Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σχέδια για 450αρι υβριδικό ξύλινο rimless.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72863)

jimbit22 03-07-13 16:06

Σχέδια για 450αρι υβριδικό ξύλινο rimless..
 
Σχεδιάζω να κατασκεύασω ένα ενυδρείο με ξύλινη πλάτη και πάτο με αρμό για να καθίσει το γυαλί εμπρός και πίσω στην πλάτη..

είναι έως 450 λίτρα αναλόγως τα οικονομικά μου..

Οι γνωστές του ξύλου λέτε να έχει πρόβληματα η πλάτη μιας και το σχεδιάζω χωρίς κόντρες;

Ποιό μονοτικο χρησιμοποιείται στο ξύλο;

Μέγιστο ύψος θα είναι 50cm και θα παίξω με μήκος και πλάτος για να βρώ τα λίτρα μου..

Αν μελλοντικά γίνει θαλασσινό το ύψος με καλύπτει ή πρέπει να ανέβω κιαλλο;
-------------------------
Από την μεριά του αυτοματισμού, σχεδιάζω controller με οθόνη αφής, Bluetooth-WiFi, video monitor, απομακρυσμένο έλεγχο και συνεργασία με seneye monitor αν γίνει θαλασσινό και έλεγχο όλου του ενυδρείου από αυτό(αναπλήρωση, φίλτρα on - off, θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία led και άλλα.. Όσο με περιορίσουν τα πιν του controller βασικά..

Nektamen 03-07-13 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 (Μήνυμα 775642)
Σχεδιάζω να κατασκεύασω ένα ενυδρείο με ξύλινη πλάτη και πάτο με αρμό για να καθίσει το γυαλί εμπρός και πίσω στην πλάτη

εξηγησε καλητερα ρε φιλε να καταλαβουμε.

jimbit22 03-07-13 17:40

Ο πάτος και η πλάτη θα είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης και για να στηριχτεί το τζαμί σωστά θα κοπεί αυλάκι δύο χιλιοστά ποιό χοντρό από το πάχος του τζαμιού και βάθος 5-6 ώστε να δεχτεί το τζαμί και να στηριχτει σωστά..

Nick74 03-07-13 18:45

προσωπικα θεωρω λαθος το παντρεμα δυο υλικων με διαφορετικο συντελεστη διαστολης.
Τα ξυλινα δουλευουν εντελως διαφορετικα αφου το τζαμι ουσιαστικα πιεζεται απο το νεροκαι βεντουζαρει στο ξυλο σε μεγαλη σχετικα επιφανεια (και να κοπουν οι σιλικονες πχ παλι θα βεντουζαρει θεωρητικα) ενω σε αυτο που περιγραφεις δεν ειναι βεβαιο οτι το τζαμι θα μεινει ολες τις εποχες του χρονου μεσα στον αρμο

jimbit22 03-07-13 18:45

Βγάλαμε αυτό το σχέδιο με ένα φιλαράκι προχθές για να έχουμε τα πλεονεκτήματα του ξύλου αλλά θέλω την ορατότητα αριστερά και δεξιά..

Nick74 03-07-13 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 (Μήνυμα 775656)
Βγάλαμε αυτό το σχέδιο με ένα φιλαράκι προχθές για να έχουμε τα πλεονεκτήματα του ξύλου αλλά θέλω την ορατότητα αριστερά και δεξιά..


τοτε φτιαξε ξυλινο με δυο επι πλεον τζαμια δεξια κι αριστερα

Stivv27 03-07-13 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 775657)
τοτε φτιαξε ξυλινο με δυο επι πλεον τζαμια δεξια κι αριστερα

+1 το κανεις με οθονη και 2 πλαινα!Ρωτα τα παιδια που κανουν ξυλινα αλλα ειναι πολυ δυσκολο το παντρεμα οπως σου ειπαν και ποιο πανω!!!!

ελιοτ 03-07-13 21:16

δεν θα παντρευα αυτα τα δυο υλικα μαζι, πιστευω οτι θα εχεις προβληματα στην ενωση ξυλου με τζαμι.

Nick74 03-07-13 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 775696)
δεν θα παντρευα αυτα τα δυο υλικα μαζι, πιστευω οτι θα εχεις προβληματα στην ενωση ξυλου με τζαμι.


