Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα με STC-1000 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101920)

GN_AZ 27-12-18 00:17

Πρόβλημα με STC-1000
 
πριν λίγο διαπίστωσα ότι αναβοσβήνουν όλες οι ενδείξεις στην οθόνη του STC κ δεν ελέγχει τίποτα πλέον.
έβγαλα τα καλώδια κ τα ξαναέβαλα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

τι μπορεί να φταίει ?
έχει καμιά εσωτερική μπαταρία που να θέλει άλλαγμα ???

γιατί όλα τα προβλήματα εμφανίζονται τις πιο περίεργες στιγμές, μερικές ώρες πριν φύγεις από το σπίτι για διακοπές ?????? :smt120:smt120:smt120

sarpijk 27-12-18 00:27

Γιωργο χρονια πολλα? Μηπως βραχυκυκλωνει καπου? Μηπως τα καλωδια κανουν καπου επαφη μεταξυ τους?

GN_AZ 27-12-18 00:42

Χρόνια πολλά Στέφανε !!!

έβγαλα όλα τα καλώδια κ τα ξανασύνδεσα.
δοκίμασα κ με τον αισθητήρα εκτός ενυδρείου.
απλά αναβοσβήνουν τα πάντα στην οθόνη κ τα κουμπιά δεν ελέγχουν τπτ.

tsala 27-12-18 08:14

μηπως τα εφτυσε ο αισθητηρας?
αν εχεις κανεναν ή καποιον κοντα που εχει stc , δοκιμασε να τον αλλαξεις

GN_AZ 27-12-18 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1049574)
μηπως τα εφτυσε ο αισθητηρας?
αν εχεις κανεναν ή καποιον κοντα που εχει stc , δοκιμασε να τον αλλαξεις

3 αισθητήρες άλλαξα κ δεν διορθώθηκε η κατάσταση.
αναβοσβήνουν όλες οι ενδείξεις κ δεν λειτουργούν τα κουμπιά.
-------------------------
άλλαξα όλα τα καλώδια χωρίς αποτέλεσμα.
απλά αναβοσβήνουν όλες οι ενδείξεις κ δεν δουλεύουν τα κουμπιά.
δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο οπότε σύνδεσα τον eliwell από το γαριδάδικο κ ελπίζω να μη βρω σούπα τις γαρίδες όταν γυρίσω.

Καλή χρονιά σε όλους

Bill-Samos 27-12-18 21:15

Οταν γυρισεις με το καλο στειλε ενα μην να σου πω να τον φτιαξεις..Καλες διακοπες!

sarpijk 27-12-18 21:29

Γιωργο οι γαριδες που εχεις δε χρειαζονται θερμοστατη.

Κλεόβουλος 27-12-18 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 1049600)
Οταν γυρισεις με το καλο στειλε ενα μην να σου πω να τον φτιαξεις..Καλες διακοπες!

Βασίλη γράψε εδώ φίλε τον τρόπο να μαθαίνουμε κι οι υπόλοιποι ;)

GN_AZ 27-12-18 22:09

Έκανα κ μερικές ακόμη δοκιμές πριν φύγω κ διαπίστωσα ότι είχε πρόβλημα κ ο θερμοστάτης οπότε πήρα κομπλέ το σετ από το γαριδάδικο.
Φαντάζομαι ότι θα αντέξουν οι γαρίδες μέχρι τους 16 που πέφτει η θερμοκρασία.

Bill πες την λύση μπας κ σωθεί κ κανας άλλος.

