Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Υπαρχει περιπτωση;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18607)

Steve 16-07-07 13:03

Υπαρχει περιπτωση;;
 
εχω οπως γνωριζετε, εδω και 4,5 μηνες δυο δισκακια.....
τσακωμους δεν εχω , αντιθετα, αυτους τους 4 μηνες οι δισκοι μου δεν εχουν απομακρυνθει ο ενας απο τον αλλο πανο απο 20 ποντους αποσταση...
η ηλικια τους ειναι περ 6-8 μηνες....
εδω και 1,5 βδομαδα , απο τις 5 περ. Ιουλιου ειναι και οι δυο πισω απο το ξυλο και δεν εχω ιδεα τι μπορει να κανουν εκει.....
αυτο που με τρωει ειναι να μαθω αν εχω αρσ + θυλ και αν υπαρχει περιπτωση να εχω πιασει ζευγαρι στα λιγα αυτα λιτρα μου και αν υπαρχει περιπτωση να εχουν απο τοσο μικρη ηλικια (περ 8 μηνων ) να εχουν γενησει;
ειναι 10 εκατοστα μηκος.....
οταν τα αγορασ ηταν δυσκολο να βρω αρσ+θηλ λογο ηλικιας ...
τσακωμους δε εχω καθολου...
θα παραθεσω συντομα φωτος...
----------------------------------------------
στης 2 πρωτες ειναι ο ιδιος δισκος.....
τι λετε;;;

Steve 16-07-07 17:02

κανεις;;;;;

mikele 16-07-07 18:33

τα ψαρακια σου φαινονται πολυ μικροτερα απο οσο λες.........το οτι κρυβονται πισω απο ξηλα σημαινει οτι τρομαζουν απο κατι η οτι ειναι στρεσσαρισμενα η οτι βαζεις συχνα τα χερια σου μεσα στο ενυδρειο και φοβουνται .....παντως δεν ειναι καλο οπως δεν ειναι καλο το οτι ειναι απομακρυσμενα το ενα απο το αλλα ..... θα επρεπε να ειναι τεσσερα ωστε να κοπαδιασουν να ξεθαρεψουν και να ηρεμησουν....εσυ απλα εφοσον δεν εχεις χωρο παραπανω φροντισε να μη τα τρομαζεις για να ηρεμησουν.....

Steve 16-07-07 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 189911)
τα ψαρακια σου φαινονται πολυ μικροτερα απο οσο λες.........το οτι κρυβονται πισω απο ξηλα σημαινει οτι τρομαζουν απο κατι η οτι ειναι στρεσσαρισμενα η οτι βαζεις συχνα τα χερια σου μεσα στο ενυδρειο και φοβουνται .....παντως δεν ειναι καλο οπως δεν ειναι καλο το οτι ειναι απομακρυσμενα το ενα απο το αλλα ..... θα επρεπε να ειναι τεσσερα ωστε να κοπαδιασουν να ξεθαρεψουν και να ηρεμησουν....εσυ απλα εφοσον δεν εχεις χωρο παραπανω φροντισε να μη τα τρομαζεις για να ηρεμησουν.....

sorry, λαθος καταλαβες , μαζι εναι ολη την ωρα!
χερια δεν βαζω μεσα ποτε!!!
(να φανταστεις , κλαδευω καθε 3 μηνες)
Τα ψαρια αυτα ειναι 8εκ το κοκκινο και 10εκ το μπλε .....
μαλον προκειτε για pigeon blood red x snake skin και ειναι απο Στεντκερ.

mikele 16-07-07 19:11

και παλι σου λεω φιλε μου οτι το να κρυβονται συνεχεια δεν ειναι καλο σημαδι γενικα .....δε σημαινει οτι εχω και δικαιο......η σημπεριφορα τους πως ειναι ολη μερα..??? τρωνε βγαινουν εξω κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο..?? ποση ωρα κρυβονται ??? γιατι κρυβονται ?? ψαξτο λιγο καλυτερα και δωσε μας μια εικονα καλυτερη....

Pritanis 16-07-07 19:13

Στεντκερ;;;; Με τον τοττο το ανεκδοτο το ξερεις;;;;; Μαλλον απο υπολοιπα Ασιας μου φαινονται.......Κατιμας....... Τα αγορασες ή δωρο σου τα εκαναν;;;;

Steve 16-07-07 19:19

τα ειχα αγορασει (αφου στο ειχα πει! )..... ειναι σιγουρα Στεντκερ!
αφου το μαγαζι μονο απο αυτον περνει!
Τελος παντων.....ταιζοντε με sera vipagran , sera sun , tetra pro και αρτεμια που και που......

PascM 17-07-07 11:23

Λίγο δύσκολο να είναι Γερμανικά κομάτια αυτά!!!

Steve 17-07-07 11:25

οταν ξαναπαω Αθηνα θα ρωτησω στα συγοθρα, αλα αυτος μου ειχε πει οτι περνει αποκλειστηκα απο Στεντκερ. ου το ειχε πει ξεκαθαρα.!

vasilakis 17-07-07 16:20

Προφανως για να πουλησει επειδη σε ειδε μικρο.
Τα ψαρακια σου εχουν πολλα μαυρα στιγματα που τα κανουν να χανουν την εμπορικη τους αξια.
Ο στεντκερ θα κραταγε μονο τα αψεγαδιαστα ή αυτα που εχουν ελαχιστα μαυρα στιγματα.

Steve 17-07-07 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 190108)
Προφανως για να πουλησει επειδη σε ειδε μικρο.
Τα ψαρακια σου εχουν πολλα μαυρα στιγματα που τα κανουν να χανουν την εμπορικη τους αξια.
Ο στεντκερ θα κραταγε μονο τα αψεγαδιαστα ή αυτα που εχουν ελαχιστα μαυρα στιγματα.

δλδ με κοροιδεψε;:confused:
τωρα στεναχωριεμαι...... ολοι οσοι τα εχουν δει λεν οτι δεν τους αραισαν.... βεβαια οταν τα πηρα εχω δεν ειχαν καθολου χρωματα για να ξερω τι θα προκυψει....
αμα δεις του θειου μου που τα πηρε απο το ιδιο μαγαζι......ειναι τελεια...
ειχε παρει και αυτος 3 μαζι μου, και επειδη ειδε τι προεκυψε σε χρωμα τα εδωσε πισω και πηρε πολυ ωραιους καφε και πορτοκαλι....
και μου το ειχε πει να τους δωσω κι εγω για αλλους ....αλλα εγω τα λυπαμαι...
τωρα λυπηθηκα πολυ...

klaz 17-07-07 16:37

απο γερμανια δεν ειναι σιγουρα......
ασιατικα ειναι,και συμφωνω με το κυριο μοδερατορα παραπανω....
δυστυχως δεν φαινεται να ειναι απο ''καθαρη'' ποικιλια..:smt009

Yiannis59 17-07-07 16:58

Δες το και απο την καλη του πλευρά οτι και να ειναι οι ΔΙΚΟΙ σου δισκοι απο αλλου ξεκίνησες και αλλου έφτασε η συζήτηση θέλεις να αποδείξεις κάτι σε κάποιον;; Αν οχι τότε είναι οι ΔΙΣΚΟΙ ΣΟΥ και ειναι οι καλυτεροι γιατι ειναι οι ΔΙΣΚΟΙ ΣΟΥ.

Steve 17-07-07 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 190117)
απο γερμανια δεν ειναι σιγουρα......
ασιατικα ειναι,και συμφωνω με το κυριο μοδερατορα παραπανω....
δυστυχως δεν φαινεται να ειναι απο ''καθαρη'' ποικιλια..:smt009

τα χαπια μου......

Yiannis59 17-07-07 16:59

Διαβασε ποιο πάνω γιατι τα χα πια σου ;;

Steve 17-07-07 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 190127)
Δες το και απο την καλη του πλευρά οτι και να ειναι οι ΔΙΚΟΙ σου δισκοι απο αλλου ξεκίνησες και αλλου έφτασε η συζήτηση θέλεις να αποδείξεις κάτι σε κάποιον;; Αν οχι τότε είναι οι ΔΙΣΚΟΙ ΣΟΥ και ειναι οι καλυτεροι γιατι ειναι οι ΔΙΣΚΟΙ ΣΟΥ.

εχεις απολυτο δικο...
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!

mios 18-07-07 01:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 190108)
Προφανως για να πουλησει επειδη σε ειδε μικρο.
Τα ψαρακια σου εχουν πολλα μαυρα στιγματα που τα κανουν να χανουν την εμπορικη τους αξια.
Ο στεντκερ θα κραταγε μονο τα αψεγαδιαστα ή αυτα που εχουν ελαχιστα μαυρα στιγματα.

Τα υπόλοιπα τι τα κάνει ?

vasilakis 18-07-07 02:01

Μπορει να ακουγεται ασχημο αλλα τα θανατωνει...
Σαν επιχειρηματιες θελουν να βγαζουν και να πουλανε οτι καλυτερο απο τις γεννες.

mios 18-07-07 02:19

Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο κύριο ,αλλά άλλοι εκτροφείς δίνουν Α και Β διαλογής ψάρια (ως προς το χρωματισμό-peppering κτλ), όπου τα Β είναι φυσικά πιο φτηνά (και δίνουν μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στον εισαγωγέα που δεν αναφέρει την λεπτομέρεια στον πελάτη ;) ).Ο Stendker δεν το κάνει ?

Steve 18-07-07 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mios (Μήνυμα 190223)
Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο κύριο ,αλλά άλλοι εκτροφείς δίνουν Α και Β διαλογής ψάρια (ως προς το χρωματισμό-peppering κτλ), όπου τα Β είναι φυσικά πιο φτηνά (και δίνουν μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στον εισαγωγέα που δεν αναφέρει την λεπτομέρεια στον πελάτη ;) ).Ο Stendker δεν το κάνει ?

σιγουρα το κανει και ο Στεντκερ.....(τοσους πελατες εχει...να τους χασει για το τιποτα;).... ειναι βλακες οποιοι πεταν ψαρια , για να μην χασουν πελατες ... δεν εχει ομως ποτε σκεφτει τι θα γινοταν αν καποιος πεταγε τα δικα του παιδια....
οχι τπτ αλλο.....την ηλιθιοτητα των ανθωπων την πληρωνουν τα ζωα...

Pritanis 18-07-07 12:55

ολοι οι εκτροφεις εχουν αρκετα σταδια ευθανασιας των μικρων που εχουν γεννετικες δυσμορφιες ή κακη εμπορικοτητα...... Δυστυχως.......

Steve 18-07-07 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 190306)
ολοι οι εκτροφεις εχουν αρκετα σταδια ευθανασιας των μικρων που εχουν γεννετικες δυσμορφιες ή κακη εμπορικοτητα...... Δυστυχως.......

:smt009 :smt089 :smt088 :smt010

Yiannis59 18-07-07 13:46

Σπαρτιάτες .......

Steve 18-07-07 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 190314)
Σπαρτιάτες .......

xaxaxa


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02012 seconds with 11 queries