Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προσθηκη ψαριων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44486)

mimakoz13 07-10-10 10:40

Προσθηκη ψαριων
 
ΧΑΙΡΕΤΑΙ
ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΤΡΩΜΕΝΟ 35 ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΕΙΟ ΜΟΥ.
ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΛΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΚΙΤΡΙΝΟ.
ΕΡΩΤΗΣΗ: ΤΙ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΑ?
ΕΠΙΣΗΣ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΛΑΤΙΟΥ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΖΗΤΑΩ ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

ΔΕΝ γραφουμε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γιατι ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ..


drbig 07-10-10 10:45

Φιλε καλημέρα..

Κατ αρχήν καλωσήρθες κι απο μένα.
Επειτα, δεν γραφουμε κεφαλαία στο φορουμ ισοδυναμει με το να φωνάζεις..
τρίτον, φίλε μου το ενυδρειάκι σου είναι μικρο για να τοποθετήσεις πολλά ψαράκια..(εκτός κι αν θέλεις να ψοφάνε...) Για ένα ενυδρείο αυτών των λίτρων εγω θα πρότεινα φυτά καμια πετρούλα, εναν μονομάχω και κανα 2 σαλιγγάρια aple snails.
Τεταρτον, το αλάτι το ζητάς σαν ενυδρειακό αλάτι απο τα αντίστοιχα μαγαζιά αλλιώς ζητάς τυροκομικό αλάτι απο τα αντίστοιχα μαγαζιά και πάλι.

Roussaks 07-10-10 10:48

1ο . Γραφε με μικρα , τα κεφαλαια στην "γλωσσα των φορουμ" ειναι σαν να φωναζεις !!
2ο . Δεν εχω ιδεα απο ζωοτοκα , αλλα θα σου ελεγα γκαπυ ....μονο αρσενικα και με επιφυλαξη να απαντησει και κανεις πιο εμπειρος .
3ο .Το αλατ(σ)ι το ζητας ή απο πετσοπ .... ή το χοντρο μαγειρικο αλατι
(να επιβεβαιωθει ,μη σε παρω στον λαιμο μου ! )

4ο . Πως ξερεις οτι ειναι στρωμενο; Εχεις κανει μετρησεις και ποιες ειναι αυτες ; εκανες στρωσιμο με μπολι ;

mimakoz13 07-10-10 10:48

οκ δεν το ηξερα...συγγνωμη.
οταν λες απο τα αντιστοιχα μαγαζια τι εννοεις?
μονομαχο με το μολι μου δεν βαζω γιατι μπορει να υπαρξουν συγκρουσεις..
αν βαλω ενα νεον? η ενα γκαπι ?

Roussaks 07-10-10 10:52

Προσεχε , και αφου εχεις προσβαση στο ιντερνετ ψαξε , τα νεον θελουν χαμηλο pH ενω τα Γκαπι ψηλο ... δεν ταιριαζουν απο αποψη συνθηκων ...
Ωραια και η ιδεα του DRBIG.... αν θες να αποχωριστεις το Μολι σου! + και καμια γαριδουλα !

drbig 07-10-10 10:55

Αντοιστοιχα είναι για το μεν ενυδρειακό αλάτι τα pet shop για το τυροκομικό και ΟΧΙ αλλο αλάτι (δεν βάζουμε αλλα αλατια μεσα στο ενυδρείο) τα μαγαζιά που πουλάνε τυριά, οι παραγωγοι τυριων κτλ..

Ο Μονομάχος τα σπάει σαν ψαράκι.. δεν έλεγα να τον βάλεις μαζι με το μολυ αλλά μόνον του!!!
γενικά 1 νεον, 1 γκαπι, 1 μολυ κτλ κτλ δεν είναι καλο πράγμα για τα ψαράκια.. Εξαίρεση αποτελεί ο ΜΟΝΟμάχος...:D
-------------------------
Οι γαρίδες είναι ευαίσθητες πιο ευαίσθητες απο τα πιο πολλά ψάρια και τις βάζουμε σε ενυδρείο αφου εχει στρώσει ο Βυθος του δηλαδη μετά απο 2 μήνες

Roussaks 07-10-10 10:58

Εκτος απο τις Μαουντεν Ροκ που δεν τρεφονται απο τον βυθο αλλα φιλτραροντας το νερο... και ειναι ακυρη η προταση μου για γαριδα γιατι θα την κανει μαμ ο μονομαχος ! ! !:D:D

delta66 07-10-10 14:41

1. Αλατι βαζουμε μονο ενυδρειακο ή χοντρο τυροκομικο.
2. Υπαρχουν διαφορες "φιλοσοφιες" διατηρησης ψαριων. Η χομπιστικη διατηρηση ψαριων βασιζεται στη μακροχρονη και υγειη διατηρηση (οσο πιο κοντα γινεται στο προδοκιμο ζωης του καθε ψαριου) και στη εκδηλωση της σωστης συμπεριφορας του καθε ειδους.
Για Μolly δεν επιτυγχανεται ευκολα σε 35 λιτρα ιδιως απο μη εμπειρο χομπιστα και αυτο για λιγο καιρο. Πανω σε αυτην βασιζονται και πιο παραπανω προτασεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,10051 seconds with 11 queries