Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Γνωμες για το sera co2 start με ταμπλετες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40163)

tepe 05-05-10 08:04

Γνωμες για το sera co2 start με ταμπλετες
 
Καλημέρα εχθες απεκτησα το sera co2 start το χρησιμοποιει κανενας απο εσας ?
Για 125 λιτρα ενυδρείο με σχετικά ευκολα φυτά ειναι αρκετό?
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1602

kingrim 05-05-10 08:09

αν ειναι μια ταμπλετα την μερα ειναι πολυ ακριβο

δες και αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=979

και το ανταλλακτικο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=980

εμενα μου κραταει 2 μηνες η μπουκαλα

tepe 05-05-10 08:26

κοιτα οι ταμπλέτες εχουν 6 ευρώ οι 20!!1
Χρειάζεται μια ταμπλέτα καθε εβδομάδα με τα δικά μου φυτά τα οποία δεν ειναι απαιτιτικά εκτος απο την μος !!!
αρα 20 εβδομαδες = 5μηνες με 6 ευρώ
και το συχνότερο που πρεπει να βαζεις οταν πια εχεις φουλ φυτά ειναι μερα παρα μερα δηλαδή 6 ευρώ για 40 μέρες καλα είναι νομίζω !!!!
Ασε που τον χωρο κατακρατησης και διαχησης του co2 μπορεις να τον γεμιζεις και με diy κατασκευή και έτσι δεν ξαναπαιρνεις ταμπλετες!!!!!!!!

Θα ήθελα βεβαια και την γνωμη καποιου που το χρησιμοποιεί !!!!!!

ErnieBall 05-05-10 08:35

το κακο που εχει ειναι οτι ανεβαζει αρκετα τη Gh...

tepe 05-05-10 08:44

το χρησιμοποιείς?
οταν λες την ανεβάζει πόσο τηνανεβάζει?
σε τι λιτρα το χρησιμοποιείς και με τι συχνοτητα?
Σε ρωτάω γιατι εγώ εχω ετσι και αλιως ανεβασμενη gh η οποια μου εχουν πει οτι θα πεσει βεβαια με τον καιρο και με τις ριζες που εχω μεσα!!!!!
αμα ειναι μεγαλη η ανοδος που δημιουργεί να το βγαλω το συστημα ή να χρησιμοποιώ μιση παστίλια!!!!!

LeeHook 05-05-10 08:57

Το ίδιο πρόβλημα με τις σκληρότητες έιχα κι εγώ με την SERA. Σε ενυδρείο 50Lt είχα GH περίπου 8 ξαφνικά πήγαινε έως και 14.
Αυτό που με εκνεύρισε περισσότερο είναι οτι περίμενα από μία σοβαρή εταιρεία να το αναφέρει αυτό στο manual του προιόντος.
Από τότε αποφάσισα απλά να μην ξαναπάρω οποιοδήποτε άλλο προιόν της συγκεκριμένης εταιρείας.

tepe 05-05-10 09:28

πιστεύω ότι στο δικό μου που ειναι 125 λιτρα θα εχω μικροτερη αυξηση!!!
εσύ στα 50 λτ εβαζες ολοκληρη ταμπλετα ?
Βοηθεια παιδια θελω γνωμες μαλον τζαμπα λεφτα εδοσα χα χα

Πάνος 05-05-10 14:46

σε μια μερα διαχεεται ολο το διοξειδιο που παραγεται...τι να σου κανει η παροχη μια μερα τη βδομαδα?? ασε τι λενε οι οδηγιες...θα πρεπει να ριχνεις παστιλια καθε μερα για να πεις οτι κανεις κατι...
το ειχα παρει για το διαχυτηρα...τελειωνοντας τις παστιλιες που ειχε το κουτι ειδα οτι οντως η σκληροτητα παει στον ουρανο. και απο δουλεια τιποτα...το δουλεψα μετα με diy απλα για διαχυση...

Γιαννης Μ5 05-05-10 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 443041)
κοιτα οι ταμπλέτες εχουν 6 ευρώ οι 20!!1
Χρειάζεται μια ταμπλέτα καθε εβδομάδα με τα δικά μου φυτά τα οποία δεν ειναι απαιτιτικά εκτος απο την μος !!!
αρα 20 εβδομαδες = 5μηνες με 6 ευρώ
και το συχνότερο που πρεπει να βαζεις οταν πια εχεις φουλ φυτά ειναι μερα παρα μερα δηλαδή 6 ευρώ για 40 μέρες καλα είναι νομίζω !!!!
Ασε που τον χωρο κατακρατησης και διαχησης του co2 μπορεις να τον γεμιζεις και με diy κατασκευή και έτσι δεν ξαναπαιρνεις ταμπλετες!!!!!!!!

Θα ήθελα βεβαια και την γνωμη καποιου που το χρησιμοποιεί !!!!!!

Εγω φιλε μου με μπουκαλα με 10 ευρω περναω δυο χρονια.Τα δινεις μια φορα και ξεμπερδευεις.Ασε με μπουκαλα παιζεις και με πολυ δυσκολα φυτα(σε συναρτηση με των φωτισμο παντα);)

drbig 05-05-10 17:12

γνώμη μου,... οι ταμπλέτες είναι πανάκριβες σε όλες τους τις μορφές και εταιρίες.....

