Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΑΟ και εξωτερικο φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33702)

kalts.greg 20-08-09 20:50

ΑΟ και εξωτερικο φιλτρο
 
Έχει 2-3 μέρες ψάχνομε για συσκευή α.ο. την θέλω για τα αγγελόψαρα και τον μονομάχο που έχω τώρα αλλά και για ένα δεύτερο ενυδρείο ~600 λίτρα που θέλω να φτιάξω για να ξεκινήσω δίσκους . Μου πρότειναν κάποιες συσκευές διαφόρων εταιρειών και αποδόσεων , σκέτες ή με δική τους αντλία για ανακυκλώσει του νερού του ενυδρείου και επειδή λίγο με μπερδέψανε θέλω τη γνώμη σας και την εμπειρία σας σχετικά με το ποια είναι η κατάλληλη συσκευή για την χρήση που την προορίζω .
Το ίδιο και για το εξωτερικό φίλτρο , ποιο , με UV ή όχι . Τι τέλος πάντων είναι κατάλληλο στα 600 λίτρα για δίσκους .

Για να μην φορτωθούμε άχρηστα πράγματα .

maikl 20-08-09 21:08

....παιρνεις μια Α.Ο της προσφορας (αν εχει ακομη),και δυο (και οχι ενα)φιλτρα.Γνωμη μου αυτα κι οχι αυτα (τα οποια πολλοι θα σου προτεινουν και καλα για οικονομικους λογους....) ;)

delta66 21-08-09 01:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 370163)
....παιρνεις μια Α.Ο της προσφορας (αν εχει ακομη),και δυο (και οχι ενα)φιλτρα.Γνωμη μου αυτα κι οχι αυτα (τα οποια πολλοι θα σου προτεινουν και καλα για οικονομικους λογους....) ;)

:D:D:D Απολυτος. Μ'αρεσει η αποφασιστικοτητα σου.
Δεν μου λες ο συνδυασμος δεν παιζει?
Σου θυμιζω εχει δυο εισαγωγες το 2080 και οι δισκοι δεν θελουν πολυ ροη αλλα πολυ υλικο :cool:
Για πες.

maikl 21-08-09 04:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 370216)
:D:D:D Απολυτος. Μ'αρεσει η αποφασιστικοτητα σου.Πρεπει νατο'χεις...:D
Δεν μου λες ο συνδυασμος δεν παιζει?...γιατι?...για να "βασανιζεσε" λιγο,κι οχι πολυ?
Σου θυμιζω εχει δυο εισαγωγες το 2080 και οι δισκοι δεν θελουν πολυ ροη αλλα πολυ υλικο :cool:
Οντως με ενα 2080 πετυχαινει ιδιο ογκο βιολογιας οσο με τα δυο 2075αρια -κι οχι τοση ροη -αλλα εκει υπαρχει το backup....;)
Για πες.

ειπα -+5

Δημητρης89 21-08-09 12:50

για Α/Ο δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33289
εγω απο εδω εχω παρει.......

delta66 21-08-09 16:40

Παράθεση:

ο συνδυασμος δεν παιζει?...γιατι?...για να "βασανιζεσε" λιγο,κι οχι πολυ?
Σου θυμιζω εχει δυο εισαγωγες το 2080 και οι δισκοι δεν θελουν πολυ ροη αλλα πολυ υλικο
Πως βλεπεις δυο 2215 μηχανικα (απο 4 λιτρα σφουγγαρια και efhimech) ενωμενα σε σειρα στις εισοδους του 2080 φουλ 12 λιτρα βιολογικο? (στο κατω καλαθι 4 λιτρα siporax και τα αλλα δυο 8 λιτρα Substrat) ? :D
συντηρηση εκ περιτροπης τα μηχανικα με πιο σπανια το βιολογικο.

ΧρήστοςΠ 21-08-09 16:45

καλά όλα αυτά που λέτε οι από πάνω αλλά να ρωτήσουμε πρώτα αν το έχει το ενυδρείο μπας και βάλει κανά σαμπ και δεν του πάει ο κούκος αηδόνι :D:D:D

maikl 21-08-09 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 370284)
Πως βλεπεις δυο 2215 μηχανικα (απο 4 λιτρα σφουγγαρια και efhimech) ενωμενα σε σειρα στις εισοδους του 2080 φουλ 12 λιτρα βιολογικο? (στο κατω καλαθι 4 λιτρα siporax και τα αλλα δυο 8 λιτρα Substrat) ? :D
συντηρηση εκ περιτροπης τα μηχανικα με πιο σπανια το βιολογικο.

...μετα την τελευταια σου αγορα (2080?) ειμαι σιγουρος οτι το εχεις κανει...:rolleyes:

kalts.greg 21-08-09 19:37

?
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 370285)
καλά όλα αυτά που λέτε οι από πάνω αλλά να ρωτήσουμε πρώτα αν το έχει το ενυδρείο μπας και βάλει κανά σαμπ και δεν του πάει ο κούκος αηδόνι [IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση όλων .
Όπως έγραψα στο αρχικό κείμενο η Α.Ο. μου χρειάζεται άμεσα για το 200 λίτρα ενυδρείο που ήδη έχω αλλά και για ένα ~600 λίτρα που ετοιμάζομαι να στήσω . το εξωτερικό φίλτρο το ψάχνω έχοντας ακούσει για τις απαιτήσεις των δίσκων . Δεν θέλω να κάνω λάθος αγορές εξοπλισμού . αν η λύση είναι το εξωτερικό φίλτρο να πάρω αυτό που χρειάζεται για την περιπτώσει . αν είναι το σαμπ ( τι είναι , πως λειτουργεί ) να το προτιμήσω . ουσιαστικά ψάχνω την καλύτερη λύση φιλτραρίσματος για τους δίσκους ώστε να την εφαρμόσω από την αρχή και να μην ψάχνομαι μετά τι δεν πήγε καλά .

Για τα δισκάκια βρε παιδιά

delta66 21-08-09 21:38

Το sump οπως ειπε και ο 2Λ ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη φιλτρανση ιδιως για μεγαλυτερα απο 400 λιτρα ενυδρεια. :smt023
Εχει τα μικρομειονεκτηματα της και απαιτει και καποιες επιπλεον προυποθεσεις στο ενυδρειο γι'αυτο κανε μια αναζητηση περι "sump" και αποφασισε εσυ στο τελος τι σε βολευει.
Τα κλειστου τυπου κανιστρα (2080 μαζι με δυο 2215 κλπ που αναφεραμε) μπορει να ειναι ευκολη λυση αλλα εχει και καποιο κοστος.
Ακομα και αν αγορασεις τα 2215 και εξτρα μερικα λιτρα χυμα σιποραξ απο γερμανια και το 2080 κομπλε με υλικα απο WI (που για τον αυγουστο συμφερει με τη δωροεπιταγη) θελεις μαζι με κατι διπλα βανακια για τα 2215, θελεις κανα 650αρι :D (αλλα μενουν και οι δωροεπιταγες)

ΑΟ ειπαμε αν θα εχεις και το 600αρι το ενυδρειο θελεις μια μεγαλη 150gpd και 4-5 σετ προφιλτρα να εχεις ανταλλακτικα να σε βγαλουν μεχρι να ερθει ο καιρος για αλλαγη και μεμβρανης.
Δες εδω σχετικα θεματα http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=1999579


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries