Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ερωτηση μετα απο καθαρισμο φιλτρου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51679)

kgf12345 11-04-11 20:42

ερωτηση μετα απο καθαρισμο φιλτρου...
 
προχτες καθαρισα για πρωτη φορα το φιλτρο μου γιατι ειχε πεσει πολυ η ροη του.εχω μια απορια σχετικα με το στησιμο του και τη βιολογια του.για να καταλαβετε την ερωτηση θα σας πω τι υλικα ειχα μεσα με τη σειρα απο πανω προς τα κατω.
καλαθι 1) υαλοβαβμακας,σιποραξ
καλαθι 2) υαλοβαμβακας,σιποραξ
καλαθι 3)απο κατω προς τα πανω αυτη τη φορα:ανθρακας,σφουγγαρι πρασινο και μπλε(ενα σε καθε διαμερισμα)επισης λιγη τυρφη στο ενα διαμερισμα και υαλοβαμβακας πανω πανω και στα δυο διαμερισματα.
τα σφουγγαρια ειχανε μπει στην αρχη γιατι τα ειχα στο παλιο εσωτερικο.το βιολογικο υλικο απτο προηγουμενο μπηκε μαζι με το καινουριο στα πιο πανω συρταρια.
δεν ξερω κατα ποσο το setup ητανε σωστο η οχι αλλα το σκεπτικο μου ητανε οτι βαζοντας υαλοβαμβακα σε ολα τα επιπεδα θα καθαριζα το νερο καλυτερα και θα αφηνα οσο το δυνατον μονο τη βιολογια να περναει στο σιποραξ.η αληθεια ειναι οτι εμενα μου φανηκε οτι δουλεψε καλα ετσι,το νερο ητανε κρυσταλο.βεβαια δεν τοχω δει και με αλλο στησιμο,οποτε μπορει να ειναι το ιδιο με το δικο σας το αποτελεσμα κιεσεις να βαζετε λιγοτερο υαλοβαμβακα και μονο σαν τελευταιο σταδιο.
οταν εβγαλα τους υαλοβαμβακες ειδα οτι ητανε ολοι μαυρισμενοι-βρωμικοι.δεν επλυνα τιποτα με νερο βρυσης φυσικα,εβαλα το φιλτρο σε μια λεκανη με λιγο νερο απτο ενυδρειο και οτι εβγαινε απτο φιλτρο.ξεπλυνα εκει μεσα σφουγγαρια κλπ, το σιποραξ δεν το ξεπλυνα καθολου γιατι δεν το θεωρησα σωστο να το πειραξω μετα απο μονο ενα μηνα λειτουργιας.αλλαξα μονο τον υαλοβαμβακα απο πανω του και τους παλιους υαλοβαμβακες τους εστιβα μεσα στα καλαθια οσο μπορουσα.το θεμα μου ειναι οτι μετα το καθαρισμα,ειδα μια μικρη θολουρα μεσα στο νερο.πολυ λιγη αλλα την ειδα και υπαρχει ακομα μια υποψια της.η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο αναπτυσεται βιολογια στους υαλοβαμβακες?συμβαινει αυτο?υπαρχει περιπτωση με τη χρηση υαλοβαμβακα σε ολα τα καλαθια να εμποδισα την φουλ αναπτυξη της βιολογιας εκει που επρεπε(στο σιποραξ)και να μοιραστηκε και στους υαλοβαμβακες?-και κατεπεκτασιν η αφαιρεση τους να δημιουργησε μια μικρη ανισοροπια στο ενυδρειο? μην ξεχασω να πω και τις μετρησεις μου,
PH 7
NH4NH3 0
NO2 0
NO3 10
ευχαριστω για οποια απαντηση;)

skamanakos 11-04-11 21:25

Καλησπερα σου.Συνηθως βαζουμε ενα λεπτο στρωμα υαλοβαμβακα πανω πανω.Μαλλον η αιτια που επεσε η ροη σου σε ενα μηνα ειναι οτι ειχες πολυ υαλοβαμβακα.Αν επηρεαζει την βιολογια δεν ξερω αλλα απο τις μετρησεις μαλλον οχι.Ποιο φιλτρο εχεις?Εγω εχω το tetraex1200.Το καθαρισα μετα απο ενα εξαμηνο λειτουργιας και τωρα λεω να το καθαρισω στον χρονο ;)

kgf12345 11-04-11 21:29

fluval 305.σιγουρα η ποσοτητα υαλοβαμβακα ειχε να κανει με τη μειωση στη ροη.δε με πειραζει τοσο αυτο,με τη βιολογια δεν ξερω τι παιζεται.ευχαριστω για την απαντηση!:)

nxris 11-04-11 22:52

Αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει, γιατί ανυσηχείς για την βιολογία?
Το καλύτερο θα ήταν να έβγαζες το βαμβάκι από τα κατω καλάθια και να συμπλήρωνες με βιολογικό υλικό.

kgf12345 11-04-11 23:20

ανυσυχω εξαιτιας της θολουρας που ειδα,και επειδη ειχα τρελλο bacterial bloom μεχρι πριν κανα δυο βδομαδες ειπα μην τα ξαναπαθω και τρεχω:D
λες δηλαδη να εβγαζα τα περιεχομενα του κατω καλαθιου και να εχω βιολογικο και στα τρια και βατα μονο πανω πανω σαν τελικο σταδιο αν καταλαβα καλα?αν αφησω μονο τα δυο σφουγγαρια που εχει στο πλαι το fluval δεν ειναι πολυ λιγο για μηχανικη φιλτρανση?αν και αποσο εχω διαβασει αν βαλω σιποραξ κατω, κιαυτο κανει και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση.σωστα?

nxris 12-04-11 00:23

Το 1ο καλάθι άστο όπως είναι και στα άλλα 2 αφαιρείς μόνο τον υαλοβάμβακα (και τον άνθρακα, εκτός αν έκανες καμιά θεραπεία πρόσφατα) και συμπληρώνεις με βιολογικό υλικό πχ siporax.

Γενικά μία καλή σειρά για να τοποθετήσεις τα υλικά στο φίλτρο, από πάνω προς τα κάτω, είναι: υαλοβάμβακας (όχι απαραίτητος αφού πολλοί δεν χρησιμοποιούν γιατί πέφτει η ροή πολύ γρήγορα), σφουγγάρι, βιολογικό υλικό και πάλι σφουγγάρι.

delta66 12-04-11 07:30

Το σιγουρο ειναι οτι περισσοτερη βιολογια απο αυτη που μπορει να τραφει απο τους ρυπους του ενυδρειου δεν μπορει να κατοικησει στα υλικα του φιλτρου και ας ειχε 70 λιτρα σιποραξ μονο του.

Το φιλτρο δεν καταλαβα οπως τα εγραψες πως φιλτραρει να πω την αληθεια και πως εχουν τοποθετηθει στα καλαθια.
Η ροη ειναι προς τα πανω ή προς τα κατω? Ποιο φιλτρο ειναι?

Ο υαλοβαμβακας κατοικειται απο βιολογια αλλα δεν ειναι αυτη η βασικη δουλεια του.
Ειναι για μηχανικη φιλτρανση.
Δεν περιμενουμε λοιπον απο αυτον να φιλοξενησει βιολογια αλλα να καθαρισει το νερο απο τα ψιλα σκουπιδακια. Αν δεν τον κραταμε καθαρο (ειτε με αλλαγη ειτε με καλο πλυσιμο, κατι που θα τον κανει να χασει τη βιολογια του) θα βουλωσει με αποτελεσμα την μειωση της ροης αλλα και δεν θα κανει σωστα και τη δουλεια για την οποια προοριζεται (λεπτομερες μηχανικο φιλτραρισμα).

kgf12345 12-04-11 07:47

η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω.η σειρα των υλικων ητανε,και ειναι ακομα με εξαιρεση τον ανθρακα που τον εβγαλα.
λοιπον απο κατω προς τα πανω οπως ειναι η ροη:
καλαθι πρωτο: ανθρακας,σφουγγαρια,υαλοβαμβακας
καλαθι δευτερο: σιποραξ υαλοβαμβακας
καλαθι τριτο: σιποραξ,υαλοβαμβακας
στο πρωτο καλαθι κατω κατω ειχα και λιγη τυρφη στο ενα απτα δυο διαμερισματα.(καθε καλαθι ειναι χωρισμενο στα δυο)
φιλτρο: fluval 305
για να καταλαβετε ακριβως τη ροη φανταστειτε το γραμμα U απτην αριστερη μερια κατεβαινει το νερο,περναει απτα σφουγγαρια που εχει το φιλτρο απτη μανα του σαν μηχανικη φιλτρανση,φτανει στο κατω μερος στο πρωτο καλαθι και ακολουθει διαδρομη προς τα πανω μεσα απολα τα καλαθια στην εξοδο.ολα αυτα σε ιδανικες συνθηκες ετσι,σιγουρα περναει νερο και ενδιαμεσα.αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η διαδρομη του νερου.

delta66 12-04-11 08:32

Οπως βλεπω στις φωτο, στην ουσια εχεις δυο ροες στα καλαθια.
Μια ανεβαινει απο την αριστερη πλευρα των καλαθιων (που ειναι χωρισμενα στη μεση) και μια απο δεξια.
Αυτο αλλαζει πολλα πραγματα αν εχεις διαφορετικα υλικα σε καθε μερια του καθε καλαθιου.
Εσυ βαζεις ξεχωριστα υλικα σε καθε μερια?
Και ποια?

http://di1.shopping.com/images1/pi/b...00x100-0-0.jpg

kgf12345 12-04-11 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 578061)
Οπως βλεπω στις φωτο, στην ουσια εχεις δυο ροες στα καλαθια.
Μια ανεβαινει απο την αριστερη πλευρα των καλαθιων (που ειναι χωρισμενα στη μεση) και μια απο δεξια.
Αυτο αλλαζει πολλα πραγματα αν εχεις διαφορετικα υλικα σε καθε μερια του καθε καλαθιου.
Εσυ βαζεις ξεχωριστα υλικα σε καθε μερια?
Και ποια?

http://di1.shopping.com/images1/pi/b...00x100-0-0.jpg

σωστα!η μοναδικη διαφορα στα υλικα ητανε μονο στο πρωτο καλαθι απο κατω οπου στο ενα διαμερισμα του ειχα βαλει και (ξαναεβαλα) λιγη τυρφη.αποκει και πανω ολα τα διαμερισματα σε ολα τα καλαθια εχουνε τα ιδια υλικα.σιποραξ και υαλοβαμβακας.

Frontosa23 12-04-11 12:46

Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται μόνο ένα στάδιο υαλοβάμβακα για να παγιδεύει τα "χοντρά" σκουπιδάκια. Αυτόν θα πρέπει να τον αλλάζεις συχνά για να μην μπουκώνει. Από εκεί και πέρα τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό θα λειτουργούν και μηχανικά και βιολογικά, καθώς και τα δύο λίγο πολύ προσφέρουν βάση για τη φιλοξενία των βακτηρίων.
Τα βακτήρια χρειάζονται επαρκή όγκο και επιφάνεια βιολογικών υλικών για να αναπτυχθούν. Από εκεί και πέρα για να σου δώσω ένα παράδειγμα, αν λειτουργούμε ένα ενυδρείο με ένα φίλτρο και προσθέσουμε δεύτερο γιατί θεωρούμε ότι θα είναι καλύτερα κάνουμε λάθος. Ο πληθυσμός των βακτηρίων εξαρτάται από την τροφή που βρίσκουν. Αν προσθέσουμε παραπάνω βιολογικά υλικά ο πληθυσμός των βακτηρίων θα μοιραστεί και δεν θα αυξηθεί. Γιαυτό τον λόγο αν έχουμε ένα βιολογικό και ένα μηχανικό φίλτρο πρέπει να καθαρίζουμε το μηχανικό φίλτρο συχνά για να μην προλάβει να δημιουργήσει βακτήρια αφαιρώντας παράλληλα πληθυσμό βακτηρίων από το βιολογικό μας φίλτρο.

delta66 12-04-11 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 578045)
η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω.η σειρα των υλικων ητανε,και ειναι ακομα με εξαιρεση τον ανθρακα που τον εβγαλα.
λοιπον απο κατω προς τα πανω οπως ειναι η ροη:
καλαθι πρωτο: ανθρακας,σφουγγαρια,υαλοβαμβακας
καλαθι δευτερο: σιποραξ υαλοβαμβακας
καλαθι τριτο: σιποραξ,υαλοβαμβακας
στο πρωτο καλαθι κατω κατω ειχα και λιγη τυρφη στο ενα απτα δυο διαμερισματα.(καθε καλαθι ειναι χωρισμενο στα δυο)
φιλτρο: fluval 305
για να καταλαβετε ακριβως τη ροη φανταστειτε το γραμμα U απτην αριστερη μερια κατεβαινει το νερο,περναει απτα σφουγγαρια που εχει το φιλτρο απτη μανα του σαν μηχανικη φιλτρανση,φτανει στο κατω μερος στο πρωτο καλαθι και ακολουθει διαδρομη προς τα πανω μεσα απολα τα καλαθια στην εξοδο.ολα αυτα σε ιδανικες συνθηκες ετσι,σιγουρα περναει νερο και ενδιαμεσα.αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η διαδρομη του νερου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 578085)
σωστα!η μοναδικη διαφορα στα υλικα ητανε μονο στο πρωτο καλαθι απο κατω οπου στο ενα διαμερισμα του ειχα βαλει και (ξαναεβαλα) λιγη τυρφη.αποκει και πανω ολα τα διαμερισματα σε ολα τα καλαθια εχουνε τα ιδια υλικα.σιποραξ και υαλοβαμβακας.

Οατν λες πρωτο καλαθακι (συμφωνα με τη ροη του νερου), συμπεραινω οτι εννοεις το κατω κατω καλαθι στον καδο.
Οποτε, τα "λαθη" που βρισκω ειναι:
α) Εχεις χαμηλα στον καδο την τυρφη, κατι που δυσκολευει στην αλλαγη της καθε 15-30 μερες αλλα και το νερο που εχει περασει απο την τυρφη παει μετα στα βιολογικα κατι που απο πληροφορια που εχω (ισως και λαθος) δεν ειναι οτι καλυτερο.
β) εχεις ξαναβαλει σφουγγαρια στο κατω καλαθι ενω το πρωτο μισο του καδου (η μια μερια) ειναι γεματο με τα μεγαλα σφουγγαρια στα σχαρακια.
γ) εχεις πολυ "υαλοβαμβακα" κατι που μειωνει γρηγορα τη ροη αφου ειναι ψιλοτρυπο υλικο (fine) και ειναι για λεπτομερη μηχανικο φιλτραρισμα, και τοποθετηση στο πιο ψηλο σημειο του καδου για ευκολη αλλαγη του χωρις να ενοχλουμε τα αλλα υλικα (ασχετα αν ετσι, ο υαλοβαμβακας ειναι στην αρχη της ροης πχ εσωτερικα φιλτρα juwel, ή στο τελος της ροης πχ εξωτερικα φιλτρα eheim).

Συμπερασματικα εγω θα εβαζα:
Τα σφουγγαρια στο πρωτο μισο του καδου οπως ειναι απο τη μαμα τους (αν και ειναι πολλα),
στο 1ο (κατω) καλαθι, σιποραξ
στο 2ο (μεσαιο) καλαθι, σιποραξ
στο 3ο (πανω) καλαθι, τυρφη σε δυο καλτσακια, ενα σε καθε κουτακι του καλαθιου (και θα τα αλλαζα εναλλαξ καθε 15 μερες τπ πιο παλιο για να ειναι παντα ισορροπημενης φρεσκαδας η τυρφη) και απο πανω της μια λεπτη φετα ξασμενη/αραιωμενη "υαλοβαμβακα".
Αν ειναι πολυ η τυρφη για τις τιμες που θες να "πιασεις" στο μαλακωμα του νερου, θα εβαζα στο πανω καλαθι, κατω σιποραξ και απο πανω λιγοτερη τυρφη.

Ολη η "μανουρα" δλδ θα γινεται στο πανω πανω καλαθι με την τυρφη και τον "υαλοβαμβακα" και στα σφουγγαρια που ειναι στο αλλο μισο του καδου και βγαινουν με τις σχαρες.

kgf12345 13-04-11 19:56

σας ευχαριστω,θακολουθησω τις συμβουλες σας.αλλη μια φορα:)

kgf12345 04-05-11 18:21

λοιπον μετα απο τη συζητηση εδω εχω αλλαξει τα περιεχομενα του φιλτρου ως εξης:
τα σφουγγαρια μεινανε οπως ητανε στο πλαι,και στα καλαθια απο κατω προς τα πανω εχω,στο πρωτο fluval biomax στο δευτερο γεματο sera siporax και στο τριτο παλι γεματο sera siporax.απο πανω του υαλοβαμβακας.
στο πρωτο μπηκε το Biomax γιατι το ειχα και δεν το χρησιμοποιουσα και το εβαλα μεχρι να δω τι θα κανω τελικα.το θεμα ειναι οτι απο οταν εβγαλα τους υαλοβαμβακες που ειχα σε ολα τα συρταρια εχω δει διαφορα προς το χειροτερο.δεν ειναι πλεον τοσο καθαρο οσο ητανε το νερο.μηπως πρεπει να αλλαξω τα υλικα στο κατω καλαθι σε κατι που να κανει καλυτερη μηχανικη φιλτρανση?δεν ειμαι σιγουρος οτι το biomax κανει σωστη δουλεια εκει που το εχω ουτε σαν μηχανικο αλλα ουτε σαν βιολογικο αφου ειναι πολυ χαμηλα και θα βουλωνει.αν βαλω σιποραξ θα κανει καλυτερη δουλεια?η μηπως πρεπει να μπουνε κιαλλα σφουγγαρια? αν εχετε καποια συμβουλη ρε παιδια ειμαι ολος αυτια...:confused:

delta66 04-05-11 21:55

Κανε υπομονη και θα καθαρισει το νερο.
Ξεπλυνες καλα τα νεα υλικα απο σκονες κλπ?
Ισως χρειαστει να βαλεις πιο πολυ filterwool στο πανω καλαθι (με το φοβο παντα να σου βουλωνει πιο ευκολα).
Αν βαλεις πιο χαμηλα θα ειναι ακομα πιο ευκολο να βουλωσει.
Το biomax δεν το εχω δουλεψει αλλα τι κακο να κανει?
Κεραμικο βιολογικο μακαρονι σαν το σιποραξ ειναι νομιζω.
Η μηχανικη φιλτρανση σου στηριζεται στα σφουγγαρια που ειναι στο πρωτο μισο του καδου. Αυτα πρεπει να κρατας πεντακαθαρα για να κρατανε αυτα με τη σειρα τους τα βιολογικα υλικα καθαρα.
Το ιδιο και το filterwool στο τελος.
Αυτα κρατανε καθαρο το νερο οπτικα και τα βιολογικα καθαρο στις μετρησεις

kgf12345 05-05-11 15:49

το biomax ειναι σχεδον σαν το σιποραξ αν και πιο "μαλακο/ευθραυστο" σαν υλικο.σαν ελαφροπετρα στην οψη περιπου αλλα σε μακαρονι.απλα εχω μια αμφιβολια γιατι η Fluval το δινει κυριως σαν βιολογικο υλικο αποτι εχω καταλαβει.αν και αναφερει οτι μπαινει και πιο κατω.θα δειξει.θα κανω και την συνηθη αλλαγη νερου αυριο και πιστευω κατι να γινει.τα σφουγγαρια τα καθαριζω οσο πιο καλα μπορω με νερο απτο ενυδρειο αφαιρωντας ολα τα μεγαλα σκουπιδια και στιβοντας:).ευχαριστω!:)

kesanis 05-05-11 16:18

Έχει κάποια σημασία αν τα σφουγγάρια τα καθαρήσουμε με νερό του ενυδρείου ή όχι? Εγώ προσωπικά τα καθαρίζω καλά με τρεχούμενο νερό (εννοείται χωρίς απορυπαντικά), τα στίβω καλά και στο τέλος τα βουτάω σε νερό με prime μέχρι να τελείωσω με το υπόλυπο φίλτρο.
Είναι λάθος αυτό που κάνω?

delta66 05-05-11 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 586670)
Έχει κάποια σημασία αν τα σφουγγάρια τα καθαρήσουμε με νερό του ενυδρείου ή όχι? Εγώ προσωπικά τα καθαρίζω καλά με τρεχούμενο νερό (εννοείται χωρίς απορυπαντικά), τα στίβω καλά και στο τέλος τα βουτάω σε νερό με prime μέχρι να τελείωσω με το υπόλυπο φίλτρο.
Είναι λάθος αυτό που κάνω?

Και εγω αυτο σχεδον κανω με τα μηχανικο υλικα.
Καθαρισμα με πολυ ζεστο νερο και καλο στιψιμο. Το prime το παρακαμπτω.

kgf12345 05-05-11 23:07

για να πω την αληθεια κιεγω τα σφουγγαρια που τα καθαριζω με νερο του ενυδρειου το εκανα απλα για λογους "ασφαλειας":) απλα για ναμαι ησυχος οτι δε θα κανω καμια μα.... αλλα τωρα που λετε οτι καθαριζονται και με απλο νερακι βρυσης θαναι πιο ευκολο μαλον και θαναι και πιο σχολαστικο το καθαρισμα:)ειδες πως ενα απλο πραγματακι-λεπτομερεια μπορει να σου κανει τη ζωη πιο ευκολη...γιαυτο το γουσταρω αυτο το φορουμ:D

delta66 05-05-11 23:27

Διευκρινηση: Τα σφουγγαρια τα πλενω με νερο βρυσης, οταν χρησιμοποιουνται μονο ως μηχανικη φιλτανση και μετα υπαρχει βιολογικο υλικο.
Αν η φιλτρανση στηριζεται αποκλειστικα σε σφουγγαρια (και μηχανικη και βιολογικη) τοτε πλενονται με νερο ενυδρειου και οχι λεπτομερως.

kgf12345 06-05-11 10:33

ναι εξυπακουεται! αλλα καλα κανεις και το διευκρινιζεις γιατι δεν ξερεις ποτε.

kesanis 06-05-11 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 586854)
Διευκρινηση: Τα σφουγγαρια τα πλενω με νερο βρυσης, οταν χρησιμοποιουνται μονο ως μηχανικη φιλτανση και μετα υπαρχει βιολογικο υλικο.
Αν η φιλτρανση στηριζεται αποκλειστικα σε σφουγγαρια (και μηχανικη και βιολογικη) τοτε πλενονται με νερο ενυδρειου και οχι λεπτομερως.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 586928)
ναι εξυπακουεται! αλλα καλα κανεις και το διευκρινιζεις γιατι δεν ξερεις ποτε.

Ναι, βέβαια! Μονον για μηχανική φίλτρανση. Τα βιολογικά υλικά, έχουν "άλλη μεταχείρηση".


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02188 seconds with 11 queries