Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 120lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15338)

giannisg 29-01-07 21:28

Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 120lt
 
6 Συνημμένο(α)
Mετά απο 9 μήνες ενασχόλησης με το hobby-τρέλλα που ονομάζεται ενυδρείο, αποφάσισα να σας παρουσιάσω την πρώτη μου απόπειρα. Δεν ζητώ την επιοικεια σας όσο αφορά το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα, αλλα την κριτική σας ώστε να βελτιώσω τα λάθη μου και την εικόνα του ενυδρείου μου.
Ακολουθεί σύντομη περιγραφή και φωτογραφίες.

Όγκος: 120 λίτρα
Κατηγορία: Γλυκού νερού
Φυτά: Alternanthera reineckii
Anubias barteri var. barteri
Cabomba caroliniana
Echinodorus
Hygrophila polysperma
Micranthemum umbrosum
.Ψάρια / Άλλα είδη: Οdessa Barb, SAE, Neon Tetra, Zebra Danio
Διακοσμητικά υλικά: 2 ρίζες mopani
Φόντο: μια τυπική αφίσα
Φωτισμός: 1Χ30 watt Sylavania Grolux, 1X25 watt Arcadia freshwater lamp
1X30 watt Arcadia original tropical lamp
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες
Φιλτράρισμα: 1 Χ Eheim 2234 ecco, 1 X Hydor (εσωτερικό 350lt/h)
Θερμοστάτης: 1 Χ Jager 150 watt
Λίπανση: Ταμπλέτες seachem flourish
Παροχή CO2: 3x 2lt DIY φιάλες Coca Cola + διαχυτήρας FERPLAST

Παράμετροι:

pH: 8.0
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία: 26,5 βαθμοί

thanosatha 29-01-07 21:33

Παρα πολυ καλη προσπαθεια, μπραβο!
Τα φυτα σου ειναι εμφανες οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση...
Αν αλλαζες και αυτο το φοντο βρε παιδι μου με ενα μαυρο χαρτονακι, θα ετριβες τα ματια σου απο τη διαφορα...

giannisg 29-01-07 21:48

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 151457)
Αν αλλαζες και αυτο το φοντο βρε παιδι μου με ενα μαυρο χαρτονακι, θα ετριβες τα ματια σου απο τη διαφορα...

Λές να μήν το ξέρω....:oops:...απλά η γυναίκα μου, μου έθεσε ένα και μοναδικό βέτο όσο αφορά την υπόθεση ενυδρείο..."μήν βγάλεις την αφίσα, μου αρέσει πολύ"...έτσι έχω το μαύρο ωραίο μου χαρτόνι δίπλα απο το ενυδρείο και κάθεται (περιμένω την κατάλληλη στιγμή!:D)

serifios 29-01-07 21:55

:smt041:smt041 :smt041 Μπραβο σου για το ωραιο σου ενυδρειο!
Τα φυτα σου ειναι οντως σε πολυ καλη κατασταση! Να σε ρωτησω ομως κατι, με δυο ριζες και με δυο μπουκαλες CO2 πως και εχεις 8 ΡΗ???

giannisg 29-01-07 22:02

Δυστηχώς το DIY co2 δεν είναι σε θέση να κατεβάσει ιδιαίτερα το PH (απλά η λύση μπουκάλας και controller δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικά εφικτή αυτή την στιγμή). Μετρώντας το PH απο το νερό ύδρευσης στα μέρη μου (Ν. Ηράκλειο) έχω πάρει τιμές απο 8 - 8,5!!!! (τις περισσότερες 8,5 οπότε μάλλον κάτι έκανε).

serifios 29-01-07 22:09

Πολυ αλκαλικο το νερο της βρυσης σου! Απο ψαρακια σε τι αριθμους τα εχεις; Πως και δεν εχεις μετρησεις για σκληροτητα και NO2 NO3 NH3;

ΠΟΠΟ 29-01-07 22:11

υπεροχο ενυδρειο τελειο
με κατι.....
φερε την αφισα μεσα στο νευδρειο σου.....................:D:D:D
δηλαδη βαλε πισω στη αριστερη γωνια μακροστενες μητερες πετρες για να ενωσεις την μια πλευρα με την αλλη
κατα την γνωμη μου
και φωτισε λιγο μπορστα την δεξια ειναι σκωτεινη
ή αν ετσι βγηκε στη φοτο
ΥΠΕΡΟΧΑ ΦΥΤΑ

giannisg 29-01-07 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 151466)
Πολυ αλκαλικο το νερο της βρυσης σου! Απο ψαρακια σε τι αριθμους τα εχεις; Πως και δεν εχεις μετρησεις για σκληροτητα και NO2 NO3 NH3;

5 Odessa Barb
5 Sae
10 Zebra Danio
2 Neon Tetra (δυστηχώς τα υπόλοιπα τα έχασα απο neon desease)


Εμμμ... δυστηχώς έχω αμελήσει να προμηθευτώ test για σκληρότητες...:confused:
Οι υπόλοιπες μετρήσεις υπάρχουν...

Apostolis 29-01-07 23:26

Να'τα μααααααααααααααααςςςςς...

ΤΕΤΟΙΑ να βλέπουμε...!!! Αρκετά καλή προσπάθεια, με εξαίρεση το background και τον εξοπλισμό ο οποίος φαίνεται αρκετά... Γιατί βρε παιδιά οι περισσότεροι εδώ μέσα "ανακατέβετε" τις γυναίκες σας με τα ενυδρεία??? Πάρτε τις απο μία κατσαρολίτσα και ένα ατμοσίδερο και ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ! +-6

κάτι πρέπει να κάνεις και με το pH σου και καλό θα ήταν να κάνεις και τις υπόλοιπες μετρήσεις...

giannisg 29-01-07 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 151485)
Γιατί βρε παιδιά οι περισσότεροι εδώ μέσα "ανακατέβετε" τις γυναίκες σας με τα ενυδρεία???

Απόστολη, πίστεψε με εμείς δεν κάνουμε τίποτα απολύτος... ανακατεύονται απο μόνες τους (ιδίως όταν το ενυδρείο είναι στο σαλόνι - πάλι καλά που γλύτωσα το σεμεδάκι:))

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 151485)
κάτι πρέπει να κάνεις και με το pH σου και καλό θα ήταν να κάνεις και τις υπόλοιπες μετρήσεις...

Για το PH προς το παρών δεν μπορώ να κάνω και πολλά... όσο αφορά τις μετρήσεις για τις σκληρότητες μέσα στις επόμενες μέρες θα έχω πάρει τα αντίστοιχα τεστ.

accnt 29-01-07 23:44

Μπράβο σου! Πολύ καλή προσπάθεια.
Για την αφίσα σου είπε κανείς? :D :rolleyes:

vasilakis 29-01-07 23:52

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου με καλη τοποθετηση των φυτων. Η alternathera ειναι φρεσκοφυτεμενη?
Ισως μια μελλοντικη αλλαγη του υποστρωματος με αμμο καθως και προσθηκη μπουκαλας Co2 να βοηθουσε περισσοτερο τα φυτα (οχι οτι ειναι ασχημα τωρα)...
Στην επομενη φωτο που θα βγαλεις να αφαιρεσεις και το μαγνητακι καθαρισμου ;)

Filou 30-01-07 00:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 151485)
Γιατί βρε παιδιά οι περισσότεροι εδώ μέσα "ανακατέβετε" τις γυναίκες σας με τα ενυδρεία??? Πάρτε τις απο μία κατσαρολίτσα και ένα ατμοσίδερο και ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ! +-6

Τι έλεγες Αντώνη για τις κατσαρόλες?? Για ολοκλήρωσε την σκέψη σου...:smt077

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisg (Μήνυμα 151464)
Μετρώντας το PH απο το νερό ύδρευσης στα μέρη μου (Ν. Ηράκλειο) έχω πάρει τιμές απο 8 - 8,5!!!! (τις περισσότερες 8,5 οπότε μάλλον κάτι έκανε).

Και εμείς στο νεο Ηράκλειο μένουμε και το νερό μας έχει πεχα 7.6. Πού ακριβώς μένεις?

giannisg 30-01-07 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 151495)
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου με καλη τοποθετηση των φυτων. Η alternathera ειναι φρεσκοφυτεμενη?
Ισως μια μελλοντικη αλλαγη του υποστρωματος με αμμο καθως και προσθηκη μπουκαλας Co2 να βοηθουσε περισσοτερο τα φυτα (οχι οτι ειναι ασχημα τωρα)...
Στην επομενη φωτο που θα βγαλεις να αφαιρεσεις και το μαγνητακι καθαρισμου ;)

Η τελευταία προσθήκη απο πλευράς φυτών ήταν το umbrossum περίπου στα μέσα Νοέμβρη. Όλα τα υπόλοιπα φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο περίπου στο 7μηνο.

Το χαλίκι μου είναι παντελώς λάθος για φυτεμένο και το ξέρω αλλά τότε (όταν αγόρασα το ενυδρείο) μου το είχαν προτείνει...γιατι δεν βρομίζει εύκολα:mad:

Εμμμ..το μαγνητάκι το ξέχασα!!
:D

giannisg 30-01-07 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filou (Μήνυμα 151503)
Και εμείς στο νεο Ηράκλειο μένουμε και το νερό μας έχει πεχα 7.6. Πού ακριβώς μένεις?

Μένω κοντά στην Κύμης (Βασιλόπουλο) όπου και εγώ και ο κολλητός μου (Didymos) παίρνουμε τις ίδιες τιμές... (μετράμε με υγρά τεστ της Tropic Marin αλλα και τα στικ της Sera δείχνουν το ίδιο)

stav 30-01-07 07:49

Πολυ ομορφο καλη συνεχεια.

Juan 30-01-07 12:37

Άλλο ένα μπράβο !
Μου αρέσει όπως έχεις χωρίσει τις περιοχές αριστερά-δεξιά.
Δεν μου αρέσουν (τώρα πια) να φτάνουν τα φυτά στην επιφάνεια του νερού, οπότε θα τα κόντενα λίγο.
Άλλη παρατήρηση δεν έχω :D

Για το co2, κάνε έναν έλεγχο μήπως υπάρχει διαρροή κάπου και δοκίμασε να βάλεις το σωληνάκι(α) στην είσοδο του φίλτρου. Εγώ πέτυχα καλύτερη διάχυση έτσι.

Το μπακπαουντ δεν με ενοχλεί...:confused:... λέτε να έχω πρόβλημα ; :D:D

iliasf 30-01-07 12:50

ΜΠΡΑΒΟ
 
Γιαννη συνεχισε ετσι,πολυ καλη δουλεια.Μια μπουκαλα διλιτρη θα ηταν οτι πρεπει!:D Του didymos ισως?:D

giannisg 30-01-07 13:49

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...
Ηλία την άποψη μου την ξέρεις... μπουκάλα χωρίς controller...μισή δουλειά.
Όταν έρθει η ώρα θα γίνει και αυτό.

MiziGr 30-01-07 18:46

Πάρα πολύ καλή προσπάθεια... Το φόντο να αφαιρεθεί!!!! Μαύρο χαρτόνι είναι πιστεύω ότι καλύτερο. Επιπλέον θα το προτιμούσα με πολύ πιο ψιλό χαλικάκι όπως είπε και ο Vasilakis

crazyio 31-01-07 16:55

Ούτε εμένα με χαλάει τόσο το φόντο ....
Πολύ όμορφο !! μπράβο !

GP250381 16-02-07 11:08

ωραιο το ενυδρειο σου.στην δευτερη φωτο το κοκκινο ειναι Myriophyllum tuberculatum(red) ναξερεις οτι θελει αρκετο φως και co2 και να φωτιζεται μεχρι κατω αλλιως χανει χρωμα και φυλλα.μπραβο σου

giannisg 16-02-07 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381 (Μήνυμα 155246)
ωραιο το ενυδρειο σου.στην δευτερη φωτο το κοκκινο ειναι Myriophyllum tuberculatum(red) ναξερεις οτι θελει αρκετο φως και co2 και να φωτιζεται μεχρι κατω αλλιως χανει χρωμα και φυλλα.

Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οσο αφορά το myriophyllum tuberculatum ξέρω τις απαιτήσεις του αλλα είπα να το δοκιμάσω. Με 85watt φωτισμού και 2λιτρη μπουκάλα (πλέον) co2 δεν είδα βελτίωση στην ανάπτυξη του. Ήδη ένα μέρος του έχει αντικατασταθεί απο eusterallis stellata (η οποία αναπτύσσεται με τρελούς ρυθμούς) και το υπόλοιπο θα μεταφερθεί σε πιο φωτεινό σημείο του ενυδρείου μπας και το γλυτώσω...

GP250381 16-02-07 19:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisg (Μήνυμα 155263)
Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οσο αφορά το myriophyllum tuberculatum ξέρω τις απαιτήσεις του αλλα είπα να το δοκιμάσω. Με 85watt φωτισμού και 2λιτρη μπουκάλα (πλέον) co2 δεν είδα βελτίωση στην ανάπτυξη του. Ήδη ένα μέρος του έχει αντικατασταθεί απο eusterallis stellata (η οποία αναπτύσσεται με τρελούς ρυθμούς) και το υπόλοιπο θα μεταφερθεί σε πιο φωτεινό σημείο του ενυδρείου μπας και το γλυτώσω...

ο φωτισμος δεν μπορω να πω οτι ειναι λιγος,το co2 ειναι.οπως επισης και τα λιπασματα

muthos 16-02-07 20:05

πολθ καλη δουλια σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο

giannisg 01-04-07 19:56

UPDATE-Την γνώμη σας παρακαλώ....
 
2 Συνημμένο(α)
Μετά απο 2 μήνες που παρουσίασα το ενυδρείο μου, αποφάσισα να κάνω μια τολμηρή αλλαγή στο aquascapping. To οτι υπάρχουν λάθη το γνωρίζω (π.χ. φαίνεται όλος ο εξοπλισμός!!) απλά δεν έχω καταλήξη ακόμα αν είμαι στον σωστό δρόμο η όχι. Έχω την εντύπωση οτι πλέον δίνει την εντύπωση του πιο φυσικού, αλλά θα ήθελα και την πολύτιμη γνώμη σας.

Ευχαριστώ
Γιάννης

klaz 01-04-07 19:59

μμμ,αν εξαιρεσεις αυτα που προειπες παραπανω,θα ελεγα οτι ειναι πολυ πολυ καλο..!!!
και το 3σδιαστατο στοιχειο παιζει....πολυ καλη δουλεια..μπραβο σου....:p:p

iliasf 01-04-07 20:43

Γιαννη αριστερα τι σκεφτεσαι να βαλεις απο φυτα?η δεξια πλευρα ειναι super!

Tolis 01-04-07 20:58

Ενα γκρουπακι βαλισνεριες δεξια να σου κρυψουν τον εξοπλισμο κι εισαι οκ - πολυ μου αρεσει ολο το συνολο!

klaz 01-04-07 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 165406)
Ενα γκρουπακι βαλισνεριες δεξια να σου κρυψουν τον εξοπλισμο κι εισαι οκ - πολυ μου αρεσει ολο το συνολο!

εμ.....καποτε ''παιζατε'' στις aga........:p:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02535 seconds with 11 queries