Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   τελικο υψος φυτων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24921)

jimfytakis 11-05-08 22:16

τελικο υψος φυτων
 
Τελεφταια η διατηρηση ενος φυτεμενου ενυδρειου μου φαινεται ολο και πιο μπελας...Αναφερομαι στο ενυδρειο του καρφουρ που εχει υψος μολις 40εκ...Μοναδικη λυση προφανως αποτελει ενα ψηλοτερο ενυδρειο.Διαβαζα στο σαητ της τροπικα οτι πχ η stellata εχει υψος 15-25 εκ και η proserpinaca palustris 10-40 εκ.
Αν αυτα τα φυτα βρισκονταν σε ενα ενυδρειο με καθαρο υψος 60 εκ θα φταναν το τελικο υψος τους και μετα θα πεταγαν "κλαδια" η θα ψηλωναν κι αλλο?

PascM 11-05-08 22:18

Συνήθως μετά από ένα ύψος-μήκος αρχίζουν και γέρνουν.

Πάνος 11-05-08 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 261093)
Συνήθως μετά από ένα ύψος-μήκος αρχίζουν και γέρνουν.

μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα μανο??...γιατι κι εγω με τα 40 εκ υψος του καρφουρ ειμαι...

PascM 11-05-08 22:27

Όταν το ύψος του φυτού είναι π.χ. μέχρι 15-20 cm και το αφήσουμε να εξελιχθεί ή θα σταματήσει να ψηλώνει και θα αρχίσει να βγάζει δίπλα άλλα κλαδιά ή θα αρχίσει να γέρνει και να απλωνετε στην επιφάνεια του νερού.
Στην φύση π.χ. μια caboba δεν φτάνει τα 40 cm αλλά τα ξεπερνάει, μετά αρχίζει και γέρνει στο τέλος "σπάει" κόβετε μόνη της και "πιάνει" σε άλλο σημείο.

jimfytakis 11-05-08 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 261104)
Όταν το ύψος του φυτού είναι π.χ. μέχρι 15-20 cm και το αφήσουμε να εξελιχθεί θα σταματήσει να ψηλώνει και θα αρχίσει να βγάζει δίπλα άλλα κλαδιά

Αυτο μπορουμε καπως να το εξαναγκασουμε?πχ με πολυ καλο φωτισμο ωστε το φυτο να μην αναγκαστει να ανεβει πιο ψηλα για εξτρα φως,αλλα να πεταξει πλαι...

Πάνος 11-05-08 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 261106)
Αυτο μπορουμε καπως να το εξαναγκασουμε?πχ με πολυ καλο φωτισμο ωστε το φυτο να μην αναγκαστει να ανεβει πιο ψηλα για εξτρα φως,αλλα να πεταξει πλαι...

σε πολλα φυτα με κορφολογημα...

jimfytakis 11-05-08 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 261108)
κορφολογημα...

:confused:τι ειναι αυτο?

Πάνος 11-05-08 22:37

με κλαδεμα στην κορυφη...δηλαδη κοψιμο της κορυφης.....εγω το εφαρμοζω ιδιαιτερα στις λουνβιγιες μου και στις πολυσπερμα.....κοβω κορφη και βγαζουν απο τα πλαγια 4-5 κλαδια οποτε δινουν σε ογκο και οχι σε υψος....

gaia 12-05-08 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 261112)
με κλαδεμα στην κορυφη...δηλαδη κοψιμο της κορυφης.....εγω το εφαρμοζω ιδιαιτερα στις λουνβιγιες μου και στις πολυσπερμα.....κοβω κορφη και βγαζουν απο τα πλαγια 4-5 κλαδια οποτε δινουν σε ογκο και οχι σε υψος....

Σωστό αλλά όχι για συνέχεια. Θα πρέπει ανά διαστήματα να φρεσκάρουμε τα φυτά κόβοντας και μεταφυτεύοντας τις κορυφές και συνήθως πετώντας το κάτω μέρος που θα έχει πολλές ρίζες και ταλαιπωρημένα φύλλα.

Το τελικό ύψος των φυτών μας ενδιαφέρει (πέρα από τις ανάγκες του aquascape) όταν όταν το ενυδρείο μας είναι σχετκά μικρό και μακάρι οι διαστάσεις του να είναι τέτοιες που να επιτρέπουν πλήρη ανάπτυξη.
Σε ορισμένα φυτα ξηράς ξέρω ότι γίνονται καλλιέργιες σε καλλωπιστικά , πετυχαίνοντας πολύ compact ανάπτυξη και αν θυμάμαι καλά πέρα από τον ειδικό φωτισμό χορηγούνται και ορμόνες. Στα ενυδρεία όμως ψαλίδι .

xontros 12-05-08 16:48

Δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή.. Κάπου όμως είχα διαβάσει για το κόκκινο και το μπλε στο φάσμα φωτός, ότι το ένα ενισχύει την ανάπτυξη σε ύψος και το άλλο οδηγεί σε μικρότερα μεσογονάτια διαστήματα και δίνει περισσότερο όγκο.. Δε θυμάμαι τι και πώς.. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Apostolis 12-05-08 17:36

με λίγο πιο "δυνατό" φωτισμό από το κανονικό, τα φυτά τείνουν να μεγαλώνουν περισσότερο σε όγκο και λιγότερο σε ύψος (τα περισσότερα!). Σ'αυτό βέβαια παίζει ρόλο και το είδος του φυτού και ο τρόπος που το κλαδεύουμε. Γενικά πάντως να έχουμε στο μυαλό μας οτι τα περισσότερα φυτά "ενυδρείων" δεν είναι 100% υδρόβια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01564 seconds with 11 queries