LeeHook 05-05-10 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 443077)
πιστεύω ότι στο δικό μου που ειναι 125 λιτρα θα εχω μικροτερη αυξηση!!!
εσύ στα 50 λτ εβαζες ολοκληρη ταμπλετα ?
Βοηθεια παιδια θελω γνωμες μαλον τζαμπα λεφτα εδοσα χα χα

Ναι έβαζα ολόκληρη την ταμπλέτα. Μία φορά την εβδομάδα.
Έβλεπε τις σκληρότητες ν' ανεβαίνουν, δεν ήξερα οτι προκαλείται από το συγκεκριμένο προιόν και δώστου αλλαγές με απιονισμένο, δώστου τύρφη κ.λ.π.
Είχα φτάσει να έχω μόνο απιονισμένο νερό στο ενυδρείο και τις σκληρότητες στα ύψη. Μέχρι που διάβασα σε κάποιο post εδώ στο GAB οτι το SERA CO2 start προκαλεί αύξηση (για την ακρίβεια οι ταμπλέτες).
Το έχω και εγώ και κάθεται. Είχα αγοράσει και έξτρα ταμπλέτες. Μάλλον θα το βάλω καμμιά αγγελία να το χαρίσω πουθενά γιατί ούτε τον διαχυτήρα θέλω να χρησιμοποιήσω αφού ψάχνω "αόρατες" λύσεις (εξωτερική διάχυση).

tepe 05-05-10 19:39

δηλαδή αν το κρατησ ωκαι απλα το γεμιζω στον θαλαμο με diy co2 δεν θα πειραχτει η σκληρότητα?
γιατι τα γκαπυ μου θελοπυν σκληρό νερό αν πεσει μπορει να μου παθουν κακο?

LeeHook 05-05-10 20:01

Πράγματι, η παροχή CO2 είναι ένας από τους τρόπους να πέσει η σκληρότητα. Όμως εάν υπάρχουν στο ενυδρείο ασβεστολιθικές πέτρες ή υπόστρωμα λειτουργούν σαν buffer και κρατάνε την σκληρότητα ψηλά.
Αν κάνω κάτι λάθος ας με διορθώσουν οι έμπειροι της παρέας :)

ErnieBall 05-05-10 21:27

με co2 γενικα θα πεσει η ανθρακικη σκληροτητα οχι η γενικη

LeeHook 05-05-10 21:52

Η ανθρακική σκληρότητα είναι μέρος της γενικής σκληρότητας. Αν πέσει η KH πέφτει και η GH.

tepe 05-05-10 21:54

τελικα σε 125 λιτρα με υποστρωμα και ριζες θα εχω προβλημα αν χρησημοποιω αραια μια παστιλια?

ErnieBall 05-05-10 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 443394)
Η ανθρακική σκληρότητα είναι μέρος της γενικής σκληρότητας. Αν πέσει η KH πέφτει και η GH.


οχι φιλαρακι δεν ειναι ετσι...η ανθρακικη δεν εχει σχεση με τη γενικη..με το ph εχει..

LeeHook 05-05-10 22:11

Αντιγράφω από το βιβλίο του Klaus Wilkering
"Η σκληρότητα ασβεστίου ή σκληρότητα ανθρακικού άλατος ονομάζεται προσωρινή σκληρότητα, γιατί δεν είναι σταθερή....
...όμως η σκληρότητα ανθρακικού άλατος (dKH) είναι μόνο ένα μέρος της γενικής σκληρότητας (dGH) του νερού. Η υπόλοιπη σκληρότητα, η μόνιμη σκληρότητα, ονομάζεται επίσης και σκληρότητα θεικού άλατος γιατί αποτελείται από γύψο (θειικό ασβέστιο) και θειικό μαγνήσιο"

Επίσης:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

ErnieBall 05-05-10 23:02

και τι καταλαβαινεις απο αυτο?οτι αν ριξεις πχ μαγειρικη σοδα η buffer για να ανεβασεις την Kh θα ανεβασεις αυτοματα και την gh?
μακαρι να ηταν ετσι.....το οτι ειναι "μερος" δε σημαινει αυτο που νομιζεις

tepe 06-05-10 23:02

Εμενα α μου απαντησει καποιος που το χρησιμοποιει ή τουλαχιστον το χρησημοποιησε καποτε!!!???
Η σκληροτητα παντα με το co2 εχει μεταβολές !!!!!!!!!
Ετσι δεν είναι?

ErnieBall 06-05-10 23:32

η Kh επηρρεαζεται προς τα κατω απο το co2 και κατα επεκταση και το ph .

οι περισσοτεροι που εχουμε χρησιμοποιησει τις sera tabs παρατηρησαμε ανοδο της gh.συγκεκριμενα σε μενα παλια σε 150 λιτρα ενυδρειο με μια ταμπλετα την ημερα ειχα γενικη 12-13 ενω κανονικα ειχα 8-9 στο νερο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01944 seconds with 11 queries