Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Βοήθεια τα Guppies μου πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67534)

gkontos 20-12-12 21:52

Βοήθεια τα Guppies μου πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο
 
Παιδία βοήθεια,
τα αρσενικά Guppies μου πεθαίνουν το ένα μετα το άλλο, μου έχουν πεθάνει 8 αρσενικά μεχρι τώρα και 1 θηλυκό..

Παρατήρησα ότι οι ουρές τους λιώνουν και μετά ξαφνικά τα βρίσκω νεκρά !!

Έκανα τώρα τα τέστ νερού

Η αμμωνία είναι 0 αλλα τα Νιτρικά (No3 & No4) μου είναι στα ύψη !!

Αύριο θα έχω στην κατοχή μου Κερατόφυλλα πόσο καιρό θέλουν να για να φέρουν τα νιτρικα 0 ??

Τα νιτρικά εφθίνοντα για τους θανάτους?? Ή κάτι άλλο !!!

Τι να κάνω ???? βοήθειαααααα !!

:smt009:smt009:smt009

Γιώργος Κ 20-12-12 21:55

Τα ΝΟ2 (νιτρωδη) και ΝΟ3 (νιτρικα) εννοεις λογικα!!
Φυσικα ευθυνονται για του θανατους αυτα!!

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αλλαγες νερου τωρα,
να βαλεις μπολι αμεσα
και παλι συχνες αλλαγες νερου
ωστε
αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 < 20

Δεν ειχες στρωσει το φιλτρο?? :confused:

stelios816 20-12-12 22:03

προτα στρωσε το φιλτρο σου και μετα ψαξε για κερατοφυλο και να το βαλεις θα χαλασει μην εισαι ανυπομονος ειδες ποσα ψαρακια εχεις νεκρα απο την βιασυνη σου υπομονη λοιπον και διαβασμα .+οτι ειπε ο γιωργος.

gkontos 20-12-12 22:05

ναι αυτά ενοω

όχι δεν το ήξερα και δεν είχα στρόσει !! αλλά έβαλα μετά υγρά ένζυμα αν λέγονται έτσι !!

το κερατόφυλλο να το βάλω κανονικά άυριο ή να περιμένω να πέσουν ???

Γιώργος Κ 20-12-12 22:07

Αν περιμενεις να πεσουν
(Τα ΝΟ3 δεν πεφτουν μονο με αλλαγες νερου)
ολα τα ψαρια σου θα ειναι νεκρα!
Τωρα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου ... τα ΝΟ2 προκαλουν ασφυξια στα ψαρια και τα ΝΟ3 σε μεγαλες ποσοτητες σημαντικες βλαβες!
Βαλε μια αγγελια να βρεις μπολι ....

Nick74 20-12-12 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 720218)

όχι δεν το ήξερα και δεν είχα στρόσει !! αλλά έβαλα μετά υγρά ένζυμα αν λέγονται έτσι !!


Υγρα ξεματιασματος απο την παναγιτσα την ενζυμονουσα λεγονται (μεγαλη η χαρη της... εεεε... η τσεπη της ηθελα να πω)
Τριχες κατσαρες δηλαδη, απλα πληρωσες για ενα placebo που παιζει να εχει και σκετο απεσταγμανο νερο μεσα (παντως βακτηρια δεν εχει)
Βρες αμεσα μπολι και μεχρι τοτε κανε καθημερινες αλλαγες γυρω στο 30-40% μπας και τα προλαβεις.
Το κερατοφυλο οπως και οποιοδηποτε φυτο μονο καλο θα κανει, αλλα σε ενα εντελως αστρωτο ενυδρειο δεν μπορεις να περιμενεις μονο απ αυτο να στο αποτοξικοποιησει.

gkontos 20-12-12 22:20

είχα βάλει πριν 1 βδομάδα

SERA BIOnitrivec
&
TetraAqua Bactozym

να ξαναβάλω μπας και προλάβω τίποτα ???

μπόλι εξέρετίκα δύσκολο να βρώ στην Κύπρο !!!

έχω ακόμα ένα πιο μικρό ενυδρίο με νεροχελόνες
πεζι να βρώ μπολι από εκει ???

Nick74 20-12-12 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 720224)
είχα βάλει πριν 1 βδομάδα

SERA BIOnitrivec
&
TetraAqua Bactozym

να ξαναβάλω μπας και προλάβω τίποτα ???

μπόλι εξέρετίκα δύσκολο να βρώ στην Κύπρο !!!


δεν το ποιασες... ΝΕΡΟ να βαλεις (αφου βγαλεις αυτο που υπαρχει)
Βακτηρια σε μπουκαλακια ΔΕΝ υπαρχουν, απλα Α Π Α Τ Η ειναι για να σου τρωνε τα λεφτα, τελεια και παυλα (ουτε δουλεψαν ποτε ουτε προκειται, ασχετα αν πανω σε πανικο καποιοι νομιζουν πως ειδαν λιγο λιγοτερες αμμωνιες)

Αν εχεις σκοπο να βαλεις κατι που αποτοξικοποιει ΚΑΠΩΣ, ριξε μια διπλη δοση prime ή χρησιμοποιησε λιγο toxivec αλλα ΜΗΝ επαναπαυτεις πως θα κανει 100% δουλεια, θες μπολι και αλλαγες καθημερινες

gkontos 20-12-12 22:31

έχω ακόμα ένα πιο μικρό ενυδρίο με νεροχελόνες
πεζι να βρώ μπολι από εκει ???

Nick74 20-12-12 22:34

κατ αρχας ποσα γκαπυ εχεις σε ποσα λιτρα?

gkontos 20-12-12 22:39

είχα 15 σε 270Λ
τώρα έχω 6
και 8 αλλα (swordtail κτλ)

Nick74 20-12-12 23:02

οκ, καλα ειναι τα λιτρα σου οποτε σωζεται ανετα η κατασταση (καλα βρε συ, σε 270 λιτρα πως το γεμισες αμμωνια? δεν εκανες ποτε αλλαγη νερου? )
Αν κανεις αλλαγες νερου για να κρατας τα τοξικα μη μετρησιμα μεχρι να βρεις μπολι θα εισαι οκ

gkontos 20-12-12 23:09

φίλε μου η Αμμωνία μου είναι 0
το ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι πολύ ψήλα !!

εντομεταξί το έγραψα και πιο πανω
έχω ακόμα ένα πιο μικρό ενυδρίο με νεροχελόνες που το έχω 1,5 χρόνο
πεζι να βρώ μπολι από εκει ???

Γιώργος Κ 20-12-12 23:10

Εχεις φιλτρο στις νεροχελωνες?
Πως κανεις αλλαγη νερου? Αντιχλωριο βαζεις?

gkontos 20-12-12 23:18

στις νερόχελώνες έχω 2 φίλτρα που έχουν μεσα σφουγγαράκι
το νερό το αλλάζω όλο περίπου μια φορά τον μήνα

όχι δεν βάζω αντιχλόριο στις χελόνες !!

Nick74 20-12-12 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 720241)
φίλε μου η Αμμωνία μου είναι 0
το ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι πολύ ψήλα !!

πριν γινουν no2 και no3 τι ηταν? οεο ;)



Παράθεση:

εντομεταξί το έγραψα και πιο πανω
έχω ακόμα ένα πιο μικρό ενυδρίο με νεροχελόνες που το έχω 1,5 χρόνο
πεζι να βρώ μπολι από εκει ???

χμμμ... δεν απαντησα γιατι εχω επιφυλαξεις για το κατα ποσο μπορει να υπαρχουν διαφορετικα παθογονα απ αυτα που ξερουν να αντιμετωπιζουν τα τροπικα ψαρια (οπως κι αν μπολιαζες απο ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα)...

Αν βεβαια δεν υπαρχει αλλη επιλογη και εισαι σιγουρος οτι η βιολογια στο φιλτρο του χελωνοενυδρειου ειναι καλη τοτε μαλλον ναι

gkontos 20-12-12 23:42

δεν ξέρω τις φοβάμε τις χελόνες επιδει είναι 4 και βγάζουν πολύ βρομία !!!
είναι τεράστιο ρίσκο !!!

Nick74 20-12-12 23:46

το οτι βγαζουν πολυ βρωμια θετικο ειναι γιατι σημαινει πως σιγουρα εχει αναπτυχθει βιολογια στα φιλτρα (αν και μαλλον σκοτωνεις αρκετη λογο χλωριωμενου νερου, αλλα σιγουρα απομενει αρκετη για ενα μπολιασμα) αλλα θεωρω λιγο παρακινδυνευμενο οτι τα παθογονα που εχουν ισως ειναι μη συμβατα με τις αμυνες του οργανισμου των γκαπυ... αν ειχες χρυσοψαρα θα ελεγα πιο ευκολα ενα "ναι"

gkontos 20-12-12 23:50

χμμμ αρα τώρα τι κανω ??
σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το ρίσκο !!

το μονο που έχω να κάνω είναι να στύψω το σφουγγαράκι του φίλτρου στο ενυδρείο μου ??

και μετά ο Θεός βοηθός ???

exelix 21-12-12 00:03

Να σου δώσω μια άλλη διάσταση, αν και είναι λίγο απίθανο. Οι χελώνες είναι φορείς σαλμονέλας. Δεν ξέρω πόσο θα μπορούσε να παραμείνει στο νερό χωρίς την ύπαρξη της χελώνας, αλλά επειδή σε πολλούς έχει τύχει σε συντήρηση φίλτρου να πιουν λίγο νεράκι ή και μόνο που θα βάζεις μέσα τα χέρια σου θα πρέπει να τα πλένεις μετά οπωσδήποτε. Όταν είχα τις χελώνες δεν έπαιζα με αυτά τα πράγματα! Ίσως κάποιος να ξέρει λίγο καλύτερα. Βέβαια σε μια έκτακτη ανάγκη μπορεί και να το έκανα, αν δεν έβρισκα μπόλι από άλλον.

gkontos 21-12-12 00:07

ε ρε γλέντια δλδ :))

και πρέπει να βρω από ενυδρείο που χει μέσα τα γκαπις??

Nick74 21-12-12 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 720283)
ε ρε γλέντια δλδ :))

και πρέπει να βρω από ενυδρείο που χει μέσα τα γκαπις??


οχι απαραιτητα, αλλα να εχει ψαρια, και κατα προτιμηση σκληρου αλκαλλικου νερου για να "ποιασει" πιο σιγουρα(αν και απο μαλακο οξινο εχω δωσει παμπολλες φορες μπολι για αλκαλλικο και μονο μια φορα δεν εποιασε με την πρωτη)

gkontos 21-12-12 00:15

έχω κάποιον γνωστό μου που έχει ενυδρείο αλλά αυτός μέσα έχει Parot Fish kai καρχαρίες !!

μας κάνει ???

Nick74 21-12-12 00:17

κανει.
Ολα κανουν, απλα αν παρεις απο νερο με πολυ διαφορετικες συνθηκες ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ πως ΙΣΩΣ υπαρχουν πιθανοτητες να μην "ποιασει"

exelix 21-12-12 00:18

Αν δεν έχει περάσει πρόσφατα κάποια ασθένεια και είναι κοντά σου, ώστε να γίνει γρήφορα η μεταφορά κάνει όσο και οποιουδήποτε άλλου, αρκεί να είναι στρωμένο το δικό του! Φυσικά εσύ μέχρι τότε σωστές αλλαγούλες για να κρατάς χαμηλά τα επίπεδα των τοξικών.

gkontos 21-12-12 00:20

άντε μπράβο μας !!
λύσαμε ακόμα ένα πρόβλημα

το μονο που έχω να κάνω είναι να πάρω την βρωμιά από το βαμβάκι του φίλτρου του ???

ή και κάτι αλλο ???

Nick74 21-12-12 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 720293)
άντε μπράβο μας !!
λύσαμε ακόμα ένα πρόβλημα

το μονο που έχω να κάνω είναι να πάρω την βρωμιά από το βαμβάκι του φίλτρου του ???

ή και κάτι αλλο ???


αν μπορειςε να παρεις και ενα κομματι απο το σφουγκαρι ακομα καλυτερα. Αν οχι παρε μονο τη μπιχλα και βαλτη μεσα στο φιλτρο σου (οχι να τη σκορπισεις στο νερο γιατι δε θα κανεις τιποτα)

exelix 21-12-12 00:22

Αν μπορείς να πάρεις και βιολογικά υλικά από το φίλτρο του (π.χ. Siporax, ανάλογα τι έχει μέσα... αν έχει) θα είναι πολύ καλύτερα από το σκέτο ζουμί του στυμμένου σφουγγαριού.

Γιώργος Κ 21-12-12 00:23

Ναι αλλα κανε αλλαγες νερου με αντιχλωριο ...
Οπως και στις χελωνες το ιδιο ... παντα αντιχλωριο και πιο συχνες αλλαγες (μετρα και στις χελωνες το νερο)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 για το μπολι!

Nick74 21-12-12 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 720296)
Αν μπορείς να πάρεις και βιολογικά υλικά από το φίλτρο του (π.χ. Siporax, ανάλογα τι έχει μέσα... αν έχει) θα είναι πολύ καλύτερα από το σκέτο ζουμί του στυμμένου σφουγγαριού.



για να εχει παπαγαλοψαρο αποκλειεται να εχει βιολογικα υλικα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02298 seconds with 11 queries