την αρχικη ενωση πιθανο να την πετυχει με σιλικονη μεσα στον αρμο, αλλα χρονο δεν προκειται να βγαλει (το χειμωνα το ξυλο θα εχει αλλες συστολες και αλλες το ακαμπτο γυαλι με αποτελεσμα μια ωραια πλυμηρα)

jimbit22 04-07-13 14:06

Εδώ είναι ένα θέμα που βρήκα και συζητάνε την ίδια ιδέα..

http://www.plantedtank.net/forums/sh...d.php?t=126600

Το πρόβλημα με αυτή την κατασκευή η στήριξη του γυαλιού στο ξύλο, μιλάνε για κόντραπλακέ αεροπορικού τύπου και εποξικη κολλά για να έχει μηχανική αντοχή η ένωση των δύο υλικών πράγμα που ανεβάζει το κόστος..

Εάν βρώ χρόνο με την μετακόμιση και το στεγανωτικο που χρησιμοποιείται στα ξύλινα θα κάνω ένα τεστ μικρής κλίμακας για να έχουμε μία εικόνα..

Kostas12 04-07-13 14:28

Το ξύλο όπως έλεγαν και παλιοί δεν πεθαίνει ποτέ πάντα δουλεύει και ειδικά εάν του βάλεις νερό κοντά τότε θα έχεις διαστολές μεγάλες καλό είναι τα δύο υλικα ξύλο και γυαλί να μην ενωθούν.

Nektamen 04-07-13 14:47

φιλε θα παρεις αλλη μια αρνητικη απαντηση απο εμενα αλλα οπος προειπαν και τα παιδια παραπανω μην δοκιμασεις το παντρεμα 2 διαφορετικων υλικων.. καντο με τους τροπους που ιδη εχουν κανει μερικοι και τρεχουν ξυλινα ενυδρεια εδω και χρονια με τον ασφαλη και ιδη δουλεμενο τροπο.

kostas82 04-07-13 15:26

γιατί δεν βάζεις μόνο γυαλί ρε συ ; θαλασσινό και ξύλο δυσκολάκι ..σκέψου μόνο ότι τα ζωντανά που μεγαλώνουν μέσα στον βράχο μπορούν με τον καιρό να σκάψουν το ξύλο αφού με ευκολία ανοίγουν τρύπες στον βράχο ...ψάχνεσαι για παντόφλα :D:D

jimbit22 04-07-13 16:09

Πόντος..! Χα χαχα..!
thnx κότσο.. Απο ύψος τι προτείνεις..; Δεν έχω διαβάσει ακόμα πολύ για θαλασσινό κ έχω κενά... Έχω κάνα χρόνο ακόμα οικονομική και πνευματική προετοιμασία..

Κοίταγα το ξύλο για λόγους μόνωσης αλλά από ο,τι φαίνεται θα παίξω με γυαλί μόνο και DOW στις πλευρές που δεν θα έχω ορατότητα..

kouman 04-07-13 16:53

επιδη εχω κατασκευασει κατι αντιστηχο θα σου πω οτι μπορεις να το πετυχεις αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο απ οσο νομιζεις,,,, μετα θα σου πω πως δεν αξιζει αυτην η ιστορια για 450 λιτρα.... καντο ολο γυαλι και μονωσε τον πατο και την πλατη με φελιζολ....

jimbit22 04-07-13 17:20

Κάτι τέτοιο θα γίνει τελικά Σάκη.. Θα έπαιζα και σε περισσότερα λίτρα αλλά στην αρχή θα είναι φουλ φυτεμένο με καμία 400άρια βατ λεντ και δεν θέλω να ξεπεράσω τα 200 λίτρα εβδομαδιαία αλλαγή για τα λιπάσματα..

Έχεις φωτογραφία από την κατασκευή που λες ή είναι σε κανά θέμα σου που δν έχω δει; τούμπανο οι κατασκευές σου Btw..

kouman 05-07-13 00:57

ευχαριστω αγορινα μ! παρε να χορτασει το ματι!!!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71141

kostas82 05-07-13 07:26

νομίζω 60 πόντοι είναι ένα καλό ύψος :smt025


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries