Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Kαινουργιος με φιλοδοξιες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26118)

kazas 11-07-08 11:05

Kαινουργιος με φιλοδοξιες!
 
Καλημερα σε ολους τους συνχομπιστες!:)

Εδω και 3-4 μερες εχω παρει αποφαση να παρω εναν Μονομαχο να τον βαλω στο 30λιτρο ενυδρειο μου (κα8αρα πρεπει να ειναι μπορει και λιγο ποιο πολυ!;)) γιατι ειχα πριν Γκαπυ στο ενυδρειο μου και καλο 8α ητανε να τα δωσο (σε εναν φιλο) να τα φροντιζει επειδη το ενυδρειο μου ειναι μικρο!

Οποτε αποφασησα να παρω εναν Μονομαχο μετα φυσικα την προετημασια που 8α κανω γιατι δεν εχω αλη8ινα φυτα ουτε ριζες οποτε 8α τα παρω και μετα!

8ελω μερικες σας συμβουλες τι φυτα να βαλω (αν και ξερω οτι ο μονομαχος δεν εχει προβλημα γιατι δεν τρωει κανενα απο τα φυτα!)

Εγω αποφασισα να παρω:
1)Κερατοφυλλο
2)anubias (η αγαπημενη μου!;))
3)Pogostemon helferi
4)java moss
5)Hygrophila polysperma
6)sessiliflora
7) Bacopa caroliniana (αυτο δεν ειναι σιγουρο οτι 8α το παρω:D)

Οποτε 8α η8ελα συμβουλες σας για τον Μονομαχο μου (που 8ελω να τον εχω στα οπα οπα)

Αλλα 8α η8ελαα να σας πω οτι εχω προβλημα με το φιλτρομου ειναι πολυ μεγαλο για 30 λιτρα και ειδικα για μονομαχο τι να κανω??

Ειναι AC 220~240v 50Hz 8W Qmax:600L/hour
Οσο για την κανονικη λαμπα φ8οριου που εχω 8α υπαρχει προβλημα με την αναπτυξη των φυτων??

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 11-07-08 11:09

καταρχην καλως ηρθες.
το φιλτρο σου μπορεις να του μειωσεις την ροη βαζοντας με καποιο τροπο πχ ενα μπλε σφουγγαρακι στην εξοδο του φιλτρου.
Απο τα φυτα τωρα εισαι οκ εκτος του 3 και 7 που θελουν καποιο φωτισμο. αλλα με ολα τα αλλα εισαι οκ.

lucy 11-07-08 11:17

kazas αυτήν την Κυριακή θα περάσω από την πόλη σου. Αν σου αρέσουν οι μπλε μονομάχοι να σου φέρω έναν νεαρό, κλαδέματα αν δεν έχεις και ζωντανές τροφές, για να τον έχεις στα όπα όπα!

.... αν θέλεις! ;)


.......και ... καλώς ήρθες στην παρέα μας!:p

kazas 11-07-08 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 279919)
kazas αυτήν την Κυριακή θα περάσω από την πόλη σου. Αν σου αρέσουν οι μπλε μονομάχοι να σου φέρω έναν νεαρό, κλαδέματα αν δεν έχεις και ζωντανές τροφές, για να τον έχεις στα όπα όπα!

.... αν θέλεις! ;)


.......και ... καλώς ήρθες στην παρέα μας!:p



ξες κατι?
Ειπα εναν φιλο να κανουμε παραγγελεια για φυτα απο αθηνα η 8εσσαλονικη!
Οσο για Μονομαχο δεν εχω προβλημα αν και με αρεσει το μαυρο και τροφη 8ελω ναι!
Ξυλο δεν ειναι σιγουρο αν 8α παρω αν εχεις?
χαχα οτι εχεις βρε!

Οκ μιλησα με το παιδι και μου λεει να μου κανενα προβλημα οποτε 8α τα παρω απο εσενα!
ολεεεεεεεεεε

Teo 11-07-08 11:22

Καλως ηρθες φιλε την ριζα θα στην δωσω εγω οπως ειπαμε..Λαμπα αλλαξε με μια φθοριου sylvania grolux ή osram fluora
Αντε τυχερε και ζωντανες τροφες θα εχεις ..

lucy 11-07-08 11:26

Εντάξει θα σου φέρω ότι έχω (δεν έχω όλα τα φυτά που θέλεις). Όταν ξέρω λεπτομέριες για το ταξίδι θα σου στείλω π.μ.

kazas 11-07-08 11:28

Οκ εχεις π.μ!
Να συζητησουμε λιγο για τα πραγματα και αν 8ες λεφτα φυσικα!
Γιατι τωρα στις εποχες μας ολα με λεφτα γινονται!zw

Και να πουμε και τι φυτα 8α μου δωσεις!;)

Teo 11-07-08 11:30

εγω απο φυτα θα μπορεσω να σου φερω Limnophila sessiliflora και Hydrocotyle leucocephala ισως και μερικα ακομα θα δουμε μεχρι τοτε

Tolis 11-07-08 11:31

Παράθεση:

Γιατι τωρα στις εποχες μας ολα με λεφτα γινονται!
Θα εκπλαγεις....

Teo 11-07-08 11:36

lucy?? Μηπως μπορεις να μου πεις τι ζωντανες τροφες εχεις και αν μπορεις θα με ενδειεφερε και εμενα να μου δωσεις λιγη εαν θελεις γιατι σε λιγο θα εχω και γεννες με τα γκαππυ μου ειναι θεμα ημερων απο οτι βλεπω..Artemia εαν εχεις πρεπει να μου ειναι οτι πρεπει..
Ευχαριστω προκαταβολικα..

Tolis 11-07-08 11:40

Η αρτεμια παραγεται στο σπιτι μας και δεν μεταφερεται.

Teo 11-07-08 11:44

το θεμα ειναι οτι εδω περα οσο κι αν εχω ψαξει δεν εχω βρει ποτε καποια ''ζωντανη τροφη''..(Δεν ξερω τωρα τι θα κανω παλι στο μεγαλωμα των νεογνων παλι με τριμενα φλειξ μου φαινετε)..

kazas 11-07-08 12:07

Lucy εχεις π.μ σε παρακαλω αν 8ες απαντα μου γιατι ανυπομονω να ακουσω τι εχεις να μου δωσεις και τιμες εκτος και μου τα δωσεις τζαμπε!;)

lucy 11-07-08 12:28

Τeo μπορώ να σου φέρω κι εσένα. Αν θέλεις παίρνω από το πετ της Δράμας αυγά αρτέμιας και σου φέρνω.

Βιαστικέ kasa!!! Είμαι σε μαγαζί και δεν μπορώ να είμαι συνέχεια "επί το έργον"!

Για τα φυτά και τον μονομάχο δεν θέλω χρήματα.
Τις ζωντανές τροφές τις πουλάω (το είπε ο Τόλης θα επλαγείς :D )για ενίσχυση του συλλόγου, προς 5 € την καθεμία με πολύ γενναία ποσότητα, γιατί δεν γίνετε εμπόριο, αλλά είναι μια συμβολική τιμή. Τα χρήματα δεν είναι για μένα. Το τονίζω!!!!

Εσείς αποφασίζετε! :)

Teo 11-07-08 12:35

Θελω κι εγω αν δεν σου κανει κοπο και μπορεις..Και αν μπορεις και λιγη java moss..Αν εχεις και τιποτα αλλο για ενυσχισει του συλογου ειμαι μεσα κι εγω :D:D

kazas 11-07-08 12:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 279956)
Τeo μπορώ να σου φέρω κι εσένα. Αν θέλεις παίρνω από το πετ της Δράμας αυγά αρτέμιας και σου φέρνω.

Βιαστικέ kasa!!! Είμαι σε μαγαζί και δεν μπορώ να είμαι συνέχεια "επί το έργον"!

Για τα φυτά και τον μονομάχο δεν θέλω χρήματα.
Τις ζωντανές τροφές τις πουλάω (το είπε ο Τόλης θα επλαγείς :D )για ενίσχυση του συλλόγου, προς 5 € την καθεμία με πολύ γενναία ποσότητα, γιατί δεν γίνετε εμπόριο, αλλά είναι μια συμβολική τιμή. Τα χρήματα δεν είναι για μένα. Το τονίζω!!!!

Εσείς αποφασίζετε! :)

χαχαχ ωραια!
Αμα ειναι θα παρω και τις δυο!;)

Πως μπορω να βαλω μια φωτο να δειται πως ειναι το ενυδρειακι μου χωρις αλη8ινα φυτα και μετα να δειται πως 8α το κανω!;)

george 11-07-08 12:43

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

kazas 11-07-08 12:48

1 Συνημμένο(α)
Ευχαριστω πολυ που μου ειπες!;)

Απο κινητο την τραβηξα μην φανταστηται να ειναι πολυ ωραια!
Εχω μεσα 1 θυλικια Γκαπυ και το μικρος της (δεν φενεται ειναι κατω στα χαλικια και ειναι καφετι οποτε)
Τα Γκαπυ 8α δω8ουν μην ανησυχηται!

mariah 11-07-08 13:31

Kαλως ορισες και καλη επιτυχια με το μονομαχοενυδρειο.Και αν θα παρεις απο τη lucy μονομαχακι ειναι εγγυηση.Ειναι καλη μαμα και σιγουρα τα εχει μοσχοαναθρεμενα τα μονομαχακια!!!:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02077 seconds with 11 queries