Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   my malawi tank 265l (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86890)

MAVROGP 07-06-15 19:14

my malawi tank 265l
 
3 Συνημμένο(α)
Αφήνω τα φυτεμένα και περνάω στην απέναντι ήπειρο. Ξεμυαλίστρα Αφρική!


Πληροφορίες

Διαστάσεις:120Χ45Χ55 (Anubias)
Όγκος:265l
Κατηγορία:Malawi
Φυτά: Όχι
Ψάρια: 5 Labidochromis caeruleus ,
σε αναμονή 3 Pseudotropheus sp."Acei , 4 Iodotropheus sprengerae -rusty

Διακοσμητικά υλικά: Πέτρες ασβεστολιθικές , Αραγωνίτης & λευκή χαλαζιακή άμμος 4-5 cm.
Φόντο : Διαμπερές
Φωτισμός: Led
Διάρκεια φωτισμού:6 ώρες συνεχόμενες & 1 ώρα moon light
Φιλτράρισμα: jbl crystal profi 1500e
κυκλοφορητής: 2800l fluval cp3 wave maker
Θερμοστάτης:200w, jager
Ιχνοστοιχεία : Seachem Cichlid Lake Salt , Σόδα
Παροχή CO2: Όχι

Τροφές: 2 φορές ημερησίως εναλάξ tropical Malawi flakes - new life spectrum cichlid pellet. 1 φορά την εβδομάδα tropical spirulina super forte
νηστεία 1 μέρα την εβδομάδα.
Παράμετροι χωρίς προσθήκη ιχνοστοιχείων:
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:30% Κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες: φελιζόλ Dow υπόστρωμα
Φωτογραφίες:

Θα ακολουθήσουν βελτιώσεις οπότε κάθε σχόλιο δεκτό.
Καλώς σας βρήκα.......!

Κλεόβουλος 07-06-15 19:28

Καλώς τον στα χωρικά μας ύδατα :)
Το είπες και το 'κανες λοιπόν.
Καλό στήσιμο και καλός συνδυασμός ψαριών.
Αφού έχεις και εμπειρία στα φυτεμένα θα πρότεινα 1-2 συστάδες φυτά (βαλλισνέριες-crinum) να δίνεις και μια αίσθηση ασφάλειας στα ψάρια αφού το ενυδρείο δεν έχει πλάτη.
Αν οι παράμετροι της βρύσης σου είναι αυτές, μη βάζεις πρόσθετα.

MAVROGP 07-06-15 21:34

Κλεόβουλε ευχαριστώ για τον σχολιασμό. Οι μετρήσεις του νερού είναι από το ενυδρείο χωρίς πρόσθετα άρα είμαι καλά. Από φυτά κάτι θα βρεθεί σε βαλλισνέριες. Ίσως δώσω λίγο ακόμα όγκο και ύψος στις πέτρες μόλις παραλάβω τα acei και τα rusty.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 07-06-15 22:01

:smt023

Κωστας86 08-06-15 10:13

Έγινε όμορφο μπραβω!θα συμφωνήσω με τους παραπάνω και οπος είπες δώσε λίγο ύψος στης πέτρες...αν και δεν είμαι απ τους έμπειρους αλλα θα μου άρεσε (προσοπικι μου άποψη) εκει που έχεις το ενυδρειο και ειναι απο πισω ο μίσος τείχος να έβαζες μαυρο χαρτόνι (μισό) πιστεύω θα ειναι ποιο όμορφο και δεν θα φαίνονται τα καλοδια θερμοστατης κτλ.......

pas4 10-06-15 15:03

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου! Μου αρέσουν πολύ και οι πέτρες σου, αλλά νομίζω πως έχεις μια δυνατότητα να τις τοποθετήσεις ελαφρός σε έναν πιο τυχαίο σχηματισμό, ώστε να φαίνονται πιο φυσικές. Θα προτιμούσα κάπως να μη φαίνονται τα καλώδια, αλλά είναι λεπτομέρεια.Θα βοηθούσε όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και λίγο πρασινάδα! Εύχομαι να το χαρείς και με το καλό και τα υπόλοιπα ψαράκια!

MAVROGP 10-06-15 23:53

Σωστά τα σχόλια σας. Πρέπει να κρύψω λίγο τα καλώδια. Θα προμηθευτώ πολύμπριζο και μπαλαντέζα για τα συγκεντρώσω όλα στην αριστερή γωνία πίσω από τη μεγάλη πέτρα.

manos76 11-06-15 07:55

όμορφο! να το χαίρεσαι!

Undertaker 11-06-15 09:33

Αν βλέπω καλά από το κινητό μου τις φωτογραφίες, εκεί που φαίνονται τα καλώδια ειναι ενα κομμάτι τοίχου απο πίσω; Προκειμένου να κρύψεις καλώδια και λάστιχα, μήπως θα ηταν καλύτερα να καλύψεις το κομμάτι της πλάτης που εχει τοιχο απο πίσω με ενα μαύρο χαρτόνι; Αισθητικά καλυτερο μου φαίνεται απο το να μαζέψεις τα καλώδια σε μια γωνιά, έτσι κι αλλιώς ο τοίχος απο πίσω θα παραμείνει και θα εξακολουθούν να φαίνονται και τα λάστιχα.

MAVROGP 11-06-15 10:17

Ναι φίλοι μου. Θα προσπαθήσω να κρύψω το λευκό τοίχο με μαύρο χαρτόνι για δοκιμή.

stanisalus18 11-06-15 13:49

ομορφο το ενυδρειο σου. ενα φοντο απο πισω θα το εκανε ακομα πιο ομορφο πιστευω ;)

manos76 11-06-15 17:12

καλά και χωρίς φόντο πάντως εμένα μου αρέσει..
ποτέ δεν με χαλούσε να φαίνεται και ο εξοπλισμός στο ενυδρείο?..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries