Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   TA NEYΡΑ ΜΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44302)

babis100nx 01-10-10 11:54

TA NEYΡΑ ΜΟΥ
 
:smt084:smt084 Μετα την χθεσηνη γεννα τον γκαπι μου,οι ξυφοφοροι σημετα ρο πρωι ζητημα ειναι να εχουν μεινει 6-7 μικρα που χθεσ ηταν καμια 20αρια!!!τι να κανω θα τους τοθφεκισω τα νευρα μου!!!!εχω πολυ κερατοφυλλο και αρκετα φυτα αλαλ με το ποθ δοθν τον γονο δεν τον αφηνουν!!!!!

alex 01-10-10 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 488095)
:smt084:smt084 Μετα την χθεσηνη γεννα τον γκαπι μου,οι ξυφοφοροι σημετα ρο πρωι ζητημα ειναι να εχουν μεινει 6-7 μικρα που χθεσ ηταν καμια 20αρια!!!τι να κανω θα τους τοθφεκισω τα νευρα μου!!!!εχω πολυ κερατοφυλλο και αρκετα φυτα αλαλ με το ποθ δοθν τον γονο δεν τον αφηνουν!!!!!


μια χαρα εισαι, γλυτωσες το σημερινο ταισμα..:D

panos1972 01-10-10 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 488095)
:smt084:smt084 Μετα την χθεσηνη γεννα τον γκαπι μου,οι ξυφοφοροι σημετα ρο πρωι ζητημα ειναι να εχουν μεινει 6-7 μικρα που χθεσ ηταν καμια 20αρια!!!τι να κανω θα τους τοθφεκισω τα νευρα μου!!!!εχω πολυ κερατοφυλλο και αρκετα φυτα αλαλ με το ποθ δοθν τον γονο δεν τον αφηνουν!!!!!

Πολλά φυτά με ψιλο φυλλαράκι και άσε τη φύση να κάνει τα υπόλοιπα γιατί στο τέλος δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις....

polis2006 01-10-10 12:08

το ιδιο επαθα κι εγω στο τελος δεν εμεινε κανενα :( Καποια τα ειχα προφυλαξει σε μια γεννηστα(απο την οποια μπορεσαν να βγουν αλλα τελικα δεν γλίτωσε κανενα απο την μανια του θηλυκού zw
απο συνολο 15 ψαρακια δεν επέζησε κανενα :mad:

babis100nx 01-10-10 12:12

αλεξ με εκανεσ και γελασα :D:D:Dχαχα........εχω φυτα valesnerria,anubia,κερατοφυλλο και 2 αλλα που δνε ξερω τι ειναι:o αλλα με επιασαν τα νευρα μου πρωι πρωι.......:smt084
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polis2006 (Μήνυμα 488098)
το ιδιο επαθα κι εγω στο τελος δεν εμεινε κανενα :( Καποια τα ειχα προφυλαξει σε μια γεννηστα(απο την οποια μπορεσαν να βγουν αλλα τελικα δεν γλίτωσε κανενα απο την μανια του θηλυκού zw
απο συνολο 15 ψαρακια δεν επέζησε κανενα :mad:

εμενα ειναι η δευτερη φορα που το παθαινω,φιλε μου!!!!!:( zw

ΜΙΜΗΣ 01-10-10 12:48

Αν θελεις να μην αγχωνεσε και να γλυτωσεις μια και καλη και να δεις γονο να μεγαλωνει
βγαλε το ενα απο τα δυο ειδη.

Γνωμη μου να κρατησεις μονο τα γκαπυ.

Και εγω ειχα αυτον τον συνδιασμο και δεν γλιτωνε τιποτα απο τις θηλυκες ξιφοφορινες
ειναι ενας συνδιασμος που δεν τον προτεινω με τιποτα αν θελει καποιος να δει μωρα να μεγαλωνουν.

michael151 01-10-10 16:02

γονος
 
Εγω ειχα σε 20λιτρο μονο γκαπυ, ειχα βαλει αρκετα φυτα και ιδιαιτερα φυτα που επιπλεουν και ειχαν επιβιωσει αρκετοι γονοι σε σημειο, που μεγαλωσαν αρκετα και δε τους πειραζαν!! στη τριτη γεννια...δεν εφαγαν κανενα!!:shock: κανενα ομως!!και τοτε απεκτησα προβλημα χωρου!!οποτε αν εχεις αρκετα λιτρα,υπομονη και κατανοηση και ισως αφηνες και ενα ειδος μονο μεσα στη δεξαμενη σου,τοτε θα εβλεπες το γονο σου να μεγαλωνει και να σου δινει απιστευτη χαρα!:p

Πάνος 01-10-10 20:22

βγαλε τους ξιφοφορους και στειλτους στον bokosta ;)

babis100nx 01-10-10 20:25

ποιος ειναι ο μποκοστας:p:p ευχαριστως να τουσ τους δωσω........τωρα σε λιγο θα αναιβασω φωτο να σας δειξω και τα καινουρια φυτα που εβαλα:)παιδια αντι για ξυφοφορους υπαρχει κατι που μπορω να βαλω χωρις να εχω προβλημμα με τουσ γονους?

Πάνος 01-10-10 20:38

σαλονικιος φιλος που πασχει απο οξεια ξιφοφοριαση...(δεν ξερει καν ποσους ξιφοφορους εχει και οτι και να ρωτησεις η απαντηση θα ειναι "ξιφοφορος") :D

cpd και iriatherina ειναι νομιζω πολυ φιλικοτερα στο γονο των ζωοτοκων.

alex 01-10-10 20:46

βασικα ουτε τα ιδια τα γκαπυ ειναι φιλικα στον ιδιο τους το γονο..

babis100nx 01-10-10 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 488321)
σαλονικιος φιλος που πασχει απο οξεια ξιφοφοριαση...(δεν ξερει καν ποσους ξιφοφορους εχει και οτι και να ρωτησεις η απαντηση θα ειναι "ξιφοφορος") :D

cpd και iriatherina ειναι νομιζω πολυ φιλικοτερα στο γονο των ζωοτοκων.

και απο οτι βλεπω και σε μερικεσ φωτο ειναι πιο εντυποσιακα και απο τους ξυφοφορους με εβαλες σε σκεψεις;)

tepe 17-11-10 10:07

φιλε μου ασε την φύση να κάνει την δουλειά της!
Και εγω στην αρχή τσαντιζομουνα που μου τα τρωγανε και τώρα παρακαλάω να τρωνε οσο πιο πολλα μπορουν γιατί δεν ξερω τι να τα κανω

Dimitris_Batman 17-11-10 11:17

Καλημέρα.Δεν θυμάμαι σε ποιο ι σοπ είδα γεννήστρα που την συνδέεις με αεραντλία και τραβάει τα μικρά σε χωρό δίπλα από την μάνα έτσι ώστε να μην φαγωθούν.
Όποιος γνωρίζει ας βάλει παρακαλώ το λίνκ...

tepe 17-11-10 11:18

σκοπος ειναι να μην χρησιμοποιουμε γενηστρες και να αφηνουμε την φυσική ροή και εξεληξη των πραγμάτων

bokostas 17-11-10 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 488334)
και απο οτι βλεπω και σε μερικεσ φωτο ειναι πιο εντυποσιακα και απο τους ξυφοφορους με εβαλες σε σκεψεις;)

Μπάμπη θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα, άκου πιο εντυπωσιακά από τους ξιφοφόρους!!!:mad:
Επειδή έχω και cpd και iriatherina, καμμία σχέση, μικρά και άχρωμα, ούτε που φαίνονται.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 509001)
φιλε μου ασε την φύση να κάνει την δουλειά της!
Και εγω στην αρχή τσαντιζομουνα που μου τα τρωγανε και τώρα παρακαλάω να τρωνε οσο πιο πολλα μπορουν γιατί δεν ξερω τι να τα κανω

Ακριβώς, οι ξιφοφόροι κάνουν population control, που είναι απαραίτητο σε ενυδρείο με ζωοτόκα και ειδικά με κουνελο-γκάπυ.:D

tepe 17-11-10 11:35

μην τα αποκαλεις κουνελογκαπυ πληγώνωνται και ειναι και ευαισθητούλια!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries