Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Dwarf Puffers!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70350)

gianniwpopi 29-04-13 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 759730)
Επειδη γινονται maximum 2.5 εκατοστα, δε σημαινει οτι μπορουν να ζησουν και σε 5 λιτρα. Τα 30 λιτρα ειναι μια χαρα για ενα. Η προσωπικοτητα του δεν θα το αφησει να φανει καθολου αδειο.



Αν ειναι αργο το ψαρι με μεγαλα πτερυγια, θα το κυνηγησουν ετσι κι αλλιως. Οσο και να ειναι. Αρκει να μην ειναι επιθετικο και χωραει στο στομα του :rolleyes:
Προφανως τα σκαλαρια ειναι μικρα, γιατι μην ξεχναμε οτι ειναι κιχλιδες. Εκτος αν τους "εκοψε τον τσαμπουκα" απο την αρχη και τα εκανε οτι ηθελε μετα.

Τα σκαλαρια μου μόνο μικρά δεν είναι, το πιο μικρό είναι 10 εκατοστά.

nazgul 29-04-13 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27
Aν αποδειχθει πχ οτι ειναι αρσενικο δεν θα μπορεσει να βαλει ενα θυληκο μεσα?
Για τα υπολοιπα λεω και γω οχι γαριδες κλπ αλλα ΕΝΑ ακομη?

Το θεμα ειναι οτι στα καταστηματα εχουν μονο ανηλικα ψαρια οταν τα αγοραζεις, οποτε δυσκολα να ξερεις το φυλο τους. Ενα ακομη οπως ξαναειπα, μπορει να μπει. Δεν θα το εβαζα προσωπικα, ομως. Αλλα οπως επισης ειπα, δεν ξερουμε απο τι πηγαν τα αλλα δυο. Μπορει και απο συνθηκες νερου. Δεν θα μαθουμε ποτε.

Παντως οσο πιο πολυ καιρο μεινει απομονωμενο, τοσο πιο επιθετικο θα γινει, που ειναι αρκετα λογικο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi
Τα σκαλαρια μου μόνο μικρά δεν είναι, το πιο μικρό είναι 10 εκατοστά.

:-D:-D Ακομα καλυτερα!
Θελω να το δω και εγω αυτο το video! :p

gianniwpopi 29-04-13 14:38

λοιπον, δεν ειναι και τιποτα το φοβερο γιατι δεν το εχω πιασει σε καλη φαση αλλα μπορειτε να παρετε μια ιδεα...http://www.youtube.com/watch?v=Hn1KzCi87fM

maria p 29-04-13 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 759794)
λοιπον, δεν ειναι και τιποτα το φοβερο γιατι δεν το εχω πιασει σε καλη φαση αλλα μπορειτε να παρετε μια ιδεα...http://www.youtube.com/watch?v=Hn1KzCi87fM

πω πω τρομοκράτης!!!

john99 29-04-13 14:42

Πόσο καιρό τα κράτησες μαζί;

piranha friend 29-04-13 14:43

οκ υο κατάλαβα..
Άλλο τώρα δεν θα βάλω.. θα δώσω και τις γαρίδες..
αλλά αν βάλω πιο μετά όπως είπε και ο Στιβ κάποιο θυληκό?(το ξέρω ότι πουλάνε ανήλικα, αλλά αν τύχει να έχει ο Κωστής??)
Θα μπορούσα να βάλω ένα θυληκό όχι παραπάνω..
Όταν θα κάνω προσαρμογή στο νέο (με το καλό..) δεν θα μπορούσα να το βάλω σε εσωτερική γεννήστρα ,που έχω,ώστε να συνηθίσουν το ένα το άλλο και να το κρατήσω εκεί κάποιες ώρες...

gianniwpopi 29-04-13 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john99 (Μήνυμα 759799)
Πόσο καιρό τα κράτησες μαζί;

το συγκεκριμενο παφερακι εμεινε στο ενυδρειο 4 μερες μεχρι να του φτιαξω το δικο του σπιτι,(54 λιτρα ολα δικα του) το κρατησα ενα χρονο αλλα το εδωσα γιατι με κουρασε η δυσκολια στην διατροφη του ειδικα οταν ηθελα να φυγω διακοπες...φαντασου οτι καλιεργουσα σαλιγγαρια σε ενα ενυδρειακι του jumbo

john99 29-04-13 14:57

Σκαλάρια και ξερό ψωμί:D:D έχω και εγώ ένα ζευγάρι κουκλιά είναι:p:p

nazgul 29-04-13 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend
οκ υο κατάλαβα..
Άλλο τώρα δεν θα βάλω.. θα δώσω και τις γαρίδες..
αλλά αν βάλω πιο μετά όπως είπε και ο Στιβ κάποιο θυληκό?(το ξέρω ότι πουλάνε ανήλικα, αλλά αν τύχει να έχει ο Κωστής??)
Θα μπορούσα να βάλω ένα θυληκό όχι παραπάνω..
Όταν θα κάνω προσαρμογή στο νέο (με το καλό..) δεν θα μπορούσα να το βάλω σε εσωτερική γεννήστρα ,που έχω,ώστε να συνηθίσουν το ένα το άλλο και να το κρατήσω εκεί κάποιες ώρες...

Ο Κωστης, οπως και ολα τα μαγαζια φερνουν ανηλικα. Ανηλικα πηρες, ανηλικα ειχα παρει και εγω. Στο εχω πει πολλες φορες.
Χειροτερα θα γινουν τα πραγματα με χωρισμα. Θα εκνευριζει το ενα το αλλο, θα στριμωχθουν και οταν φυγει το χωρισμα...θα γινει αυτο !!!

Για τελευταια φορα, ο μονος δρομος που μπορει να οδηγησει με καλες πιθανοτητες (γιατι σιγουρο δεν ειναι τιποτα) σε ομαλη συμβιωση ειναι:
- καλες συνθηκες νερου με σωστο εξοπλισμο, ωστε να ειναι ηρεμα τα ψαρια. Αν δεν ειναι καλες οι συνθηκες, λογικο ειναι να υπαρχουν νευρα.
- πολλες κρυψωνες και πολλα φυτα, ωστε να μην υπαρχει αμεση επαφη μεταξυ τους, οταν εχουν τα νευρα τους και θελουν να απομονωθουν.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη για το θεμα και δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο απο δω και περα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi
το συγκεκριμενο παφερακι εμεινε στο ενυδρειο 4 μερες μεχρι να του φτιαξω το δικο του σπιτι,(54 λιτρα ολα δικα του) το κρατησα ενα χρονο αλλα το εδωσα γιατι με κουρασε η δυσκολια στην διατροφη του ειδικα οταν ηθελα να φυγω διακοπες...φαντασου οτι καλιεργουσα σαλιγγαρια σε ενα ενυδρειακι του jumbo

Ειναι μπελαλιδικα...και σε βαθος χρονου ακομα περισσοτερο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi
λοιπον, δεν ειναι και τιποτα το φοβερο γιατι δεν το εχω πιασει σε καλη φαση αλλα μπορειτε να παρετε μια ιδεα...http://www.youtube.com/watch?v=Hn1KzCi87fM

Ολα τα λεφτα το video :p
Ειναι ενα απο τα απειρα πραγματα που θαυμαζω στα puffers...δεν φοβουνται και ευκολα...

piranha friend 29-04-13 15:32

Οκ τότε το αφήνω έτσι το ενυδρείο όπως έχει!!
Και δεν θα βάλω άλλο.. αν και ήθελα να κάνω αναπαραγωγή..
Δεν πειράζει όμως!!!

Παιδιά ευχαριστώ για όλα!Από εδώ και πέρα σε αυτό το θέμα θα αναφέρω την ανάπτυξη που θα έχει!!!:-D

ChocolatePuma 29-04-13 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 759794)
λοιπον, δεν ειναι και τιποτα το φοβερο γιατι δεν το εχω πιασει σε καλη φαση αλλα μπορειτε να παρετε μια ιδεα...http://www.youtube.com/watch?v=Hn1KzCi87fM

Βρε τον μπόμπιρα!!!!! :D

piranha friend 29-04-13 20:15

Υπερκινητικός και φανερά άρχοντας του ενυδρείου!!:D:D

jiasou 30-04-13 00:16

Θοδωρη σε ποσο καιρο αρχιζουν κ δειχνουν το φυλλο τους τα παφερακια??
Παιδια διατηρω 5 παφερακια εδω κ ενα μηνα κ τσαμπουκαδες δεν εχω, τουλαχιστον για να σκοτωθουν, οι μονοι μικροοτσαμπουκαδες που βλεπω ειναι οταν πεφτει το φαι... κ τσαμπουκαλευεται ενα συγκεκριμενο ολα τα αλλα, παει ενα για να φαει κ αυτο παει απο την αλλη κ τραβαει το ιδιο bloodworm !

nazgul 30-04-13 00:27

Γυρω στους 8-9 μηνες αρχιζουν να δειχνουν το φυλο τους συνηθως. Στα μαγαζια σχεδον παντα ειναι πιο μικρα οταν τα παιρνουμε.

Οσο πιο μεγαλη ειναι η ομαδα, τοσο λιγοτερη ειναι η επιθετικοτητα, παντως. Αν ειναι και μεγαλουτσικο το ενυδρειο, θα παρει το καθε αρσενικο απο μια περιοχη και θα ειναι ηρεμα, εκτος απο την ωρα του φαγητου ;)

jiasou 30-04-13 00:35

Αυτη τη στιγμη τα εχω σε 70 λιτρα, ακομη ψαχνω για τις καταλληλες ριζες για να το κανω παρουσιαση, ειναι γεματο καμπομπες κερατοφυλλο κ Ceratopteris thalictroides αλλα αν δω οτι κατι δεν παει καλα θα χωριστουν κ σε αλλο ενυδρειο..προς το παρον τα μονα προβληματα που εχω ειναι με μια επιμονη αλγη.... offtopic :p:D

piranha friend 07-05-13 09:30

Πάντως το δικό μου ενυδρείο τώρα είναι μια χαρά..:D
Ούτε καυγάδες ούτε τίποτα..
Τις τσέρυ τις έδωσα εκτός από 1 μεγάλη σε μέγεθος την οποία δεν την πειράζει.. Εξάλου αυτή πάει από φυτό σε φυτό(τώρα αυτό καλό δεν είναι αλλά.. θα προσπαθήσω να την πιάσω ώστε να την δώσω και αυτήν..)...:confused:
Το πάφερ πάντως δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από grindal και σαλιγγαράκια.
Όσο και να προσπάθησα.. Δεν πτοούμαι όμως!!!;)

john99 07-05-13 09:38

Το πάφερ όταν πάρεις το ενυδρείο το καινούργιο τι θα το κάνεις:confused::confused:

nikolakis94 07-05-13 09:41

Θα τι ταισει στο ψαρι που θα κατοικει στο μεγαλο ενυδρειο:D

piranha friend 07-05-13 10:22

Σε κανα channa ή σε κανα red bellie...:D:D
ΘΑ παραμείνει στο μικρό..

piranha friend 13-05-13 12:07

Πάει και το τελευταίο πάφερ.. δεν έμεινε τίποτα τώρα στο ενυδρείο εκτός από 1 τσέρυ..:(:(
Δεν έχω ιδέα τι έγινε..:smt102
Το βρήκα το πρωί φούσκα και απλά το έβγαλα από το νερό και ξεφούσκωσε..
Ούτε δαγκωματιές ούτε τίποτα... :(
Οπότε τώρα μένει έτσι το ενυδρείο και αρχίζει να ξεστήνεται σιγά σιγά...

nazgul 13-05-13 12:17

Οποτε προφανως το θεμα ηταν οι κακες συνθηκες και η ελλειπης φιλτρανση...

bloskas 13-05-13 12:24

RIP :smt051

BORKED

(Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα ή πρόσωπα είναι τυχαία..)

Κλεόβουλος 13-05-13 12:25

Εντάξει το κράτησες ενάμισυ ολόκληρο μήνα μέχρι να το πρήξεις :(
Καλή τύχη στα πιράνχας..............:confused:

piranha friend 13-05-13 12:53

ΘΑ την έχει..

Κλεόβουλος 13-05-13 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 762823)
ΘΑ την έχει..

Αν κρατήσεις την ίδια στάση, όπως σ' αυτό το θέμα....φοβάμαι πως ΔΕΝ.
Μακάρι να έβαλες σωστά συμπεράσματα :smt102

piranha friend 13-05-13 13:05

Είπαμε στο μεγάλο θα βάλω εξωτερικό φίλτρο!!
Δεν την γλυτώνω ειδικά με πιράνχα και χόπλιας!!!

nazgul 13-05-13 13:07

Σε 500 λιτρα θελεις τουλαχιστον 2 μεγαλα εξωτερικα φιλτρα, αν οχι sump.

Χρηστος Ζ. 13-05-13 13:07

φιλε πιρανχα ακου τους παλιους και πιο εμπειρους, ηδη την πατησες μια φορα.
για τα πιρανχα που θελεις να παρεις εχεις διαβασει τι απαιτησεις εχουν?

piranha friend 13-05-13 13:11

Φυσικά και έχω διαβάσει!!
Σωστά Θοδωρή samp θα κάνω και όχι 2 εξωτερικά...
Είναι και πιο οικονομικό..

nazgul 13-05-13 13:11

Προφανως τα ξερει ολα..οπως και με τα Puffers...

Αλλα δυστυχως αν δεν ανοιξεις τα αφτια σου να ακουσεις και ξενυχτησεις ψαχνοντας στο internet, ψαχνωντας την παραμικρη λεπτομερεια, υγιες ενυδρειο δεν στηνεται.

Θα σου βγει πολυ πιο φθηνο το sump. Αλλιως τα εξοδα ανεβαινουν παρα πολυ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02581 seconds with 11 queries