Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο ενυδρείο με Αφρικάνες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94964)

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 03-12-16 21:14

Νέο ενυδρείο με Αφρικάνες
 
5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο που μόλις απέκτησα.
Καταρχάς να πω ότι σας γράφω από Γερμανία όπου πριν τρία χρόνια μετακόμισα και πιστεύω πως ήρθε ο καιρός να ξαναγυρίσω στο χόμπι μου.Λοιπον βρήκα ένα στημένο Juwel Vision 260L κομπλέ με πολλά καλούδια από μηχανικής υποστήριξης όπως εξωτερικό φίλτρο κτλ.Και επίσης με πολλές Αφρικανές κιχλιδες.Τωρα από ονόματα δε ξέρω πως λέγονται καθότι έχει διάφορες μέσα.Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό.Το ενυδρείο είναι 11 μηνών και έχει αρκετό βράχο μέσα.Επισης να πω ότι πήρα μαζί σχεδόν και το μισό από το είδη υπάρχων νερό του ενυδρείου και πρόσθεσα το υπόλοιπο μαζί φυσικά με αντί χλώριο.Οποιοδηποτε σχόλιο η συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη

Κωστας Malawi 03-12-16 21:23

καλως ηρθες στην παρεα μας και στην αφρικη!
υπαρχουν πολλα ειδη εκει μεσα τα οποια θα χρειαστει να διορθωθούν..
για αρχη θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ ωστε να ξερεις που βρισκεσαι απο παραμετρους νερου.
επισης μπορεις να αλλαξεις πετρες και να φτιαξεις κατι πιο ομορφο και φυσικο.

τα nimbochromis venustus δεν χωρανε για κανενα λογο εκει μεσα..(δες την υπογραφη μου)

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 03-12-16 22:02

Κώστα ναι το ξέρω.Το τεστ είναι το πρώτο που θα κάνω.Τα βράχια και εμένα δεν μου αρέσουν έτσι να πω την αλήθεια.Κατι πρέπει να αλλάξω.Αυτη η πρασινιλα από επάνω φεύγει κάπως;και αν κάνει φυσικά να την διώξω διότι σίγουρα έχει μια βιολογία επάνω της και αυτή

Κωστας Malawi 03-12-16 22:34

πρασινες και καφε αλγες ειναι συνηθισμένο φαινόμενο σε ενα ενυδρειο malawi.δεν υπαρχει κανενας λογος να τις διωξεις.αυτο που πρεπει ομως να κανεις ειναι να αποφασισεις με ποιο ειδος θελεις να ασχοληθεις γιατι ολα αυτα εκει μεσα δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.
ελπιζω πως στη Γερμανια θα βρεις πολυ πιο ευκολα τα ειδη που θελεις απο οτι εμεις εδω στην Ελλαδα..υποψην τα ψαρια της λιμνης αυτης ζουν σε χαρεμια 1 αρσενικο με 3-4 θυληκα για να δωσουν τον καλυτερο τους εαυτο.και σε αυτη την περιπτωση θα σου προτεινω δυο χαρεμια για να ειναι ανετα.

δες και τα υπολοιπα ενυδρεια που εχουν παρουσιασει εδω τα παιδια για να παρεις καποιες ιδεες..

επισης δες και αυτο..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
θα σε βοηθησει.

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 03-12-16 22:37

Υπάρχουν καμία 20 άρια ψάρια μέσα.Να πω την αλήθεια δεν τα ήθελα.Αλλα ο Γερμανός αλλιώς δεν μου το πούλαγε.Εγω θέλω να βάλω μέσα Φροντοζες αλλά πρέπει πρώτα να ξεφορτωθώ κάποια από αυτά.Φυσικα δε ξέρω ποιο ταιριάζει με ποιο.Νομιζω ότι έμπλεξα....

tsantos 04-12-16 00:39

Καλη αρχη και παλι λοιπον!!!εμπλεξες λιγο με ολα αυτα!
Δυστηχως ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για frontosa!
Μπορεις να βρεις ομως αλλα ψαρια που θα αναδειξουν το ενυδρειο σου και θα μπορουν να ζουν ευτυχισμενα!
Διαλεξε ποια λιμνη θελεις να ακολουθησεις και υπαρχουν πολλες επιλογες!
Αν θα βαλεις 1-2 "γαιδουρια" θα ειναι σαν σε φυλακη και το ενυδρειο σου θα φαινετε μικρο,ενω αν βαλεις μικρα ψαρια ή μετρια θα ειναι η μερα με τη νυχτα,θα δεις συμπεριφορες και σιγουρα γεννες.

