Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   τι θα μπορουσε να ταιριαξει με neon??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6470)

δημητρης τσ. 14-10-04 04:32

τι θα μπορουσε να ταιριαξει με neon???
 
Εχω ενα μικρο ενυδρειακι 40*30*25,δηλαδη περιπου 28 λιτρων!αυτο περιεχει φωτισμο (απλο!), θερμοστατη (και φιλτρο φυσικά!) και 8 neon (δηλαδη paracheirodon innesi) και εξι poecilia reticulata.θα μπορουσα να τοποθετησω και καποιο αλλο ειδος το οποιο θα εχει τις ιδιες απαιτησεις στην θερμοκρασια και κ υ ρ ι ω ς θα ειναι ακρως ειρηνικο???συμβουλευομαι και μαγαζατορες αλλα θα ηθελα την αποψη καποιου αλλου εμπειρου στο θεμα...μηπως τα platys ητανε μια καλη λυση?

Filippos 14-10-04 07:47

Δημήτρη,
Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να σκέφτεσαι να βάλεις και άλλο είδος μέσα.
Επιπλέον τα guppies και τα platies έχουν διαφορετικές ανάγκες όσον αφορά το ph και γενικότερα τις συνθήκες της υδάτινης στήλης στο ενυδρείο σου.
Σου προτείνω λοιπόν να βγάλεις τα neon ή τα guppies (διάλεξε ένα είδος μόνο) και εάν θέλεις να προσθέσεις ένα μικρό κοπαδάκι corydoras (4 άτομα το πολύ), έχοντας όμως κατα νου ότι είσαι οριακά από άποψη πληθυσμού...
Από μετρήσεις πως πας? Πόσο καιρό λειτουργείς το ενυδρείο?

Φιλικά,
Φίλιππος

ahar 14-10-04 10:15

Re: τι θα μπορουσε να ταιριαξει με neon???
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από δημητρης τσ.
Εχω ενα μικρο ενυδρειακι 40*30*25,δηλαδη περιπου 28 λιτρων!αυτο περιεχει φωτισμο (απλο!), θερμοστατη (και φιλτρο φυσικά!) και 8 neon (δηλαδη paracheirodon innesi) και εξι poecilia reticulata.θα μπορουσα να τοποθετησω και καποιο αλλο ειδος το οποιο θα εχει τις ιδιες απαιτησεις στην θερμοκρασια και κ υ ρ ι ω ς θα ειναι ακρως ειρηνικο???συμβουλευομαι και μαγαζατορες αλλα θα ηθελα την αποψη καποιου αλλου εμπειρου στο θεμα...μηπως τα platys ητανε μια καλη λυση?

Καλημερα Δημήτρη και καλως ήλθες στο board.
1ον. Αν κανεις ενα κοπο να διαβάσειςτα δίαφορα μυνηματα (θα στο συνιστούσα ;-) ) θα δείς ότι το ενυδρειακι σου είναι πολυ μικρό για να ανταπεξέλθει σε αυτό τον όγκο βιολογικου φορτίου που σκεφτεσαι να βάλεις...

2ον. Θα συνιστούσα να κρατήσεις το ενυδρέιο σου ώς έχει αλλα μονο μετα γκαπακια μεσα (που αλλωστε ειναι αρκετα ανθεκτικα με "περιεργες" συνθήκες νερου και σεταρίσματος ) και καποια στιγμη όταν το αποφασίσεις και έχεις και την οικονομική δυνατότητα να περάσεις σε ένα μεγαλύτερο περιπου του μετρου (αντε και 80 εκ καλο είναι ;-) ) όπου τα ψάρια που θα βάλεις θα μπορέσουν πραγματικα να αναπτυχθούν και να αναδείξουν τα χρωματα τους.

3ον. Πλατυς και ηρεμο ενυδρέιο σημειώσατε 1 . Ηρεμα είναι αλλα, για τα δικα τους στανταρτ. :-)

4ον. τι φιλτρο;
5ον. μετρησεις;



Αλέξανδρος

_jimmakos_ 25-10-04 17:22

απο πρωσοπικη εμπειρια σχετικα με αυτο που ειπες για τα γκαμπυ οτι δεν ταιριαζουν στο πεχα με τα νεον ισχυει ναι μεν αλλα συμβειονουν κ αριστα αλλα αναπαραγονται κ τα δυο ειτε στισ συνθηκεσ του ενως η στις συνθηκες του αλλου... προσωπικη εμπειρια κ μονο ετσι! :wink:

jpatou 25-10-04 17:54

Θα συμφωνήσω με τον Fillipo. Βάλε 3-4 corydoras ή 3-4 ottocinclus affinis .
Τώρα σχετικά με τα γκαπυ και τα νέον να πω οτι και σε εμένα έχουν άριστη συμβίωση και με Glowlight Tetra. Απώλειες ΜΗΔΕΝ :!: :!: :!:

AFRIKANOFILOS 25-10-04 20:06

Επειδη ζουν παει να πει οτι δεν υποφερουν :idea: :?:

asteris 25-10-04 20:52

Σιγά ρε παιδιά που υποφέρουν κιόλας, τα πιό κινητικά και χαρούμενα ψάρια μέσα στο ενυδρείο μου είναι τα νέον. Και βρίσκονται 9 μήνες σε GH 16 και 7.5 pH.

Πολύ τραγικά τα κάνετε ώρες-ώρες...

dantouan 25-10-04 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris
Σιγά ρε παιδιά που υποφέρουν κιόλας, τα πιό κινητικά και χαρούμενα ψάρια μέσα στο ενυδρείο μου είναι τα νέον. Και βρίσκονται 9 μήνες σε GH 16 και 7.5 pH.

Πολύ τραγικά τα κάνετε ώρες-ώρες...

Πεστα ρε asteri... :wink:

halvas69 26-10-04 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
.............. συμβειονουν κ αριστα αλλα αναπαραγονται κ τα δυο............

Αφού έχεις κάνει αναπαραγωγή ΝΕΟΝ καλό θα ήταν να γράψεις κάτι, θα χει μεγάλο ενδιαφέρον για το πως τα κατάφερες, με ποιές συνθήκες κλπ.
Βλέπεις δεν είναι ότι πιο συνηθισμένο.
Αλλά άνοιξε το σε άλλο ποστ μην χαλάσουμε αυτό.
Εκτός εάν.......

Markos 26-10-04 00:39

και εγώ ξαφνιάστηκα όταν το διάβασα για αναπαραγωγή NEON και μάλιστα στο ίδιο ενυδρείο με Guppies, αλλά μάλλον είναι λάθος...

πάντως εάν τα κατάφερες, είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα... (δεν το λέω αρνητικά)

_jimmakos_ 26-10-04 00:59

παιδια συγνωμη που δεν εδωσα τις απαραιτητες διευκρινησεις... δεν γεννησαν στο ιδιο ενυδρειο ! τα εβαλα σε ξεχωριστο ενυδρειο ενα ζευγαρι κ εκει γεννησε η θυλικια ... κ για να μην φανω ψευτης θα σας πω κ λεπτομεριες:
Τα τετρα τα ξεχωριζω απο το καρουμπαλακι που εχει μονο το αρσενικο πανω απο το ματι του! το ξεχωριστο ενυδρειο ειχε υποστρωμα απο χαλικια , θερμομετρο στους 27 , κ στην μια πλευρα ειχα βαλει 2 γλαστρακια απο ... δεν θυμαμαι το ονομα των φυτων τωρα, κ φιλτρο αυτο που που βαζεισ την βαση κατω απο τα χαλικια κ λειτουργει με το μηχανιμα των φυσαλιδων καταλαβαινετε τι εννοω! τα αφησα εκει καν 2-3 βδομαδες μπορει κ μηνα ειλικρινα δεν θυμαμαι οσπου ειχε φουσκωσει η κοιλια της θυλικιας κ σε καποια στιγμη τυχαια παρατηρησα να την κυνηγαει να το πω να την σπρωχνει να το πω ο αρσενικοσ την θυλικια προς τα φυτα οπου κ γεννησε αν κ εγω δεν καταφερα να δω τα αυγα... την επομενη μερα τα εβγαλα απο το ενυδρειο τα τετρα κ αφησα το ανυδρειο με τα αυγα στις συνθηκες που υπηρχαν! Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα δεν θυμαμια ρε παιδια με το διαβασμα των πανελληνιων τα εχω ξεχασει αυτα, μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ειδα κατι διαφανει μικρα να κολυμπαν δυστηχων μονο 2 τετρα καταφεραν να επιζησουν το οποια ψοφησαν μετα απο 2 μηνεσ περιπου αφου τα εβαλα στο ενυδρειο! Δεν ηταν καθολου ανθεκτικα κ γι αυτο τον λογο δεν επανελαβαα την διαδικασια διοτι ειχα απογοητευτει!!! anyway! εγω παντως σας λεω αληθεια τι αλλο να πω....!!!
παντως φταιω που δεν εγραψα συγκεκριμενα τι εννοουσα δικο μου λαθος ! συγνωμη! :cry:

halvas69 26-10-04 01:08

Πάντως αφού τα κατάφερες αξίζει τον κόπο να ξαναπροσπαθήσεις.
Άντε τι περιμένεις :)
Όλοι μαζί σου είμαστε, no need to say i'm sorry !

Markos 26-10-04 11:05

Μπράβο και μόνο που κατάφερες να έχεις γέννα.

Είναι πραγματικά δύσκολο στα ΝΕΟΝ και θέλει πάρα πολύ τύχη. :wink:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries