Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ακέφαλο CPD (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45038)

Stefan0s 22-10-10 23:10

Ακέφαλο CPD
 
Χτές το βράδυ είχα 6 CPD σε κοινωνικό ενυδρείο με καμιά 20αριά red cherry , 20 pond snails , και 2 apple snail. Τώρα τα μέτρησα 5 , ψάχνω το 6ο και βλέπω αυτό.

http://img214.imageshack.us/img214/7889/dsc00001ij.jpg</noscript>

Μπορεί κανέις να σκεφτεί μια λογική εξήγηση για αυτή τη σφαγή?

Υ.Γ. Το πτώμα το βρήκα έξω απο το φίλτρο στις γρίλιες που έχει (Bioflow της JUWEL) αλλα είναι αδύνατον να το αποκεφάλισε αυτό.
Τα υπόλοιπα 5 είναι μες την τρελή χαρά.

halvas69 23-10-10 07:32

Το κεφάλι του φαγώθηκε αφού πέθανε-πιθανών από κάποιο σαλιγκάρι, μην ψάχνεις για νίντζα στο ενυδρείο σου :)

delta66 23-10-10 08:20

Για ποια pondsnail μιλας (μια φωτο ή ενα λινκ)?
Τι μεγεθος εχουν?
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Stefan0s 23-10-10 09:01

Καλή σας μέρα.
Τα σαλιγκάρια είναι τα physa fontinalis με μέγεθος 8mm το μεγαλύτερο.
Το ενυδρείο είναι το RECORD 600 με 49 λίτρα καθαρά.

Τόσο μοβόρικα είναι τα σαλιγγάρια ? Σε 20 ώρες το πολύ έγινε ότι έγινε.

delta66 23-10-10 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s (Μήνυμα 497393)
Καλή σας μέρα.
Τα σαλιγκάρια είναι τα physa fontinalis με μέγεθος 8mm το μεγαλύτερο.
Το ενυδρείο είναι το RECORD 600 με 49 λίτρα καθαρά.

Τόσο μοβόρικα είναι τα σαλιγγάρια ? Σε 20 ώρες το πολύ έγινε ότι έγινε.

Τα σαλιγκαρια δεν πειραζουν τα ψαρια απευθειας.
Μπορουν ομως να τα πειραξουν εμμεσα.
Αν ειναι πολλα και αναλογα και το μεγεθος τους σε ενα μικρο ενυδρειο εκτος οτι επιβαρυνουν ως βιοφορτιο, επηρεαζουν το νερο και στις σκληροτητες και εμμεσα και πεχα.
Τσεκαρε τιμες νερου αλλα και αποκλισεις τιμων ενδιαμεσα στο χρονο των αλλαγων νερου.
Εχει γραφτει πολλες φορες οτι ολα θελουν μια ισορροπια.

Stefan0s 23-10-10 09:27

Με την παρούσα σύνθεση είναι το σύστημα 3 βδομάδες περίπου και οι μετρήσεις που κάνω αμέσως πρίν και μια μέρα μετά απο την αλλαγή νερού κάθε βδομάδα είναι σταθερές.
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεσή σας να απαντήσετε.

Stefan0s 24-10-10 17:33

Βρήκα την αιτία θανάτου της κακομοίρας. Έφαγε το ξύλο της αρκούδας απο τους ομοίους της (και συγκεκριμένα απο έναν έφηβο αρσενικό).
Ψυχανώμαλα τα CPD. Μπορεί να κολυμπάνε μαζί τη μισή μέρα και μετά να πλακώνονται μέχρι θανάτου. Τα θεωρώ δε και τους κύριους υπόπτους για τον ακρωτηριασμό.

Γιώργος Κ 24-10-10 18:03

Δεν μπορω να φανταστω οτι ενα cpd μπορει να αποκεφαλισει καποιο αλλο! :rolleyes:

Stefan0s 24-10-10 18:28

Θυμάμαι οτι τα κράταγες 13 σε κοινωνικό και σε ίδιο ενυδρείο μάλιστα.
Σήμερα έτυχε να δώ μια επίθεση για 1-2 λεπτά ενός CPD σε ένα άλλο (αρκετά συχνά έχω παρατηρήσει το ''χορό'' τους αλλα αυτό σήμερα ήταν άλλο πράγμα). Το κυνηγημένο έκανε σαν να το χτύπησε ρεύμα και ζαλισμένο έπεσε στον πάτο.Τότε τα υπόλοιπα πέσανε πάνω του και αρχίσαν να το τσιμπάνε κυρίως στο σβέρκο μέχρι να ετοιμάσω μια γυάλα να το απομονώσω για λίγο.
Δέν ξέρω , υποθέσεις κάνω απο την στιγμή που δεν είδα το συμβάν.

Γιώργος Κ 24-10-10 18:38

Αυτο που θυμαμαι απο τα δικα μου ειναι οτι ειναι πολυ περιεργα στον χαρακτηρα! Ενα τρυπωσε στο διαχυτηρα του CO2 και βγηκε απο την αλλη ... κιμας! Ενα αλλο ενω ειχα καπακι το βρηκα σκελετωμενο στη πισω μερια του ενυδρειου στο πατωμα! Με ειχαν τρελανει! Αυτο που αναφερεις που πεσαν ολα και τσιμπουσαν το ειχα παρατηρησει στα εντλερς που ειχαν περιλαβει μια red cherry ... ενω τα cpd ηταν τελειως αδιαφορα και απο τοτε τα θεωρησα "αθωα" ... εως χαζα -ειδα και επαθα να τα "πεισω" να φανε κατι αλλο εκτος απο αρτεμια!! :smt120
Εχεις αλλα ψαρια στο ενυδρειο? Αν σε "παιρνουν" τα λιτρα θα σου ελεγα να μεγαλωσεις το κοπαδι!

Stefan0s 24-10-10 19:04

Δεν έχω άλλα ψάρια , μόνο τα ασπόνδηλα που ανέφερα προηγουμένως.
Ναι το σκέφτηκα να μεγαλώσω το κοπάδι (αν τη σκαπουλάρει το νέο θύμα , αλλιώς θα ρίξω τον θύτη στα puffer και θα χαρίσω τα άλλα 3) για να μοιράζεται η επιθετικότητα αλλα επειδή είδα το τελευταίο ξύλο το κυνήγαγε σε όλο το ενυδρείο με σκοπό να το σκοτώσει.Τέτοια αποφασιστικότητα δεν είχε ούτε ο Schwarzenegger στο Terminator.
Απο φαί τα δικά μου (αν και έχω και 2 νιάνιαρα) το τριμμένο φυλαράκι το τσακίζουν.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο.

kingrim 24-10-10 20:24

καλα ρε θα το δωσεις στο puffer :/

syphon 24-10-10 23:49

Άμα είναι να το δώσεις στο puffer το παίρνω εγώ να το βάλω με τα δικά μου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01809 seconds with 11 queries