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 04-12-16 20:01

2 Συνημμένο(α)
Παιδιά αυτές είναι οι κιχλιδες.Μπορει να ξέχασα και καμία.Για πείτε ποιες πρέπει να διώξω η ποιες ταιριάζει να μείνουν.Εχω απελπίστει λίγο και μου έρχεται να τις δώσουμε δρόμο και να βάλω από την αρχή ένα κοπάδι από ίδια η συμβατά είδη....:confused:

Bill-Samos 04-12-16 20:08

Ισως αυτο να ειναι και η καλυτερη ιδεα για να δουλεψεις το aquascape με την ανεση σου..Κατα τ αλλα δεν ειναι και για απελπισια :)

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 04-12-16 20:21

Δε ξέρω γιατί δε μπορώ να ανεβάσω και τις υπόλοιπες φωτό από τα υπόλοιπα ψάρια !!

kwstas arta 04-12-16 21:53

καλησπερα φιλε μου,σε ποια πολη εισαι?εγω ειμαι μοναχο,για αυτο σε ρωταω.καλεσ γιορτεσ να εχουμε.

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 04-12-16 21:57

Καλησπέρα.Ντυσελντορφ είμαι.Λιγο μακρυά

Κλεόβουλος 05-12-16 09:17

Καλώς ήρθες!
Δυστυχώς κληρονόμησες πολλά ψάρια και κάποια γίνονται και αρκετά μεγάλα.
Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αλλά εγώ θα τα έδινα όλα και θα έβαζα 2-3 χαρέμια mbuna.

kwstas arta 05-12-16 10:45

Όσον αφορά τις τιμές του νερού να ξέρεις οτι η Γερμανία εχει σκληρό νερό.εδώ στο Μόναχο εχει ph7,8 kh 14 gh 16.νερό ότι χρειάζονται οι αφρικανες. Α οι τιμές του νερού ειναι η επίσημες μετρήσεις απο την εταιρία ύδρευσης.

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 05-12-16 20:38

Ρε παιδία για 260 λίτρα ποσά Watt πρέπει να είναι ο θερμοστάτης;

ΔημήτρηςΤ 05-12-16 20:44

Με 200 εισαι άνετος.

Bill-Samos 05-12-16 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 984487)
Με 200 εισαι άνετος.

Aναλογα αν μιλαμε για Ελληνικο ή Γερμανικο σπιτι..:D Παντως 200 και 250 watt την ιδια τιμη εχουν ,θα προτιμουσα 250αρι..

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 05-12-16 22:23

Ok παίδες ευχαριστώ

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 06-12-16 22:00

1 Συνημμένο(α)
Τελικά πήρα 300 Watt.Αυτον τις fluval

Bill-Samos 06-12-16 22:19

Καλα εκανες..για πες τιμη να κανουμε τις συγκρισεις μας.. :)

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 06-12-16 22:22

20€ + 2,5€ Μεταφορικά
Συμφέρει η όχι;;

Bill-Samos 06-12-16 22:45

33 + 4 μεταφορικα εδω ο ιδιος..μαλλον συμφερει.. :) Εγω που ηθελα φετος 4 μπορει να συμφερε να ερθω μια βολτα μεχρι το Ντυσελντορφ να τους ψωνισω και να πιω και μια μπυρα.. :)

ΤΟΥΛΚΙΑΣ 07-12-16 05:38

Σώπα ρε συ.Ακριβως πολύ κάτω..Με το καλό να μας έρθεις φίλε.χαχαχα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02005 seconds with 11 queries