Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γεύμα ψαριών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18857)

hotgates 04-08-07 12:28

Γεύμα ψαριών
 
Καλησπέρα παιδιά μήπος ξέρετε αν επιτρέπετε να ταίσω μια φορα στις δυο εβδομάδες τα ψάρια μου κάτι διαφορετικό αποτην τροφή τους όπως ψωμί?

chris129 04-08-07 12:40

η ταπεινη μου γνωμη ειναι μια και θελεις να αλλαξεις μια δυο φορες την εβδομαδα την διατροφη των ψαριων να το κανεις με κατι που πρεπει να τρωνε τα ψαρια και οχι με ψωμι.... σκεψου να αλλαζες τη δικη σου διατροφη τι θα ετρωγες σανο...... φυσικα και οχι αρα τι πρεπει να κανεις;;;;;;;;υπαρχουν διαφορες τροφες στο εμποριο που ειναι αλλες με βιταμινες αλλες με πρωτεεινες αλλες εχουν πρασιναδα ψαξε και θα βρεις κατι

george 04-08-07 12:42

Ψωμί απαγορεύεται γιατί περιέχει διογκωτικά.

Διάφορα λαχανικά όπως αποφλοιωμένο αρακά,μαρουλάκι,καροτάκι...φρουτάκια ...μηλαράκι,ροδακινάκι...κάνε δοκιμές.
Τα λαχανικά πριν τα δώσεις να τα ζεματίσεις.
Αυτά μόνο σαν συμπλήρωμα διατροφής και όχι κάθε μέρα.
Επίσης bloodworms λίγο....μια φορά την εβδομάδα.

Blanch 04-08-07 12:44

Μιλάμε για χρυσόψαρα και όχι για όλα τα είδη ψαριών.

SOCRATIS 04-08-07 12:46

Ψωμί όχι,αλλά λαχανικά, όπως μαρούλι,λάχανο,παντζάρι,κουνουπίδι κ.α.,ναι. Ελάχιστα βρασμένα ή καλύτερα ζεματισμένα για να μην χάσουν τις θρεπτικές τους ιδιότητες.

hotgates 04-08-07 13:04

Ναι μιλάμε μόνο για χρυσόψαρα.

lucy 06-08-07 08:58

Εγώ παλιά έκανα το λάθος να τους ρίχνω ψιχουλάκια ψωμιού (ελάχιστα) και το νερό αμέσως θόλωνε και ήθελε αλλαγή.

giagligian 25-08-07 21:00

Παιδιά όταν λέτε καρότο αρακά μαρούλι κλπ κλπ, απλώς τα ζεματίζουμε και τα ρίχνουμε μέσα για κατσπάραξη, ή πρέπει να τα τεμαχίσουμε να είναι σχετικά μικρές μπουκιές για πιο εύκολη τροφή? Ή μήπως πρέπει να γίνουν πολτός τελείως?? Μπορείτε να γίνεται λίγο πιο συγκεκριμένοι?:rolleyes:

nickall13 25-08-07 21:28

Το αγγουράκι το κόβεις στη μέση, το βυθίζεις και παρακολουθείς το πάρτυ. Το μαρούλι καλό είναι να το στερεοποιήσεις με κάτι για να μπορούνε να κόβουνε.Τα φρούτα όπως το αγγούρι. Τον αρακά τον ξεφλουδίζεις. Α, και κολοκυθάκι όπως το αγγούρι.Αυτά έχω δοκιμάσει, αυτά ξέρω;)

giagligian 25-08-07 22:04

Θεεεεεεεεεεεεεεεεεενξ πάω να δοκιμάσω να κάνω ένα μικρό πάρτυ :p

Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα :grin:

nickall13 25-08-07 22:09

Α, ξέχασα να σου πω πως το αγγούρι θα τους καθαρίσει το εντεράκι τους...οπότε ετοιμάσου κι εσυ για καθάρισμα:D

giagligian 26-08-07 21:52

Ρε παιδιά δοκίμασα με αγγούρι και ροδάκινο όπως μου προτείνατε,αλλά ΟΛΑ τα ψάρια τα περιφρόνησαν τελείως, εκτός από ένα που είχε πιάσει το αγγούρι και του άλλαζε τα φώτα μόνο του. Περίμενα λίγο μήπως ζηλέψουν-παρασυρθούν και τα άλλα και αρχίσουν και αυτά την επίθεση,αλλά μάταια, οπότε μετά από λίγα λεπτά το έβγαλα πάλι απ'το ενυδρέιο. Καμμιά άποψη?? :confused: :confused:

Blanch 28-08-07 13:15

Δεν τα έχουν συνηθίσει σαν τροφή, γι αυτό και τα περιφρονούν. Δε συμβαίνει με όλα τα χρυσόψαρα, που συνήθως δέχονται φρούτα και λαχανικά ως τροφή. Μπορείς να ξαναδοκιμάσεις και αν δεν ενδιαφερθούν, μην ξαναδώσεις. Δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα εφόσον υπάρχουν τροφές τυποποιημένες που καλύπτουν τις ανάγκες των χρυσόψαρων.

Candy 28-08-07 21:35

Να σας ρωτήσω κάτι. Τα ζωοτόκα τρώνε λαχανικά; Τα δικά μου κανα-δυο φορές που δοκίμασα καρότο, αρακά και αγγούρι ούτε που τα άγγιξαν. Επίσης όταν τους μουλιάζω λίγα flakes με TetraVital, 1 φορά την βδομάδα, ούτε αυτό δεν τρώνε ενώ κάνουν σαν τρελά για τα ίδια Flakes χωρις τις βιταμίνες. Γενικώς τα ζωοτόκα είναι έτσι η τα δικά μου είναι ιδιότροπα; Πρέπει να δοκιμάσω κάποιες άλλες βιταμίνες σαν συμπλήρωμα διατροφής αφού δεν τρώνε λαχανικά;

george 28-08-07 21:37

Δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα εφόσον υπάρχουν τροφές τυποποιημένες που καλύπτουν τις ανάγκες τους.

Tolis 28-08-07 22:55

Τα mollies μονο, τρωνε κυριως φυτικη τροφη (αλγες). Τα αλλα οχι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries