Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΑΝΤΛΙΑ-ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92042)

lionor 09-05-16 05:29

ΑΝΤΛΙΑ-ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ
 
Λοιπον να θεσω ισως την πιο...χαζη ερωτηση που εγινε ποτε:

Θελει ο θειος μου να μεταφερει κρασι απο ενα βαρελι σε αλλο, και ειδε την αντλια που εχω στο ενυδρειο για να το γεμιζω με νερο και 'λυσσαξε' να του παρω μια. Πιστευτε οτι κανει για τετοια χρηση; (απο την αποψη βεβαια μην παθει κανεις μετα τπτ....)

Αν κανει (που δεν το νομιζω...), εχω υποψην μου αυτην που ηδη εχω και ειμαι ευχαριστημενος: eheim compact 1000 με μανομετρικο στα 2 μετρα και τιμη περιπου 34 ευρω. Αν υπαρχει καμια αλλη καλη και πιο οικονομικη προταση, για αγορα απο Αθηνα, ευχαριστως να την ακουσω....

Tanganyiκας 09-05-16 07:11

Μια χαρά κάνει και δεν θα πάθει τίποτα κάνεις!Αυτός που παίρνω κρασί με αντλία κάνει τις μεταφορές,απλά είναι εξωτερική.

Τάκης 09-05-16 07:12

Νομίζω πως πρέπει να κάνει, μόνο να μην έχει μεταλλικό αξονάκι γιατί το κρασί είναι πιο όξινο από το νερό και μπορεί να σκουριάσει εύκολα. Εννοείται να έχει και το κατάλληλο μανομετρικό.
Αν το θέλει όμως για μόνιμο καλύτερα να πάρει κάποιο που είναι ειδικά για κρασί, τσιμπάνε λίγο βέβαια

lionor 09-05-16 13:48

Το 'κακο' ειναι οτι το θελει για μια φορα... Οι αντλιες τροφιμων ξεκινανε απο 60 ευρω και πανω, δεν συμφερει...
Πιστευω οτι για μια φορα θα κανει την δουλεια του...

Βρηκα της sun sun με μανομετρικο 1,2μ στα 10 ευρω ή 2μ στα 18 ευρω


Ευχαριστω παιδια για την γνωμη σας :)

Tanganyiκας 09-05-16 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 941802)
Το 'κακο' ειναι οτι το θελει για μια φορα... Οι αντλιες τροφιμων ξεκινανε απο 60 ευρω και πανω, δεν συμφερει...
Πιστευω οτι για μια φορα θα κανει την δουλεια του...

Βρηκα της sun sun με μανομετρικο 1,2μ στα 10 ευρω ή 2μ στα 18 ευρω


Ευχαριστω παιδια για την γνωμη σας :)

Για την χρήση που το θέλει μια χαρά κάνει.

lionor 09-05-16 23:11

Aπο οτι μου ειπε, θελει μια φορα τον χρονο, να κανει αυτη την μεταφορα. Οποτε ισως κανει δουλεια ετσι, δηλ. να χρησιμοποιησει την αντλια, αλλα να μην την εχει μονιμα μεσα στο βαρελι. Ενα καλο ξεπλυμα με νερο μονο.

Με 'αγχωνει' μονο η σκεψη, απο που περναει το υγρο εσωτερικα της αντλιας, αλλα θελω να πιστευω οτι δεν ερχεται σε επαφη με τπτ...χημικα και λαδια...

Τάκης 10-05-16 06:30

Η αντλίες εσωτερικά δεν έχουν λάδια ή άλλα υγρά, για αυτό δεν πρέπει να λειτουργούν εκτός νερού ή χωρίς νερό. το νερό τις ψύχει και τις λιπαίνει

Tanganyiκας 10-05-16 07:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 941908)
Η αντλίες εσωτερικά δεν έχουν λάδια ή άλλα υγρά, για αυτό δεν πρέπει να λειτουργούν εκτός νερού ή χωρίς νερό. το νερό τις ψύχει και τις λιπαίνει

Όπως τα λέει ο Τάκης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries