Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   πετρες.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25499)

HERBI 06-06-08 19:54

πετρες....
 
ηθελα να κανω μια ερωτιση.
θελω να βαλω διαφορα πετροματα στο ενιδριο αντι για να παω να τα σκασω σε pet sop γινεται να παω να μαζεψω και με καποιο τροπο να τις καθαρισω πρην τις βαλω μεσα;θα εχω καποιο προβλιμα;


ευχαριστω.

kotsis 06-06-08 20:01

ανάλογα τι ψάρια θα βάλεις μέσα. αν βάλεις άγρια ψάρια (πχ κιχλιδες) δεν θα εχεις πρόβλημα με την σκληρότητα του νερού που θα ανεβεί λόγο των ασβεστολιθικών πετρών που υπάρχουν στης παραλίες συνήθως. Τώρα αν προχωρησεις σε κάτι τέτοιο (όπως κάνω κι εγώ) αυτό που κάνο είναι να της βράζω σε μια κατσαρόλα να σκοτοθούν οπιοι τυχόν μυκοιτες και βρωμιά. Και είσαι οκ. Αλλά πάντα ανάλογα τα ψάρια που θα έχεις στο ενυδρείο σου;););)

george 06-06-08 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsis (Μήνυμα 270394)
αν βάλεις άγρια ψάρια (πχ κιχλιδες)

:confused::confused::confused:

kotsis 06-06-08 21:56

δεν το ενοώ έτσι όπως το κατάλαβες:smt009:smt009:smt009
λάθος έκφραση:smt120:smt120:smt120

steady 06-06-08 22:15

υπαρχουν και κιχλιδες που δεν κανουν με σκληρο νερο, οπως οι δισκοι:p

george 06-06-08 22:19

Kαι οι δίσκοι τι είναι ; :confused:

steady 06-06-08 22:55

ειδος κιχλιδας

george 06-06-08 22:56

Έτσι ;)

steady 06-06-08 22:58

ητανε λιγο περιεργη η συνταξη αλλα ως προς το τι νερο θελουν οι δισκοι:p
το οτι ειναι ειναι κιχλιδες σαφες ηταν:D
παιχνιδακια του γραπτου λογου:rolleyes:

imichal 06-06-08 23:02

Γιατι δεν ηρθες......? Μαζευτηκαμε αρκετοι.......
Εχεις σκεφτει τι ψαρια θα βαλεις μεσα ?

Sotiris7 06-06-08 23:08

Εντάξει μωρέ, ένα κόμα έλειπε πριν από το όπως............. :grin::grin::grin:

Υ.Γ. Ωπ, μόλις είδα ότι το κόμα τοποθετήθηκε.................. :grin:

steady 06-06-08 23:13

ε να ειναι ποιο σωστο και γιαυτους που θα το διαβασουν καποια στιγμη αργοτερα σε ενα μηνα η σε ενα χρονο μιας και τα ποστ δεν τα διαβαζει ο κοσμος μονο την ωρα που γραφονται οποτε τα οποια λαθη πρεπει να διορθωνονται νομιζω

αυτος ηταν και ο λογος που μπηκε το , υστερα φιλε sotiris7

Sotiris7 06-06-08 23:23

Εντάξει ρε συ, πλάκα κάνουμε............ :D

steady 06-06-08 23:31

δεν το πειρα προσωπικα προς θεου καμια παρεξηγηση:D

Sotiris7 06-06-08 23:34

Είμαι καινούργιος εδώ και πιθανόν να μην έχετε καταλάβει τον τρόπο γραφής μου.

Τις περισσότερες φορές απλώς κάνω πλάκα Κωστή (εκτός και αν Κώστα λένε το ψάρι της φωτό). :cool:

Για να παρεξηγηθώ εγώ αδερφέ, πρέπει να μου βρίσεις το σπίτι........ ;)

kotsis 07-06-08 01:57

αν ενοοεις εμένα κωστή να σε διωρθόσο Kotsis λέει:D:D:D
πρως θεού αν ήταν να παρηξηγούμαστε εδω μέσα με κάθε σχόλιο με διάθση για χιούμορ, εκτος και αν είναι με ύφος τοτε θα μιλίσουν ταzw.:D:D:D

Sotiris7 07-06-08 07:42

Χαχαχαχαχαχαχα................. άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε είμαστε εδώ μέσα.... πολύ γουστάρω..... :D:D:D

Δεν έλεγα εσένα, για τον steady έλεγα που γράφει Κώστα δίπλα από την φωτογραφία του ψαριού στην υπογραφή του.......... :D

Όσο για τα zw, όταν είναι ώρα να μιλήσουν πέστο μου. Εμείς εδώ κάτω, δεν έχουμε πρόβλημα με τέτοια θέματα........... :D:D:D

HERBI 07-06-08 08:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 270454)
Γιατι δεν ηρθες......? Μαζευτηκαμε αρκετοι.......
Εχεις σκεφτει τι ψαρια θα βαλεις μεσα ?


αστα να παναι δουλευα αργα μεχρι χθες το βραδι.οι προτες κινισεις γνοριμιας γιναναι.
στην επομενη σηναντιση θα ειμαι και εγω εκει..................
τωρα για τα ψαρακια αν και ειναι το προτομου ενιδριο θα βαλω 2 καρχαριακια 2 σαλαμανδρες και 2 που ειναι κατι σαν χελι νομιζω πως μου το ειπαν (μαυρο δρακο;)

imichal 07-06-08 08:30

Ποια εννοεις ....καρχαριακια ? http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
Στα λίτρα σου δεν μπαινει κανενα καρχαριακι..... Δες λιγο τα προφιλ των ψαριων πριν τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο...... Το παραπανω λινκ θα σε βοηθησει να αποφύγεις πολλα λαθη για τα οποια θα μετανιωνεις μετα.....

HERBI 07-06-08 08:48

τωρα που θα τα αγορασω ειναι μικρα.
αυτα μου ειπαν οτι σε 1 χρωνο παιρνουν το μεγεθος ολο.
μακαρη να φτασουν εκει και θα τους παρω ολοκληρη πισινα.

george 07-06-08 09:25

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ;

Sotiris7 07-06-08 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HERBI (Μήνυμα 270530)
τωρα που θα τα αγορασω ειναι μικρα.
αυτα μου ειπαν οτι σε 1 χρωνο παιρνουν το μεγεθος ολο.
μακαρη να φτασουν εκει και θα τους παρω ολοκληρη πισινα.

Μα άμα δεν έχουν το απαραίτητο χώρο στο ενυδρείο, όχι μόνο δεν πρόκειται να φτάσουν το μέγεθος που μπορούν, αλλά μπορεί να σε κάνουν πολύ έυκολα να μετανοιώσεις για το ότι τα έβαλες μέσα.

Πόσα λίτρα είπαμε ότι είναι το ενυδρείο?????

HERBI 07-06-08 09:43

100.
οταν λες θα το μετανιοσω τι ενοεις;


τα φοτασας παιδια ειμαι ασχετος..........


και κατι αλλο.τωρα που το ενιδριομου κανει τον κυκλοτου και εχει 2 χρυσοψαρα μεσα οι λαμπα ποσες ωρες πρεπει να αναβει;

mikele 07-06-08 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HERBI (Μήνυμα 270518)
αστα να παναι δουλευα αργα μεχρι χθες το βραδι.οι προτες κινισεις γνοριμιας γιναναι.
στην επομενη σηναντιση θα ειμαι και εγω εκει..................
τωρα για τα ψαρακια αν και ειναι το προτομου ενιδριο θα βαλω 2 καρχαριακια 2 σαλαμανδρες και 2 που ειναι κατι σαν χελι νομιζω πως μου το ειπαν (μαυρο δρακο;)


νομιζω εισαι σε λαθος δρομο με το συνδυασμο που πας να κανεις και σιγουρα θα βαλεις και αλλα..........
μη βιαζεσαι ριξε μια ματια για τα ειδη των ψαριων ανα περιοχη πχ θελεις ψαρια απο αφρικη αμερικη ασια ....????
ψαξε λιγο
οσο αφορα την ερωτηση σου για αφρικανικες κιχλιδες μπορεις να βαλεις καποιες πετρες απο εξω αφου τις πλενεις με αφθονο νερακι
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HERBI (Μήνυμα 270540)
100.
οταν λες θα το μετανιοσω τι ενοεις;


τα φοτασας παιδια ειμαι ασχετος..........


και κατι αλλο.τωρα που το ενιδριομου κανει τον κυκλοτου και εχει 2 χρυσοψαρα μεσα οι λαμπα ποσες ωρες πρεπει να αναβει;


λιγα τα λιτρα σου για τον αριθμο ψαριων που φανταζεσαι
επισης επρεπε να στρωσεις το ενυδρειο σου χωρις χρυσοψαρα:smt009

HERBI 07-06-08 11:05

το εστρωσα χωρις χρισοψαρα μονο με χημικα.
τα χρυσοψαρα τα εβαλα χθες.
τωρα για τα φωτα πωσες ωρες πρεπει να αναβουν;

george 07-06-08 12:09

Θα τα κρατήσεις τα χρυσόψαρα ;
Γιατί τα έβαλες μέσα ;

HERBI 07-06-08 12:14

οχι δεν τα κραταω απλα μου το ειπαν οτι για τον κυκλο του ενιδριου θα ειναι καλιτερα να βαλω πρωτα χρισοψαρα που ειναι ανθεκτικα και μετα να βαλω τα ψαρια που επιθειμω.

Sotiris7 07-06-08 12:19

Βγάλε τα χρυσόψαρα, άσε το ενυδρείο μόνο του για μερικές μέρες να στρώσει, και μετά βάλε για αρχή δύο ψαράκια.

Άστε και αυτά για μερικές μέρες, και στην συνέχεια πολύ προσεκτικά να προσθέσεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα.

Μην βάλεις πολλά ψαράκια μέσα. Ακόμα βέβαια δεν έχω καταλάβει καθόλου για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε...... :confused:

HERBI 07-06-08 12:36

το ενιδριο ειναι 100 λιτρα.το αφισα μερικες μερες μονοτου και εκαναι τον κυκλοτου,
τωρα εβαλα 2 χρυσοψαρα για λιγες μερες οπου θα φιγουν και αυτα για να μπουναι τα ψαρια που θελω.
κανω κατι λαθος;

Sotiris7 07-06-08 12:42

Ομολογώ ότι ποτέ μου δεν έχω βάλει χρυσόψαρα για να στρώσω ενυδρείο, οπότε και δεν μπορώ να σου πω κατά πόσο είναι λάθος αυτό που κάνεις ή όχι.

Απλώς ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω αυτό που μου λες.............

Όσο τώρα για τα ψαράκια που θα βάλεις μέσα, πρέπει να επιλέξεις προσεκτικά τα ψαράκια σου, γιατί ουσιαστικά θα τους φτιάξεις το σπίτι τους, και είναι κρίμα το σπίτι να είναι μικρό, στενάχωρο και άβολο για τον αριθμό των ψαριών που θα κατοικούν εκεί........ ;)

Για παράδειγμα, ένας δίσκος για να φτάσει στο μέγεθος που μπορεί, πρέπει σε ένα ενυδρείο να του "αναλογούν" 60 λίτρα χώρου περίπου.....

Πρέπει λοιπόν να αποφασίσεις με προσοχή τι ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02179 seconds with 11 queries