν έχει παγιωθεί ρουτίνα αλλαγών νερού και γενικά αναζητούνται οι ρουτίνες σε σχέση με τις ισορροπίες. Η δοκιμή της τύρφης φυτωρίου στο υπόστρωμα δημιουργεί κάποια ιδιαιτερότητα στην παρακολούθηση, στις αλλαγές νερού και στην διάρκεια φωτισμού που παραμένει χαμηλή για να ελεγχθούν οι άλγες στο ξεκίνημα.
Το ενυδρείο φιλοδοξώ να επικεντρωθεί γεωγραφικά στο τμήμα της Αμαζονίας του Ν.Α Περού ξεκινώντας από την σταδιακή απομάκρυνση των άσχετων φυτών αρχικά και ψαριών αργότερα. Το πιθανότερο είναι ότι θα φιλοξενήσει σκαλάρια στην πιό καθαρή μορφή που θα μπορέσω να βρω.
Προς το παρόν οι γέννες των sterbai συνεχίζονται και σε αυτό το ενυδρείο ενώ καλά δείγματα έχω και από τα sodalis που αν και ανώριμα σεξουαλικά δείχνουν τα πρώτα σημάδια.

Φωτογραφίες: όχι και η καλλίτερες


Ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα μέλη του ΠΣΦΕ για την βοήθεια στο κόλημα του ενυδρείου και τις πολύτιμες συμβουλές στις συζητήσεις που είχαμε στα γραφεία του συλλόγου...:smt039:smt039

Raven 01-03-09 20:20

Το ενυδρειο σου ειναι απιστευτα επιβλητικο κατα την γνωμη μου. Τα ξυλα ειναι πολυ καλα τοποθετημενα και μου βγαζει μια ηρεμια μεσα απο την απλοτητα του aquacape. Ετσι φαινεται και το μεγεθος του γιατι εχω δει και φορτωμενα 400αρια που στις φωτο φαινονται ουτε για 200αρια.
Μεγαλο μπραβο απο μενα.

imichal 01-03-09 20:27

Τα ξύλα ειναι πραγματι τοποθετημενα πολυ ομορφα. Όμορφο και απλό...
Μπράβο!

Ηλίας 01-03-09 21:28

Μια λεξη "Τέλειο!!"

_antonis_ 01-03-09 21:35

:) Μιά απ' τα ίδια! :) Ειδικά το 1,80, είναι πολύ ωραίο ενυδρείο τέτοιου μήκους!

Kotsos 01-03-09 21:56

Πραγματικά υπέροχο...

Πάνος 01-03-09 22:28

ειναι πολυ ομορφο και οταν "ωριμασει" θα το κανεις ακομη περισσοτερο...:rolleyes:
μπραβο!!!

halvas69 01-03-09 23:46

Μπισκοτούλη μου, πολύ όμορφο.
Μια ερώτηση έχω, το καπάκι είναι DIY και αν ναι πως το έφτιαξες ;

caverman 03-03-09 12:55

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια το λοιπόν:

Όσον αφορά τις διαστάσεις όλοι μου είπαν να πάω σε 180 Χ 50 Χ 60 και έχουν δίκιο γιατί από κοντά όταν κοιτάζεις το ενυδρείο κάνει μια παραμόρφωση στο κέντρο οπότε και στο στήσιμο επέλεξα ξύλα δεξιά και αριστερά.
Το ενυδρείο θα ωριμάσει όπως γράφει και ο Πάνος πηγαίνοντας σε κάτι ποιο Γεωγραφικό με τα σωστά φυτά. Προς το παρόν πειραματίζομαι με την τύρφη φυτωρίου στο υπόστρωμα και θα ενημερώσω εν καιρώ για τα αποτελέσματα…
Στο καπάκι ουσιαστικά χρησιμοποιώ την τεχνοτροπία της Juwel με φωτιστικό και καπάκια φτιαγμένα από πολυκαρβονικό. To φωτιστικό είναι η Τ8 έκδοση του FOSI της Kalfex (www.kalfex.gr) που αν αγοραστεί χωρίς λάμπες βγαίνει πάμφθηνα και το έχω μετατρέψει σε Τ5. Το σχέδιο της αλουμινένιας σκάφης του FOS1 επιτρέπει προσαρμογή σε 4 καπάκια από πολυκαρβονικό ή plexi ή PVC. Επιπλέον έχει μπεί συρταρωτά τζάμι στην σκάφη του φωτιστικού αλλά μπορεί και να παραληφθεί με στεγανά ακροφύσια στις λάμπες. Γενικά είναι μια scalable λύση αφού με μικρό κόστος ( 53€ το δίμετρο Τ8 χωρίς λάμπες) μπορεί να βάλει κανείς αλλά 2 τέτοια φωτιστικά και να πάει σε φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων…
Φυσικά αν ψάξει κάποιος ίσως υπάρχουν και άλλα σκαφάκια αλουμινίου που να ταιριάζουν με μικρό κόστος.
Όλα οι άλλες εργασίες εκτός από τον σιδερά και το κόλλημα του tank που είχα βοήθεια έγιναν από εμένα ( και πολύ το ευχαριστήθηκα ) αν και δεν έχουν τελειώσει ακόμη το dimming στον φωτισμό, οι ανεμιστήρες και κάποιο πλαϊνό καπάκι.
Για όσους αναρωτιούνται με την βάση του συνολικά κόστισε περισσότερο από ένα έτοιμο στα λίτρα αυτά αλλά οι συγκεκριμένες διαστάσεις δεν υπάρχουν στο εμπόριο καθώς επίσης και η τρύπα για υπερχείλιση στο πλάι με ανάγκασαν να πάω σε DIY.

Για το φωτιστικό και την τύρφη εν καιρώ θα ανεβάσω χωριστά post.

Για τα μέλη του ΠΣΦΕ φυσικά δεν χρειάζεται ειδική πρόσκληση για καφεδάκι και για να το δούν από κοντά. :):)

Πάντα καλά,
Caverman

freediver 03-03-09 20:06

Πάντως, κι εμένα μου αρέσει πολύ. Πέτυχες, κατά τα λεπτά μου γούστα, τη χρυσή τομή. Μπράβο!

:smt109 :smt109 :smt109 :smt109 :smt109

duaz 19-03-09 22:08

ησυχη δυναμη και πανω απο ολα βγαζει μια αφεντια
πολυ ομορφο στησιμο !!!

συχγαρητηρια !!!

Αψογο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01842 seconds with 11 queries