Bill-Samos 29-12-18 23:52

Ειναι συνηθισμενη βλαβη..αναβοσβηνουν οι ενδειξεις και τα πληκτρα δεν ελεγχουν τιποτα.Μου εχει τυχει δυο φορες,την πρωτη δεν εδωσα σημασια,το θεωρησα τυχαιο ειχα και εναν spare..τη δευτερη ειχα βαλει και αγγελια μηπως βρω καποιον συντομα και επειδη δεν εβρισκα εκανα μια αναζητηση για βλαβες στο διαδικτυο και διαπιστωσα οτι ειναι αρκετα κοινη.Προκυπτει δε απο ασταθειες της τασης και συχνα μετα απο διακοπη ρευματος(και οι δικοι μου χαλασαν μονο στο ενυδρειο που δεν ειχε σταθεροποιητη ενω στα αλλα δεν ειχαν προβλημα). Διαβασα λοιπον καπου οτι εχει μεσα τρεις πυκνωτες (τα γνωστα ''βαρελακια'') απ τους οποιους καιγεται συνηθως ο πρωτος ή ο δευτερος
(ο πρωτος ειναι αυτος που ειναι πιο κοντα στα πλαινα του σασι,ο δευτερος πανω αν θυμαμαι καλα και ο τριτος δεξια προς τη μεση της πλακετας).Του ανοιξα και τους δυο και ειχε καει ο πρωτος(δε φαινεται κατι ,με το πολυμετρο καταλαβα).Πηρα δυο ιδιους απο ηλεκτρολογειο,μερικα σεντς ειχαν.. ,ξεκολλησα τους παλιους και τους αντικατεστησα.Bασικα ζητησα απ τον ηλεκτρονικο που τους πηρα να το κανει αλλα μαλλον βαριοτανε και μου ειπα κανε το μονος σου να μαθαινεις :) Αλλος θα το εκανε δυο λεπτα υποθεση ειναι γι αυτον..Ολα οκ..

panioul 30-12-18 01:05

Σε ευχαριστούμε πολύ Βασίλη!

isidor 30-12-18 19:46

Έχω κρατήσει έναν που έπαθε την ίδια ζημιά.
Θα κάνω αυτό που είπες Βασίλη να δω αν δουλέψει.

nicpapa 30-12-18 20:37

Ποσο χρονών ειναι ο stc απο περιέργεια και μόνο....

Δεν μου εχει τύχει πότε σε κανένα,και έχω 5-6 stc ηλικιας ο μεγαλυτερος 5-6 χρονών ισως και παραπάνω.

Tanganyiκας 30-12-18 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 1049687)
Ποσο χρονών ειναι ο stc απο περιέργεια και μόνο....

Δεν μου εχει τύχει πότε σε κανένα,και έχω 5-6 stc ηλικιας ο μεγαλυτερος 5-6 χρονών ισως και παραπάνω.

Ούτε σε μένα έχει τύχει (ξου ξου ξου), και ο "μεγαλύτερος" είναι 7-7,5 χρόνων!

Κλεόβουλος 30-12-18 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 1049668)
Ειναι συνηθισμενη βλαβη..αναβοσβηνουν οι ενδειξεις και τα πληκτρα δεν ελεγχουν τιποτα.Μου εχει τυχει δυο φορες,την πρωτη δεν εδωσα σημασια,το θεωρησα τυχαιο ειχα και εναν spare..τη δευτερη ειχα βαλει και αγγελια μηπως βρω καποιον συντομα και επειδη δεν εβρισκα εκανα μια αναζητηση για βλαβες στο διαδικτυο και διαπιστωσα οτι ειναι αρκετα κοινη.Προκυπτει δε απο ασταθειες της τασης και συχνα μετα απο διακοπη ρευματος(και οι δικοι μου χαλασαν μονο στο ενυδρειο που δεν ειχε σταθεροποιητη ενω στα αλλα δεν ειχαν προβλημα). Διαβασα λοιπον καπου οτι εχει μεσα τρεις πυκνωτες (τα γνωστα ''βαρελακια'') απ τους οποιους καιγεται συνηθως ο πρωτος ή ο δευτερος
(ο πρωτος ειναι αυτος που ειναι πιο κοντα στα πλαινα του σασι,ο δευτερος πανω αν θυμαμαι καλα και ο τριτος δεξια προς τη μεση της πλακετας).Του ανοιξα και τους δυο και ειχε καει ο πρωτος(δε φαινεται κατι ,με το πολυμετρο καταλαβα).Πηρα δυο ιδιους απο ηλεκτρολογειο,μερικα σεντς ειχαν.. ,ξεκολλησα τους παλιους και τους αντικατεστησα.Bασικα ζητησα απ τον ηλεκτρονικο που τους πηρα να το κανει αλλα μαλλον βαριοτανε και μου ειπα κανε το μονος σου να μαθαινεις :) Αλλος θα το εκανε δυο λεπτα υποθεση ειναι γι αυτον..Ολα οκ..

Ευχαριστούμε Βασίλη!

costachri 01-01-19 13:40

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και προκειμένου να είμαι σίγουρος λέω να ανεβάσω και μια φωτό.
Στον δικό μου controller βλέπω τέσσερις πυκνωτές.
Οι τρείς παρόμοιο μέγεθος και ένας πιο μικρός.

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα υπάρχει στους νούμερο 1 και 3; και εσύ Βασίλη χρειάστηκε να αλλάξεις τον νούμερο 1;

Πριν αρχίσω τα ξεκολλήματα αν μπορείς επιβεβαίωσε μας τα πιο πάνω.

Ευχαριστώ.

Bill-Samos 01-01-19 23:45

Καλησπερα και καλη χρονια.Ναι τον Νο1 αλλαξα (οι τρεις που εγραψα ειναι οι 1-3-4 οπως τους αριθμησες)αλλα φανταζομαι οτι θα μπορουσε να ειναι και καποιος αλλος.Θελει λιγο ψαξιμο πριν ξεκολλησεις δοκιμασε με το πολυμετρο ,εγω που δεν ειμαι και πολυ σχετικος καταλαβα ποιος ηταν καμμενος ειχε διαφορετικες ενδειξεις απ τους αλλους αλλα δε θυμαμαι ακριβως τι εδειχνε γιατι παει καιρος.
Τελικα ειχαν δικιο αυτοι που εγραφαν οτι ειναι κοινη βλαβη..

Billtsou 15-02-19 11:34

ιδιο προβλημα με stc-1000
 
καλημερα και εγω εχω παθει ακριβως το ιδιο πραγκα σε ζημια...αναβοσβηνει και τον κλεισει...το εκανε μια φορα πριν καιρο....τον εκλεισα και σκεφτηκα θα παραγγειλω καινουργιο...καποιο πρωινο λοιπον τον ανοιξα και δουλεψε παλι για λιγο καιρο ομως....πριν κανα μηνα δυστυχως το ξαναεκανε....εχω ηδη παραγγειλει νεο stc-1000,αλλα τωρα με αυτη την αναρτηση σας θα το δοκιμασω..δεν εχω να χασω κατι...και αν φτιαχτει θα το εχω καβαντζα...απαλ δεν εξερω πως να κανω μετρηση στο εξαρτημα αυτο που λετε..μηπως μπορει καποιος και εκει να βοηθησει??εχω πολυμετρο.....

costachri 15-02-19 19:25

Εγώ πάντως που έκανα αλλαγή στον 1ο πυκνωτή δεν δούλεψε.
Και με τις ενδείξεις με το πολύμετρο μάλλον δεν έβγαλα.
Αν υπάρχει καμία συμβουλή, είναι ευπρόσδεκτη.

Τώρα κοιτάζω να δω από που μπορώ να παραγγείλω ώστε να έχει τον πλαστικό αισθητήρα. (και για αυτό επίσης ευπρόσδεκτη κάθε συμβουλή).

isidor 15-02-19 20:04

Καλησπερα.
https://www.ebay.co.uk/itm/Elitech-S...-/272709003698
Έχω αγοράσει πολλούς από αυτόν.
Έχει πλαστικό αισθητήρα και έρχεται σε μια βδομάδα το πολύ.

stanisalus18 15-02-19 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1051503)
Καλησπερα.
https://www.ebay.co.uk/itm/Elitech-S...-/272709003698
Έχω αγοράσει πολλούς από αυτόν.
Έχει πλαστικό αισθητήρα και έρχεται σε μια βδομάδα το πολύ.

+1 ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02008 seconds with 11 queries