Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   Νέο γαριδοενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44111)

kalts.greg 26-09-10 09:55

Νέο γαριδοενυδρείο
 
προχθές με πιάσαν τα μεράκια μου να φτιάξω ενυδρείο από την αρχή για γαρίδες . Πήρα λοιπόν τα υλικά και το ξεκίνησα . Διαστάσεις 100*40*40 , 160 λιτ. ~140 καθαρά . Διάβασα και το άρθρο για νέο ενυδρείο ωστόσο θα ήθελα λίγη βοήθεια με τον εξοπλισμό .

1) εσωτερικό φίλτρο ή εσωτερικό σαμπ ? προτάσεις για κατάλληλα μοντέλα φίλτρων για τα λιτ μου ή σχέδια για σάμπ κλπ .

2) στο βυθό θέλω να βάλω μπεζ χαλαζιακή άμμο .

3) κλασσικός θερμαντήρας ή καλώδια στον βυθό ? πόσα watt ?

4) φυτά θα μεταφυτέψω από το άλλο ενυδρείο . πως μπορώ να τα καθαρίσω από λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια ?






kalts.greg 27-09-10 18:59

?
 
καμιά ιδέα - συμβουλή

Alex_Salonica 27-09-10 19:39

Καλώς ήρθες στα ενυδρεία με ασπόνδυλα:p

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν όλοι ένα ενυδρειάκι(30 λίτρα π.χ.) με γαρίδες πάνω στο γραφείο τους αφού είναι τόσο όμορφο και ανέξοδο καθώς και εύκολοσυντήρητο :rolleyes:

Βέβαια 140 λίτρα για γαρίδες είναι το ιδανικό αφού μπορούμε να έχουμε ακόμα πιο σταθερές συνθήκες στις παραμέτρους του νερού μας που είναι και ο πιο σημαντικός παράγοντας στη διατήρηση των αγαπημένων μας ασπόνδυλων.

Πάντως αν το έστηνα εγώ θα το έκανα φουλ φυτεμένο με red crystal και 3-4 ζευγάρια iriatherina werneri :)

Για φίλτρανση μπορεί να μπει ένα οποιοδήποτε φίλτρο με το κατάλληλο βιολογικό υλικό και με προσθήκη προφίλτρου για να μην ρουφάει τους γόνους.
Υπόστρωμα προτιμούμε σκουρόχρωμο για να αναδεικνύεται καλύτερα το χρώμα των γαρίδων μας.
Κανονικός θερμοστάτης ανάλογα στο χώρο που θα βρίσκεται από 100 έως 200 βαττ. Το να απαλλαγείς τελείως από λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια το βρίσκω λίγο αδύνατο σε βάθος χρόνου, αλλά για ποιο λόγο να αφαιρέσεις τα σαλιγκαράκια; μόνο καλό θα σου κάνουν και είναι άψογοι συγκάτοικοι για τις γαρίδες μας, λίγο προσοχή μόνο με τον πληθυσμό τους αν δεις ότι αυξάνονται ανεξέλεγκτα που σημαίνει όμως ότι κάτι δεν κάνουμε καλά.

Καλή αρχή και ότι χρειασθείς εδώ είμαστε :)

fear81 27-09-10 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg (Μήνυμα 485489)
προχθές με πιάσαν τα μεράκια μου να φτιάξω ενυδρείο από την αρχή για γαρίδες . Πήρα λοιπόν τα υλικά και το ξεκίνησα . Διαστάσεις 100*40*40 , 160 λιτ. ~140 καθαρά . Διάβασα και το άρθρο για νέο ενυδρείο ωστόσο θα ήθελα λίγη βοήθεια με τον εξοπλισμό .

1) εσωτερικό φίλτρο ή εσωτερικό σαμπ ? προτάσεις για κατάλληλα μοντέλα φίλτρων για τα λιτ μου ή σχέδια για σάμπ κλπ .

2) στο βυθό θέλω να βάλω μπεζ χαλαζιακή άμμο .

3) κλασσικός θερμαντήρας ή καλώδια στον βυθό ? πόσα watt ?

4) φυτά θα μεταφυτέψω από το άλλο ενυδρείο . πως μπορώ να τα καθαρίσω από λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια ?





Μπραβο:smt041:smt041:smt041 καλη ιδεα αν θελησεις red cherry ξερεις απο που θα παρεις :smt039 οσο για συμβουλες ακου τους μετρ του ειδους Alex_Salonica και Raven.

kalts.greg 16-12-10 21:22

?
 
10 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα

Μετά από αρκετό καιρό επανέρχομαι για να κάνω μια σύντομη παρουσίαση .
οι τελικές διαστάσεις είναι 70 * 40 *40 με πλαϊνό σαμπ 2 διαμερισμάτων διαστάσεων 15 * 34 * 34 . Καθαρό 118,5 λίτρα + σαμπ 17,34 λίτρα .
Σύνολο ~136 λίτρα . Από εξοπλισμό αγόρασα κυκλοφοριτή 800 λ / ώρα , ένα θερμαντήρα 100 watt , ένα φωτιστικό για 2 λάμπες φθορισμού 2 *18 watt . Τις λάμπες τις είχα στοκ και είναι στα 6400 kelvin . Υλικά φιλτραρίσματος έβαλα 3 λίτρα βιολογικό υλικό poro ring μέγεθος s , σφουγγάρι με χοντρές τρύπες και υαλοβάμβακα . Το ενυδρείο μπολιάστηκε από το παλιό 3 φορές , 2 την πρώτη εβδομάδα και1 την δεύτερη . Προσωρινά μέχρι να ωριμάσει ο βυθός μετέφερα από το παλιό ενυδρείο στο καινούργιο 4 ξιφοφοράκια και 8 σαλιγκάρια . Όπως θα καταλάβατε δεν βιάζομαι καθόλου στην κατασκευή του , που φυσικά δεν έχει τελειώσει ακόμα . Ωστόσο έχει προχωρήσει αρκετά για μια γρήγορη παρουσίαση .





Θέλω να ευχαριστήσω τον kingrim και bokostas για τα φυτά που μου έστειλαν καθώς και όλους όσους μοιράζονται γνώσεις , εμπειρία , φυτά , ψάρια και εξοπλισμό μέσα σε αυτό το φόρουμ .


Το ενυδρείο με την ζούγκλα είναι το πρώτο μου που λειτουργεί κοντά 2 χρόνια .

bokostas 16-12-10 21:29

Να είσαι καλά Γρηγόρη, πολύ όμορφα και τα 2 ενυδρεία σου και τα ξιφοφοράκια κουκλιά. Πόσα apple snails έχεις στο μεγάλο??:smt120 Χάζεψα.

kalts.greg 16-12-10 21:36

50-60 θα έλεγα . ωστόσο τα 8 που μετέφερα στο καινούργιο έχουν μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξή τους . τι σου κάνουν τα λίτρα !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01371 seconds with 11 queries