Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   ειναι καποια ασθένεια; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88803)

johnpecn` 14-11-15 15:39

ειναι καποια ασθένεια;
 
1 Συνημμένο(α)
Σημερα παρατηρησα αυτο το σημαδακι σε ενα neon tetra για ick δεν νομίζω, μιας και ειναι μονο ένα ,αναγνωρίζει καποιος τι ειναι;
Το ψαρι δειχνει μια χαρα ισως ελαχιστα πιο γρηγορη αναπνοη.

johnpecn` 14-11-15 15:41

1 Συνημμένο(α)
Αλλη μία

125 λιτρα φυτεμενο
θερμοκρασια 24
Ph 6,7
Gh 7
Kh 4
Νo3 15
Το ψαρι εχει περιπου 10 μερες μέσα ειναι ολα μικρα σε ηλικια,
9 νεον τετρα
10 εμπερ τετρα
7 glowlight τετρα
Γαριδες red cherry

kgf12345 14-11-15 15:43

φαινεται σαν ick αλλα δεν βοηθαει η φωτο.
φαινεται και μεγαλο το σημαδι οποτε ισως να μην ειναι.
το ψαρι θα το εβγαζα αμεσα απτο ενυδρειο παντως,σε καραντινα.
ποσο καιρο ταχεις τα ψαρια;
συμπληρωσε και τη φορμα απτις ασθενειες.

johnpecn` 14-11-15 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 906660)
φαινεται σαν ick αλλα δεν βοηθαει η φωτο.
φαινεται και μεγαλο το σημαδι οποτε ισως να μην ειναι.
το ψαρι θα το εβγαζα αμεσα απτο ενυδρειο παντως,σε καραντινα.
ποσο καιρο ταχεις τα ψαρια;
συμπληρωσε και τη φορμα απτις ασθενειες.

Ειμαι απο κινητό γι αυτο τα έγραψα λιγο πρόχειρα ,για δες και μια άλλη φωτό που έβαλα μηπως σου λεει κάτι; Καλύτερη φωτο δεν μπόρεσα ειναι ενα σημαδακι μονο στο κεφάλι μηπως ειναι καποιο χτύπημα;

moradin 14-11-15 16:01

Αν και δεν βοηθάνε οι φωτογραφίες, εμένα πιο πολύ για μύκητας μου κάνει Γιάννη.
Ίσως να ήταν χτύπημα και να μολύνθηκε.
Αν μπορείς να το πιάσεις και να το βάλεις καραντίνα, και να άρχιζες μια θεραπεία με melafix ας πούμε που είναι ήπιο...

johnpecn` 14-11-15 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 906662)
Αν και δεν βοηθάνε οι φωτογραφίες, εμένα πιο πολύ για μύκητας μου κάνει Γιάννη.
Ίσως να ήταν χτύπημα και να μολύνθηκε.
Αν μπορείς να το πιάσεις και να το βάλεις καραντίνα, και να άρχιζες μια θεραπεία με melafix ας πούμε που είναι ήπιο...

Λιγο δύσκολο να το βγάλω γιατί το ενυδρειο καραντίνα (που δεν χρησιμοποιήθηκε ποτε:D ) ειναι αυτο που θα παει Ελευσίνα στο χρυσοψαρο, και το εχω γεμίσει ξυλα άμμο ελαφροπετρα και ειναι στο πορτ μπαγκαζ.
Αλλα περιμένω ενα 50λιτρο, μαλλον τη Δευτέρα οποτε θα το αφήσω μεσα να δω και πως παει,αν δω βεβαια σημάδι και ς αλλο ψαρι θα τα βγάλω.
Μελαφιξ δεν μπορω να βαλω στο ενυδρείο το κυρίως; Θα εχω καποιο προβλημα;
Αν ειναι ick δεν ειναι σωστό να κανω θεραπεία σε ολο το ενυδρειο με αύξηση της θερμοκρασίας; Υπαρχει κατι αλλο ποιο φυσικό για μόλυνση ας πουμε κανέλα; Δν εχω ιδέα απο θεραπείες :confused:

johnreta 14-11-15 16:20

για προληψη μυκητιασεων και για δυναμη ανοσοποιητικου 2-3 σκελιδες σκορδο με την βλακεια που τις λιωνει μεσα στο ενυδρειο εγω μονο αυτο ξερω το κανω αλλα οχι για προληψη αλλα επειδη κανουν σαν τρελα :P

δε ξερω αν ομως βοηθαει και στην καταπολεμηση ειμαι αχρηστος απο ασθένειες!!

αμα σκεφτεσαι το καινουριο για καραντινα απο τωρα καταστραφηκαμε Γιαννη :P :rolleyes:

ευχομαι να πανε ολα καλα παντως!

moradin 14-11-15 16:20

Ικ θα είχε και άλλες κουκιδες και συμπτώματα... Πόσο καιρό το έχεις παρατηρήσει;

Μπορείς και σε όλο το ενυδρείο, αλλά πρώτον είναι ασυμφορο λόγω ποσότητας και δεύτερον αν είναι μόνο ένα το ψάρι που έχει πρόβλημα δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείς ολόκληρο το ενυδρείο.
Εγώ θα το άφηνα μέχρι την Δευτέρα τότε και μετά καραντίνα (ξαναλέω αν μπορείς να το πιάσεις!)

johnpecn` 14-11-15 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 906664)
για προληψη μυκητιασεων και για δυναμη ανοσοποιητικου 2-3 σκελιδες σκορδο με την βλακεια που τις λιωνει μεσα στο ενυδρειο εγω μονο αυτο ξερω το κανω αλλα οχι για προληψη αλλα επειδη κανουν σαν τρελα :P

δε ξερω αν ομως βοηθαει και στην καταπολεμηση ειμαι αχρηστος απο ασθένειες!!

αμα σκεφτεσαι το καινουριο για καραντινα απο τωρα καταστραφηκαμε Γιαννη :P :rolleyes:

ευχομαι να πανε ολα καλα παντως!

ρε συ αυτο με το σκόρδο πολυ μου ακούγετε θα μυρίζει ολο το σαλόνι εχω και γυναίκα :smt084 :smt061:smt082:smt082
Το μικρο ενυδρειο δεν το σκεφτομαι για καραντίνα θα γινει είπαμε μονο Ακουασκεηπ χωρις ζωντανά,αλλα αμα ειναι για λίγες μερες τι να κανω το αλλο δεν το ξανακουβαλαω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 906665)
Ικ θα είχε και άλλες κουκιδες και συμπτώματα... Πόσο καιρό το έχεις παρατηρήσει;

Μπορείς και σε όλο το ενυδρείο, αλλά πρώτον είναι ασυμφορο λόγω ποσότητας και δεύτερον αν είναι μόνο ένα το ψάρι που έχει πρόβλημα δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείς ολόκληρο το ενυδρείο.
Εγώ θα το άφηνα μέχρι την Δευτέρα τότε και μετά καραντίνα (ξαναλέω αν μπορείς να το πιάσεις!)

Σημερα το πρωι το ειδα,ενα σημάδι άσπρο στην αρχή μου φάνηκε στρογγυλό εσωτερικό αλλα τωρα που το προσέχω ειναι σαν βαμβάκι οχι φουγκους αλλα σαν βαμβάκι μια κουκκίδα. Διαβασα λιγο για την κανέλα κευλανης οποτε αν ειναι μόλυνση Δευτέρα θα βαλω 2-3 ξυλάκια,αν ειναι ick η το δω και ς αλλο ψαρι θα κανω θεραπεία σε καραντίνα.
2 προβληματισμούς σχετικά ομως με την καραντίνα
1) το ενυδρειο εχει ph 6,6-6,7 με co2 η καραντίνα ομως;:rolleyes:
2)αν κανω θεραπεια σε καραντίνα για ικ αλλα το μικρόβιο υπαρχει στο ενυδρειο;δεν ειναι καλυτερα να γινει θεραπεια στο κυρίως;
Μαλλον θα το αφήσω ετσι 1-2μερες να δω τι θα γινει να προσπαθήσω και για καλύτερη φωτο και βλέπουμε.

delta66 15-11-15 02:51

μοιαζει η περιπτωση?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67348
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59149

johnpecn` 15-11-15 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 906724)

Δεν μου μοιάζει με σκουλίκι σε καμια περιπτωση,και για φουγκους που είπα επειδή κάθισα και ειδα φωτο με φουγκους παλι δεν μοιαζει, ειναι ενα άσπρο μπιμπικι μικρο πανω στο κεφάλι οχι μεσα,περιμένω να ανοίξουν τα φώτα κατα τις 12:20 να το δω καλυτερα,ιςως καταφέρω και καλύτερη φωτό.

johnpecn` 15-11-15 12:25

1 Συνημμένο(α)
Δεν μπορεσα να παρω καλυτερη δεν καθεται σε ενα σημειο :D
Το ψαρι ειναι ενα απλα εβαλα μια λειτουργια στην καμερα actionλεγεται και κανει κατι σαν μονταζ.

delta66 15-11-15 16:15

Δεν θελω να παρω την ευθυνη, αλλα απλα αναφερω οτι αν ειναι fungus στο κεφαλι, εγω γιατρεψα εναν με αλατι (αν και δεν ενδεικνυται για τετοια ψαρια) και μελαφιξ σε μια βδομαδα.
Για να μη στηνω καραντινα, τον εβαλα σε μια ευρυχωρη σακουλα στο ενυδρειο (στην επιφανεια του νερου ανοιχτη) για να κραταει θερμοκρασια και του εκανα εκει την αγωγη.
(0,3% αλατι και μελαφιξ, δοσολογια οτι λενε οι οδηγιες)
Του αλλαζα ολο σχεδον το νερο καθε μερα, με νερο απο το ενυδρειο και λιγο (25%) φρεσκο συν αλατι και μελαφιξ.
Την πρωτη μερα του εκανα 15λεπτο μπανιο σε 1% αλατι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....7310#post77310

johnpecn` 15-11-15 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 906767)
Δεν θελω να παρω την ευθυνη, αλλα απλα αναφερω οτι αν ειναι fungus στο κεφαλι, εγω γιατρεψα εναν με αλατι (αν και δεν ενδεικνυται για τετοια ψαρια) και μελαφιξ σε μια βδομαδα.
Για να μη στηνω καραντινα, τον εβαλα σε μια ευρυχωρη σακουλα στο ενυδρειο (στην επιφανεια του νερου ανοιχτη) για να κραταει θερμοκρασια και του εκανα εκει την αγωγη.
(0,3% αλατι και μελαφιξ, δοσολογια οτι λενε οι οδηγιες)
Του αλλαζα ολο σχεδον το νερο καθε μερα, με νερο απο το ενυδρειο και λιγο (25%) φρεσκο συν αλατι και μελαφιξ.
Την πρωτη μερα του εκανα 15λεπτο μπανιο σε 1% αλατι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....7310#post77310

Εννοείται οτι δεν τίθεται θεμα ευθυνών,συμβουλές δίνουμε αμφότεροι το τι θα κανει καθένας ειναι δικό του θεμα :D
Αυριο 99% θα ερθει ενα 50λιτρο που παράγγειλα, οποτε αν γινει θεραπεια θα γινει εκει, βεβαια το θεμα ειναι να βρω και τι εχει αν εχει κατι το ψαρι οποτε θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό με την φωτογραφική μηχανη. Τωρα που το βλεπω παλι μου μοιαζει σαν γδάρσιμο σαν ασπρισμένο λεπι.μολις βγάλω φωτο θα ενημερώσω :grin:

G_AQUA 15-11-15 23:01

Δεν φαίνεται ξεκάθαρα τι είναι. Ick, fungus, μόλυνση, κάποιο λέπι ή σκουλήκι. Δεν σε φωτίσαμε αλλά χωρίς καλύτερες φωτό ότι και να πούμε θα είναι στην τύχη. Όλα παλεύονται εκτός το σκουλήκι είναι πολύ πιο ζόρικο. Αν είναι αυτό θα το δεις να μεγαλώνει μέρα με την ημέρα.
Για καλό και για κακό όντως, αν μπορείς βγάλε το ψάρι. Θεραπεία με αλάτι δεν σηκώνουν τα τέτρα. Οτιδήποτε είναι, θα το αντιμετωπίσεις με φάρμακα...

Κι ενα tip για φωτό όταν η μηχανή δεν έχει δυνατότητα macro ή ρυθμίσεων που να επιτρέπουν να βγάλεις λεπτομέρεια: Μεγενθυτικός φακός! Τον βάζεις στο τζάμι, περιμένεις να σου έρθει βολικά το ψάρι και τραβάς. Έχω βγάλει πολύ ζόρικες φωτό έτσι :D

johnpecn` 16-11-15 14:14

3 Συνημμένο(α)
λοιπόν επανέρχομαι με φωτό , η μηχανη εχει και μακρο αλλα αναβει το φλας και φευγουν τα ψαρια συν οτι δεν το εχω καθολου :D
το σημαδακι το ειδα χθες το πρωι και μεχρι το βραδυ εδειχνε να φευγει σημερα το βλεπω ακομα ποιο μικρο τι να πω,η φωτο ειναι απο εχθες.

G_AQUA 16-11-15 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 906908)
λοιπόν επανέρχομαι με φωτό , η μηχανη εχει και μακρο αλλα αναβει το φλας και φευγουν τα ψαρια συν οτι δεν το εχω καθολου :D.

Ναι αλλά κάθε χομπίστας που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να το αποκτήσει :D
Οντως φαίνεται καλύτερα τώρα αλλά δεν μπορώ να πάρω θέση. Μακάρι να είναι τελικά κάτι τόσο εύκολο. Παρακολούθησέ το να δεις πως θα πάει και τα ξαναλέμε...

johnpecn` 22-11-15 00:39

1 Συνημμένο(α)
Το σημαδακι εχει υποχωρήσει αισθητά δεν βλεπω κατι περίεργο ς αυτο η αλλο ψαρι πρόσθεσα 2 ξυλαρακια κανέλα και βλέπουμε,καραντίνα και να ήθελα δεν υπαρχει μιας και τελικα σημερα ηρθε το ενυδρειο που περίμενα θρύψαλα :(

alexis cosmo 22-11-15 00:43

πώωωωωω κρίμα ρε συ από που το παρήγγειλες ?

johnpecn` 22-11-15 00:56

Απο Πολωνία το παράγγειλα, εννοείται οτι δεν το παρέλαβα ουτε πλήρωσα μιας και παντα παιρνω αντικαταβολή :D
Για μενα δεν φταίει το κατάστημα αλλα το κούριερ,ηταν πολυ καλα συσκευασμένο και με αυτοκόλλητα παντου ευθραστο, ήθελε προσπάθεια για να το σπάσουν.

johnreta 22-11-15 00:57

Οχι ρε John πολυ κριμας :(
Προσπαθησες να επικοινωνησεις? ενα παιδι εγραψε στο φορουμ οτι δε σηκωνουν τηλεφωνα στο ζοο :S

κριμα σε πιανει η καρδια σου με κατι τετοια οταν εχεις την λαχταρα να κανεις πραγματα :(


Οντως δε φταιει το καταστημα γιατι πηρα και εγω και ηταν ολα κομπλε και ισχυει οτι ηταν καλα συσκευασμενο!!!

johnpecn` 22-11-15 01:00

Εντάξει δεν καίγομαι :D αφου προορίζεται καθαρά για Ακουασκεηπ χωρις ζωντανά ,ειμαι στην φάση αναζήτησης ριζες και πετρες ,οποτε οταν ερθει :D
Δεν με νοιάζει αν σηκώνουν τηλ μιας και δν πλήρωσα με κάρτα αν το στείλουν παλι μεσα στο μήνα καλός, αλλιώς θα κολλήσω ενα μονος μου :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02131 seconds with 11 queries