Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   kuhli?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36967)

dimitris vas 16-01-10 18:50

kuhli??
 
Παιδια να βαλω kuhli στο ενυδρειο με τα τιγρακια μου η θα γινουν τροφη?κρυψωνες παντως υπαρχουν αρκετες στο ενυδρειο..

platy 16-01-10 18:55

γεια σου φιλε...καταρχας εχω να σου πω πως για να διατηρησεις αυτα τα φανταστικα μικροψαρα θα πρεπει να εχεις αμμο στο ενυδρειο σου καθως τους αρεσει να κρυβονται και να σκαβουν..(η ελλειψη λεπιων μπορει να δημιουργησει εκδορες)απο οσο διαβασα σε ξενα φορουμ εαν εχεις καλες κρυψωνες (ξυλα πετρες κλπ) δεν θα εχεις προβλημα ...σημαντικο ρολο παιζει και ο αριθμος των barbs ..ποσα εχεις>?

ErnieBall 16-01-10 19:11

βασικα οταν θα κινουνται τα barbs τη μερα δηλαδη, αυτος θα ναι χωμενος..συνηθως τη μερα βγαινει οταν πεφτει φαι μονο
ΑΛλα και παλι δε νομιζω να ασχοληθουν μαζι του.τι να τσιμπησουν..
Κανονικα πρεπει να μπαινουν 3+ σε καθε ενυδρειο απο εκει και περα δες τα λιτρα σου αν σε επαρκουν

dimitris vas 17-01-10 10:49

Εχω 9 barbs σε 60 λιτρα.Δεν μπορω να μειωσω τον πληθυσμο τους γιατι οποτε το δοκιμασα εγιναν επιθετικα μεταξυ τους,σκεφτομαι μονο να τα κανω 8 αν πιστευετε οτι ειναι πολλα...
platy στο ενυδρειο εχω χαλαζιακη αμμο,πετρες,ριζα κ φυτα οποτε λες να το δοκιμασω?

sp67 17-01-10 14:30

Επειδή είχα ένα kuhli στο παρελθόν, θα σου πω ότι
δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Είναι πολύ ντροπαλό
ψαράκι και κινήται κυρίως όταν τα φώτα είναι σβηστά.
Αυτά από προσωπική εμπειρία.

dimitris vas 17-01-10 14:43

ok thanks θα παρω αυριο κ θα σας πω πως παει!
-------------------------
α και μια που ειχες τι τρωει?θα τρωει απ τα υπολειμματα των τροφων η απο τιποτα ταμπλετες βυθου?

platy 17-01-10 15:59

καλο ειναι ολα τα βυθοψαρα να τα ταιζεις με ταμπλετες ...γιατι αν περιμενουμε να ζησουν απο αυτα που βρισκουν θα λημοκτονησουν....περιμενουμε νεα

dimitris vas 18-01-10 00:00

Ταιζω με ταμπλετες απλα προς το παρον εχω ενα θεμα..εχω εναν platydoras costatus ο οποιος μολις ριχνω την ταμπλετα τη στουμπωνει στο στομα του και δεν μπορει να φαει κανενας αλλος!!:)
Μαλλον θα πρεπει να παρω μεγαλυτερες!


Γιώργος Κ 18-01-10 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 406316)
Ταιζω με ταμπλετες απλα προς το παρον εχω ενα θεμα..εχω εναν platydoras costatus ο οποιος μολις ριχνω την ταμπλετα τη στουμπωνει στο στομα του και δεν μπορει να φαει κανενας αλλος!!:)
Μαλλον θα πρεπει να παρω μεγαλυτερες!


που το εχεις τον platydoras costatus ??
τι αλλο ψαρι εχεις στο 60λιτρο? :rolleyes:

dimitris vas 18-01-10 01:09

Εχω τα τιγρακια που γραφω κ πιο πανω ενα E.frenatus(albino) τον costatus κ 2 cory.
αν εννοεις οτι ειναι λιγα για τον costatus,δεν ηξερα ποσο μεγαλωνει, οταν τον πηρα κ εχω σκοπο να τον δωσω οταν μεγαλωσει.
-------------------------
α κ ενα μαυρο σαλιγκαρι...ειναι πολλα?κατσε να κανω μια μινι παρουσιαση γιωργο κ σχολιαζεις εκει

Γιώργος Κ 18-01-10 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 406329)
Εχω τα τιγρακια που γραφω κ πιο πανω ενα E.frenatus(albino) τον costatus κ 2 cory.
αν εννοεις οτι ειναι λιγα για τον costatus,δεν ηξερα ποσο μεγαλωνει, οταν τον πηρα κ εχω σκοπο να τον δωσω οταν μεγαλωσει.

Δεν θελω να καταντησω γραφικος αλλα ηδη εχεις ξεπερασει κατα πολυ τον αριθμο των ψαριων που θα επρεπε να εχεις! Εχεις και ασυμβατα ψαρια .. δεν θα επρεπε να σκεφτεσε τι να βαλεις αλλα τι να βγαλεις ...
Διαβασε εδω http://www.malawicichlidhomepage.com..._costatus.html προσεχε τον μπορει να επιτεθει στο χερι σου και απο οτι λεει ποναει πολυ!!

dimitris vas 18-01-10 01:37

Εκτος απ αυτον ποιο αλλο δεν ειναι συμβατο?

ErnieBall 18-01-10 13:24

Βασικα τα 9 τιγρακια ειναι πολλα δυστυχως και θελουν χωρο γιατι ειναι πολυ κινητικα.
Το frenatus ταιριαζει με τα τιγρακια αλλα γινεται 14cm περιπου οποτε..δε κανει ουτε αυτο για τα 50 λιτρα
O costatus γινεται κι αυτος γυρω στα 14cm

τα cory θελουν μαλακο και οξινο νερο,αμμο για υποστρωμα,χαμηλα νιτρικα,και να ναι κοπαδακι.

αυτα απο εμενα καλη συνεχεια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries