Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Παρουσίαση 250 lt reef. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38202)

Lsourtzo 23-02-10 11:43

Παρουσίαση 250 lt reef.
 
20 Συνημμένο(α)
νέο σπίτι ... και για μένα και για τα ψαράκια ...
ως εκ τούτου έπρεπε να πάρω μία απόφαση σχετικά με τι θα κάνω με τα ενυδρεία αφού μόνο ένα μπορούσα να πάρω μαζί ..
τελικά κράτησα την γυάλα του γλυκού (αφού πρώτα σας μοίρασα όσα είχα μέσα :() και το περιεχόμενο του αλμυρού (αφού στο 120 είχε αρχίσει να ασφυκτιά επικίνδυνα.

έφτιαξα καινούργιο επιπλάκι λοιπόν ... έκανα καινούργιες εγκαταστάσεις ... και να με ...

Τύπος : REEF (με μαλακά κοράλλια προς το παρόν)
Όγκος : 250 lt μεικτά
Βράχος : περίπου 20 κιλά
Φώτα : 5 λάμπες Τ5 - 2 ακτινικές - 3 daylight
Φίλτρο : ΕΗΕΙΜ 2217 εξ.
Skimmer : το παλιό prime πουσαρισμένο με αεραντλίες ...(είμαι στην φάση του calibration)(μην φωνάζετε δεν είχα λεφτά να το αλλάξω τώρα ...)
Λοιπά : Αυτόματο σύστημα θέρμανσης - ψύξης με ανεμιστηράκια ,αυτόματο σύστημα αναπλήρωσης νερού , νυχτερινός φωτισμός με led, κτλ κτλ κτλ ...
Ψάρια : τα 2 ocellaris, ενας φασιάτους, ένα goby και μία γαριδούλα.
Κοράλλια : μαλακά αρκετά .. δείτε φωτό ...

μην είστε πολύ σκληροί ... ακόμα το στήνω μετά την μεταφορά ... όλα σχεδόν ήταν στο παλιό ενυδρείο.
πείτε παρατηρήσεις και διορθώσεις ...

Lsourtzo 23-02-10 11:45

15 Συνημμένο(α)
Φωτό συνέχεια ...

Πάνος 23-02-10 11:47

πανεμορφο ειναι!!!! υπεροχα ζωντανα!!!:p
αλλα μια απορια...γιατι το κρατησες τοσο "χαμηλο" και δε του εδωσες περισσοτερο υψος με το βραχο?? εκτος απο πολυ ομορφο που ηδη ειναι θα γινοταν και πιο επιβλητικο...;)

μμ.....παραπλανει λιγο η επανω φωτο....με τις κατω που προσθεσες μετα οσο εγραφα δε μου φαινεται το ιδιο....ακυρωνω το σχολιο μου....:D
ισως απλα θελει στα ψηλα σημεια κατι ψηλοτερο απο μανιταρια για να "δειξει"...;)

Lsourtzo 23-02-10 12:08

Στο παλίο ενυδρείο (Lido 120) που δεν υπήρχε χόρος να απλώσω τον βράχο τα είχα βάλει όλα σε στοίβα στην γωνία.
όταν τον έβγαλα για την μεταφορά όμως ... πικράθηκα. όλος ο βράχος απο κάτω είχε νεκρωθεί ... κάτασπρος ...έτσι τον άπλωσα και εγώ ... του έκανα και περάσματα - σπηλιές κτλ ... για να τον ζωντανέψω σιγά σιγά ...

αργότερα μπορεί να βάλω 2-3 κιλά ακόμα αν βρω κάνα πολύ πολύ καλό κομμάτι ...

όσο για την διάταξη ... ακόμα δεν είναι η τελική ... σιγά σιγά θα τα βρω ... όσο προσθέτω πραγματάκια ... θα ανεβαίνω και ποιο ψηλά ...

aquarius 23-02-10 13:05

Πολύ όμορφο και το ενυδρείο (έπιπλο, κλπ) και τα ζωντανά σου και με πολύ καλές προοπτικές για το μέλλον. Να τα χαίρεσαι! :)

Εμένα μου αρέσει που δε το έχεις "μπαζώσει" με πολύ βράχο. Έτσι έχεις χώρο και για τα κοράλλια να αναπτυχθούν καθ' ύψος. Θα συμφωνήσω όμως και με το φίλο που είπε ότι μάλλον θα έδειχνε καλύτερα σ'αυτή τη φάση, αν στα ψηλά σημεία είχες βάλει κάτι άλλο και όχι μανιτάρια.

Μου αρέσει και η απόχρωση στο φωτισμό σου, αλλά χάνεις πολλά lumens έχοντας τις λάμπες σου σε αυτή την απόσταση από την επιφάνεια του νερού!

Lsourtzo 23-02-10 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquarius (Μήνυμα 420125)
Πολύ όμορφο και το ενυδρείο (έπιπλο, κλπ) και τα ζωντανά σου και με πολύ καλές προοπτικές για το μέλλον. Να τα χαίρεσαι! :)

thanks ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquarius (Μήνυμα 420125)
Εμένα μου αρέσει που δε το έχεις "μπαζώσει" με πολύ βράχο. Έτσι έχεις χώρο και για τα κοράλλια να αναπτυχθούν καθ' ύψος. Θα συμφωνήσω όμως και με το φίλο που είπε ότι μάλλον θα έδειχνε καλύτερα σ'αυτή τη φάση, αν στα ψηλά σημεία είχες βάλει κάτι άλλο και όχι μανιτάρια.

τα μανιτάρια δεν τα έβαλα εγώ εκεί ...
υπήρχαν εκεί ...
από την παλιά διάταξη του ενυδρείου ... όταν και είχαν καταλάβει όλη την επιφάνεια ...
κάποια θα κοπούν τελείως και θα χαριστούν ή ανταλλαγούν ...
και κάποια θα τοποθετηθούν σε καλύτερες θέσεις ...
όντος πάντως τώρα που το λέτε ... στα ψηλά σημεία θέλει κάτι ...
ίσος κάποιο κοραλλάκι αργότερα ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquarius (Μήνυμα 420125)
Μου αρέσει και η απόχρωση στο φωτισμό σου, αλλά χάνεις πολλά lumens έχοντας τις λάμπες σου σε αυτή την απόσταση από την επιφάνεια του νερού!

αυτό δεν μπορεί να γίνει αλλιώς ... δύστυχος ... για αυτό και έχω βάλει την αλουμηνοταινία ... μπας και καλύψω κάποιες απο τις απόλειες με την ανάκλαση ...

aquarius 23-02-10 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 420128)
...
αυτό δεν μπορεί να γίνει αλλιώς ... δύστυχος ... για αυτό και έχω βάλει την αλουμηνοταινία ... μπας και καλύψω κάποιες απο τις απόλειες με την ανάκλαση ...

Νομίζω ότι η αλουμινοταινία δε προσφέρει και πολλά...
Δε μπορείς να το κρεμάσεις από το εσωτερικό του επίπλου αντί να το έχεις βιδωμένο στο "ταβάνι"? Δυστυχώς η απόσταση φαίνεται να είναι αρκετά μεγάλη και στη πορεία (με απαιτητικά κοράλλια και οργανισμούς) νομίζω ότι θα χρειαστεί να βρείς άλλη λύση...
Εκτός των άλλων, είναι και μεγάλη σπατάλη ενέργειας!:rolleyes:

Αλέξης6 23-02-10 14:29

Πανέμορφο το reef σου. Εύχομαι να πάει καλά και να γίνει ακόμα πιο όμορφο!!

madfdg 23-02-10 15:22

Όλα όμορφα!Μπράβο:smt041:smt041
Μου φαίνεται πως πρέπει βάλεις και άλλο βράχο , αλλα μην το σηκώσεις πολύ σε ύψος.Έχει δίκιο ο aquarius;)!

water_turtle_lover 23-02-10 15:38

Καταπληκτικο!!!!:smt041:smt041:smt041

SPACE 23-02-10 16:32

Πολυ ομορφο το ενυδρειο και πολλα υποσχομενο.Δεν θα συμφωνησω οτι ειναι reef με ****** γιατι βλέπω και ορισμενα lps:).θα συμφωνησω με τον aquarius στο θεμα του φωτισμου.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Perazzi 23-02-10 17:07

Μπράβο , να το χαίρεσαι είναι πολύ όμορφο :smt041

enzo 23-02-10 19:20

Ωραιο το ενυδρειο και τα lps δειχνουν υγιεστατα..:smt041
γιατι δεν πας στην στραντζα να φτιαξεις μια σκαφη με λαμαρινα καθρεπτη, βιδωνεις πανω τα ακροφυσια και μετα παιζεις σε οτι υψος θελεις..:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries