Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αγορά PH CONTROLLER (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67825)

Skydiver 02-01-13 16:56

Αγορά PH CONTROLLER
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!!
Θέλω να αγοράσω έναν PH Controller και είμαι ανάμεσα σε τρείς (3). Μπορεί κάποιος που έχει δοκιμάσει κάποιον από αυτούς τους τρείς ή έχει ακούσει γνώμες και απόψεις από φίλους που τους έχουν και τους δουλεύουν; Γνωρίζω ότι πρέπει να μονώσω καλά με σιλικόνη τα ηλεκτρόδιά τους. Από εκεί και πέρα ανταποκρίνονται; Αξίζει η αγορά τους; Του χρόνου αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα θα του αλλάζω ηλεκτρόδιο με κάποιο καλύτερο (αξιόπιστο).
Οι συσκευές που είμαι ανάμεσα είναι οι εξής:

  1. Πρώτος (PH 2010)
  2. Δεύτερος (PH-301)
  3. Τρίτος (PH-201)
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!! :D

vasilis4x4 02-01-13 17:15

To τριτο εχω δουλεψει με ηλεκτροδιο της american pin point
Πολυ ευχαριστημενος, καλο και αξιοπιστο

klipitiklopos 02-01-13 17:18

1) - Yπαρχουν αναφορες για σκαμπανεβασματα στην μετρηση, εχω και γνωμη απο μεταχειρισμενον ομως που συναδει.
2) - η "πιο βαρια" εκδοση του τριτου, αλλα δεν εχω γνωμη.
3) - εχω 2, πολυ καλος στον συστηνω ανεπιφυλακτα.
Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να περασεις με σιλικονη το πανω μερος του ηλεκτροδιου, για στεγανοποιηση, γιατι αν το βυθισεις λιγο παραπανω παιρνει υγρασια και αρχιζουν οι αποκλισεις.
Η παιρνεις ενα pinpoint και κρατας καβαντζα το δικο του.
Οχι ομως οτι δεν ειναι καλο και αυτο.

Skydiver 02-01-13 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 722936)
η "πιο βαρια" εκδοση του τριτου

Τι εννοείς; :smt017

klipitiklopos 02-01-13 17:30

Πιο industrial κουτι, αλλη διαφορα δεν βλεπω.

magman 03-02-13 22:31

Λέω να πάρω τον PH-201...

ignatios 03-02-13 22:37

εγώ έχω τον πρώτο που αναφέρεις 2 χρόνια τώρα. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Μάλιστα όταν είχα ξεστήσει τον φυτεμένο είχα αφήσει το ηλεκτρόδιο εκτός νερού για πάνω από 8 μήνες και όταν το ξανά έβαλα σε λειτουργία στο καλιμπράρισμα είχε χάσει μόνο 0,20.
Πάρα πολύ καλώς.

gianni zym 04-02-13 00:01

http://www.ebay.com/itm/Digital-pH-M...60540363543%26
εγώ έχω το παραπάνω 3 χρόνια περίπου,
είναι πολύ αξιόπιστο και σταθερό.
κανένα πρόβλημα.
καλιμπράρισμα όποτε βλέπω αποκλίσεις από το νερό βρύσης(που το τοποθετώ στις αλλαγές, σε ένα ποτήρι), και αυτό συμβαίνει πολύ μα πολύ αραιά.

exelix 04-02-13 00:23

Ναι, αλλά δεν είναι controller.

vaspiou 04-02-13 00:26

αφου ολοι λεμε τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας, να ρωτησω κατι ρε Βασιλη, την μπουκαλα θα την εχεις διπλα απο κει που κοιμαστε?

kingrim 04-02-13 12:38

εαν ακολουθεις τις οδηγιες δεν εχεις προβλημα

υδραβλικος ελεγχος καθε 10χρονια και οταν την γεμιζουν σε εναν κουβα με νερο να δεις για διαρροη απο εκει και μετα εχει μια βαλβιδα ανακουφησης (για να μην σκασει η μπουκαλα σε καποιο πιθανο προβλημα)

johnsin 04-02-13 20:55

Έχω τον ph-201 αρκετά χρόνια δουλεύει σκυλί,έχω καταναλώσει 3 ηλεκτρόδια και ο controller δουλεύει ακόμα άψογα.
Σου τον συστήνω ανεπιφύλαχτα.

magman 04-02-13 22:02

Έγινε παραγγελία :)

vaspiou 04-02-13 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 732960)
εαν ακολουθεις τις οδηγιες δεν εχεις προβλημα

υδραβλικος ελεγχος καθε 10χρονια και οταν την γεμιζουν σε εναν κουβα με νερο να δεις για διαρροη απο εκει και μετα εχει μια βαλβιδα ανακουφησης (για να μην σκασει η μπουκαλα σε καποιο πιθανο προβλημα)

δεν καταλαβα αν απαντας σε μενα, παντως δεν το λεω για περιπτωση διαρροης....το λεω γτ οταν ειχα φτιαξει συστημα εγω με ηλεκτρομαγνητικη και controller ειχα θεμα με τον θορυβο που εκανε η βαλβιδα οταν ανοιγε και εκλεινε. Μιλαμε για "κλικ" που ξυπνας ευκολα!!
επισης το ph controller μου δεν ειναι ανοχη στο Οn/off. Δηλαδη,
ολοι εχουμε δει τα ηλεκτροδια δεν πιανουν μια μετρηση και τελος, παιζουν λιγο μεχρι να σταθεροποιηθει. Μεχρι να σταθεροποιηθει λοιπον ανοιγοκλεινε συνεχεια η βαλβιδα.
Δεν εχω βρει κανενα controller με ανοχη...ισως η βαλβιδα μου να εκανε θορυβο...απλα το λεω σαν head up...
καλο θα ειναι να μας πει και κανενας αλλος αν ειχε τετοιο θεμα....

Skydiver 05-02-13 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 732880)
αφου ολοι λεμε τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας, να ρωτησω κατι ρε Βασιλη, την μπουκαλα θα την εχεις διπλα απο κει που κοιμαστε?

Όχι, το έχω στο σαλόνι το ενυδρείο.

kingrim 05-02-13 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 733207)
δεν καταλαβα αν απαντας σε μενα, παντως δεν το λεω για περιπτωση διαρροης....το λεω γτ οταν ειχα φτιαξει συστημα εγω με ηλεκτρομαγνητικη και controller ειχα θεμα με τον θορυβο που εκανε η βαλβιδα οταν ανοιγε και εκλεινε. Μιλαμε για "κλικ" που ξυπνας ευκολα!!
επισης το ph controller μου δεν ειναι ανοχη στο Οn/off. Δηλαδη,
ολοι εχουμε δει τα ηλεκτροδια δεν πιανουν μια μετρηση και τελος, παιζουν λιγο μεχρι να σταθεροποιηθει. Μεχρι να σταθεροποιηθει λοιπον ανοιγοκλεινε συνεχεια η βαλβιδα.
Δεν εχω βρει κανενα controller με ανοχη...ισως η βαλβιδα μου να εκανε θορυβο...απλα το λεω σαν head up...
καλο θα ειναι να μας πει και κανενας αλλος αν ειχε τετοιο θεμα....

το ειχα ξανα δει αυτο σε ενα ενυδρειο πουλησε το παιδι τον κοντρολερ πηρε εναν σαν τον δικο μου (με ανοχη) και ολα οκ

bandit7 24-02-13 15:11

CONTROLLER
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 733446)
το ειχα ξανα δει αυτο σε ενα ενυδρειο πουλησε το παιδι τον κοντρολερ πηρε εναν σαν τον δικο μου (με ανοχη) και ολα οκ


:confused::confused::confused:Ποιόν controller έχεις???

magman 26-02-13 23:00

Σήμερα παρέλαβα την 201 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!! Τι ηλεκτρόδιο μου προτείνετε; Θέλω να έχω ένα spare ...

imichal 26-02-13 23:03

american pin point


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01945 seconds with 11 queries