Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Οσμή ... θάλασσας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73426)

magman 10-08-13 16:16

Οσμή ... θάλασσας
 
Το ενυδρείο μου είναι 200lt φυτεμένο κοινωνικό. Τις τελευταίες μέρες μυρίζει.... θάλασσα, σαν φρεσκο θαλασσινό νερό. Πάει φυσέκι με τα φυτά κλπ και τα ψάρια όλα καλά. Όλες οι τιμές τζέτ στο νερό. Σας έχει τύχει ποτέ; Προσωπικά το έχω ξαναδεί σε ενυδρεία μου αλλά δεν το έχω συζητήσει.

ChocolatePuma 10-08-13 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 780357)
Το ενυδρείο μου είναι 200lt φυτεμένο κοινωνικό. Τις τελευταίες μέρες μυρίζει.... θάλασσα, σαν φρεσκο θαλασσινό νερό. Πάει φυσέκι με τα φυτά κλπ και τα ψάρια όλα καλά. Όλες οι τιμές τζέτ στο νερό. Σας έχει τύχει ποτέ; Προσωπικά το έχω ξαναδεί σε ενυδρεία μου αλλά δεν το έχω συζητήσει.

Μου έτυχε για πρώτη φορά...πριν 2 περίπου ώρες, οταν έκανα αλλαγή νερού στο χρυσοψαράδικο!!!!!
Αν δεν είχες ανοίξει το θέμα, ίσως να το είχα κάνει εγώ! :D

Δεν έχω ιδέα που μπορεί να οφείλεται
Καμία χρήση αλατιού δεν έχω κάνει, το νερό προέρχεται από βρύση και ετοιμάζεται στη συνέχεια μέσα σε βαρέλι...

delta66 10-08-13 22:58

Θυμασαι αν συνηθως η μυρωδια βγαινει μετα το ταισμα?

magman 10-08-13 23:34

Οχι έχω μπεί σπίτι και μυρίζει θάλασσα εκεί που είναι το ενυδρείο ενώ δεν έχω ταίσει για ώρες.

Νομίζω οτι καταλαβαίνω που το πάς ;)

exelix 11-08-13 00:15

Δοκίμασε για 2-3 μέρες να κάνεις αλλαγούλες και να καθαρίσεις το φίλτρο σου αν έχεις καιρό. Όλως παραδόξως το ίδιο έγινε και σε μένα (τι στο καλό παίχτηκε ομαδικά;;; ) και χωρίς να έχω χαλαρώσει τις ρουτίνες μου.

plin 11-08-13 00:16

Επειδή έτυχε σχεδόν ταυτόχρονα και στους τρεις σας, πιθανά να οφείλεται σε κάτι κοινό που συνέβη πρόσφατα. Η πιο εύκολη σκέψη είναι, από τη στιγμή που και οι δυο είσαστε στην Αττική (δεν γνωρίζω για τον exelix), κάτι στο νερό της ΕΥΔΑΠ – σε συνδυασμό με κάτι άλλο που μόνο εσείς έχετε στο ενυδρείο (γιατί υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι συμφορουμίτες στην Αττική).
Υπάρχει κάτι κοινό που αλλάξατε τώρα τελευταία; Για ψαχτείτε :-)
Παρεμπιπτόντως, μόλις τώρα έβαλα νερό βρύσης για να το προετοιμάσω για την αυριανή αλλαγή και, όπως το έβαζα με δύναμη και αναταράσσονταν στη λεκάνη στην οποία το προετοιμάζω, μου έκανε εντύπωση ότι μύριζε καλύτερα απΆ ότι τις άλλες φορές. Όμως, φυσικά, ΔΕΝ μύριζε θάλασσα. Πάντως, δεν μπορώ να προσδιορίσω τι μύριζε. Υποψιάζομαι ότι αυτό σημαίνει μικρότερη ποσότητα χλωρίου απΆ ότι συνήθως.

exelix 11-08-13 00:25

Αθήνα είμαι κι εγώ, αλλά δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Ήμουν ακριβώς ανάμεσα στις προγραμματισμένες αλλαγές. Δυστυχώς δεν μπορώ να το προσδιορίσω από τι προήλθε, πάντως μετά τις αλλαγές είναι γάργαρο και πάλι το νεράκι!

ChocolatePuma 11-08-13 00:46

Και το δικό μου μυαλό στην ευδαπ πήγε
Το ενυδρείο μύριζε θάλασσα...αλλά μετά την αλλαγή η μυρωδιά έφυγε
Αύριο θα το ξαναδώ...

nazgul 11-08-13 01:01

Ρε μηπως εχετε καιρο να δειτε θαλασσα εκει κατω και σας ελειψε? Το μυαλο κανει περιεργα παιχνιδια ωρες ωρες. Μηπως απλα θελετε να πιειτε τσιπουρο και βρηκατε αφορμη τη μυρωδια του ενυδρειου? :D

exelix 11-08-13 01:04

Όχι ρε Θόδωρα, μα τω Βούδα... χικ!

nazgul 11-08-13 01:17

Ειπα να καλυψω ολα τα ενδεχομενα, μα τον τουτατη :D

magman 11-08-13 07:49

Μηπως φταίει που τον τελευταίο καιρό χαλβαδιάζω τα θαλασινά;;; Λεμε τώρα :D

nazgul 11-08-13 10:27

Ειναι και αυτο ενα θεμα! :)

ChocolatePuma 11-08-13 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 780419)
Ρε μηπως εχετε καιρο να δειτε θαλασσα εκει κατω και σας ελειψε? Το μυαλο κανει περιεργα παιχνιδια ωρες ωρες. Μηπως απλα θελετε να πιειτε τσιπουρο και βρηκατε αφορμη τη μυρωδια του ενυδρειου? :D

Σιγά μην ψάχνω αφορμή για να πιω τσίπουρο!:smt109
Κάτι άλλο έπαιξε

Πάντως ευχαριστούμε για την άποψη. Ειχε ένα επιστημονικό υπόβαθρο...:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries