Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Προβλημα με δισκο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22217)

gogos 17-01-08 16:32

Προβλημα με δισκο;
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα τα φωτα σας για ακομη μια φορα.Πριν απο 2 εβδομαδες αγορασα ενα δισκακι.Στην αρχη δεν το ειχα προσεξει αλλα μπροστα σε ενα απο τα "ρουθουνια" πανω απο το στομα φαινεται το δερμα φθαρμενο σαν τρυπα.Τι μπορει να ειναι;Το δισκακι τρωει κανονικα,ειναι πολυ χαρουμενο και φαινεται να μεγαλωνει.Παραθετω και φωτο αν και δεν φαινεται καλα.Συνημμένο Αρχείο 12320

red rubin 17-01-08 17:09

Το δισκακι σου ειναι μια χαρα.Οσο θα μεγαλωνει μπορει να δημιουργηθουν κι`αλλες τρυπες.Ο δικος μου ειναι 7+ χρονων και εχει τουλαχιστον 4 τρυπες και ειναι μια χαρα!
Καλη συνεχεια

gogos 17-01-08 17:16

ΟΚ φιλε μου.Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Ryu 17-01-08 21:20

αν και δεν φενεται κασλα στην φωτο..εχω την εντηπωσει οτι αυτες οι τρυπες ειναι ασθενεια αλλα δεν θυμαμαι πως λεγετε,καποιος ποιο εμπειρος να πει σιγουρα?

red rubin 17-01-08 22:56

Αν ειναι ασθενεια τοτε ο δικος μου δισκος θα επρεπε να ειναι μακαριτης!Ολοι μου οι δισκοι εχουν ρουθουνια.Δεν ειναι ''τρυπα στο κεφαλι'' αυτο.

akillis 17-01-08 23:45

και εμενα οι περισσοτεροι εχουν 2 κανονικα και 2-2-6 μικροτερα...ετσι ειναι!!
Δεν ειναι ασθενεια αν ενοεις "τριπες στο κεφαλι" απο ελιψει βιταμινων και ιχνοστοιχειων.για τον δικο σου δεν μπορω να πω..με τι νερο κανεις αλλαγες?
απο α/ο η βρυσεις?και αν ριχνεις ιχνοστοιχεια ,,τι?

gogos 18-01-08 02:29

Παιδια δεν εννοω τα ρουθουνια.Τις φυσιολογικες τρυπουλες τις βλεπω και στους αλλους δισκους.Στον καινουργιο δισκο το δερμα γυρω απο το ρουθουνι εχει ανοιξει.Ειναι σαν φαγωμενο.Αλλαγες κανω με 1/3 νερο δυκτιου και 2/3 ωσμωση χωρις χρηση ιχνοστοιχειων.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ 18-01-08 07:29

Απο την στιγμή που χρησιμοποιείς νερό απο Α.Ο. πρέπει να ρίχνεις και ιχνοστοιχεία.

netblues 18-01-08 08:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gogos (Μήνυμα 229567)
Παιδια δεν εννοω τα ρουθουνια.Τις φυσιολογικες τρυπουλες τις βλεπω και στους αλλους δισκους.Στον καινουργιο δισκο το δερμα γυρω απο το ρουθουνι εχει ανοιξει.Ειναι σαν φαγωμενο.Αλλαγες κανω με 1/3 νερο δυκτιου και 2/3 ωσμωση χωρις χρηση ιχνοστοιχειων.


Μα δεν χρησιμοποιει νερό ΜΟΝΟ απο Α/Ο... 1/3 βρυσης και 2/3 αντιστροφη οσμωση. Απο την φωτο δεν μπορουμε να δουμε και πολλά.
Υπαρχει περιπτωση να ειναι hole in the head σε αρχικό σταδιο, αλλά μπορει να ειναι και οτιδηποτε άλλο.
Κοιτωντας το δισκο απο το πλαι, ξεχωριζει καμμια γραμμή από το κεφάλι προς την ουρά? (η λεγομενη lateral line ?)
Πες μας και τι το ταιζεις, αν και σε δυο βδομαδες δεν γινονται τετοια πραγματα ειτε λογω διατροφής ειτε λογω ελλειψης ιχνοστοιχειων....

akillis 18-01-08 18:36

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο??

mikele 18-01-08 18:43

βγαλε μια κοντινη καθαρη φωτο να το δουμε καλυτερα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries