Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   διαχυση co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23411)

steady 04-03-08 22:11

διαχυση co2
 
εχω δει διαφορα diffusors πανω στην ερευνα αγορας μου αλλα δεν εχω βγαλει καμια ακρη για το τι δουλευει καλυτερα και ποιο ειναι το ποιο καταλληλο για το ριο 180 μου.δεν θελω να το βαλω στο φιλτρο μου για να μην εχω τραβηγματα ξενερισμα αντλιων θορυβος κτλ

εχουμε και λεμε λοιπον
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...eactor%201000/
κατι τετοιο το αποκλειω θα μου πιανει το μισο ενυδρειο
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...CO2%20Reactor/
ενα τετοιο ειχε πεσει στα χερια μου και το ακομη αλλα δεν μου γεμιζει πολυ το ματι αν το χει καποιος ας μου πει
http://cgi.ebay.co.uk/Spio-VIII-Co2-...742.m153.l1262
στο ματο μοντελο πολυ καλη τιμη απο δουλεια ομως?τι διαφορα εχει απο το απο πανω η μονη προφανης ειναι οι σπειρες αλλα βοηθανε σε κατι η για μοστρα μονο?

αυτα εχω τσεκαρει γενικα με μερικες μικρες παραλλαγες τι λετε?

βρηκα και αυτο το bubble counter με την ανεπιστροφη βαλβιδουλα ωραια δεν ειναι?
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...TODAY.m238.lVI
:D

Neoklis 04-03-08 22:24

Ο πρώτος είμαι 99% ότι είναι εξωτερικός...

Μία πολύ καλή λύση που χρησιμοποιώ και εγώ τώρα στο 140άρι μου είναι αυτή
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...rio%20reactor/

Επίσης πολύ καλός είναι και ο μείκτης της ferplast....

Αλλά ΙΜΟ όσο πιο απλά τόσο πιο καλά και "ανθεκτικά";)

PascM 04-03-08 22:26

Εγώ στο ΡΙΟ 180 τελευταία παίζω με αυτό και μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένος! Τώρα μετά από καιρό δεν ξέρω! Πάντος έχω δει τα φυτά μου να γίνονται τούρμπο.

steady 04-03-08 22:28

αυτο το δικο σου νεοκλη ποσο μεγαλο ειναι?
καλα το πρωτο ειναι και ακριβο πολυ δε λεει...

τις ferplast δεν τον εχει ο γερμανος ε?εκτος αμα με φαγε η στραβομαρα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 242411)
Εγώ στο ΡΙΟ 180 τελευταία παίζω με αυτό και μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένος! Τώρα μετά από καιρό δεν ξέρω! Πάντος έχω δει τα φυτά μου να γίνονται τούρμπο.

μανωλη ιδιος με τον eheim δεν ειναι αυτος?

PascM 04-03-08 22:29

Νομίζω οτι είναι περίπου ίδιος.
Βασικά εγώ έχω αυτόν που στέλνει ο harald πακέτο με το σύστημα CO2 το δικό του.

Neoklis 04-03-08 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 242412)
αυτο το δικο σου νεοκλη ποσο μεγαλο ειναι?
καλα το πρωτο ειναι και ακριβο πολυ δε λεει...

τις ferplast δεν τον εχει ο γερμανος ε?εκτος αμα με φαγε η στραβομαρα...

Δεν είναι πολύ μεγάλο... Γύρω στα 4 εκατοστά διάμετρο με το μάτι... (μεγαλύτερο σίγουρα δεν είναι)

Της ferplast δεν το έχει... Δες εδώ πως είναι...http://www.ferplast.com/marexeng/pro...1/Default.aspx

steady 04-03-08 22:51

μηκος ποσο ειναι ρε συ ?να κρυβεται ρε γαμωτο...
λες τα κεραμικα θα βουλωνουν με την αλγη γρηγορα σε σχεση με αυτα σαν το δικο σου ε?

αυτα στο ebay ομιζω ειναι οτι πρεπει για να κρυβονται ευκολα:rolleyes:

Neoklis 04-03-08 22:59

Μήκος γυρω στα 20 εκατοστά... Κρύβεται πολύ εύκολα με ένα μπουκετάκι από κανένα ομορφο φυτάκι... :rolleyes:

steady 04-03-08 23:02

αξιζει η διαφορα στο μεγεθος (5-20)με την δουλεια που κανει σε σχεση με αυτα με το κεραμικο λες?εκει ειναι το θεμα...

Neoklis 04-03-08 23:35

Για να σου πω την αλήθεια δεν έχω χρησιμοποιήσει το κεραμικό, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω στα σίγουρα...

Υποψιάζομαι όμως ότι η μεμβράνη που έχει ίσως και να μπουκώνει... Μου θυμίζει λίγο το διαχυτή της tetra τον πλαστικό...:rolleyes:

steady 04-03-08 23:56

οτι θα μπουκωνει με την αλγη θα μπουκωνει ποιο γρηγορα σιγουρα...
το δικο σου φαινεται ποιο καλο γενικα αλλα εχω που εχω δυο μπαστουνια μεσα εχω και εκεινο τον παλιο θερμαντηρα τον shego που γυαλιζει ο κερατας αμα βαλω και το μαρκουτσι αυτο καλυτερα να κανω reef λιγοτερο εξοπλισμο θελει μεσα ποιο ευκολα θα κρυβα 10 αντλιες λεμε...
zw

Neoklis 05-03-08 00:05

:(:(
Εσύ ξέρεις Κωστή... Παντως δεν χτυπαει πολυ στο μάτι γιατί είναι διάφανος, για αυτό σου είπα ότι κρύβεται εύκολα...

xontros 05-03-08 00:21

Αντίστοιχος με αυτόν του νεοκλή είναι και η σκαλίτσα της Nutrafin που χρησιμοποιώ εγώ (δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22498).

Με εκνευρίζει λιγάκι ότι επειδή έχω την έξοδο από το φίλτρο να χτυπάει κατ'ευθείαν εκεί πάνω μερικές φορές πάνε και μπαίνουν μέσα φύλλα κ.τ.λ., και για να τα βγάλεις, πρέπει να πάρεις ένα συρματάκι, ή κάτι τέτοιο, που να μπορείς να το λυγίσεις κ.τ.λ., αλλιώς, πρέπει να τη βγάλεις ολόκληρη.. Αλήθεια, νεοκλή, έχεις κι εσύ τέτοιο πρόβλημα με τη JBL?

Πάντως, η διάχυση είναι πολύ καλή (δεν έχω βέβαια μέτρο σύγκρισης, αλλά ότι οι τεράστιες φυσαλίδες που βγαίνουν στο κάτω μέρος της σκάλας, μέχρι να ανέβουν πάνω είναι σχεδόν ανύπαρκτες!), κάτι που έχω δει ότι γράφουν και άλλα, έμπειρα (όχι σαν εμένα) μέλη στο forum.. Και επιπλέον, είναι και "πλακέ", οπότε είναι μάλλον πιο εύκολη στην τοποθέτηση-κρύψιμο.. Α! και φθηνότερη εκτός των άλλων!

Neoklis 05-03-08 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 242463)
Με εκνευρίζει λιγάκι ότι επειδή έχω την έξοδο από το φίλτρο να χτυπάει κατ'ευθείαν εκεί πάνω μερικές φορές πάνε και μπαίνουν μέσα φύλλα κ.τ.λ., και για να τα βγάλεις, πρέπει να πάρεις ένα συρματάκι, ή κάτι τέτοιο, που να μπορείς να το λυγίσεις κ.τ.λ., αλλιώς, πρέπει να τη βγάλεις ολόκληρη.. Αλήθεια, νεοκλή, έχεις κι εσύ τέτοιο πρόβλημα με τη JBL?


Μπα όχι!!:p

maikl 05-03-08 06:33

-Εγω στο 300αρι χρησιμοποιω αυτο της JBL(http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...K7kV8TstZ8nnPd)
στο οποιο προσθεσα 2 εξτεσιονς(http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...K7kV8TstZ8nnPd
με αριστα θα ελεγα αποτελεσματα...;)

Στο 250αρι χρησιμοιποιω τη σκαλα της Nutrafin χωρις να εχω να πω κατι το ιδιαιτερο,απλα κανει τη δουλεια της...
Αυτο της papillion τον εχω στο 100αρι σε Diy C02 αλλα δεν τον εχω δει να "δουλευει" εκει(τον ειχα αρχικα στο 300αρι) παρα μονο απο την ενδειξη της αναπτυξης των φυτων τα οποια πανε πολυ καλα.

Andreas301 05-03-08 08:40

Κώστα,
εγώ σε αυτό το ενυδρείο το οποίο είδες στην παρουσίαση του
έχω το μείκτη της ferplast. Προφανώς είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Συμφωνώ με τον Νεοκλή ότι κρύβεται σχετικά εύκολα μια και ο μισός είναι διαφανής. Η ύπαρξη του ενσωματωμένου κυκλοφορητή είναι το βασικό του πλεονέκτημα γιατί εγγυάται πολύ καλή διάχυση μέσα στο θάλαμο όπου εισέρχεται νερό και αναμειγνύεται με το CO2. Από την άλλη πλευρά βέβαια, αν πέσει το ρεύμα δεν έχεις διάχυση αλλά άμα πέσει το ρεύμα αυτό θα σκεφτείς πρώτα ??

steady 05-03-08 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 242507)
-Εγω στο 300αρι χρησιμοποιω αυτο της JBL(http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...K7kV8TstZ8nnPd)
στο οποιο προσθεσα 2 εξτεσιονς(http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...K7kV8TstZ8nnPd
με αριστα θα ελεγα αποτελεσματα...;)

Στο 250αρι χρησιμοιποιω τη σκαλα της Nutrafin χωρις να εχω να πω κατι το ιδιαιτερο,απλα κανει τη δουλεια της...
Αυτο της papillion τον εχω στο 100αρι σε Diy C02 αλλα δεν τον εχω δει να "δουλευει" εκει(τον ειχα αρχικα στο 300αρι) παρα μονο απο την ενδειξη της αναπτυξης των φυτων τα οποια πανε πολυ καλα.

αυτο της pappilion δεν πρεπει να δουλευει παντως καλα με diy!
αληθεια αυτος της jbl τις διαστασεις εχει περιπου χωρις το extension kit?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 (Μήνυμα 242515)
Κώστα,
εγώ σε αυτό το ενυδρείο το οποίο είδες στην παρουσίαση του
έχω το μείκτη της ferplast. Προφανώς είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Συμφωνώ με τον Νεοκλή ότι κρύβεται σχετικά εύκολα μια και ο μισός είναι διαφανής. Η ύπαρξη του ενσωματωμένου κυκλοφορητή είναι το βασικό του πλεονέκτημα γιατί εγγυάται πολύ καλή διάχυση μέσα στο θάλαμο όπου εισέρχεται νερό και αναμειγνύεται με το CO2. Από την άλλη πλευρά βέβαια, αν πέσει το ρεύμα δεν έχεις διάχυση αλλά άμα πέσει το ρεύμα αυτό θα σκεφτείς πρώτα ??

αντρεα εχω την εντυπωση οτι αυτος ειναι και ο καλυτερος απο τιμη πως παει?δεν τον εχω δει και σε κανενα μαγαζι:rolleyes: διαστασεις περιπου?
-------------------------
βασικα ο μονος λογος που δεν εχω πειστει ακομα για τη σκαλα ειναι αυτο το γυαλινο του ebay<μαρεσει να τραβιεμαι λιγο> και το σπειρωμα που εχει δεν εχω καταλαβει αν απλα ειναι εφετζιδικο η δουλευει οπως δουλευει η σκαλα το σπειρωμα και μετα περναει απο κεραμικο

απο αυτο τι καταλαβαινεται?

With high surface area per volume ratio, Co2 can easily dissolve
και η τιμη του καλη γυρω στα 9-10€ και ειναι ενα μικρο γυαλινο αορατο πραγματακι αμα δουλευει καλα θα ειναι ενδιαφερον...

Andreas301 05-03-08 12:22

Οι διαστάσεις είναι 17 εκατοστά (ύψος) 6 πλάτος και 5 βάθος περίπου. Από τιμή δεν ξέρω επειδή τον είχα αγοράσει κάποτε με το clasic σετ της ferplast (ξέρεις, το "DIY" μπουκάλι με τα υλικά παραγωγής της ferplast και τον επίσης πολύ βολικό μετρητή φυσαλίδων, τα έχω στο link). Μετά όταν πήρα μπουκάλα CO2 φυσικά κράτησα αυτό το διαχυτή και το μετρητή φυσαλίδων. Σχετικά είναι τσιμπημένος αλλά δεν νομίζω να κάνει παραπάνω από 30 ευρώ (αφού όλο το σύστημα έκανε 42 ευρώ απ΄ότι θυμάμαι και ξέρω ότι ο μετρητής φυσαλίδων μόνος του κάνει 7 ευρώ.)
Δες και εδώ αρκετά ακριβά
Και εδώ τον έχει 26 ευρώ

maikl 05-03-08 15:26

[quote=steady;242551]
αληθεια αυτος της jbl τις διαστασεις εχει περιπου χωρις το extension kit?

-Δε ξερω ποσος ειναι μονος του αλλα με δυο εξτεσιονς που του εχω προσθεσει φτανει τους 35 ποντους.
-Αν θυμαμαι καλα το καθε εξτεσιον ειναι περιπου 7-8 ποντους οποτε περιπου 20 ποντοι πρεπει να ειναι.

akillis 05-03-08 15:47

1 Συνημμένο(α)
κοιτα λιγο εδω..http://www.neonplants.gr/?p=126


και με το κεραμικο κανεις καλη δουλεια και φθηνα!!

xontros 06-03-08 14:53

Με βάλατε σε σκέψεις με το θέμα διάχυση.. Όπως γράφω παραπάνω, χρησιμοποιώ τη σκαλίτσα της Nutrafin.. Και σκεφτούμουν το εξής:

Αν ξεκινήσει μια φυσαλίδα από κάτω, και όταν φτάσει στην κορυφή έχει περίπου τη μισή διάμετρο που είχε αρχικά, δεδομένου ότι ο όγκος της σφαίρας (αν πούμε ότι είναι σφαίρα..) είναι ανάλογος της διαμέτρου εις την τρίτη, έχει μειωθεί κατά 1-0.5*0.5*0.5=0.875, δηλαδή μιλάμε για διάχυχη του 87.5% του αρχικού CO2. Αν μειωθεί στο 1/4, μιλάμε αντίστοιχα για 1-0.25*0.25*0.25=0.98=98% διάχυση!

Στη δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση, οι φυσαλίδες που φτάνουν στην κορυφή είναι ίσως μικρότερες και από το 1/4 του αρχικού μεγέθους.. Δεν είναι και άσχημα, ετσι?

Ίσως τελικά να παίζει περισσότερο ρόλο η απώλεια CO2 λόγω αναταράξεων της επιφάνειας..

steady 06-03-08 23:39

εκανα μια μικρη ερευνα σε ξενα forum για τους διαφορους γυαλινους διαχυτηρες τυπου ADA που κυκλοφορουν στο ebay και δεν διαβασα τα καλυτερα μαλλον θα προχωρησω με σκαλα!

ευχαριστω ολους!

flying_guardian 21-03-08 05:03

Ερώτηση! Και εγώ έχω αυτόν της ferplast! Όμως αντί για κατακόρυφα που δείχνουν οι οδηγίες, εγώ τον έχω βάλει ξαπλωτό! Λέτε να έχω κάνει @@ρια; Γιατί δεν βλέπω και το ph μου να πέφτει κάτω από το 7.5!

Andreas301 21-03-08 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 246857)
Ερώτηση! Και εγώ έχω αυτόν της ferplast! Όμως αντί για κατακόρυφα που δείχνουν οι οδηγίες, εγώ τον έχω βάλει ξαπλωτό! Λέτε να έχω κάνει @@ρια; Γιατί δεν βλέπω και το ph μου να πέφτει κάτω από το 7.5!

Δεν νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει σωστά ο κυκλοφορητής όταν είναι ξαπλωτός ο διαχυτήρας. Η λογική είναι ο κυκλοφορητής να ΤΡΑΒΑΕΙ το νερό μέσα στο θάλαμο, το αέριο εισέρχεται από το σωληνάκι και γίνεται η ανάμιξη αερίου νερού. Όταν είναι ξαπλωτό μάλλον μειώνεται η απόδοση του όλου συστήματος.

flying_guardian 21-03-08 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 (Μήνυμα 246915)
Δεν νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει σωστά ο κυκλοφορητής όταν είναι ξαπλωτός ο διαχυτήρας. Η λογική είναι ο κυκλοφορητής να ΤΡΑΒΑΕΙ το νερό μέσα στο θάλαμο, το αέριο εισέρχεται από το σωληνάκι και γίνεται η ανάμιξη αερίου νερού. Όταν είναι ξαπλωτό μάλλον μειώνεται η απόδοση του όλου συστήματος.

Ναι αλλά όταν τον έχω όρθιο παρατηρώ πως στο πάνω μέρος, εκεί δηλαδή που είναι η είσοδος του CO2 δημιουργείται ένας θάλαμος από το αέριο και δεν καταλαβαίνω αν τελικά έτσι θα έπρεπε να είναι! Βλέποντας δε οτι το ph δεν πέφτει κάτω από το 7.6 ανησυχώ!

Andreas301 21-03-08 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 246972)
Ναι αλλά όταν τον έχω όρθιο παρατηρώ πως στο πάνω μέρος, εκεί δηλαδή που είναι η είσοδος του CO2 δημιουργείται ένας θάλαμος από το αέριο και δεν καταλαβαίνω αν τελικά έτσι θα έπρεπε να είναι! Βλέποντας δε οτι το ph δεν πέφτει κάτω από το 7.6 ανησυχώ!

Μα έτσι πρέπει να είναι. Ο θάλαμος που δημιουργείται είναι εγκλωβισμένο CO2 το οποίο αναμιγνύεται σιγά σιγά με το νερό που εισέρχεται από τον κυκλοφορητή. Επίσης, το αν πέφτει ή όχι το ph έχει να κάνει και με την ποσότητα που εισέρχεται. Πόσες φυσαλίδες μετράς στο λεπτό?

edit:
Α μετά είδα σε άλλο θέμα ότι έχεις controller. Δεν τον έχεις ρυθμίσει ;

flying_guardian 22-03-08 03:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 (Μήνυμα 247042)
Μα έτσι πρέπει να είναι. Ο θάλαμος που δημιουργείται είναι εγκλωβισμένο CO2 το οποίο αναμιγνύεται σιγά σιγά με το νερό που εισέρχεται από τον κυκλοφορητή. Επίσης, το αν πέφτει ή όχι το ph έχει να κάνει και με την ποσότητα που εισέρχεται. Πόσες φυσαλίδες μετράς στο λεπτό?

edit:
Α μετά είδα σε άλλο θέμα ότι έχεις controller. Δεν τον έχεις ρυθμίσει ;

Φυσικά και τον έχω ρυθμίσει! έχει γίνει καλιμπράρισμα!
60 το λεπτό μετράω!

Εντάξει το ph μου πλέον σταθεροποιήθηκε!
......στο 7.9 :smt093 τα νεύρα μου!!!!!!!!!!

Andreas301 22-03-08 09:31

Κωνσταντίνε
όπως γνωρίζεις στη Θεσσαλονίκη τα νερά είναι αλκαλικά και σκληρά. Εγώ έχω ph 8,3-8,5 με GH 17-20.
Έχεις μετρήσει πόσο είναι το ph της βρύσης σου;
Διότι είναι πολύ πιθανόν να ξεκινάς από 8,5 και να καταλήγεις στο 7,9!
Επίσης με τέτοια αλκαλικότητα, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ορθή προσέγγιση να περιμένεις να κατέβει το ph (στο 7 ας πούμε)
μόνο με διάχυση CO2. Χρησιμοποιείς καθόλου νερό AO ή απιονισμένο στις αλλαγές νερού ή έστω κάποιο buffer για το ph ?
"Συν ΑΘηνά και χείρα κίνει !"
Τον controller σε πόσο ph τον έχεις ρυθμισμένο να κόβει την παροχή;

flying_guardian 22-03-08 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 (Μήνυμα 247155)
Κωνσταντίνε
όπως γνωρίζεις στη Θεσσαλονίκη τα νερά είναι αλκαλικά και σκληρά. Εγώ έχω ph 8,3-8,5 με GH 17-20.
Έχεις μετρήσει πόσο είναι το ph της βρύσης σου;
Διότι είναι πολύ πιθανόν να ξεκινάς από 8,5 και να καταλήγεις στο 7,9!
Επίσης με τέτοια αλκαλικότητα, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ορθή προσέγγιση να περιμένεις να κατέβει το ph (στο 7 ας πούμε)
μόνο με διάχυση CO2. Χρησιμοποιείς καθόλου νερό AO ή απιονισμένο στις αλλαγές νερού ή έστω κάποιο buffer για το ph ?
"Συν ΑΘηνά και χείρα κίνει !"
Τον controller σε πόσο ph τον έχεις ρυθμισμένο να κόβει την παροχή;

Αντρίκο! Δεν χρησιμοποιώ καθόλου όσμωση! Είπα να την αποφύγω για αρχή τουλάχιστον! Αλλά απ' ότι φαίνεται......

Το περίεργο είναι οτι με το που μπεί το νερό στο ενυδρείο το ph μου είναι στο 7.6 και μετά ανεβαίνει παρά την ύπαρξη του CO2.

Την ανατάραξη την έχω μειώσει στο ελάχιστο αλλά τίποτα.

Τον κοντρόλερ τον έχω ρυθμίσει να κόβει στο 7. Λες να το αλλάξω;

Andreas301 23-03-08 13:27

Ανατάραξη δεν έχεις για να πηγαίνει στράφι το CO2.
Τίποτα ασβεστολιθικά και συναφή φαντάζομαι ότι δεν έχεις.
ph up φαντάζομαι ότι δεν ρίχνεις :D

Κατέβασε τον controller σταδιακά ανά ένα δέκατο και παρακολούθα το μέρα με τη μέρα, όχι απότομα και δημιουργήσεις πρόβλημα στα ψάρια. Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις ph κάτω από 7 σταθερά στη Θεσσαλονίκη, τότε η ΑΟ ή το απιονισμένο (αν είναι σχετικά λίγα τα λίτρα) είναι μονόδρομος (μαζί με CO2 αν είναι φυτεμένο).
Διαφορετικά......AFRICA RULEZ!!.

Στο δικό μου φυτεμένο, με αρχικό ph πάνω από 8,3 και σκληρότητα 18-20, κάνω αλλαγές στις οποίες χρησιμοποιώ 1 απιονισμένο προς 2 βρύσης, και στο νερό της βρύσης χρησιμοποιώ buffer ph 6.5 της waterlife (πρόσφατα το άρχισα αυτό, παλιά έβαζα 2 μέρη απιονισμένο νερό και 1 μέρος του δικτύου). Και όλα αυτά με CO2 στις 40-45 φυσαλίδες το λεπτό όταν είναι αναμένα τα φώτα (100 λίτρα ενυδρείο). Με τον τρόπο αυτό διατηρείται το ph μόλις στο 7 ή λίγο πιο κάτω.

Γι αυτό λέω μετά από αρκετά χρόνια πια, να σταματήσω τα φυτεμένα (όσμωση δεν αγόρασα ποτέ) και να περιοριστώ μόνο στα αφρικάνικα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02806 seconds with 11 queries