Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στήσιμο Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19655)

Minakki 22-09-07 19:35

Στήσιμο Ενυδρείου
 
Γειά σας.
Είμαι καινούργιο μέλος εδώ και λίγο καιρό. Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ένα τέτοιο site που μπορεί κανείς να μοιράζεται τις εμπειρίες του Ξεκίνησα με πολύ κέφι να στήσω ένα ενυδρείο 56 λίτρων γλυκού νερού με τροπικά ψάρια. Ξεκίνησα με τρία ψάρια (τα πρώτα μετά το δεκαήμερο) 2 καρδινάλιους και έναν Cherry. Ψόφισαν οι καρδινάλιοι και έμεινε μόνος και έρημος ο Cherry σχεδόν να λιμοκτονεί, γιατί και την τροφή του αραιά και που την δίνω. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω τα επίπεδα της αμμωνίας αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έριξα βακτιρίδια, έβαλα αμπούλα, άλλαξα ένα μέρος του νερού. Τίποτα. Κοντεύει ένας μήνας τώρα και δεν μπορώ να το στρώσω. Κάθε μέρα παρά μέρα που κάνω το τεστ στο πεντάλεπτο είναι κίτρινο και μετά γίνεται πράσινο. Η απογοήτευση μου είναι μεγάλη αλλά ακόμα μεγαλύτερη είναι των παιδιών μου που περιμένουν πως και τι να πάρουμε κι άλλα ψάρια για να γεμίσει το ενυδρείο.
Αν κανείς έχει καμία ιδέα, με χαρά να δοκιμάσω κατι άλλο προκειμένου να πετύχω το σωστό αποτέλεσμα.
Σας ευχαριστώ και περιμένω οποιαδήποτε συμπουλή
:confused:
-------------------------
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.

netblues 22-09-07 19:48

Τι φιλτρο εχεις?
Αντιχλωριο βαζεις?

Minakki 22-09-07 19:54

Και αντιχλώριο βάζω και φίλτρο έχω μέσα στο ενυδρείο που κατά την πωλήτρια όταν της είπα μήπως φταίει το φίλτρο μου απάντησε ότι αφού η τροφή κολλάει πάνω του ρουφαει δυντά άρα δεν χρειάζομαι επιπλέον φίλτρο.!!!

netblues 22-09-07 19:57

Το οτι κολλαει η τροφη σημαινει οτι εχει αρκετη ροη αλλα φιλτρο μπορει να μην ειναι.
Τι φιλτρο ειναι? Μαρκα? μοντελο? φωτο?

Αλλαγες νερου κανεις? Μηπως πλενεις το φιλτρο?

george 22-09-07 19:57

Τι φίλτρο ρωτάει ο netblues....δηλαδή εσωτερικό ;
Μάρκα ; Τι υλικά έχει μέσα ;

Minakki 22-09-07 20:04

Το φίλτρο είνα μάρκα pacific P-F302 450 l/h και μέσα έχει rubber foam και είναι εσωτερικό. Όταν άλλαξα το νερό το έπλυνα με το ήδη παλιό νερό και όχι με νερό βρύσης.

netblues 22-09-07 20:15

1 Συνημμένο(α)
Αυτο πρεπει να ειναι...
Οριακο ειναι για τα λιτρα σου.
Ποσες μερες λειτουργει απο τοτε που εβαλες το πρωτο ψαρι?

Minakki 22-09-07 20:33

Όντως αυτό είναι και λειτουργεί 15 μέρες από την ημέρα που έβαλα τα πρώτα ψάρια.

netblues 22-09-07 20:52

Εισαι καπου στη μεση του στρωσιματος...

Minakki 22-09-07 21:03

:) Εννοείς ότι όλα καλά .... απλά θέλει υπομονή ? Και επόμενη αλλαγή νερού πότε κάνω ; Πάντως νάσαι καλά που μου έλυσες τις απορίες γιατί νόμιζα ότι κάπου κάτι κάνω λάθος αλλά το που δεν ήξερα ...!!!!
Για να έχω ένα υγιές ενυδρείο, τι πράγματα πρέπει να ελέγχω, κάθε πότε και πως; Συγνώμη που σε ζάλισα αλλά αισθάνομαι ότι άρχισα να ανοίγω τα μάτια μου !!!! Νά΄σαι καλά !:smt020

netblues 22-09-07 21:28

Εννοω οτι καταρχας χρειαζεσαι διαβασμα....
Εχεις καταληξει να στεωνεις το ενυδρειο με ψαρια, και οπως εγραψες εχεις αμμωνια.
Πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες νερου ωστε η αμμωνια να κρατιεται κατω απο 0.5 mg/l οπσωσδηποτε.

Διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
και εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm

Minakki 24-09-07 09:53

Μην πυροβολείτε τους αρχαρίους. !!!! Όλοι κάποτε απο την αρχή ξεκίνησαν. Και "καταρχήν" και όχι "καταρχάς" όσο και αν δεν με πιστεύει κανείς, έχω διαβάσει. Αλλά όπως γνωρίζεις πιστεύω, άλλο το διάβασμα και άλλο η πείρα που φέρνει η εξάσκηση !!!
Οσο για το γεμάτο ενυδρείο με ψάρια, εσένα σου κάνει 1 Cherry 2,5 cm, νηστικό, γεμάτο ενυδρείο ?????

petros 27-09-07 13:36

Επειδη απο οτι βλεπω σε ενδιαφερει περισσοτερο η ορθογραφια απο το τι σου γραφουν...
Εχουμε και λεμε ΨΟΦΗΣΑΝ οχι ψοφισαν , ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ οχι βακτιριδια ...

Minakki 28-09-07 07:45

Καλημέρα και σε σένα !!!Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου !!! Και σένα μάλλον δεν σε ενδιαφέρει τόσο το χόμπυ ή κάνω λάθος ή έχεις λύσει όλα σου τα προβλήματα με το ενυδρείο σου ?

netblues 28-09-07 07:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minakki (Μήνυμα 201690)
Μην πυροβολείτε τους αρχαρίους. !!!! Όλοι κάποτε απο την αρχή ξεκίνησαν. Και "καταρχήν" και όχι "καταρχάς" όσο και αν δεν με πιστεύει κανείς, έχω διαβάσει. Αλλά όπως γνωρίζεις πιστεύω, άλλο το διάβασμα και άλλο η πείρα που φέρνει η εξάσκηση !!!
Οσο για το γεμάτο ενυδρείο με ψάρια, εσένα σου κάνει 1 Cherry 2,5 cm, νηστικό, γεμάτο ενυδρείο ?????

Εν αρχη ην το χαος.
Απο κει και περα, δεν ειναι δυνατο να εχεις τοση αμμωνια με ενα ψαρι και καθολου ταισμα.
Παρολα αυτά, ενα αστρωτο ενυδρειο με ενα ψαρι μεσα απλα κανει τη ζωη σου και τη ζωη του δυσκολη.
Οπως και να χει το πραγμα, σε 56 λιτρα νερου με 2 αλλαγες της ταξεως του 50% εχεις αλλαξει πρακτικα ολο το νερό, και ειναι αδυνατον να συνεχισεις να εχεις αμμωνια.
Υποψιαζομαι οτι μετρας λαθος. Για μετρα το νερο της βρυσης αν εχει αμμωνια.

ΥΓ Οσο για τα ασχετα με το θεμα μας σχολια ας μην το συνεχισουμε...

Minakki 28-09-07 09:39

Συγνώμη, έχεις δίκιο !!
Ενα μήνα τώρα το παλεύω να δω τι γίνεται. Και στο Pet Shop που πηγαινοέρχομαι και έχουμε γίνει κάτι παραπάνω απο κολλητοί, έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά.
Την Τρίτη έβαλα και δευτερο φίλτρο και σήμερα θα κάνω μιά γενναία αλλαγή νερού, θα βάλω μέσα τα διάφορα σχετικά (αντιχλώριο, βακτηρίδια ) και ελπίζω να δω να καθαρίζει το νερό και να ξανακάνω το τέστ και αν όλα πάνε καλά το ψάρι μου θα αποκτήσει και παρέα. Τελικά πρέπει να είναι ανθετικό στην Αμμωνία το συγκεκριμένο!!
Παρεπιπτώντως, στην απόγνωση μου επάνω, την περασμένη Κυριακή, μέτρησα και το νερό βρύσης και δεν έχει αμμωνία.

netblues 28-09-07 09:42

Για να αποκτησει παρεα το ψαρι πρεπει να στρωσει το ενυδρειο.
Αν εβαλες φιλτρο την τριτη, θες και ενα μηνα για να στρωσει.
Η θα κανεις υπομονη, ή θα βρεις μπολι, ολα τα αλλα απλα δεν.

Minakki 28-09-07 09:44

Διάβασα για το μπόλι, αλλά δεν ξέρω τι είναι ?

panos73 28-09-07 10:07

Το μπολι ειναι απλα η βρωμια που εχουν μαζεψει τα υλικα του φιλτρου το οποιο λειτουργει πολυ καιρο.
Πρεπει να βρεις καποιον χομπιστα για να σου στυψει τη βρωμια απο τα δικα του υλικα στα δικα σου.
Η βρωμια αυτη περιεχει δισεκατομυρια βακτηριδιων οποτε το στρωσιμο γινεται ταχυτατα.
-------------------------
Προσοχη ομως το μπολι πρεπει να ειναι απο υγιες ενυδρειο.
Απεφυγε να παρεις απο το pet shop.

Βαγγέλης (Dearangelo) 28-09-07 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 201390)
Εννοω οτι καταρχας χρειαζεσαι διαβασμα....

... εννίοτε αυτή η συμβουλή, υπονοεί μία παρότρυνση για υπομονή...
χαχαχα..

Minakki 28-09-07 15:00

Αλήθεια με τις αλλαγές νερού τι γίνεται ? Δηλαδή το νερό στο ενυδρείο είναι ρυθμισμένο στους 25 - 26 βαθμούς. Καλά τώρα που είναι ζεστός ο καιρός, το νερό έχει μιά σχετικά λογική θερμοκρασία. Το χειμώνα όμως, το νερό στην βρύση είναι πολλές φορές κρύσταλλο. Τί κάνουμε τότε ? Πέρνουμε νερό από το θερμοσίφωνο ?

notos 28-09-07 15:27

Το καλυτερο νομιζω οτι ειναι να εχεις ενα εφεδρικο θερμαντικο, και σ ενα δοχειο να προετοιμαζεις το νερο σου πριν το ριξεις στο ενυδρειο. Αν εισαι σιγουρη οτι το θερμοσιφωνο δεν παιρνει νερο απο καποιο ντεποζιτο παρολα αυτα, πιστευω οτι δεν θα δημιουργηθει προβλημα. Προσωπικα αυτο κανω, χωρις προβληματα, καιρο τωρα...

Minakki 02-10-07 09:20

Μόλις τώρα διάβασα σε κάποιο μέλος για την στιγμή που μπαίνει το αντιχλώριο στις αλλαγές νερού.
Μήπως το πρόβλημα μου τελικά είναι ότι βάζω το χλώριο αφού γεμίσω το ενυδρείο, μαζί και τα βακτηρίδια και έτσι χαλάει η χημεία και γι΄αυτό δεν ξεθολώνει το ενυδρείο μου (το καινούργιο φίλτρο το έχω βάλει δύο βδομάδες περίπου !!
pls κάποιος τα φώτα του !!!

giagligian 02-10-07 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minakki (Μήνυμα 203512)
Μήπως το πρόβλημα μου τελικά είναι ότι βάζω το χλώριο αφού γεμίσω το ενυδρείο

Μήπως εννοείς το αντιχλώριο?? Θα πρέπει πρώτα να βάζεις το αντιχλώριο και μετά να γεμίζεις με το καινούριο νερό. Δεν γνωρίζω να σου πω κάτι παραπάνω, περίμενε τους πιο έμπειρους.

Ritsa 02-10-07 11:58

Για να βιάζεσαι έτσι μάλλον σε πιέζουν τα πιτσιρίκια για νέα ψάρια! Κάντε υπομονή άλλες δυο εβδομάδες! Ως προς το αντιχλώριο δεν είναι τόσο σημαντικό το ποια στιγμή ακριβώς το βάζεις στο νερό όσο το οτι πρέπει πάντα να βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού που κάνεις και στην αναλογία που γράφει η συσκευασία του. Προσπάθησε επίσης το νερό που προσθέτεις να είναι όσο πιο κοντά σε θερμοκρασία γίνεται με αυτή του ενυδρείου για να μην στρεσάρεις τα-το ψάρια σου. Εγω αφήνω να περάσει μια ώρα απο το αντιχλώριο και μετά προσθέτω τα βακτήρια (με μια σύριγγα πάνω απο τα υλικά του φίλτρου ). Οι πιο έμπειροι θα μας πουν περισσότερα !

chemical mac 02-10-07 12:21

Χε χε φαίνεται ότι τα παιδιά σε στρεσάρουν περισσότερο από ότι εσύ τα ψάρια σου χε χε. Υπομονή,τίποτα άλλο, σε κάνα δίμηνο τα παιδιά θα έχουν βαρεθεί το ενυδρείο και σε βλέπω να παλεύεις μόνη σου (κάπως έτσι έχουμε καταλήξει οι περισσότεροι γονείς εδώ μέσα).
Τώρα ότι αφορά το αντιχλώριο. Το καλύτερο είναι να βλαζεις την απαιτούμενη ποσότητα για τα λίτρα που αλλάζεις μέσα στο δοχείο σου και μετά να κάνεις την αλλαγή. Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ εγώ για παράδειγμα δίνει τη δοσολογία για το δοχείο αλλαγής και αναφέρει πως αν το ρίξω απευθείας στο ενυδρείο θα πρέπει να υπολογίσω δόση για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι μόνο για το νερό της αλλαγής). Τα βακτηρίδια καλό θα είναι να τα ρίχνεις απευθείας στο υλικό του φίλτρου σου (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) αλλά και μέσα στο νερό απευθείας δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα βακτηρίδια δν αντιδρούν με το αντιχλώριο οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα σε αυτό. Καλή αρχή και υπομονή.

george 02-10-07 12:46

Τα έχουμε πει πολλές φορές....βγάζουμε νεράκι από το ενυδρείο...ρίχνουμε αντιχλώριο σε ποσότητα ανάλογη με το νερό της αλλαγής....ρίχνουμε νεράκι σιγά σιγά....και τέλος.

Αυτά σε περίπτωση που το νερό δεν χρειάζεται κάποια ειδική επεξεργασία για το ενυδρείο μας.

Όσο για τα βακτηρίδια :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ritsa 02-10-07 13:20

Εσεις οι πιο έμπειροι του χώρου θα πρέπει να ρίχνετε φοβερά γέλια με αυτά που γράφουμε εμείς οι άπειροι και κάθε φορά θα λέτε - Ω θεέ μου όχι πάλι !! :D

Minakki 02-10-07 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 203549)
Χε χε φαίνεται ότι τα παιδιά σε στρεσάρουν περισσότερο από ότι εσύ τα ψάρια σου χε χε. Υπομονή,τίποτα άλλο, σε κάνα δίμηνο τα παιδιά θα έχουν βαρεθεί το ενυδρείο και σε βλέπω να παλεύεις μόνη σου (κάπως έτσι έχουμε καταλήξει οι περισσότεροι γονείς εδώ μέσα).
Τώρα ότι αφορά το αντιχλώριο. Το καλύτερο είναι να βλαζεις την απαιτούμενη ποσότητα για τα λίτρα που αλλάζεις μέσα στο δοχείο σου και μετά να κάνεις την αλλαγή. Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ εγώ για παράδειγμα δίνει τη δοσολογία για το δοχείο αλλαγής και αναφέρει πως αν το ρίξω απευθείας στο ενυδρείο θα πρέπει να υπολογίσω δόση για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι μόνο για το νερό της αλλαγής). Τα βακτηρίδια καλό θα είναι να τα ρίχνεις απευθείας στο υλικό του φίλτρου σου (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) αλλά και μέσα στο νερό απευθείας δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα βακτηρίδια δν αντιδρούν με το αντιχλώριο οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα σε αυτό. Καλή αρχή και υπομονή.

Ρίχνω το αντιχλώριο στο ενυδρείο απευθείας και υπολογίζω την ποσότητα για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι την ποσότητα που άλλαξα).
Τα παιδιά θέλουν να βάλουμε κι άλλα ψάρια αλλά περισσότερο εγώ θέλω να το δω να λαμποκοπάει και να έχει και άλλα ψάρια . Τώρα είναι θολό !
Αν προσθέσω κι άλλα αντικείμενα, διακοσμητικά εννοώ, τί γίνεται ! Θα πρέπει πρώτα να τα βάλω λίγες μέρες στο νερό που βγάζω από το ενυδρείο ?

Tolis 02-10-07 17:00

Παράθεση:

Ρίχνω το αντιχλώριο στο ενυδρείο απευθείας και υπολογίζω την ποσότητα για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι την ποσότητα που άλλαξα).
Θα βγαζεις οσο νερο θες να αλλαξεις. Θα προσθετεις στο ενυδρειο οσο αντιχλωριο λεει το μπουκαλακι για τα λιτρα που εβγαλες, και μετα θα βαζεις το φρεσκο νερο.

Τα διακοσμητικα θελουν ενα καλο ξεπλυμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02342 seconds with 11 queries