Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Θέμα επιβίωσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16624)

bakogiannisd 11-04-07 07:30

Θέμα επιβίωσης
 
Καλημέρα
λοιπόν μία labido που έχω μπουκωμένη, εχθές παρατήρησα ότι στο στόμα της τελικά έχει μικρά. Το θέμα είναι ότι με απώχη ούτε που βγαίνει απο τις πέτρες, με την παγίδα φέρνει βόλτες αλλά να μπεί μέσα με τίποτα. τι να κάνω για να σώσω τα μικρά; είναι η πρώτη μου φορά που βλέπω μικρά απο τις αφρικάνες μου. Να δοκιμάσω με φακό;

george 13-04-07 22:26

Γιατί δεν αφήνεις την φύση να φροντίσει για όλα ;

bakogiannisd 16-04-07 09:45

φίλε μου αυτό έκανα τελικά και το αποτέλεσμα 8-10 μικρά:D (αυτά μπόρεσα να δώ) να κάνουν βόλτες στις μικρές οπές απο τις πέτρες. Λόγω των αρκετών πετρών και τρυπών ελπίζω να δώ να μεγαλώνουν κάποια

gangrel 16-04-07 11:31

Μην αγχωνεσαι σιγουρα κατι θα μεινει. Συνηθως 1 - 2 ειναι αρκετα ζορικα και επιβιώνουν.
Αυτα βεβαια ειναι και τα πιο δυνατα, οπότε θα γινουν και πολύ ζορικα ενηλικα.
Η φυση ξερει ....

Andros 19-04-07 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gangrel (Μήνυμα 168315)
Μην αγχωνεσαι σιγουρα κατι θα μεινει. Συνηθως 1 - 2 ειναι αρκετα ζορικα και επιβιώνουν.
Αυτα βεβαια ειναι και τα πιο δυνατα, οπότε θα γινουν και πολύ ζορικα ενηλικα.
Η φυση ξερει ....

Βεβαιως και ξερει τωρα που αρχισε η lampido σου ποιος την σταματα.

crazyio 19-04-07 20:22

Εγώ για να βγάλω την μπουκωμένη θηλυκιά μου ξέστησα όλο το ενυδρείο.
Ήταν και εμένα μετά απο ένα χρόνο που έχω τα ψάρια η πρώτη γέννα και δεν ήθελα να τα αφήσω όλα στην φύση, μια και η διαφορά φύση-ενυδρείο έχει ξανα συζητηθεί.
πάντος περίμενα να δώ περισσότερα μικρά στην γεννήστρα απο τα ....3 που είδα ..... και όχι... δεν έβγαλε άλλα ούτε πρόκειται να βγαλει άλλα μετά απο 1 εβδομάδα ... :(
Το κακό είναι πως με το που την ξα να έβαλα μαζί με τα άλλα (ήταν σε γεννήστρα μέσα στο ίδιο το ενυδρείο) τα άλλα την κινηγούσαν σαν τρελά.....
Το αποτέλεσμα έιναι να μείνει με την μισή ουρά (!!!!) και να καταλήξει πάλι στην γεννήστρα μέχρι να γίνει πάλι καλά και να συνελθει απο το στρές.
Δεν έχω ψάρια εγώ ....... κανίβαλους έχω !!

mmbuna 20-04-07 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bakogiannisd (Μήνυμα 168287)
φίλε μου αυτό έκανα τελικά και το αποτέλεσμα 8-10 μικρά:D (αυτά μπόρεσα να δώ) να κάνουν βόλτες στις μικρές οπές απο τις πέτρες. Λόγω των αρκετών πετρών και τρυπών ελπίζω να δώ να μεγαλώνουν κάποια

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια!

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν έχεις δει 8-10 μπορεί να έχεις και άλλα 10 που δεν τα έχεις δει. Το πόσα θα επιβιώσουν πάντα εξαρτάται από τα άλλα είδη του ενυδρείου. Αν έχει μόνο labido μπορεί να σου ζήσουν ακόμα και 100%!
Πάντως είναι από τα πλέον εύκολα ψάρια για ζευγάρωμα ειδικά όταν δεν έχεις άλλα πολύ επιθετικά είδη μαζί τους.

Τέλος όπως είπε ο σύνδρομος, τώρα που ξεκίνησε και 'γλυκάθηκε' καλά ξεμπερδέματα με τις υπόλοιπες γέννες...

Καιρός να επενδύσεις σε ένα μικρό 30-40λιτρο για μαιευτήριο μοίπως???

bakogiannisd 23-04-07 12:12

Καλημέρα
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Λοιπόν στο ενυδρείο έχω 3 labido και 2 p.zebra, βρίσκοντας τα μικρά labido ήμουνα πολύ χαρούμενος γιατί μπορεσα να πετύχω ζευγάρι, προχθές όμως που παρατηρούσα τα μικρά είδα και κάποια ριγέ προς το μπλε, προς μεγάλη μου έκπληξη είδα μικρά και απο τα zebra μου:smt038 , μέτρησα περίπου 15! Εχθές μετά απο πολύ ώρα παρακολούθησης μέτρησα 8 labido και 12 zebra και όλα είναι ζωϊρά και υγιείς! Ωσο για το ενυδρείο μαιευτήριο έχω ένα 20λιτρο στημένο, άντε τώρα να τις πιάσεις:grin: :smt117 :smt117


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries